جذب پرسنل

جذب پرسنل

جذب پرسنل در هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا با توجه به تعریف های مختلف از ارزشمندترین ارزش هر کسب و کار که منابع انسانی آن است؛ شما نیز اگر می خواهید یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید و موفق عمل کنید، باید با قوانین جذب پرسنل در سالن های زیبایی آشنا باشید. در این مقاله به طور کامل به ارزشمندترین دارایی یک کسب و کار (منابع انسانی) و نحوه ارزش آفرینی برای این ارزش می پردازیم.

اهمیت جذب پرسنل در چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، یک کسب و کار به دلیل وجود منابع انسانی است که می تواند ارزش آفرینی داشته باشد. به بیان ساده تر یک کسب و کار چرخه‌ای از مکانیزم هاست که به وسیله منابع انسانی به حرکت درمی آیند و اگر این چرخه به درستی حرکت کند کسب و کار موفق و به طبع اگر در هر قسمت از این چرخه اشکالی وجود داشته باشد، سیستم به طور کامل از کار می افتد. اگر درک این مطلب برای شما مقداری گنگ است و ربط آن به سالن زیبایی را نمی دانید، بهتر است به این مثال دقت کنید.

مثال جذب پرسنل حرفه‌ای

یک سالن زیبایی در طول روز با مشتری های متفاوتی سر و کار دارد که هر کدام مایل به استفاده از خدمات مختلفی هستند؛ ولی قبل از این که برای استفاده از خدمات شما مراجعه کنند به احتمال قوی از خدمات مشاوره شما استفاده می کنند و با پرسنل شما ارتباط برقرار می کنند، حالا فرض کنید که پرسنل و مشاور سالن زیبایی نتواند به درستی مشتری را مجاب به استفاده از خدمات شما کنند، چه اتفاقی می افتد؟! مسلما شما مشتری را از دست می دهید و این موضوع باعث کاهش اعتبار شما می شود.

در سطوح دیگر نیز به همین شکل است که اگر مشتری به مجاب به استفاده از خدمات شما بشه ولی خدمات خوبی توسط پرسنل و آرایشگرهای شما دریافت نکند باز هم موجب نارضایتی مشتری شده و تمام اثرات منفی این موضوع به سالن زیبایی برمی‌گردد، پس استخدام پرسنل حرفه‌ای در یک کسب و کار خیلی مهم تر از مسائل دیگر مانند هزینه و بخش مالی است؛ البته این موضوع به این معنا نیست که بخش مالی یا سایر بخش ها مهم نیستند ولی منابع انسانی مهم ترین بخش یک کسب و کار هستند که نحوه استخدام آنها به نحوه مدیریت سالن زیبایی برمی‌گردد.

جذب پرسنل حرفه‌ای

شاخص های جذب نیروی انسانی

اگر به دنبال شاخص های جذب نیروی انسانی کارآمد هستید باید قبل از هر چیزی ظرفیت های سالن زیبایی خود را مشخص کنید و طبق این ظرفیت ها، بخش هایی که نیاز به نیروهای مختلف را دقیقا مشخص کنید. این کار از رو اهمیت دارد که شما باید دقیقا بدانید که چه منابع انسانی را برای چه کاری قرار است استخدام کنید و طبق آن اقدام به استخدام پرسنل کنید. از مهم ترین شاخص های جذب نیروی انسانی، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بررسی های ظرفیت های سالن زیبایی
 • تعیین نیازمندی های سالن زیبایی
 • بررسی روحیه سایر پرسنل سالن زیبای
 • تعیین نیاز دقیق منابع انسانی در داخل یا خارج سازمان
 • میزان هزینه مورد نظر شما برای جذب نیرو
 • و …

نکته مهم: این شاخص گذاری که برای جذب نیروی متخصص در سالن زیبایی است به بخشی اشاره دارد که مربوط به تعیین نیازهای منابع انسانی در سالن زیبایی است نه روش های جذب نیرو. در ادامه روش های جذب نیرو که مرسوم هستند را هم بررسی می کنیم.

روش های جذب پرسنل حرفه ای

روش های جذب پرسنل حرفه ای بسیار متنوع و متفاوت است که با توجه به سیاست های هر کسب و کار مشخص میشه، ولی اصول انتخاب پرسنل در تمام کسب و کارها به یک شکل که چند هدف مختلف را دنبال می کند؛ به عبارت دیگر در جذب پرسنل متخصص به مواردی مثل میزان تخصص، مهارت، فن بیان، وضعیت ظاهری و تیپ شخصیتی اهمیت داده می شود. در ادامه نکات و ویژگی هایی که شما باید برای استخدام پرسنل در نظر داشته باشید را بررسی می کنیم.

