چگونه با دانش مهارت هدف گذاری ، اهداف درستی داشته باشیم؟

مهارت هدف گذاری

سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر گفتگو کنیم. اهمیت و ضرورت مهارت هدف گذاری مهمترین عامل در رسیدن به اهداف و موفقیت ها است.

همانگونه که می دانید برای رسیدن به اهداف باید برنامه ریزی درست وکامل داشته باشیم و این تنها در زمانی میسر می شود که ما مهارت هدف گذاری را آموخته باشیم. با هدف گذاری، مسیر حرکت و زندگیمان مشخص می شود.

کسی که مهارت هدف گذاری داشته باشد. می داند که چگونه برای خواسته های خود برنامه ریزی کند و با اجرای قدم به قدم آن به راحتی به مقصد خود برسد. اگر مهارت هدف گذاری نداشته باشیم تمرکزی در زندگی نخواهیم داشت و نمی دانیم به کجا برویم و چه مسیری را طی کنیم هر لحظه یک اقدامی می کنیم و به سویی می رویم. و در آخر خسته و ناتوان می شویم و می بینیم که این قدر انرژی و زمان گذاشته ایم اما به هیچ جا نرسیده ایم انگار روی یک تردمیل می دویدیم و در جا می زدیم.

 

مهارت هدف گذاری بسیار مهم است. حال بیاییم مراحل هدف گذاری را با هم مرور بکنیم.

 

فرایند هدف گذاری :

اهداف از کجا سرچشمه می گیرند؟ از دو جا سرچشمه می گیرند یکی اینکه ماموریتی داریم. دیگر اینکه چشم اندازهایی که ما در زندگی داریم.

پس بیایید سه پرسش از خودتان بپرسید:

 1. اکنون کجا هستم؟
 2. به کجا می خواهم بروم؟
 3. برای رسیدن به هدف چه باید بکنم؟

 

مثلاً من الان کارمند رده پایین هستم. می خواهم به رتبه مدیر عاملی برسم.  برای اینکه به رتبه مدیر عاملی برسم چه کارهایی باید انجام بدهم و چه مسیری را باید طی بکنم؟

برای هدف گذاری باید دقیقاً بدانیم که چه ماموریتی داریم یا چه چشم اندازی داریم. وقتی که اهداف مشخصی شدند. برای چگونگی رسیدن به اهداف باید طرح ها و برنامه هایی تدوین گردیده و لیست کلیه فعالیت هایی که منجر به تحقق اهداف می شوند را مشخص نمود و پس از اجرای برنامه ها و فعالیت ها باید نتایج و دستاوردها با اهداف مقایسه شوند تا اصطلاحات لازم در اهداف، برنامه ها و فعالیت ها به عمل آید.

 

ویژگی های هدف گذاری خوب چیست؟

 • هدف باید روشن، واضح، مشخص باشد. (مانند اینکه من می خواهم از کارمند جز به رده مدیر عاملی برسم).
 • هدف باید مکتوب باشد. (دفترچه هدف گذاری برای خودت آماده کن و در آن ماموریت یا هر چیزی که دوست دارید در آینده داشته باشید را در دفترچه خود بنویسید).
 • هدف باید درقالب یک جمله مثبت بیان شود.( مثلاً بگویید من توانایی ارتقای شغلی را دارم و من شایستگی این را دارم در جایگاه مدیر عاملی بنشینم).
 • هدف باید انگیزننده باشد. (یعنی اینکه هدف باید به شما شور و شوق بدهد و هیجان زده کند و برق شادی در چشمان شما دیده شود وبه شما انرژی بدهد تا به حرکت خود در مسیر رسیدن به هدف ادامه دهید).
 • هدف باید قابل اندازه گیری باشد. (اینکه ما بتوانیم هر ماه یا هر سه ماه یکبار میزان پیشرفت خودمان را بسنجیم).
 • هدف باید زمان مشخصی داشته باشد.(مثلاً بگویید من در طی سه سال باید با مهارت هایی که می آموزم و ایده هایی که به مدیر کل می دهم و راهکارهای پیشنهادیم باعث بشوم به رتبه مدیر عاملی دست بیابم)
 • هدف باید قابل اجرا و دست یافتنی باشد.( اینکه کارمندی از رده پایین به بالا برسد در دنیای بیرون شدنی هست و من توانایی رسیدن به این رتبه را دارم)
پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  ارزش های فردی، پایه و زیربنای تعیین هدف

 

مزایای هدف گذاری:

هنگامی که هدف گذاری می کنیم از این مزایا بهره می بریم که در زیر به صورت تیتر وار بیان می کنم.

