آیا شما می دانید هدف چیست؟

هدف چیست؟

سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم که اگر مثلاً روزی فرزند شما، از شما پرسیدن که هدف چیست؟ شما چگونه می خواهید با مثال و به صورت روشن،  هدف را برای او تعریف کنید؟ تا او علاوه بر اینکه به خوبی معنا هدف را دریافت می کند. به اهمیت هدف نیز دست یابد و بتواند در زندگی خود برای خود هدف انتخاب کند و بر طبق آن هدف برنامه ریزی عالی انجام بدهد و به نتیجه خود برسد.

 

هدف چیست؟

این ماجرا برای خودم من پیش آمده بود. چند روز به آغاز سال نو مانده بود و من از باغ گل برای باغچه خانه چند جعبه گل بنفشه  خریده بودم و در حال کاشتن گل ها در باغچه بودم تا باغچه زیبا شود و آماده باشیم برای آمدن سال نو، ناگهان پسر ۸ ساله ام به من نزدیک شد و گفت: پدر هدف یعنی چه؟ آموزگار ما  تکلیفی در نوروز به ما داده از ما خواسته در تعطیلات انشائی بنویسید درباره اینکه هدف چیست؟ به پسرم گفتم: آفرین به آموزگار شما، چه موضوع خوبی برای انشا به شما داده . کار کاشتن گل ها رو به پایان است. پس از آن در کنار هم می نشینیم و درباره اینکه هدف چیست با یکدیگر گفتگو می کنیم.

 

پس از کاشتن گل ها باغچه را آب دادم و در کنار فرزندم در حیاط بر روی صندلی نشستیم از دیدن باغچه زیبا شده هر دو ما سر حال بودیم. از پسر خواستم در حالیکه میوه ها پوست کنده شده را می خورد به من بگوید: آیا در این چند روزه درباره این موضوع فکر کرده است.

پسرم در حالیکه مشغول خوردن پرتقال هایش بود نفسی کشید و گفت: بله. یک سر به اینترنت زدم و در قسمت جستجو زدم هدف چیست؟ مقالات زیادی برای من آمد. چند تا خواندم اما چون مقالات برای بزرگسالان بود برای من خسته کننده و نامفهوم بود. برای همین از شما پرسیدم هدف چیست؟ خنده ایی کردم گفتم: آفرین به پسر باهوش و کنجکاو من. بگذار با مثال برای تو آن را روشن کنم. مثلاً در سال آینده در شهریور ماه قرار است که مسابقات شطرنج در سطح استان برگزار شود اگر کسی بتواند در این مسابقه قبول شود می تواند در مسابقات کشوری که در آذر ماه برگزار می شود شرکت کند . حالا تو کسی هستی که به ورزش شطرنج علاقه داری و در این رشته هم استعداد داری. تو به من می گویی دوست داری در این مسایقه شرکت کنی. و از آن جایی که من در تو استعداد برنده شدن در این رشته را می بینم نه تنها از این تصمیم تو استقبال می کنم. بلکه در این تصمیمی که گرفتی از تو پشتیبانی می کنم.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری (روز هفتم)

پس شرکت کردن در مسایقات منطقه ایی در شهریور ماه سال آینده برای تو می شود هدف. خوب بگذار ببینیم با این مثال تو دریافت کردی که هدف چیست؟ برای من توضیح بده.

پسرم با خوشحالی گفت: بله. هدف چیزی هست که ما دوست داریم در آینده آنرا بدست بیاوریم مانند برنده شدن و مقام آوردن در مسابقات شطرنج. درست می گویم؟

 

گفتم: آفرین پسرم خوشحالم که توانستم با یک مثال هدف را برای تو آن را روشن کنم.  البته این را هم باید بگویم که تو پسر با هوشی هستی.

حال بیا ببینیم که چرا هر کسی باید برای خود هدفی داشته باشد. فکر کنم تو الان باید فهمیده باشی که داشتن هدف چقدر برای هر انسانی مهم است. انسانی که هدفی برای خود انتخاب می کند دلیلی برای حرکت دارد ما همه دارای انرژی هستیم و در هر روز ۲۴ ساعت از خداوند هدیه می گیریم. انسانی که هدف دارد از انرژی و زمان خود استفاده می کند تا به  هدفی که انتخاب کرده برسد و هرلحظه پیشرفت کند.