روش های جذب پرسنل حرفه ای

 1. بررسی رزومه متقاضی

رزومه حاصل تلاش های حرفه‌ای یک فرد در یک یا چند حوزه مختلف است که یکی از معیار های اصلی برای استخدام پرسنل سالن زیبایی می باشد. با توجه به این که خدمات سالن زیبایی باید به صورت کاملا تخصصی و بدون نقص انجام شود، پس ضروری است که پرسنلی که استخدام می کنید دارای رزومه حرفه‌ای باشند. البته این رزومه بستگی به نوع نیاز شما هم دارد و مثلا برای استخدام منشی نیازی نیست که فرد دارای مدارک حوزه زیبایی باشد و فقط باید به مباحث مهمی مانند فن بیان فرد توجه داشته باشید.

 1. میزان اعتماد به نفس متقاضی را بسنجید

یک حقیقت روشن وجود دارد که وقتی یک فرد اعتماد به نفس نداشته باشد و خود را ارزشمند نداند، نمی تواند برای شما ارزش آفرینی کند، پس به سراغ افرادی بروید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشند تا نه تنها خودشان به صورت حرفه‌ای در سالن زیبایی فعالیت کنند، بلکه باعث ایجاد روحیه در سایر اعضای تیم هم شوند.

 1. میزان مسئولیت پذیری و تعهد کاری متقاضی را جویا باشید

تعهد کاری یکی از مهم ترین موضوعاتی است که برای جذب پرسنل باید به آن دقت داشته باشید. فرقی نمی کند که وظیفه پرسنلی که قرار است جذب شوند چقدر مهم باشد، به هر حال باید به سراغ افرادی بروید که مسئولیت پذیر باشند و به کار خود تعهد داشته باشند و نه صرفا به دلیل مسائلی مالی به سمت این کار سوق پیدا کرده باشند.

 1. به سراغ افرادی بروید که فن بیانی حرفه‌ای داشته باشند

هر چقدر هم که درباره اهمیت فن بیان صحبت کنیم باز نمی توانیم حق مطلب را ادعا کنیم. به بیان دیگر برای جذب پرسنل در هر سطحی از سالن زیبایی باید به دنبال پرسنلی باشید که فن بیان قوی داشته باشند تا بتوانند ذهن مشتری را در اختیار بگیرند و باعث افزایش رضایت مشتری شوند. در نظر گرفتن فاکتور فن بیان حرفه‌ای برای استخدام منشی، مدیر داخلی و مشاوره سالن زیبایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

جذب پرسنل

 1. فردی را انتخاب کنید که انعطاف داشته باشد

منظور از انعطاف به این موضوع اشاره دارد که پرسنلی استخدام کنید که با تغییرات به سرعت تغییر کنند و آماده انجام هر نوع خدمات دهی باشند. ساده تر بگم که به دنبال استخدام آچار فرانسه باشید تا اگر نیاز به تغییر در سالن زیبایی داشتید، به جز اعمال این تغییرات نیازی به هیچ نوع تغییر دیگری نداشته باشید.

 1. به ظاهر متقاضی نیز اهمیت دهید

مطمئنا شما هم از اهمیت ظاهر یک فرد با خبر هستید و این مسئله در سالن های زیبایی با توجه به این که خدمات زیبایی ظاهری ارائه می شود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به این موضوع یکی از ملاک های اصلی شما برای انتخاب پرسنل سالن زیبایی باید ظاهر متقاضی باشد، زیرا این ظاهر در ذهن مخاطب و مشتری شما تاثیر مستقیم دارد. ساده تر بگم اگر از پرسنلی استفاده کنید که به ظاهر خود اهمیت نمی دهند، چطور انتظار دارید مشتری فکر کند که شما به زیبایی او اهمیت می دهید؟!

