اموزش مدیریت سالن زیبایی

آموزش مدیریت سالن زیبایی

مدیریت جزو سخت ترین مشاغلی که یک فرد ممکن به اون دست پیدا کنه. مدیریت در هر سطحی هم که باشه سخت و فرقی نمی کنه که شما قراره یک تیم دو نفره را مدیریت می کنید یا تیمی متشکل از صد ها نفره. در این مقاله به اموزش مدیریت سالن زیبایی می پردازیم زیرا موفقیت یک سالن زیبایی قبل از هر چیزی به نحوه مدیریت آن بستگی دارد. این مقاله نیاز به مطالعه دقیق دارد و نکاتی که به آن اشاره شده است در هیچ مقاله ای دیگه ای پیدا نمی شود، پس برای مطالعه وقت و دقت صرف کنید.

چرا آموزش مدیریت سالن زیبایی اهمیت دارد؟

قبل از این که به اهمیت و نحوه آموزش مدیریت سالن زیبایی بپردازیم بهتر است به یک سطح بالاتر رفته و به مسئله اهمیت خود مدیریت بپردازیم. مدیریت اشاره داره به فرآیندی که طی آن یک فرد با توجه به ویژگی هایی که دارد، مدیریت یک تیم چند نفره را به عهده می گیرد. اهمیت مدیریت در این است که فرد (مدیر) نتواند برنامه ای درست برای تمام اجزا طراحی و پیاده سازی کند، آن سازمان بدون هیچ شکی شکست می خورد و فرقی هم ندارد که میزان مهارت افراد داخل آن چقدر باشد.

از طرف دیگر هر فردی که در یک تیم کار می کند دارای ویژگی های متفاوت از بقیه می باشد که مدیر باید سعی کند فرد را از حول محور شخصی خارج کرده و با تیم مرتبط کند. اهمیت مدیریت سالن زیبایی هم به همین شکل است و اگر طی این فرآیند هر کدام از اعضای تیم راه جدا از هدف تیم را انتخاب کند مدیریت سالن زیبایی باید به فکر اصلاح یا جایگزینی فرد باشد.

نکته مهم: توصیه می کنیم برای درک عمیق کلمه مدیریت و توسعه فردی به سراغ کتاب مدیریت سالن زیبایی استاد مرتضی محمدی بروید یا از دوره های فوق پیشرفته مدیریت استاد مرتضی محمدی استفاده کنید.

ویژگی های مدیر سالن زیبایی

قبل از این که سالن زیبایی تاسیس کنید باید با ویژگی های یک مدیر سالن زیبایی آشنا شوید تا در همان ابتدای راه به دلیل سو مدیریت کسب و کارتان با ضرر های جبران نا پذیر روبه رو نشود. از طرف دیگر شما نمی توانید به سراغ استخدام مدیر سالن زیبایی بروید و فقط می توانید مدیر داخلی استخدام کنید و با توجه به این موضوع باید ویژگی های یک مدیر در شما وجود داشته باشد تا بتوانید سالن زیبایی خود را مدیریت کرده و کسب و کاری موفق راه اندازی کنید.

 1. آگاهی به اصول تبلیغ و بازاریابی

تمام کسب و کارهایی که در حال حاضر به موفقیت رسیده اند یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود را تبلیغات موثر می دانند زیرا تا تبلیغی از برند و خدمات شما به عموم عرضه نشود، هر چقدر هم کار با کیفیت انجام دهید باز هم دیده نمی شوید، پس اولین چیزی که یک مدیر سالن زیبایی باید در آن استاد باشد، اصول تبلیغات درست برای سالن زیبایی است؛ پس اگر می خواهید یک مدیر سالن زیبایی واقعی استخدام کنید، قبل از هر کاری از توانایی تبلیغات این مدیر با خبر باشید. «فردی که درست تبلیغ کردن بلد باشد یک مدیر واقعی است.»

آگاهی به اصول تبلیغ و بازاریابی

 1. درک نسبی از روانشناسی

این مقوله نیز خیلی مهم است زیرا مدیر سالن زیبایی باید تمام پرسنل خود را به خوبی شناخته و آن ها را درک کند تا بتواند با آن ها ارتباط برقرار کرده و در راستای موفقیت سالن زیبایی این پرسنل را آماده کند به شکلی که خود پرسنل نیز از موفقیت سالن زیبایی خوشحال باشند. «هماهنگ کردن افرادی بسیار متفاوت از نظر رفتاری به عنوان یک تیم هماهنگ یک هنر است که از عهده هر کسی بر نمی آید.»

