شش تمرین فوق العاده برای آموزش هدف گذاری در زندگی

آیا تا به حال در زندگی خود هدف گذاری کرده اید؟ اهداف خود را نوشته اید؟

یکی از کارهای مهمی که برای رسیدن به موفقیت و طی کردن پله های ترقی در زندگی آموزش هدف گذاری در زندگی و مشخص کردن اهداف است.

جالب اینجاست که هر وقت با دوستان درباره نوشتن اهداف و هدف گذاری صحبت می کنیم همگان می گویند به نوشتن نیازی نیست. همه اهداف ما در ذهن ما مشخص شده و این بزرگترین اشتباه است که هر فردی می تواند انجام دهد. این مقاله که با موضوع آموزش هدف گذاری در زندگی نوشته شده است برای درک بهتر مطلب پله پله پیش می رویم. هدف چیست؟

برای اینکه از خواندن این مقاله نهایت بهره را ببرید به شما توصیه می کنم یک قلم و کاغذ در کنار خود قرار دهید.تا تمرین هایی که در ادامه گفته می شود را انجام بدهید؛ تا در هدف گذاری به مهارت دست یابید. آماده هستید؟ پس پیش به سوی مهارت یابی و آموزش هدف گذاری در زندگی

 

شناخت علائق و اشتیاق سوزان

اولین و مهم ترین عامل رسیدن به اهداف عشق وعلاقه است. شما اگر عاشق چیزی باشید و اشتیاق سوزانی داشته باشید حتماً آن را به دست می آورید.

ناپلئون هیل نویسنده کتاب پرآوازه بیندیشید و ثروتمند شوید می گوید: اشتیاق سوزان نقطه شروع هر موفقیتی است. حال شاید بپرسید ما که نمی دانیم به چه چیز علاقه داریم باید چه کار کنیم؟من راه حل را به شما می گویم؛ خیلی ساده هست باید خودتان را بهتر بشناسید. حال می پرسید چگونه؟ کافی است که به گذشته خود برگردید و ببینید که در گذشته از چه کاری خیلی خوشتان می آمد. یا در خانه چه چیزهایی داریم که نشان دهنده علایق ما هست .

 

اجازه دهید یک مثال بزنم تا بهتر مطلب جا بیفتد. فردی که در خانه اش کتابخانه بزرگی دارد و پر از کتاب های روانشناسی هست و هنگامی که با دیگر افراد در جایی جمع می شود با شور و شوق درباره مطالب روانشناسی که تازه آموخته با دیگران گفتگو می کند. به راحتی می توان دریافت که این شخص در حیطه آموزش روانشناسی فرد علاقه مندی هست و می تواند با تمرین به مهارت بیشتری دست یابد.

 

 تمرین اول

برای شناختن علایق خود بهترین راه این است که در جای آرام و ساکت بشینید. نفس عمیق بکشید. کاغذ و قلم بردارید.

پرنده اندیشه خودتان را پرواز بدهید ببینید در گذشته یا در کودکی به چه چیزهایی علاقه داشتید؟ یا از انجام چه کاری لذت می بردید؟ نقاشی های زیادی که کشیدی ، وسایل ورزشی یا سازهای موسیقی و….

بیشتر دقت کن حتماً علاقه خودت را پیدا می کنی. نگران نباش اگر الان در وضعیتی زندگی می کنی که دلخواه خودت نیست با برداشتن گام هایی که در این مقاله  هدف گذاری در زندگی هست به راحتی می توانی به زندگی دلخواه خودت دست پیدا کنی.پس اول باید بخواهی وپس از آن قدم اول را برداری.

یک ضرب المثل انگلیس هست که می گوید: سخت ترین کارها برداشتن گام نخست هست. مهم این است که گام نخست را بردارید پس از آن نم نمک به هدف هایتان نزدیک می شوید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه یک هدف گذاری صحیح داشته باشیم؟

 

تصمیم گیری در هدف گذاری

بعد از پیدا کردن علایق خودمان باید یک تصمیم قطعی بگیریم و شک و تردید را برای همیشه کنار بگذاریم.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می گوید: اگر شما برای خودتان اهدافی تعیین کنید و هر روز گام های کوچکی در راه رسیدن به آن ها بردارید مطمئناً بعد از مدتی به آن ها می رسید.

اگر فردی بخواهید زبان انگلیس یاد بگیرد کافی هست روزی یک ربع وقت بگذارد و روزی ده واژه یاد بگیرد در پایان سال چند واژه آموخته؟ به آسونی و بدون اینکه سختی زیادی را تحمل کرده باشد تعداد ۳۶۵۰ واژه آموخته است. اکنون که دایره واژگانی آن فرد انقدر بزرگ شده  که به راحتی می توانید با یک انگلیسی زبان گفتگو کند و از این هم صحبتی لذت ببرد.

پس دیدید که با انجام کارهای کوچکی که هروز به طور منظم و پیوسته انجام می شود  به نتیجه بزرگی می رسید.راه هزار کیلومتری را با برداشتن گام های کوچکی که یکی پس از دیگری برمی دارید به انتها می رسانید.

 

تمرین دوم

یک هدف برای خودتان تعیین کنید که مدت ها هست می خواهید آن کار را انجام بدهید .اما هر بار به بهانه ایی آنرا به تاخیر می انداختید.