7. به سراغ افرادی بروید که هوش و استعداد بالایی دارند

اگر به دنبال جذب نیروی انسانی متخصص هستید به سه فاکتور هوش، استعداد و خلاقیت اهمیت دهید و همیشه به عنوان یکی از معیار های مهم برای جذب پرسنل به آن نگاه کنید. ترکیب هوش، استعداد و خلاقیت یعنی موفقیت در هر شرایطی و شاید بتوان گفت که معیارهای جذب نیروی انسانی در همین سه موضوع خلاصه می شود. البته با توجه به این که شما به دنبال جذب نیروی انسانی برای سالن زیبایی هستید، پس باید فاکتورهای دیگری را نیز در نظر داشته باشید که در طول مقاله به آن ها اشاره شد.

8. به دنبال افرادی باشید که روحیه تیمی داشته باشند

یکی از مباحث مهم در سالن های زیبایی که میزان موفقیت این کسب و کار را چند برابر می کند، بحث تیم سازی است که تنها در صورتی امکان پذیر است که تمام پرسنل روحیه تیمی داشته باشند و فارغ از هر نوع سلیقه شخصی، در راستای رسیدن به اهداف سالن زیبایی تلاش کنند. با توجه به این موضوع تنها به دنبال پرسنلی بروید که قابلیت کار کردن با یک تیم پر نشاط را داشته باشند و هیچ حس منفی به تیم وارد نکنند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  مدیریت سالن زیبایی و مباحث مالی

روحیه تیمی داشته باشند

 1. میزان استرس متقاضی را بسنجید!

یکی از شرایط استخدام پرسنل که احتمالا به آن توجه خاصی نمی شود، میزان استرس متقاضی است که پای موضوع طبیعی بودن آن قرار گرفته می شود، ولی این استرس تا حدی طبیعی است و بیش از آن نشانه خجالتی و درون گرا بودن فرد است که با روحیه تیمی تداخل دارد و با توجه به این موضوع فرد نمی تواند گزینه مناسبی برای انتخاب شما باشد.

 1. متقاضی را در یک تو در توی سوالات قرار دهید

با توجه به این که خیلی از کسب و کارها با یک استاندارد کلی برای جذب پرسنل پیش می روند و تعداد سوالات مشخصی از فرد می پرسند، این موضوع ممکن است پیش آید که فرد از قبل برای جواب دادن این سوالات تمرین کرده باشد که البته نشان هوش فرد است ولی بهتر است شما برای سنجیدن میزان تسلط و کنترل فرد در شرایط سخت، متقاضی را در یک تو در توی سوالات رها کنید تا نتیجه آن را مشاهده کنید. البته این تو در تو باید به صورت کاملا تخصصی طراحی شود تا بازدهی آن قابل اندازه گیری باشد.

 1. میزان نظم متقاضی را در نظر داشته باشید

در این تعریف منظور از نظم، اهمیت دادن متقاضی به زمان کاری است؛ زیرا خدمات سالن های زیبایی با توجه به حساسیت بالایی که دارند باید در سر زمان مقرر به مشتری ها ارائه شوند تا میزان ارزش گذاری سالن زیبایی برای وقت مشتری به درستی مشخص شود. نظم پرسنل در موفقیت یک کسب و کار بسیار مهم است و توصیه می کنیم که به سادگی از کنار آن نگذرید.

 1. به دنبال پرسنل پرسشگر باشید!

به عنوان آخرین روش جذب پرسنل که خیلی به آن توجه نمی شود به پرسشگری متقاضی اشاره می کنیم. وقتی با یک ذهن پرسشگر رو به رو می شوید یعنی این که فقط شما نیستید که با توجه به معیار و ملاک هایی اقدام به جذب نیرو کرده‌اید و فردی نیز که به دنبال استخدام شدن است نیز معیار هایی دارد که این موضوع به دقیق بودن فرد اشاره دارد. ساده تر بگم وقتی پرسنل شما هیچ سوالی از محیطی که به تازگی وارد آن شده‌اند نداشته باشند، ممکن است در ادامه راه به مشکلاتی بربخورند و هر دو طرف وارد چرخه مشکلات شوند.

فرآیند جذب و استخدام به چه شکل باید انجام شود؟

این 12 ویژگی که کمی قبل تر به آن ها اشاره شد، حداقل چیزی است که شما باید به آن دقت داشته باشید، ولی سوال اصلی این است که چگونه باید به این موارد پی برد و از آن ها در راستای استخدام پرسنل استفاده نمود. قبل از این که به روش های این موضوع که مصاحبه حضوری و تلفنی است بپردازیم، توصیه می کنیم مقاله «آموزش مدیر سالن زیبایی» را که در این زمینه و تاسیس سالن زیبایی است را نیز مطالعه کنید.