 1. پرسنل ، دارایی سالن زیبایی هستند نه برده!

یکی از مهم ترین اشتباهات افرادی که خود را مدیر می دانند و البته که «خیار شور» هم نیستند، اشتباه گرفتن پرسنل با برده ای است که هر زمان می توان آن را با دیگری جایگزین نمود. دقت داشته باشید که دلیل شکست خیلی از کسب و کارها همین موضوع است.

پرسنلی که سال ها در یک سالن زیبایی فعالیت داشته اند و برای انجام هر کاری بدون هیچ آموزشی آماده هستند و از آن گذشته خلق و خویی مشابه شما دارند، سرمایه های اصلی سالن زیبایی هستند و از دست دادن آن ها یعنی شکست قطعی کسب و کار شما. «مطمئن باشید که رقیب شما اگر مدیر خوبی باشه به سرعت نیرویی که شما به اشتباه آن را جایگزین کردید را جذب می کند و حاصل سال های تلاش شما برای آموزش این پرسنل را مجانی استفاده می کند.»

 1. خلاق و ایده پرداز

یک مدیر واقعی باید خلاق و ایده پرداز باشد تا بتواند بین کسب و کار خود و رقبا وجه تمایز قائل شود و باعث شود که بقیه از او کپی برداری کنند تا به عنوان یک مرجع شناخته شود؛ مثلا شما می توانید سالن زیبایی خود با سایرین را بررسی کنید و از جمع بندی آن ها به دنبال نواقصی بگردید که با ساده و جالب ترین کار می توانید آن را حل کنید مثل نوبت دهی اینترنتی یا مشاوره تلفنی که البته قدیمی هستند و الان ایده حساب نمی شوند ولی در زمان خود ایده پر سر و صدایی بودند. «برای خلاقیت نیاز نیست تا فضا بروید فقط کافی که از کوچکترین نیاز های مردم بر علیه آن ها استفاده کنید تا حس نیاز را در آن ها فعال کنید.»

 1. منظم و با انضباط

پنجمین ویژگی که یک مدیر سالن زیبایی باید داشته باشد نظم و انضباط؛ چطوری فردی که خودش نظم ندارد می خواهد کنترل یک تیم را به دست بگیرید؟ پس قطعا یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر انضباط اوست که این مشخصه در تست های روانشناسی هم برای مدیران وجود دارد.

نظم و انظباط

 1. متعهد در قبال سالن زیبایی

تعهد یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر است. ساده تر بگوئیم تمام ویژگی هایی که در حال بررسی آن ها هستیم مهم هستند. زمانی که فرد به سالن زیبایی تعهد نداشته باشد و فقط برای مسائل مادی یا مواردی دیگر کار کند، برایش بقای کسب و کار شما فرقی نداشته و فقط هزینه ای که دریافت می کند مهم است به شکلی که شکست شما برای او معنی دنبال کار دیگر بودن دارد نه چیز بیشتر، پس به سراغ افراد متعهد بروید.

 1. پای کار نه در دفتر کار!

یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر واقعی پای کار بودن است. مدیری که محدوده مدیریت خودش به اتاقش محدوده کرده از چیزی که داخل تیمش می گذرد بی خبر می ماند و خیلی سریع بازی را واگذار می کند. هیچ مدیری موفقی نخواهید دید که ساعت 12 ظهر کارش شروع کند و تنها فعالیت که می کند جا به جا کردن صندلی مدیریتش باشد در کمترین زمان ممکن باید به دنبال جایگاه واقعیش به عنوان یک کارمند ساده بگردد. «مدیری که خودش را به میز مدیریتش محدود کند، فقط می تواند به صندلیش مدیریت کند.»

 1. داشتن چندین استراتژی جایگزین

یکی از اصلی های موفقیت، داشتن نقشه جایگزین است. شاید در ذهن خود همه چیز را به درستی برنامه ریزی کرده باشید ولی شما از اتفاقاتی که در ادامه مسیر می افتد بی خبر هستید و اگر واقعا مدیر خوبی باشید حتما همیشه چند راه جایگزین برای تثبیت موفقیت خود دارید که در شرایط متفاوت از آن ها استفاده کنید.

