چگونه هدف گذاری در زندگی شخصی داشته باشیم؟

هدف گذاری در زندگی شخصی

 

هدف گذاری در زندگی شخصی چیست و چگونه تعیین می شود؟

تعیین اهداف به ما کمک می کند که بدانیم در زندگی به کجا برسیم. با دانستن دقیق اینکه می خواهیم به چه چیزی دست پیدا کنیم. خواهیم دانست که باید تلاش خود را در کجا متمرکز کنیم. بسیاری از افراد احساس سردرگمی می کنند و به هیچ مقصد معینی نمی رسد آنها پیوسته به سختی کار  می کنند اما به هیچ جای با ارزشی نمی رسد. یک دلیل کلیدی برای این احساس این است که آنها به اندازه کافی وقت صرف نکرده اند که در مورد این فکر کنند که چه چیزی از زندگی می خواهند و اهداف رسمی برای خودشان تعیین نکرده اند آیا می توانیم یک سفر طولانی را بدون دانستن مقصد خود آغاز کنیم؟

هدف گذاری در زندگی شخصی

چرا به هدف گذاری در زندگی شخصی نیازمندیم؟

ورزشکاران حرفه ای، صاحبان کسب و کار های بزرگ و همه ی آنهایی که در زمینه های گوناگون به موفقیت می رسند اهداف خود را تعیین می کنند. هدف گذاری در زندگی شخصی دید بلند مدت و انگیزه ی کوتاه مدت به شما می دهد. کمک می کند تا زمان و منابع خود را طوری سازمان دهی کنید که بتوانید بیشترین استفاده را از زندگی تان ببرید. با تعیین اهداف کاملاً مشخص می توانید میزان دست یابی تان به آنها را اندازه بگیرید و بعد هم به خودتان افتخار کنید و پیشرفت تان را  ببینید. هنگامی   که توانایی و لیاقت تان را در رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید می بینید. اعتماد به نفس خود را هم بالا می برید.

 

شروع به هدف گذاری در زندگی شخص بکنید.

اهداف تان را در چند سطح تعیین می کنید.

ابتدا “تصویر بزرگی” از آنچه می خواهید در زندگی تان ( یا مثلاً طی ۱۰ سال آینده) انجام دهید ترسیم کنید.

بعد آن ها  را به هدف های کوچک و کوچک تری تقسیم کنید. در نهایت به محض اینکه طرح تان کامل شد همه ی تلاش خود را معطوف کنید تا به این اهداف دست یابید.

به همین خاطر است که فرایند هدف گذاری را با نگاه به اهداف زندگی آغاز می کنیم.  سپس روی چیزهایی کار می کنیم که مثلاً ظرف ۵ سال آینده می توانیم انجام شان دهیم. بعد هم، سال بعد، ماه بعد و امروز تا به سمت آنها حرکت کنیم.

 

گام ۱ تعیین اهداف در زندگی شخصی

اولین گام  این است که ببینید در زندگی تان (یا حداقل  در سن مشخصی در آینده) می خواهید به چه چیزهای دست یابید. هدف گذاری چشم اندازه کلی به شما می دهد که تمامی جنبه های دیگر تصمیم گیری تان را شکل می دهد. برای اینکه پوشش وسیع و متوازی به همه ی جنبه های مهم در زندگی بدهید تلاش کنید اهد افی را در دسته های زیر یا دسته های دیگری که خودتان می دانید برایتان مهم هستند تعیین نمایید.

 

شغلی

می خواهید در مسیر شغلی تان به چه جایگاهی برسید یا چه موفقیت مهمی به دست می آورید؟

 

مالی

می خواهید در هر مرحله از زندگی خود چقدر درآمد داشته باشید این موضوع چه ارتباطی با اهداف شغلی تان دارد؟

 

تحصیلی

هیچ دانش به خصوصی است که بخواهید کسب کنید؟ چه اطلاعات و مهارت هایی را برای دست یابی به این گونه اهداف نیاز دارید؟

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  نقشه گنج و اصول هدفگذاری

 

خانوادگی

آیا می خواهید صاحب فرزند شوید اگر اینطور است چگونه می توانید پدر یا مادر خوبی باشید دوست دارید اعضای فامیل و خانواده شما را چگونه پدر یا مادری بدانند؟

 

هنری

آیا می خواهید به هدف و دستاورد هنری مهمی دست یابید؟

 

نگرشی

هیچ بخش از ذهن تان است که شما را از پیشرفت باز دارد هیچ شیوه ی رفتاری در شما وجود دارد که ناراحت تان کند؟ اگر این طور است، هدفی برای بهبود رفتارتان یا راه حلی برای مسئله تان تعیین کنید

 

بدنی

آیا هدفی و روشی وجود دارد که بخواهید به آن برسید؟ در دوران کهولت سن، هم چنان سالم و سرحال باشید برای رسیدن به این هدف چه گام هایی برخواهید داشت؟

 

خوش گذرانی

چگونه می خواهید از زندگی لذت ببرید؟ باید مطمئن شوید که بخشی از زندگی تان مال خودتان است.

 

خدمات اجتماعی

آیا می خواهید دنیا را جای بهتری کنید؟ اگر این طور است چگونه؟

 

وقتی را صرف طوفان فکری درباره این اهداف کنید و بعد یک یا چند هدف از هر دسته را که بهتر از بقیه بازتاب دهنده ی آن چیزی است که می خواهید انتخاب کنید بعد دوباره آن را تعدیل کنید تا اهداف مهم کمتری داشته باشید تا بتوانید روی آنها تمرکز کنید.

همین طور که این کار را انجام می دهید باید مطمئن شوید که اهدافی که تعیین کرده اید همان هایی هستند که واقعاًخودتان می خواهید به آنها برسید نه اهدافی که پدر و مادر و خانواده و یا کارفرمایتان از شما انتظار دارند. البته اگر ازدواج کرده اید شاید بهتر باشد آنچه همسرتان می خواهد را هم در نظر بگیرید با این حال مطمئن شوید که هم چنان با خودتان صادق هستید.

 

گام ۲ تعیین اهداف کوچکتر

هنگامی که اهداف زندگی تا را تعیین کردید برنامه ی پنج ساله ای از اهداف کوچک تر تعیین کنید که برای رسیدن به طرح کلی زندگی تان باید آنها را به انجام برسانید. بعد برنامه ی یک ساله، شش ماهه و یک ماه ای از اهداف کوچک و کوچک تر تعیین کنید که برای دست یابی به اهداف زندگی باید ابتدا به آنها برسید هریک از اینها باید براساس برنامه ی قبلی طرح ریزی شده باشند. بعد هم فهرستی  از کارهایی که باید انجام شوند ایجاد کنید تا با انجام آنها به سوی اهداف کلی زندگی حرکت کنید.

در ابتدا شاید اهداف کوچک ترتان خواندن کتاب و جمع آوری اطلاعات در جهت دست یابی به اهداف سطح بالاتر باشند. این کار به شما کمک می کنند تا  هدف گذاری خود را بهبود ببخشید . در نهایت طرح هایتان را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که همان طوری هستند که می خواهید زندگی کنید

 

حرکت در مسیر

همین که در مورد اولین مجموعه از اهداف تان تصمیم گرفتید با بررسی مجدد و به روز رسانی روزانه ی فهرست کارهایی که باید انجام دهید این فرایند را در مسیر حفظ کنید .به صورت دوره ای برنامه های بلند مدت تر را بررسی کنید و طوری اصلاح شان کنید که الویت های تغییر یافته و تجارب تان را هم بازتاب  دهند.

 

هدف گذاری در زندگی شخصی

 

توصیه های دیگری برای هدف گذاری

هر هدفی را در قالب عبارتی مثبت بیان کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه هدف داشتن می تواند به پیشرفت ما در زندگی کمک کند؟

اهداف تان را با رویکرد مثبتی بیان کنید مثلاً بگویید این تکنیک را درست انجام بده به جای اینکه بگویی اشتباه احمقانه را نکن.

اهداف دقیق تعیین کنید برای آنها تاریخ زمان و مقدار مشخص کنید تا بتوانید موفقیت خود را اندازه بگیرید. اگر این کار را انجام دهید می فهمید دقیقاً چه وقت به این هدف دست می یابید و می توانید از دست یابی به آن احساس رضایت داشته باشید.

 

اولویت ها را تعیین کنید.

وقتی چندین هدف دارید به هر کدام اولویتی بدهید این کار به شما کمک می کند تا از داشتن اهداف بسیار زیاد احساس سر درگمی نکرده و توجه تان را به مهم ترین ها معطوف کنید.

 

اهداف را بنویسید.

این کار به اهداف شما شکل و ساختار می دهد و آن را در نظر شما ارزشمندتر می کند.

اهداف سطح پایینی را که روی آنها کار می کنید کوچک و قابل دست یابی نگه دارید. اگر هدفی بیش از اندازه بزرگ باشد ممکن است این طور به نظر برسد که پیشرفتی در آن نداشته اید. اهداف را کوچک و افزایشی تعیین کنید تا فرصت بیشری برای پاداش گرفتن به خودتان بدهید.

 

اهداف عملکردی تعیین کنید نه نتیجه گرا

باید اهداف را طوری تعیین کنید که تا جای ممکن روی آنها کنترل داشته باشید. عدم دست یابی به هدفی شخصی به دلایل خارج از کنترل شما می تواند دل سرد کننده باشد. در زمینه کسب و کار این دلایل می توانند چیزهایی هم چون محیط کار بد یا تأثیرات غیر منتظره ی سیاست های دولتی باشند. و در زمینه ی ورزش ممکن است داوری ضعیف آب و هوای نامناسب آسیب دیدگی یا اصلابدشانسی باشند.

اگر اهداف تان را بر مبنای عملکرد شخصی تعیین کنید می توانید روی دست یابی به آنها کنترل داشته باشید و از رسیدن به آنها احساس رضایت کنید.

 

اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

در هدف گذاری در زندگی شخصی بسیار مهم است که اهدافی تعیین کنید که بتوانید به آنها دست یابید ممکن است اطرافیان شما (مثلاًکارمندان والدین رسانه ها یا جامعه) اهداف غیر واقع بینانه ای به شما تحمیل کنند آنها اغلب به خاطر عدم اطلاع از خواسته ها و آرزوهای شما این کار را می کنند. در ضمن ممکن است اهدافی تعیین کنید که بیش از حد دشوار باشند. شاید چون از موانع موجود در مسیر اطلاعی ندارید یا نمی دانید که دقیقاً به چه مقدار توانایی برای دست یابی به سطح مشخصی از عملکرد نیاز دارید.

 

دست یابی به هدف

وقتی به هدفی دست یافتید زمانی را به لذت بردن از رضایت انجام آن کار اختصاص می دهید. معانی موجود در ورای دست یابی به هدف را با تمام وجود جذب کنید و  با هدف گذاری در زندگی شخصی ، پیشرفتی در حرکت به سوی اهداف دیگر داشته اید.

تور آموزشی و تفریحی

  1. هدف گذاری برای سال ۱۴۰۱
  2. دفترچه برنامه ریزی سال
  3. همفکری، تعامل و انتقال تحربه
  4. پذیرایی ناهار و میان وعده
  5. تفریح در کنار رودخانه
  6. وسیله ایاب و ذهاب
هدف گذاری در زندگی شخصی

دوشنبه ۸ فروردین
از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷

مبلغ شرکت در تور: ۴۹۰ تومان

09938194627

هدف گذاری در زندگی شخصی

جهت کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را وارد کنید:

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button