جذب و استخدام پرسنل

 1. مصاحبه تلفنی و غیرحضوری

اولین مرحله برای جذب پرسنل سالن زیبایی و بررسی ویژگی های متقاضیان، مصاحبه تلفنی است که می تواند موارد بسیار مهمی اعم از میزان تخصص، میزان هوش و استعداد فرد، داشتن روحیه تیمی و موارد دیگر را برای شما نمایان کند. در این مرحله شما با توجه به استراتژی هایی که برای استخدام پرسنل طراحی کرده‌اید از متقاضی سوال هایی را می پرسید و در صورتی که متقاضی توانست از این مرحله به موفقیت بیرون آید، شما باید به سراغ مصاحبه حضوری که مهم ترین بخش انتخاب و جذب پرسنل است، بروید.

 1. مصاحبه حضوری و چندمرحله‌ای

مصاحبه حضوری مهم ترین بخش جذب پرسنل برای سالن زیبایی که به واسطه آن شما می توانید به راحتی تمام معیارهایی که در ذهن خود دارید را بررسی و طبق آن تصمیم گیری کنید. در بیشتر از موارد، کارفرما با همان برخورد اول تصمیم به استخدام یا رد متقاضی می گیرد که به شما توصیه می کنیم به سراغ این دیدگاه نروید و تا آخرین ثانیه مصاحبه برای متقاضی شانس قبولی در نظر بگیرید. مصاحبه حضوری ممکن است برای بار اول به نتیجه نرسد، پس شما می توانید چند بار مصاحبه حضوری انجام دهید، البته نباید فاصله و تعداد این مصاحبات بیش از اندازه باشد که باعث ایجاد شکاف و امکان انتخاب گزینه های دیگر توسط متقاضی به وجود بیاد.

 1. زیر سوال بردن انتخاب نهایی

همانطور که گفته شد، بیشتر مدیران در همان ابتدا تصمیم خود را مبنی بر استخدام یا رد فرد می گیرند که این موضوع نشت در ذهنیت شبیه بودن متقاضی از جنبه های مختلف به خود مدیر دارد. با توجه به این موضوع توصیه می کنیم که حتما بعد از انتخاب نهایی نیز، انتخاب خود را زیر سوال برده و به بیان دیگر انتخاب خود را با ملاک هایی که برای استخدام پرسنل داشتید، بررسی کنید.

اشتباهات رایج در جذب پرسنل

جذب پرسنل یک فرآیند پیچیده و عمیق است که باید به صورت حرفه‌ای انجام شود. در خیلی از کسب و کارها به شکلی اقدام به استخدام پرسنل می کنند که فرد هیچ میلی به استخدام در سالن زیبایی مذکور نداشته باشد و البته شانس خود را نیز صفر ببینید که به همین شکل خیلی از فرصت ها و استعداد های خوب از چرخه استخدام حذف می شوند. دقت داشته باید که برای استخدام پرسنل باید سخت گیری کرد و اول از همه به فکر منافع خود بود ولی نه به شکلی که باعث از دست رفتن بهترین انتخاب ها شود. در ادامه چند اشتباه که باعث دفع نیروی کاری می شود را بررسی می کنیم.

اشتباهات رایج در جذب پرسنل

 1. بیان نکردن دریافتی دقیق پرسنل

زمانی که فردی به دنبال کاری باشد، اولین چیزی که به آن دقت می کند، حقوق و مزایایی است که در این شغل برای او قرار داده شده؛ حالا فرض کنید که شما برای استخدام پرسنل بدون هیچ اطلاعی از حقوق اقدام نماید تا شاید بتوانید پرسنلی به هزینه پایین تر پیدا کنید که البته این پرسنل را نیز جذب می کنید، ولی به بهای از دست دادن پرسنل حرفه‌ای سالن زیبایی، پس اگر به دنبال شکار نیروی انسانی ماهر هستید، ماهرانه جستجو کنید نه جاه طلبانه.

 1. متقاضی را با برده اشتباه گرفتن!

خیلی از سالن های زیبایی به شکلی اقدام به استخدام پرسنل می کنند که هیچ حقی و انصاف در این شیوه برای پرسنل در نظر گرفته نشده و فقط به منافع سالن زیبایی فکر شده؛ مطمئنا پیش برد همچین استراتژی برای جذب پرسنل باعث حذف گزینه های خیلی خوبی می شود که شما می توانستید از استعداد این افراد در راستای موفقیت کسب و کار خود استفاده کنید.