 1. دارای اعتماد به نفس

یک مدیر همیشه باید اعتماد به نفس داشته باشد و در برابر حجمی از انتقادات، تمسخرات و هر چیزی که باعث تخریب او و کسب و کارش می شود، مقاومت داشته باشد و با موفقیت هایی که بدست می آورد جواب این سیگنال های منفی را بدهد.

 1. سخنران و شنونده

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در انتخاب مدیر باید به آن دقت نمود، سخنران و شنونده بودن مدیر است. زبان بدن مهم ترین ابزاری است که می توان به وسیله ی آن هر فردی را برای همکاری در راستای منافع کسب و کارتان متقاعد نمود. کسی که بتواند به خوبی سخنرانی کند می تواند هر منافعی که را می خواهد بدست آورد و این یعنی یک مدیر واقعی.

شنونده بودن نیز برای این مهم است که تا زمانی که شما گوشی برای شنیدن نداشته باشید، نمی توانید به درستی به مشکلات کسب و کارتان را پیدا کرده و آن ها را رفع کنید. فرض کنید یکی از پرسنل مشکلی داشته باشد که می تواند به طور مستقیم روی کسب و کار شما تاثیر منفی بگذارد ولی شما گوشی برای شنیدن آن ندارید و همین موضوع در ادامه کار به ضرر شما خواهد شد.

سخنران و شنونده

مدیر داخلی سالن زیبایی

زمانی که کار شما گسترش پیدا کند و تعداد زیادی پرسنل داشته باشید که نیاز به مدیریت داشته باشند، شما دیگر به تنهایی قادر به مدیریت حرفه ای سالن زیبایی نخواهید بود و باید قسمتی از کار را به مدیر داخلی آرایشگاه واگذار کنید. این مرحله زمانی که شما باید یک انتخاب درست داشته باشید تا کسب و کارتان پایدار بماند. زمانی می رسد که شما برای نحوه مدیریت آرایشگاه زنانه نیاز به مدیر داخلی سالن زیبایی پیدا می کنید تا اموری مانند هماهنگی پرسنل، بخش مالی و تمام مواردی که در داخل یک سالن زیبایی می گذرد را مدیریت کند و خودتان باید به موارد مهم ترین مانند استراتژی رقابت با رقبا بپردازید. در ادامه وظایف مدیر داخلی آرایشگاه را به طور کامل بررسی می کنیم.

وظایف مدیر داخلی سالن زیبایی

 • انجام تبلیغات با توجه به استراتژی های بخش تبلیغاتی سالن زیبایی
 • تهیه تجهیزات مورد نیاز سالن زیبایی
 • نظارت بر صحیح انجام شدن امور داخلی سالن
 • ارائه گزارش عملکرد کلی سالن
 • بررسی و مدیریت پرسنل برای درست انجام دادن وظایف
 • مذاکره و متقاعد سازی مشتری ها
 • پاسخگویی به مشکلات مشتریان
 • استخدام پرسنل حرفه ای
 • بررسی و تعیین کمبود های سالن زیبایی
 • پیاده سازی طراحی مناسب برای سالن زیبایی
 • مدیریت سایت و هماهنگی با پرسنل خدمات دهنده سایت
 • مدیریت بخش حسابداری
 • و …

نکته مهم: دقت داشته باشید که مدیر داخلی باید فردی حرفه ای باشد که به تمام امور سالن زیبایی آشنایی داشته و بتواند بدون هیچ مشکلی آن ها را مدیریت کند. برای انتخاب مدیر داخلی سالن زیبایی طبق ویژگی هایی که قبل تر برای مدیریت گفته شد پیش بروید. در شرح وظایف مدیر داخلی به حسابداری نیز اشاره شد که توصیه می کنیم اگر سالن شما پرسنل نسبتا زیادی دارد حتما از یک حسابدار کمک بگیرید که هم امور سریع تر پیش برود و هم بدون نقص.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه برای آرایشگاه تبلیغ کنیم

