۵ تکنیک فوق العاده مؤثر برای هدف گذاری صحیح

تأثیر قدرت عادت در زندگی
۱۳۹۷-۰۶-۲۱
۶ نمونه هدف گذاری در بخش های مختلف
۱۳۹۷-۰۷-۰۲

۵ تکنیک فوق العاده مؤثر برای هدف گذاری صحیح

تکنیک های صحیح هدف گذاری

آیا می دانید منظور از تکنیک های صحیح هدف گذاری چیست؟

آیا تا کنون فکر کرده اید که در ۵ سال آینده قصد دستیابی به چه مواردی دارید؟

آیا هدف مشخص و روشنی برای خودتان در رابطه با کسب و کار مشخص کرده اید؟

آیا می دانید در پایان امروز قصد دستیابی به چه چیزی دارید؟

 

تکنیک های صحیح هدف گذاری

 

با بهره برداری از تکنیک های صحیح هدف گذاری می توانید به هدف خودتان برسید.

 

۵ قانون طلایی در رابطه هدف گذاری

اگر می خواهید موفق شوید باید تکنیک های صحیح هدف گذاری را بشناسید هدفی را برای خودتان مشخص کنید هنگامی که تکنیک های هدف گذاری را یاد بگیرید .به صورت ماهرانه هدف گذاری می کنید که صدر صد پیروزی و موفقیت شما را در پی دارد. بدون داشتن  هدف شما تمرکز نداشته و مسیر مشخصی ندارید پس به نتیجه ایی نمی رسید و موفقیتی را به دست نمی آورید. هدف گذاری به شما کمک می کند که سکان زندگی خودتان را به دست می گیرید. راه زندگی و کسب و کار مشخصی داشته باشید. برای خود چشم انداز ویژه ایی تعیین کنید و از هم اکنون آنچه در آینده خواهید داشت را ببینید که این بسیار ارزشمند است.

 

برای دستیابی به هدف های خودتان، باید به خوبی بدانید که چگونه باید هدف انتخاب کنید.

 

  1. اهدافی انتخاب کنید در شما انگیزش ایجاد کند.

ایجاد انگیزش  به این معنا است که هدف انتخابی برای شما مهم باشد و ارزش قابل توجهی برای دستیابی به آن وجود داشته باشد. و در شما انگیزه ایجاد بکند که برای رسیدن به آن از همه نیرو خود بهره ببرید اگر علاقه ای به نتیجه آن نداشته باشید یا ارتباطی با آینده شما نداشته باشند شما برای رسیدن به آن انگیزه ایی ندارید پس نیرو، و زمان برای رسیدن به آن نمی گذارید.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  اولویت بندی درست ، پیش نیاز نتایج بزرگ

 

نگران نباشید برای اینکه شما دچار این چالش نباشید راهکاری هایی به شما گفته می شود.

 

راهکار برای اطمینان  از اینکه آیا هدف شما باعث ایجاد انگیزه در درون شما می شود یا نه شما باید در برابر هدفی که برای خود نوشتید یک “چرایی” قرار دهید اگر توانستید برای هدفی که انتخاب کردید یک دلیل منطقی بیاورید و به کمک آن بتوانید دیگران را با آن توجیه کنید. نشان دهنده این است که هدف شما باعث ایجاد انگیزه در شما می شود.

 

  1. اهداف را هوشمندانه انتخاب کنید.

اهداف هوشمند از کلمه ایی ۵ حرفی تشکیل شده است که هر یک از این حرف ها دلالت بر یک کلمه دارد. اهداف هوشمند که باید ۵ ویژگی اصلی را داشته باشد؛ (در مقاله پیشین درباره ویژگی های یک هدف گذاری هوشمند توضیحات کامل داده شد).

 

۳٫اهداف خود را مکتوب کنید.

چینی ها به نوشتن واژگان بسیار اهمیت می دهند برای آن هر واژه یا کلمه یک ارزش جادویی دارد و برای آن نوعی قداست قایل می شوند. آنها اعتقاد دارند هنگامی که روی یک کاغذ، واژه یا کلمه ایی نوشته شود نباید آن کاغذ را پاره کنید یا بسوزانید. وقتی هدف خودتان را می نویسید آن هدف واقعی و ملموس می شود. دیگر هیچ عذر و بهانه ای برای فراموش کردن آن ندارید.