 

اهمیت و ضرورت داشتن هدف چیست؟

داشتن تمرکز یکی از ضرورت های داشتن هدف است .هنگامی که انسانی هدفی برای خود انتخاب می کندباید ذهنی متمرکز داشته باشد ذهن متمرکز باعث می شود که آن فرد  قدرت فکر کردن و خلاقیت  داشته باشد یعنی بهتر و قدرتمند فکر کند و راه حل هایی به ذهنش برسد که تا کنون به ذهن کسی نرسیده باشد. اینگونه می تواند به هدف خود هر لحظه نزدیک تر شود و از موفقیت بیشتر برخوردار باشد.

گفتیم داشتن هدف باعث می شود که ذهن ما تمرکز داشته باشد یعنی هر لحظه تنها به یک چیز که همان هدف و خواسته ما است فکر کنیم. و در این فکر باشیم که چه کاری انجام بدهیم تا زودتر به هدف خودمان برسیم و هنگامی که به اطراف خودمان و افراد در کنارمان نگاه می کنیم به دنبال راه حلی می گردیم که به ما در رسیدن به هدفمان کمک کند. بگذار به مثالی که زدیم برگردیم تا این موضوع را تو بهتر درک کنی.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  روش های متقاعد سازی مشتریان

 

هدف چیست؟

گفتیم هدف تو این شد که در مسابقات منطقه ایی شطرنج شرکت کنی و مقام بیاوری درست است؟ گفت : بله .پس هدف معلوم شد حالا تو تمرکزت را می گذاری روی اینکه کجا کلاس بروی چه استادی برای آموزش بهتر است روزی چند ساعت باید تمرین کنی تا به مهارت برسی . در این مدت دیگر بازی با دستانت یا بازی های کامپیوتری را کنار می گذاری و تا زمانی که مدرسه داری و امتحانات هست برنامه ریزی می کنی تا هم به درسهایت برسی و نمرات خوب در امتحانات خود بگیری و شرکت در مسابقه باعث لطمه زدن به درس تو نشودو خواه ناخواه ساعت کمتری به تمرین شطرنج می پردازی. هنگامی که تابستان شد وقت بیشتری داری و می توانی ساعات بیشتری به تمرین شطرنج بپردازی فکر کنم الان دیگر کاملاً معنای تمرکز پیدا کردن را متوجه شده باشی .پسرم با شوق سرش را تکان داد و گفت: بله

 

 حالا اگر هدف نداشته باشیم چه می شود؟

پسرم گفت: خوب معلومه ذهن انسانی که هدف ندارد تمرکز ندارد گفتم: آفرین اگر کسی هدفی برای خودش نداشته باشد ذهنش آشفته است و پر از فکرها و ایده هایی که اگر ذهن در آرامش باشد و بتواند آنها را درجه بندی کند و به ترتیب ارزشی که برای شخص دارد وبا یک برنامه ریزی عالی و طی کردن مراحلی که در برنامه آمده است به همه آنها برسد و در نتیجه به موفقیت های زیادی یکی پس از دیگری دست یاید.

اینگونه است که احساس خوشحالی می کند و از زندگی لذت می برد. پسرم شادمان گفت ممنون هستم که هدف را برای من تعریف کردی الان می توانم بروم انشا خود  را بنویسم و پیش از آمدن نوروز تکلیف خودم را انجام می دهم و اینگونه در تعطیلات با خیالی راحت به گشت و گذار و میهمانی رفتن می پردازم. به پسرم گفتم به تو افتخار می کنم و برای تو بهترین ها را می خواهم.

تور آموزشی و تفریحی

  1. هدف گذاری برای سال ۱۴۰۱
  2. دفترچه برنامه ریزی سال
  3. همفکری، تعامل و انتقال تحربه
  4. پذیرایی ناهار و میان وعده
  5. تفریح در کنار رودخانه
  6. وسیله ایاب و ذهاب
هدف چیست؟

دوشنبه ۸ فروردین
از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷

مبلغ شرکت در تور: ۴۹۰ تومان

09938194627

هدف چیست؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را وارد کنید:

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی قربانی صدر

من هم فکر میکنم تفهیم مسائل به خود و دیگران بایستی بشکلی مسئولیت پذیری را القا کند نه انجام وظیفه

sadr8141@yahoo.com

Call Now Button