 1. مصاحبه های استخدامی چند مرحله‌ای

یکی دیگر از اشتباهات سالن های زیبایی در جذب پرسنل، مصاحبه های استخدامی چند مرحله‌ای است. البته دقت داشته باشید که منظور از مصاحبه های استخدامی چند مرحله‌ای، اشاره به بعضی از سالن های زیبایی دارد که به دفعات متعدد و بدون هدف با فرد مصاحبه می کنند و در هر مصاحبه به پرسیدن سوالات تکراری می پردازند و در آخر هم برای بررسی یک نتیجه کلی چندین هفته زمان را هدر می دهند و باعث می شوند متقاضیان خود در جاهای دیگر جذب شوند.

 1. مشخص نکردن شرح وظایف پرسنل

یکی دیگر از اشتباهاتی که در جذب و حفظ پرسنل رخ می دهد، مشخص نکردن شرح وظایف پرسنل است که باعث سردرگمی فرد می شود. به علاوه قرار دادن وظایفی اضافه که در حوزه کاری فرد نیست به عنوان بخشی از کار باعث می شود که بهترین گزینه ها به دنبال گزینه های مناسب تری باشند و نتوانید پرسنل خوبی جذب کنید.

 1. استفاده از آگهی های استخدامی بی نام و نشان!

شما به شدت به دنبال پرسنل حرفه‌ای هستید بدون این که آگهی استخدامی درست و حسابی داشته باشید و فقط یک تبلیغ بدون جزئیات با یک شماره که به دنبال پرسنل سالن زیبایی است. در خیلی از این آگهی ها حتی به نوع پرسنلی که نیاز دارند هم اشاره نمی شود که همین موضوع باعث می شود افراد متخصص و حرفه‌ای به سمت گزینه های بهتری بروند که تمام جزئیات کاری که لازم دارند را در آن ذکر کرده باشند.

فاکتورهای مهم در جذب منشی، مدیر داخلی و بازاریاب

با توجه به کلی بودن معیار های اعلام شده در طول مقاله برای استخدام پرسنل حرفه‌ای سالن زیبایی، تصمیم گرفتیم که به صورت تخصصی نیز فاکتورهای مهم در جذب منشی، مدیر داخلی و بازاریاب را بررسی کنیم که به صورت خیلی مختصر به آن ها می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  صفر تا 100 راه اندازی آرایشگاه کوچک

فاکتورهای مهم در جذب منشی

معیار های مهم در جذب منشی

منشی یکی از مهم ترین پرسنل موجود در سالن های زیبایی است که وظایف مختلفی به عهده دارد و از این رو باید یک فرد حرفه‌ای را برای این شغل استخدام نمود. با توجه به این موضوع از معیار های مهم در جذب منشی، می توان موارد زیر اشاره نمود.

 • میزان سرعت عمل بالا
 • توانایی مدیریت هم زمان چند کار
 • فن بیان حرفه‌ای و جذب کننده
 • آشنایی با خدمات حرفه‌ای سالن های زیبایی
 • داشتن نظم کاری بالا
 • داشتن اعتماد به نفس بالا
 • آشنایی نسبی به نرم افزارهای کامپیوتری
 • و …

معیار های مهم در جذب مدیر داخلی

مدیر داخلی بعد از بخش مدیریت، مهم ترین رکن یک سالن زیبایی است که با توجه به این موضوع نمی توان هر فردی را برای این شغل انتخاب نمود و باید فردی که به عنوان مدیر داخلی استخدام می شود، دارای ویژگی های زیر باشد.

معیار های مهم در جذب مدیر داخلی

 • فن بیان حرفه‌ای و جذب کننده
 • میزان سرعت عمل بالا
 • توانایی شناخت و ارتباط برقرار کردن با تمام پرسنل
 • نظم و دقیق بودن در هر کاری
 • شنونده فعال و موثر بودن
 • داشتن هوش، استعداد و خلاقیت بالا
 • توانایی بازاریابی حرفه ای
 • داشتن اعتماد به نفس بالا
 • و …

معیار های مهم در جذب پرزنتیشن یا بازاریاب

بازاریاب که بخش تبلیغات سالن زیبایی را برعهده دارد و باعث جذب مشتری می شود، جزو مهم ترین بخش های سالن زیبایی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت. یک بازاریاب باید به تمام روش های بازاریابی موثر مسلط باشد و از این روش ها در راستای جذب مشتری استفاده کند. در ادامه معیار های مهم در جذب پرزنتیشن یا بازاریاب را بررسی می کنیم.

 • داشتن هوش، استعداد و خلاقیت بالا
 • توانایی بازاریابی حرفه ای
 • داشتن اعتماد به نفس بالا
 • نظم و دقیق بودن در هر کاری
 • توانایی متقاعد سازی مشتری
 • فن بیان جذب کننده
 • فعال و خستگی ناپذیر
 • و …

حفظ پرسنل متخصص

تا اینجای کار در مورد جذب پرسنل سالن زیبایی صحبت های زیادی شد ولی بد نیست بدانید که حفظ پرسنل متخصص، مهم تر از جذب پرسنل جدید است. همانطور که در مقاله جذب مشتری برای سالن زیبایی هم گفته شد، شما زمانی می توانید کسب و کار خود را موفق بدانید که در کنار جذب مشتری بتوانید این مشتری ها را حفظ و نگه دارید و این قاعده برای جذب و حفظ پرسنل هم صدق می کند. البته حفظ پرسنل متخصص خیلی مهم تر از حفظ مشتری است که در ادامه به آن می پردازیم.

حفظ پرسنل

 1. عامل موفقیت سالن زیبایی را فراموش نکنید!

مطمئنا هدف اصلی هر سالن زیبایی، رسیدن به موفقیت است که این موضوع بدون وجود پرسنل غیر ممکن است، ولی در خیلی از موارد بعد از بدست آوردن موفقیت، مدیر سالن زیبایی با عامل موفقیت (پرسنل و نیروی انسانی) به شکلی رفتار می کند که فرد احساس بی ارزش بودن می کند و وجود خود در مجموعه را باعث کند شدن روند پیشرفت سالن زیبایی می داند، این موضوع یکی از عوامل اصلی از دست دادن بهترین پرسنل در سالن های زیبایی است.

 1. برای نظرات کارمندان ارزش قائل باشید

افرادی که در راستای یک هدف و به بیان بهتر برای موفقیت یک کسب و کار در تلاش هستند، باید بدانند که مدیریت سالن زیبایی برای نظرات سازنده آن ها ارزش قائل است زیرا به پرسنل به دید یک مهره نگاه نمی کند بلکه به دید یک ارزش نگاه می کند. اگر بخواهیم ساده تر بگیم به این شکل می توان گفت که وقتی پرسنل برای رسیدن به هدف یک سالن زیبایی توان خود را می گذارند قاعدتا با این تصور در حال فعالیت هستند که آن ها برای سالن زیبایی مهم و ارزشمند هستند، نه یک مهره که به سادگی قابل جایگزینی است.

 1. در چارچوب کلی قرارداد حرکت کنید

یکی از اشتباهات مهم در تمام سالن ها زیبایی این است که در زمان جذب پرسنل شما با توجه به یک قرارداد کلی پیش می روید و ممکن است حتی امتیازهایی نیز برای جذب پرسنل در نظر گرفته باشید ولی بعد از این که به هدف خود رسیدید (خرتان که از پل گذشت)، به طور کلی قرارداد فراموش می کنید و انتظارات بی جایی از پرسنل دارید که باعث می شود پرسنل به فکر شغل بهتری باشند.

 1. مزایایی برای پرسنل در نظر بگیرید

برای این که پرسنل حرفه‌ای خود را از دست ندهید باید امتیاز هایی برای آن ها در نظر بگیرید که هیچ انتخاب بهتری از شما نتوانند پیدا کنند و حتی اگر فرصت های بهتری هم داشتند، باز شرایط کاری شما را بهتر بدانند و آن را به هیچ عنوان رها نکنند؛ این که چه مزایا و امتیازهایی برای پرسنل در نظر می گیرد به سیاست های کلی خودتان بستگی دارد ولی دقت داشته باشید که در هر صورت باید مزایایی برای پرسنل ایجاد کنید.

 1. فقط به دنبال منفعت شخصی نباشید

دنبال کردن منفعت شخصی در یک کسب و کار اگر برای پرسنل باشد خیلی قابل هضم تر است تا برای مدیریت یک سالن زیبایی. وقتی شما مدیر یک سالن زیبایی شدید دیگر فقط خودتان نیستید که در این سالن مشغول هستید و به بیان دیگر حق دارید که با توجه به این موضوع نباید فقط به دنبال منافع شخصی باشید، زیرا در این صورت پرسنل شما ناراضی می شوند و به دنبال گزینه های بهتری می روند. دقت کنید که ما نمی گویم که اولویت اول را خودتان قرار ندهید، بلکه می گویم فقط خودتان را اولویت قرار ندهید.

 1. یک محیط کاری جذاب و قابل اعتماد ایجاد کنید

محیط کاری که پرسنل در آن کار می کنند به صورت مستقیم روی روحیه‌ی آن ها تاثیر دارد و زمانی که شما سالن زیبایی را تبدیل به یک محیط خشک و بی روح می کنید باعث از بین رفتن شوق و نشان پرسنل می شوید و به طبع رفته رفته پرسنل شما هم مانند سالن زیبایی‌تان خشک می شوند و دچار مشکلات مختلفی می شوند. ساده تر بگم وقتی یک سالن زیبایی را تبدیل به قبرستان می کنید و پرسنل زنده ها (از لحاظ روحیه‌ای) را وارد آن می کنید باید انتظار داشته باشید که پرسنل به دنبال راه هایی برای فرار از این قبرستان باشند و این یعنی از دست دادن بهترین پرسنل.

 1. با پرسنل خود ارتباط مستقیم داشته باشید

متاسفانه به دلایل مختلف مدیران سالن های زیبایی هیچ اعتنایی به برقراری ارتباط مستقیم با پرسنل خود نمی کنند و این موضوع باعث ایجاد احساس بی ارزشی در پرسنل می شود که همین موضوع در طولانی مدت باعث ایجاد شکاف بین پرسنل و سالن زیبایی می شود و همین موضوع باعث می شود که پرسنل به دنبال شغل های بهتری باشند.

 1. پرسنل را محدود نکنید

اگر یک نگاه به جامعه بکنید با حجمی از محدودیت ها مواجه می شوید که به هر روشی که شده، می خواهید از آن فرار کنید ولی خودتان در سالن زیبایی برای پرسنل محدودیت هایی قرار می دهید که در خیلی از موارد با عقل جور در نمی آید و به طبع وقتی پرسنل حس بودن در جهنم (سالن زیبایی محدود شده‌ی شما) را داشته باشند به دنبال بهشتی (سالن زیبایی بدون محدودیت های عجیب) می گردند و این موضوع باعث از دست دادن پرسنل سالن زیبایی می شود.

جمع بندی

جذب پرسنل همیشه از مسائلی بوده که مسیر رو به روی یک کسب و کار را مشخص کرده ولی از جذب پرسنل حرفه‌ای مهم تر، حفظ پرسنل متخصص برای سالن زیبایی است که باعث دوام یک سالن زیبایی می شود. فاکتورهای مختلفی برای جذب و حفظ پرسنل وجود دارد که فقط یک مدیر واقعی می تواند از این فاکتورها به درستی استفاده کند، پس اگر می خواهید یک سالن زیبایی موفق داشته باشید، قبل از هر چیز روی مهارت های خود کار کنید و در نهایت به جذب پرسنل متخصص و حفظ آن ها بپردازید. بدون شک اگر این روال در برنامه کاری شما قرار داشته باشد، کسب و کار موفقی خواهید داشت.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

چرا باید از مشاوره راه اندازی سالن زیبایی استفاده کنیم؟ مشاوره راه...

کم هزینه ترین رشته آرایشگری چیست؟ راهنمای انتخاب کم هزینه ترین لاین...

لوازم و تجهیزات متعددی وجود دارد که برای راه اندازی یک آرایشگاه...

قبل از آموزش آرایشگری نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را...

دیده شدن کار و خدمات در موفقیت سالن های زیبایی اهمیت زیادی...

نکته‌های مشاوره سالن‌های زیبایی و اهمیت دانستن این نکات نکته‌های مشاوره سالن‌های...

اولین نکته مهم در موفقیت سالن‌های زیبایی : فقط به جایگاه اول بودن...

برندسازی سالن‌های زیبایی، عامل موفقیت شماست اگر می خواهید نسبت به سالن‌های...

مدیریت مؤثر یک آرایشگاه عروس موضوع مهمی است که تمام سالن داران...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button