تکنیک های صحیح هدف گذاری

 

نکته طلایی

به هنگام نوشتن اهداف باید حواستان باشد که بجای نوشتن فعل من دوست دارم این کار را انجام بدهم؛ شاید این کار را انجام بدهم.  بنویسید می خواهم این کار را انجام بدهم. مثلاً به جای اینکه بگویی دوست دارم وزنم را کم بکنم. باید بنویسید من تا ده ماه دیگر ده کیلو وزن کم می کنم.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه با روش صحیح هدف گذاری کنیم؟

 

دو راهکار برای مکتوب کردن اهداف

راهکار۱: هدف خودتان را با لحنی مثبت بنویسید اینگونه حس خوبی به دست می آورید با انگیزه و تعهد بیشتری در رسیدن به هدف تعیین شده خود دارید. مثلاً هدف شما پایین آوردن هزینه های شرکت خودتان  است پس به جای اینکه بگویید فصل آینده تعدادی از کارکنان را بیرون می کنم. بگویید من تعداد کارکنان را برای فصل آینده با همین تعداد فعلی حفظ می کنم. حالت دوم به شما انگیزه می دهد و شما با انرژی کوشش می کنید تا راه فراری پیدا کنید.

راهکار ۲: اگر یک لیست اهداف برای خود تهیه کرده اید ابتدا اهداف بزرگ را بنویسد و در زیر آن اهداف ریز و کارهای کوچک روزانه را بنویسید چون با انجام کارهای کوچک و برداشتن گام های کوچک در پایان به اهداف بزرگ می رسید. یک ضرب المثل چینی هست که می گوید:”یک راه هزار کیلومتری با برداشتن قدم های کوچک پیموده می شود.

 

۴-یک نقشه راه تعیین کنید.

این گام بسیار مهمی است که بیشتر در طی فرایند هدف گذاری فراموش می شود. چون درگیر انتخاب هدف و رسیدن آن شده دیگر تمرکز بر روی روند مسیری که باید طی کنید تا بتوانید به پیروزی برسید وجود نخواهد داشت.

برای اینکه دچار این چالش نشوید باید یک طرح کامل و نقشه راه برای خود تهیه کنید مانند یک تخته پازل که از کنار هم کذاشتن تکه ها در پایان به یک تصویر کامل دست می یابید. در نقشه راه برای رسیدن به هدف تکه های کوچک این پازل ما همان گام های کوچک و برنامه های کوچک و روزانه هست که باید انجام شود .هنگامی که بدانیم مسیرمان چگونه است و راهمان را از پیش بشناسیم با نگاه بر روی نقشه و برداشتن قدم ها هر کدام از این تکه ها را پس از انجام دادن تیک زده. بدین گونه هم از روند درست کارمان آگاه می شویم. هم از اینکه یک بخش از نقشه هدفمان را انجام داده ایم و یک قدم به جلو پیش رفتیم شادمان می شویم. نیرو، و  انگیزه بیشتر برای طی کردن راه تا رسیدن به هدفمان پیدا می کنیم.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری (روز سوم)

 

۵ به هدفی که برگزیدید وفادار باشید.

نکته  مهمی را در تکنیک های صحیح هدف گذاری می خواهم با شما در میان بگذارم  و آن نکته این است که فرایند هدف گذاری یک فرایند طولانی مدت است که برای  رسیدن به هدف باید شما از خود شکیبایی زیادی نشان دهید تا رفته رفته در حالیکه چالش ها و پستی و بلندی های که در مسیر رسیدن شما به هدف وجود دارد از بین می رود. تنها کاری که شما باید بکنید این است که باید در راهتان ثابت قدم باشید این گفته به این معنی نیست که اگر در ابتدا برای رسیدن به هدف خود یک نقشه راه را کشیده اید. تا پایان به آن نقشه پایبند باشید. چون امکان دارد در بین راه با بالا رفتن اندیشه و بینش خود و ارتباط بیشتر با دیگران یا دیدن نشانه هایی دریابید که این نقشه کامل نیست و دارای نقص هست. یا با این نقشه به هدف خود نمی رسید. پس می توانید نقشه راه اصلاح کنید یا بطور کل تغییر بدهید. اما همچنان به تکنیک های صحیح هدف گذاری و اهداف خود پایبند باشید.

 

تکنیک های صحیح هدف گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *