هدف چیست؟

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در گوگل در قسمت جستجو بزنید هدف چیست؟ یا به دنبال معنی واژگانی  هدف در کتاب های لغت بگردید. با این معنای در برابر پرسش هدف چیست روبرو می شوید.

هدف چیست؟

هدف برابر است با هر چیز بلند و برافراشته از بنا و ریگ توده و کوه و پشته و مانند آن  لغت نامه دهخدا .

هدف در لغت، به معنای (نشانه) و (غرض) است .اما در اصطلاح چیزی است که شخص قبل از عمل آن را در نظر می گیرد و همه نیرو، توان، وسایل در اختیار خود را بکار می بندد تا به آن چیز دست پیدا کند.

نقش هدف در کسب موفقیت چیست؟

هنگامی که هر انسانی یک هدف در زندگی خود انتخاب می کند. زندگی وی دارای یک برنامه مشخص می شود. او می داند برای رسیدن به آن هدف باید برنامه خاصی داشته باشد و مسیر از پیش تعیین شده را طی کند بر طبق زمانبندی که دارد باید عمل کند و هر زمان ببیند که از برنامه عقب است به ناچار انرژی بیشتری خرج می کند تا خود را مطابق با زمان بندی بکند.

 

تمرکز

بزرگترین خدمتی که داشتن یک هدف به انسان ها می کند این است که قدرت تمرکز افراد را زیاد می کند. فردی که هدفی برای خود انتخاب کرده هر لحظه و هر زمان به هنگام مسافرت در میهمانی پیوسته متمرکز بر روی هدف خودش است و هموراه تنها چیزهایی را می شنود و چیزهایی را می بیند که مربوط به هدفش است و باعث می شود که سریع تر به هدفش برسد.

برای اینکه این مطلب برای شما بهتر جا بیفتد یک مثالی برای شما می زنم. یک آرایشگر به دنبال ایجاد کسب و کار برای خودش است مانند تاسیس یک سالن زیبایی. دوست دارد برای خود یک برند درست کند. کارهای نو و خلاقانه انجام دهد و آنها را بین المللی کند. الان هدف این آرایشگر مشخص است. پس همواره گوش و چشمش به دنبال چیزهایی است که او را در راه رسیدن به هدفش یاری می کند.

به عبارت دیگر تمرکزش تنها بر روی این موارد است .مثلاً در جمعی نشسته اند ناگهان یکی از دوستان از کارهای یک سالن زیبایی بسیار تعریف می کند. همگان تایید می کنند یا می گویند قیمتش خیلی بالا است .اما این فرد این سخن را به عنوان یک پیام الهی که از سوی خداوند و این جهان هوشمند آمده می گیرد و به گفتگو با فرد مورد نظر  می پردازد. آن فرد او را به افراد خبره تر که در حیطه کار آرایشی هستند معرفی می کند و فرد داستان ما می تواند در دیداری که با آنها دارد راهکارها و اطلاعات و تجربیات جدیدی پیدا کند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  تمرکز دیوانه وار

 

در کل هنگامی که فردی هدفی را برای خود تعیین می کند براثر تمرکزی که پیدا می کند. ناخودآگاه به فیلتر کردن هر آنچه که می شنود یا می بیند یا می خواند می پردازد .گویی این فرد در مقابل هر چیزی که در راستای رسیدن وی به هدفش نیست کر و کور می شود. مثلاً هنگامی که در بیرون با دیگران هستند همگان به موردی اشاره می کنند اما این فرد اصلاٌ متوجه آن موضوع نشده . اما از آنجا که به دنبال طراحی زیبا است .چشمانش هر طرحی را که می بیند ناخودآگاه جذب آن می شود. و پیش از پیش به نوع طرح ها توجه می کند. این قدرت تمرکز باعث می شود فرد تنها مواردی که به او کمک می کند را ببیند و در نهایت با سرعت هرچه بیشتر به هدفش دست یابد.

 

عوامل تمرکز

اکنون که دانستیم داشتن تمرکز چقدر به انسان در رسیدن به هدف کمک می کند در اینجا از عوامل موثر ایحاد تمرکز سخن می گوییم. تا با دانستن این عوامل موثر و بکارگیری آنها بتوانیم زودتر به اهداف خود برسیم.

 

راهکارهای عملی تقویت تمرکز

  • کاهش و کنترل اشتغالات فکری و عملی

یکی از راه های مقابله با این مسئله، تقسیم کردن اشتغالات به دو مقوله ضروری و غیر ضروری است. باید کارهای مان را بر طبق درجه اهمیت آنها تقسیم بندی کنیم. کارهایی که از همه مهم تر هستند در رتبه اول قرار می گیرند و دیگر کارها به نسبت اهمیتی که دارند در دسته های پایین تر.

 

  • تمرین و تداوم

تمرکز یک توانایی ذهنی و روحی است که جنبه اکتسابی دارد و از آنجایی که هر چیز اکتسابی به کمک تمرین و تداوم به یک مهارت تبدیل شده و در درون انسان نهادینه می شود. شما به کمک تمرین و تداوم می توانید تمرکز را در درون خود نهادینه کنید. مثلاً بر روی یک کاغذ بنویسد ” دوستی” آنگاه هر روز به مدت ۵ دقیقه به آن نگاه کنیدو به هیچ چیز جز واژه دوستی فکر نکنید. پس از گذشت چند روز متوجه می شوید که چقدر تمرکز شما قوی تر شده است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونگی دستیابی به هدف

 

  • رها سازی عضلانی

یکی از شیوه های عملی در تمرکز فکر، استفاده از فن رها سازی عضلانی است. در این روش، فرد در محلی آرام و در صورت امکان، بر روی صندلی راحتی می نشیند و سعی می کند به تدریج عضلات بدن را از حالت انقباض به انبساط برساند. به این ترتیب که ابتدا از عضلات دست و انگشتان شروع کرده، آن ها را منقبض نموده سپس شل و آزاد می کند همیم عمل را برای دست و دیگر وپاها و قسمت میانی بدن نیز انجام می دهد  تا جایی که تمام عضلات بدن به رهاسازی کامل برسد.

 

  • رها بودن با خود

هر از چند گاهی فرد باید بتواند با فراموش کردن مشکلات و دشواری های ناشی از زندگی اجتماعی به خلوت با خویشتن بپردازید برخی گفته اند که هر شب پس از پایان کارهای روزانه خود دقایقی به تنهایی و خلوت با خویشتن را تجربه کنید.

 

  • تمرین تصویر ذهنی

نگه داشتن تصاویر ذهنی دلخواه توانایی تمرکز را به نحو چشم گیری افزایش می دهد. امتیاز این روش، آن است که فرد در همه احوال می تواند به آن بپردازد وبدون هیچ گونه زمینه یا مقدماتی و در هر شرایط و موقعیتی  از این روش استفاده کند.

 

  • خوب شنیدن

اریک فروم رابطه خوب شنیدن و تمرکز فکر را این گونه بیان می دارد:” اساس تمرکز حواس در مناسبات افراد این است که شخص بتواند به سخنان دیگران گوش می دهند حتی آن ها را نصیحت می کنند. بدون اینکه واقعاً به آن ها گوش داده باشند.

خوب شنیدن و خوب گوش دادن به سخنان دیگران توانایی تمرکز برسخنان و گفته های دیگران را فراهم می کند.

 

  • نماز

نماز موقعیتی را فراهم می کند که ذرات پراکنده فکر را پیرامون محور یاد خدا وحدت و تمرکز بخشد.

 

امید است با بکار گیری این دستور العمل ها بتوانید تمرکز خود را قوی کنید و درنهایت به اهداف خود برسید.

 

میخواهم محصول اولویت بندی اهداف و روش تمرکز بر هدف قطعی را تهیه نمایم

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Wahidullah

میخواهم در باره هدف گذاری کمی بنوسم هدف گذاری یک شاخه مهم زنده گی هر فرد میباشد زمانیکه یک شخص در زنده گیش هدف نداشته باشه نمیتواند به موفقیت دستیابی کند انسان بی هدف همانند درخت بی حاصل است با درود وحیدالله ظاهرپور

Wahidullah

هر شخص دوست دارد در زنده گیش یک هدف مشخص تعین کند اما اکثر کسانی را خبر دارم که حتا یک هدف مشخص ندارد ما باید کوشش کنیم از هدف کوچک شروع کنیم تا به هدف بزرگ دست بیابیم

سهیلا

خیلی عالی بود. مختصر بسیار مفید و بدون حاشیه و البته تبلیغ . عالی بود متشکرم

Call Now Button