برآورد هزینه های قطعی و احتمالی سالن زیبایی

یکی از مهم ترین بخش های مدیریت سالن زیبایی برآورد هزینه هاست که چالش مهمی برای هر مدیری می باشد. اشتباه در برآورد هزینه می تواند برای کسب و کاری مثل سالن های زیبایی گران تمام شود، پس جزو مهم ترین آموزش های مدیریت سالن زیبایی، نحوه برآورد هزینه های احتمالی و قطعی سالن زیبایی می باشد. این هزینه ها می تواند شامل هر چیزی باشد که شما باید به آن دقت داشته باشد، ولی قبل از هر چیزی باید تفاوت این هزینه را ها را بدانید که در ادامه به طور مختصر هر کدام را بررسی می کنیم.

هزینه های سالن زیبایی

هزینه های قطعی سالن زیبایی

هزینه های قطعی سالن زیبایی اشاره به اون هزینه هایی دارد که بدون هیچ شکی باید آن ها را پرداخت نمود تا بتوان یک سالن زیبایی تاسیس نمود مانند هزینه پروانه کسب ارایشگاه یا حق عضویت اتحادیه ارایشگران که البته خیلی بیشتر از این دو هزینه می باشد که در ادامه به طور مختصر هر کدام را بررسی می کنیم.

 • هزینه استخدام پرسنل
 • هزینه پروانه کسب سالن زیبایی
 • حق عضویت اتحادیه آرایشگران
 • هزینه بیمه پرسنل
 • هزینه جا و مکان سالن زیبایی
 • هزینه تهیه تجهیزات مورد نیاز سالن زیبایی مانند رنگ یا صندلی اصلاح
 • هزینه خدمات عمومی‌ مانند آب و برق
 • و …

هزینه های احتمالی سالن زیبایی

هزینه های احتمالی سالن زیبایی هم اشاره دارد به هزینه هایی که شاید در اول راه به آن ها نیاز نداشته باشید، ولی در ادامه راه به آن احتیاج پیدا می کنید و از قبل باید برنامه ای برای این هزینه داشته باشید؛ همچنین هزینه های احتمالی می تواند در اثر یک اتفاق رخ بدهند که بدین سبب شما همیشه باید مقداری هزینه برای این زمان ها در نظر گرفته باشید. از مهم ترین هزینه های احتمالی یک سالن زیبایی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • هزینه خرید کامپیوتر برای بخش های مختلف
 • هزینه انواع تبلیغات مثل تبلیغات اینترنتی
 • هزینه طراحی ساعت
 • هزینه گسترش و بهبود وضعیت سالن زیبایی
 • هزینه خرید دکوراسیون و وسایل تزئینی سالن زیبایی
 • و …

نوبت دهی آنلاین آرایشگاه یا دفتر نوبت دهی ارایشگاه؟

به نظر شما سیستم نوبت دهی آرایشگاه آنلاین راه بهتری برای جذب مشتری است یا ارائه فیش آرایشگاه و سیستم نوبت دهی دستی؟

حقیقت این است که در حال حاضر همه دوست دارند رزرو وقت آرایشگاه به صورت آنلاین یا تلفنی باشد و کسی علاقه ای به مراجعه به دفتر نوبت دهی آرایشگاه ندارد، زیرا در این عصر تکنولوژی حرف اول را می زند و شما هم باید با همین روند پیش بروید.

البته این بدان معنا نیست که به فکر دفتر نوبت دهی ارایشگاه نباشید بلکه باید رزرو وقت آرایشگاه به صورت دستی هم فعال باشد تا اگر مشتری از خدمات شما استفاده نمود و با مشاوره شما خواست از خدمات دیگری استفاده کند، بتواند به سادگی بدون نیاز به مراجعه به سایت برای رزرو وقت آنلاین در خود سالن زیبایی، وقت رزرو کند. توصیه می کنم که سیستم نوبت دهی آنلاین سالن زیبایی را در کنار سیستم نوبت دهی آفلاین سالن زیبایی راه اندازی کنید تا به همه شکل به نیاز مشتری پاسخ داده باشید.