 • هدف گذاری باعث پیشرفت و بهبود زندگی ما می شود.
 • هدف گذاری به ما انگیزه می دهد که به راهمان ادامه بدهیم و در پیچ و خم های رسیدن به اهدافمان یه زمان خسته نشویم و کم نیاوریم.
 • هدف گذاری باعث تمرکز در ما می شود.
 • هدف گذاری باعث اعتماد بنفس می شود
 • هدف گذاری مسیر ما را مشخص می کند
 • هدف گذاری باعث می شود که کارهایی که ما را از مسیرمان منحرف می کند را شناسایی بکنیم.

رازهایی را در اینجا می خواهم با شما در میان بگذارم که شما بیشتر ارزش هدف گذاری را بدانید و بکوشید که مهارت هدف گذاری را در خودتان روز به روز بیشتر کنید.

 

راز اول

گفتیم اهداف به ما انگیزه می دهند و رفتارهایی که از آدم ها سر می زند بر اساس اهداف و انگیزه هایی است که دارد اهداف و انگیزه ها نماد بیرونی دنیای درون افراد است. هر چقدر ما با انرژی و انگیزه بیشتر و بالایی باشیم .اهداف بلند پروازانه تری خواهیم داشت.

 

راز دوم

ارتباط بین اهداف و برنامه ریزی

بین اهداف و برنامه ریزی هایی که هر کدام از ما انتخاب می کنیم رابطه تنگاتنگی وجود دارد. ما اگر هدفی برای خود انتخاب کرده باشیم اما برنامه ایی برای اون طرح نکرده باشیم آن هدف هیچ گاه به ثمر نمی رسد و هموراه به شکل یک رویا باقی می ماند. مثلاً من دوست دارم در مسابقات شطرنج کشوری دو سال آینده شرکت کنم .اگر از الان برای پیشرفت و موفقیت خود برنامه ایی کامل و راه گشا تعیین نکنیم و قدم به قدم پیش نرویم هیچ گاه به این هدف نمی رسیم و برنده شدن در مسابقات به شکل رویایی در ذهن ما باقی می ماند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  برنامه هدف گذاری چیست؟

 

راز سوم

ارتباط بین هدف و ارزیابی

این مورد هم بسیار مهم است. اگر افراد برای خود هدفی نداشته باشند. پس چگونه می توانند خود را در هر زمانی مورد سنجش و ارزیابی قرار بدهد و ببینید آیا پیشرفتی کرده و ارزشی بر ارزش های خود اضافه کرده یا نه؟ ارزیابی برای افراد یک انگیزه است. هنگامی که ببینید در مسیر هدفی که انتخاب کردید اگر پیشرفت داشتید خوشحال می شوید و انرژی بیشتری پیدا می کنید که باعث می شود حتی زودتر از زمانی که تعیین کرده بودید به هدف خود برسید. اگر خدای ناکرده پس از ارزیابی متوجه شدید پیشرفتی نداشتید به کنکاش می پردازید که چرا پیشرفت نداشته و ایراد کار کجاست.هنگامی که ایراد را پیدا می کنید به اصلاح آن می پردازید.

 

خوب دوستان عزیز امیدوارم یافته هایی که با شما در میان گذاشتم برای شما سودمند بوده و به پیشرفت شما کمک بکند.

تور آموزشی و تفریحی

 1. هدف گذاری برای سال ۱۴۰۱
 2. دفترچه برنامه ریزی سال
 3. همفکری، تعامل و انتقال تحربه
 4. پذیرایی ناهار و میان وعده
 5. تفریح در کنار رودخانه
 6. وسیله ایاب و ذهاب
مهارت هدف گذاری

دوشنبه ۸ فروردین
از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷

مبلغ شرکت در تور: ۴۹۰ تومان

09938194627

مهارت هدف گذاری

جهت کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را وارد کنید:

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button