مثلاً شما می خواهید ۱۰ کیلو اضافه وزنی که دارید را از بین ببرید خوب برای اینکه به توانید به این هدف دست یابید ابتدا باید گام نخست را بردارید یعنی متعهد بشوید که کارهای لازم را انجام بدهید تا به هدفی که دارید همان کم کردن ده کیلو است برسید .پس از آن یک متخصص تغذیه پیدا کنید تا به ما یک دستور غذایی که مربوط به شما است بدهد وهر روز خودتان را موظف کنید به مدت ده دقیقه پیاده روی آرام داشته باشید .کم کم این زمان را افزایش دهید تا به روزی یک ساعت برسد .من قول به شما می دهم در عرض ده ماه به آسانی بدون اینکه سختی تحمل کرده باشید ده کیلو وزن اضافه خود را از دست داده اید.

 

تمرین سوم

نامه ای برای خودت بنویس و در آن اهداف خودت را به صورت روشن مشخص کن.

چرا همه استادان موفقیت انقدر تاکید دارند که باید اهداف خود را بنویسید؟ در نوشتن اهداف واقعاً نیروی جادویی قرار می گیرد خداوند در قرآن می فرمایند: ن و القلم و ما یسطرون (نون  سوگند به قلم و آنچه می نویسد). وقتی شما اهداف خودتان را می نویسید گویی درخواست خودتان را به خدا اعلام می کنید.

هنگامی که می نویسد نیمکره راست و چپ شما با هم ارتباط برقرار می کنند و خلاقیت شما افزایش می یابد. همچنین عملکرد و کارایی مغزتان چندین برابر می شود. با هدفگذاری در زندگی، اهدافتان از یک حالت ذهنی و فرضی به چیزی قابل لمس تبدیل می شوند.

 

هدف گذاری رمز موفقیت ۱۰% افراد موفق و برتر هر جامعه

 

مثال جالب دراین باره را می توان از جیم کری آورد وی پیش از اینکه وارد هالیوود شود و کمدین مشهوری شود روزی بر روی تپه ای نشسته بود رو به هالیوود  چکی به مبلغ ده میلیون دلار برای خود نوشت و یادداشت کرد: به خاطر خدمات انجام شده (دستمزد)

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری

این چک را سالیان با خود همراه داشت تا اینکه دستمزد کار خود را در یک فیلم دریافت کرد و در حال حاضر یکی از میلیونر ها است. وقتی اهداف را می نویسید انگیزه و انرژی شما در جهت رسیدن به آن ها چندین برابر می شود و مرتباً  شرایط، افراد و منابعی برسر راهتان قرار می گیرد که شتاب شما را برای رسیدن به اهدافتان چندین برابر می شود.

 

نکته مهم۱

اهدافی که ما می نویسیم باید کاملاً واضح، شفاف وقابل اندازگیری باشند و زمان رسیدن به آن ها را هم باید ذکر کنیم.

 

نکته مهم ۲

دانستن اینکه اهدافمان واقعی هستند یا نه خیلی ساده به نظر می رسد، ولی در عمل بسیار مشکل است. چه بسا سالیان زیادی به دنبال هدفی بودیم وقت و انرژی گذاشتیم .اما آن اهداف برای خودمان نبودند. بخاطر دیگران آن اهداف داشتیم یه موقعه بخاطر انتقام از دیگران. یه موقعه بخاطر خشمی که داریم.و ….

 

تمرین چهارم

همین الان ۵ هدف را بنویس و در مقابل هر کدام بنویس که چی؟ و پاسخ آنها را بنویس

اگر پاسخی که می دهی  منطقی وارزشمند است و به شما انگیزه و روحیه می دهد نشان می دهد هدفی با ارزش برای خودتان برگزیدید. در غیر اینصورت فوراً رهایش کنید .

مثلاً می نویس می خواهم تا شش ماه دیگر مکالمه روزمره  انگلیسی را یاد می گیرم و درجواب که چی؟ پاسخ می دهی می خواهم این مهارت را یاد بگیرم برای اینکه مسافرت خارجی رفتم به آسانی ارتباط برقرار کنم. می بینید یک هدف منطقی و ارزشمند است.

 

تمرین پنجم

شما هم از خودتان این پرسش بسیار مهم را بپرسید. اگر یک میلیارد پول داشتم آیا باز حاضربودم که هدفم را دنبال کنم؟

اگر جوابتان به این پرسش مهم مثبت است. بدانید که اهداف واقعی و درستی را برای خودتان در نظر گرفته اید.

از خودتان بپرسید اگر بیشتر از ۶ ماه زنده باشم. باز هم همین اهداف را دنبال می کردی اگر پاسخ مثبت باشد باز هم نشان دهنده این است که هدف شما با ارزش می باشد.

 

تمرین ششم

ده دقیقه به خودت زمان بده و به این دو پرسش پاسخ بده

  1. اگر فقط ۶ ماه دیگر زنده بودم چه کار می کردم؟
  2. اگر مطمئن می شدم هر کاری می کردم موفق می شدم چه کاری را انجام می دادم؟

پاسخ به این دو پرسش هرچه باشد نشان دهنده هدفی با ارزش می باشد.

 

نتیجه گیری

تحقق اهداف اول از همه به تعهد بسیار قوی نیاز دارد. اگر در راه رسیدن به هدف هزار بار شرکت خوردید و با پستی و بلندی روبرو شدید. باز هم ادامه بدهید. بیشتر افراد هدف دارند اما آن ها را جدی نمی گیرند و متعهد به آن نیستند.

پس در مقابل همه اهدافی که نوشتی بزرگ با رنگ قرمز بنویس

یا بمیر یا به اهدافت برس

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button