نحوه حسابداری ارایشگاه و سالن زیبایی

نحوه حسابداری ارایشگاه یکی از چالش های مدیریت سالن زیبایی است که شما باید دقت زیادی به آن داشته باشید تا در ادامه به مشکل نخورید. اگر می خواهید سالن زیبایی‌تان با قدرت فعالیت داشته باشد، باید به حسابداری آن دقت زیادی داشته باشید که این موضوع هم با استفاده از نرم افزار حسابداری آرایشگاه زنانه به کار نسبتا ساده ای تبدیل شده است. از بهترین نرم افزارهای حسابداری برای آرایشگاه می توان به نرم افزار حسابداری هلو یا سپیدار اشاره نمود.

حسابداری در سالن زیبایی

تجهیزات مورد نیاز سالن زیبایی

همانطور که قبل تر گفته شد، یکی دیگر از بخش های مهم و تاثیر گذار در مدیریت سالن زیبایی، هزینه هاست که تجهیزات مورد نیاز سالن زیبایی از تاثیر گذار ترین این هزینه هاست و باید به درستی نیاز سنجی شده و انتخاب شود. انتخاب وسایل مورد نیاز کلینک زیبایی که یکی از بخش های مهم سالن زیبایی باید با توجه به خدماتی که قرار است ارائه دهید باید نیاز سنجی و سپس خرید شود. در ادامه لیست و قیمت لوازم آرایشگاه زنانه را به طور کامل بررسی می کنیم که شما باید با توجه به خدماتی که سالن زیبایی تان ارائه می دهد، هزینه ها را محاسبه و برای خرید تجهیزات لازم برای سالن زیبایی آماده باشید.

لیست قیمت لوازم آرایشگاه زنانه

لیست قیمت لوازم ارایشگاه زنانه به تخصص و خدماتی که در سالن زیبایی شما ارائه می شود بستگی دارد. ما در این لیست به تمام تجهیزاتی که برای یک سالن زیبایی لازم است اشاره می کنیم که شما باید با توجه به سالن خود بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. البته با توجه به نوسانات قیمت در بازار تجهیزات آرایشی ما فقط به وسایلی که نیاز دارید اشاره می کنیم.

 • میز ناخن
 • دستگاه سوهان برقی و دستی
 • صندلی پدیکور
 • صندلی ناخن کار و پدیکوریست
 • مواد ناخن
 • مژه و چسب مژه
 • تخت مشتری و مژه کار
 • انواع فرچه
 • فرکن حرارتی مژه
 • ریمیل
 • کلاژن
 • لیزر
 • آکواپیلاپ
 • صندلی اصلاح
 • سشوار و ماشین موزر
 • انواع قالب
 • انواع رنگ
 • دستگاه نانو استیم تفنگی
 • دستگاه اصلاح
 • انواع قیچی
 • صندلی میکاپ
 • دستگاه وکس
 • موی مصنوعی
 • دستگاه میکرونیدلینگ
 • دستگاه میکروپیگمنتیشن
 • آینه
 • مانکن مو
 • دستگاه تاتو
 • مبلمان
 • قفسه نگهداری تجهیزات
 • و …

اتحادیه آرایشگران زنانه تهران

شاید در نگاه اول اتحادیه آرایشگران زنانه تهران به این مقاله ارتباط نداشته باشد ولی مقاله ای که تا الان درباره مدیریت یک سالن زیبایی خواندید، بخش داخلی یک سالن زیبایی بوده و مدیریت سالن زیبایی فقط داخل سالن نیست و باید یک مدیر به تمام نکاتی که برای مدیریت یک سالن زیبایی نیاز است چه قبل تاسیس و چه بعد تاسیس سالن زیبایی، دقت داشته باشد.

اتحادیه صنف آرایشگاه زنانه تهران

یکی از مهم ترین چیز هایی که باید درباره اتحادیه صنف آرایشگاه زنانه تهران بدانید، حق عضویت اتحادیه ارایشگران است که هر سال متغییر است و شما برای شروع کار باید آن را پرداخت کنید تا بتوانید هم به صورت قانونی فعالیت داشته باشید و هم برای این که بتوانید از خدمات صنف آرایشگران استفاده کنید.

اتحادیه آرایشگران

حق عضویت اتحادیه ارایشگران

حق عضویت اتحادیه ارایشگران یکی از هزینه های جانبی است که باید برای فعالیت قانونی آن را پرداخت کنید تا از مزایای بودن در این اتحادیه نیز استفاده کنید. یکی از فعالیت هایی که اتحادیه آرایشگران انجام می دهد تعیین نرخ های دریافتی برای خدمات مختلف از مشتری است؛ مثلا نرخ اتحادیه آرایشگاه زنانه سال ۹۹ برای شینیون بدون ابزار حدود 47 هزار تومان است، ولی نرخ اتحادیه آرایشگاه زنانه سال 1400 با افزایش رو به رو شود و برای همین خدمت شینیون هر سالن زیبایی بتواند مبلغ 60 هزار تومان دریافت نماید.

البته تمام قیمت ها همیشه با توجه به نرخ اتحادیه پیش نمی رود زیرا خیلی از خدمات در شکل های مختلفی هستند و هزینه توسط خود سالن زیبایی مشخص می شود که شما به عنوان مدیر سالن زیبایی برای مدیریت درست سالن زیبایی باید تمام این نکات را بدانید تا بتوانید منافع سالن زیبایی خود را تامین کنید حتی اگر این بدان معنا باشد که شما نحوه شکایت از اتحادیه ها را نیز بدانید. البته این موضوع عجیب نیست زیرا با توجه به تعرفه ای که به اتحادیه می پردازید حقی دارید که می توانید در صورت از بین رفتن آن می توانید به سراغ شکایت از اتحادیه مربوطه بروید.

هزینه پروانه کسب ارایشگاه

در این بخش از مقاله به هزینه پروانه کسب ارایشگاه می پردازیم زیرا این قسمت نیز جزو هزینه هایی که شما باید آن را به عنوان یک مدیر در نظر داشته باشید. دقت داشته باشید که مدیریت سالن زیبایی قبل از تاسیس سالن زیبایی شروع شده و حتی در این مرحله می تواند سخت تر از تاسیس و مدیریت سالن زیبایی باشد. در این مرحله شما کار نسبتا زمان بری دارید و باید مدارک بی شماری را آماده کنید که در مقاله صفر تا صد تاسیس سالن آرایشی می توانید به طور کامل تمام موارد را بررسی کنید ولی صرفا هزینه ای که شما باید برای دریافت پروانه کسب هزینه کنید از 500 هزار تومان شروع می شود و می تواند به 2 میلیون نیز برسد.

مدیریت آسان به کمک CRM (سیستم مدیریت ارتباط با مشتری)

خوب به مرحله ای می رسیم که آموزش مدیریت سالن زیبایی می تواند خیلی ساده تر شود و این موضوع به لطف سیستم CRM به وجود آمده است. راستی می دانید CRM چیست؟ نه! پس بریم تا با CRM آشنا شویم تا مدیریت یک سالن زیبایی خیلی ساده تر شود. البته دقت داشته باشید که این سیستم به آن معنا نیست که شما دیگری می توانید داخل دفتر خود استراحت کنید، ولی می تواند به عنوان یک کمک به شما فعال شود تا بتوانید خیلی راحت تر یک سالن زیبایی را مدیریت کنید. در ادامه با CRM و کاربرد های آن در سالن زیبایی بیشتر آشنا می شویم.

CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) چیست و چه کاربردی دارد؟

چندین تعریف مختلف برای CRM وجود دارد که به چند مورد آن اشاره می کنیم ولی به طور کلی بدانید که CRM یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری است و به شما در نحوه ارتباط درست با مشتری و بررسی نقاط قوت و ضعف برخورد با مشتری کمک می کند تا بتوانید درصد رضایت مشتری را افزایش دهید.

آموزش مدیریت سالن زیبایی

 1. تعریف اول CRM

یک سیستم و نرم افزار کامپیوتری است که به شما در برخورد با مشتری و نحوه پاسخ به نیاز های مشتری کمک می کند تا بتوانید درصد رضایت مشتری از خدمات خود را بررسی کنید و با جمع آوری داده هایی که از مشتری به دست می آورید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و آن ها را رفع کنید.

 1. تعریف دوم CRM

سیستم مدیریت ارتباط مشتری یا همان CRM نحوه مشارکت فعال با مشتری است که به کسب و کار های مختلف از طریق داده هایی که از مشتری جمع می کند، کمک می کند تا بتواند استراتژی تولید خدمات و محصولات خود را با توجه به نیاز مشتری، برنامه ریزی کنند تا بتوان با کمترین هزینه بیشترین درآمد و سودی سازی را داشت. در این سیستم مهم ترین هدف بررسی اطلاعات جمع آوری شده از مشتری است که به مدیران کسب و کار ها در تصمیم گیری های بعدی کمک می کند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  جلب مشتری با لوگو سالن زیبایی

انواع سیستم ارتباط با مشتری (CRM)

کلا 4 نوع سیستم ارتباط با مشتری وجود دارد که شما با توجه به کسب و کار خود که یک سالن زیبایی است گزینه مناسب را انتخاب کنید. البته در بخش نتیجه گیری به بهترین CRM های ممکن برای سالن زیبایی اشاره می کنم.

 1. CRM استراتژیک

همانطور که از اسمش هم پیداست، استراتژی کسب و کار سالن زیبایی شما در بخش مشتری محوری را شکل می دهد و به شما کمک می کند تا مشتری های جدید جذب کنید و مشتری های قبلی خود را نیز به مشتری وفادار تبدیل کنید. یکی از بهترین گزینه ها برای سالن زیبایی همین CRM استراتژیک است.

 1. CRM عملیاتی

این نوع CRM به شما در فرآیند و عملیات های ارائه خدمات زیبایی به مشتریان کمک می کند. این نوع CRM می توان خدمات تبلیغاتی یا پشتیبانی از مشتری را به عهده داشته باشد. این نوع CRM هم گزینه خوبی برای سالن زیبایی است که بخش وسیعی از زمان خود را برای تبلیغات صرف می کنند.

 1. CRM تحلیلی

بخشی است که به شما در تعیین استراتژی های بعدی ارائه خدمات یا ارتباط با مشتری کمک می کند به شکلی که اطلاعات جمع آوری شده از مشتریان سالن زیبایی شما از راه های مختلف مثل کارت سوابق مشتری آرایشگاه را با اهدافی مشخص مانند تعیین نقاط قوت و ضعف ارائه خدمات به مشتری بررسی کرده و به شما گزارش کلی ارائه می کند که می توانید از آن برای تعیین اهداف جدید استفاده کنید.

CRM برای سالن زیبایی

مثلا اگر شما هدف خود را برای رنگ و مش مو قرار داده بودید ولی با بررسی این اطلاعات مشاهده کردید که تعداد میکاپ های بیشتری داشتید و هزینه بهتری بدست آوردید، می توانید هم برای تقویت بخش میکاپ برنامه ریزی کنید و درآمد اصلی خود را آن قرار دهید و هم علت برآورده نشدن درآمد مورد تصور خود از رنگ و مش را بررسی کرده و اشتباهات خود را اصلاح کنید.

 1. CRM تعاملی

آخرین مدل که به شما در ارتباط نزدیک با مشتری کمک می کند و بازخورد های مشتریان را به شما برمی گرداند تا بتوانید مشکلات سیستم سالن زیبای خود را بررسی و آن ها را رفع کنید. ارتباط در این مدل از راه های مختلف مثل نظر سنجی، ارتباط مستقیم با مشتری و راه های مختلف دیگر بدست می آید و می تواند کمک خوبی به شما و سالن زیبایی‌تان بکند.

نکته مهم: گفتم که آخر مقاله بهترین CRM برای سالن زیبایی به شما معرفی می کنم ولی مطمئنا تا الان فهمیدید که این 4 مدل در کنار هم هستند تا سالن زیبایی شما را در هر بخش پوشش دهند و در نهایت کار شما به موفقیت برسید.

CRM برای سالن زیبایی

خوب با CRM آشنا شدیم حالا این سیستم مدیریت آرایشگاه چگونه می تواند در یک سالن زیبایی کاربرد داشته باشد و به ما کمک کند؟ خوب همانطور که می دانید یکی از مهم ترین قسمت های یک کسب و کار به ویژه سالن های زیبایی، ارتباط به مشتری است و این سیستم ها یک راه ارتباط عالی برای درک نیاز های مشتری و تصمیم گیری های بدی در یک سالن زیبایی است. استفاده از CRM برای آرایشگاه می تواند به شما در افزایش رضایت مندی مشتری و در نتیجه آن افزایش درآمد و سود کمک کند. «جالب شده این سیستم تمام تجربه ای که ما برای موفقیت در سالن زیبایی نیاز داریم را به ما ارائه می دهد.»

نکته مهم: شاید خیلی شنیده باشید که می گویند یک مدیر واقعی از هیچ نرم افزای کمک نمی گیرد، ولی خوب خدا می دونه منبع این حرف کی بوده ولی مطمئنا فردی بوده که هیچ چیزی از مدیریت نمی دانسته زیرا یک مدیر واقعی از هر منبع و سیستمی که بتواند به او در موفقیت بیشتر کمک کند، استفاده می کند، پس استفاده از CRM را برای مدیریت بهتر سالن زیبایی جدی بگیرید و همین الان اقدام به دانلود رایگان نرم افزار مدیریت آرایشگاه کنید.

نرم افزار آرایشگری

حالا که با CRM آشنا شدید می توانیم به چند نرم افزار آرایشگری زنانه اشاره کنیم تا بتوانید به سادگی سالن زیبایی خود را مدیریت کنید. دقت داشته باشید که برای استفاده از نرم افزار آرایشگران باید هزینه بپردازید ولی این نرم افزار آرایشگری می تواند خیلی در مدیریت یک سالن زیبایی به شما کمک کند. به علاوه هزینه زیادی نیز برای یک نرم افزار آرایشگری پرداخت نمی کنید از این رو چند برابر هزینه شما به سالن زیبایی تان بر می گردد. در ادامه چند نمونه نرم افزار آرایشگری خوب معرفی می کنیم که با توجه به شرایط خود می توانید از هر کدام استفاده کنید.

آموزش مدیریت سالن زیبایی

نکته مهم: این لیست فقط جهت معرفی می باشد و نباید به عنوان اولویت شما قرار بگیرد و اگر نرم افزار بهتری می شناسید از آن استفاده کنید و به ما نیز از طریق کامنت اطلاع دهید.

نمونه قرارداد همکاری در سالن زیبایی

به بخش آخر مقاله و آموزش مدیریت سالن زیبایی می رسیم، در این بخش نمونه قرارداد همکاری در سالن زیبایی، قرارداد آرایش عروس و نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه را بررسی می کنیم و در آخر هم می توانید به صورت رایگان فرم قرارداد آرایشگاه با عروس دانلود کنید ولی قبل از آن باید به نکات مدیریتی برای عقد قرارداد همکاری در سالن زیبایی بپردازیم.

نکات مهم در قرارداد همکاری در سالن زیبایی

در عقد قرارداد همکاری در سالن زیبایی یا هر نوع قرارداد دیگری که به سالن زیبایی مربوط می شود باید چند نکته را به ذهن بسپارید که هر مدیری باید بداند. در این مقاله به این نکات به صورت مختصر اشاره می کنیم ولی اگر می خواهید با تمام جزئیات این نکات را بدانید توصیه می کنم مقاله شیوه قرارداد بین مدیر آرایشگاه و پرسنل را مشاهده و بررسی کنید. خوب باید نکات مهم را بررسی کنیم و از بحث خارج نشویم، پس این نکات را به عنوان آموزش مدیریت سالن زیبایی به خاطر بسپارید

توصیه مهم در اخذ قرارداد

 • نحوه پرداخت حقوق
 • شرایط خروج از قرارداد
 • ذکر شرایط و تعهدات قرارداد
 • حضور طرفین در زمان عقد قرارداد
 • ذکر عنوان قرارداد
 • مشخص کردن نوع قرارداد
 • ذکر تاریخ شروع قرارداد و مدت زمان قرارداد با پرسنل سالن زیبایی
 • ذکر اطلاعات شخصی دقیق
 • وظایف طرفین قرارداد

دانلود رایگان نمونه قرارداد بین سالن زیبایی و پرسنل + فایل word

اشتباهات رایج مدیریت سالن زیبایی در قرارداد بستن

یکی از دلایل رایج برای شکست سالن زیبایی، اشتباهات رایج مدیریت سالن زیبایی در قرارداد بستن با پرسنل و مشتری هاست. در بعضی موارد مدیر سالن زیبایی برای جذب یک آرایشگر حرفه ای به شکلی قرارداد می بندد که تمام منافع به آرایشگر می رسد و تنها هدفی که مدیریت سالن زیبایی دارد، استخدام این آرایشگر است. از طرف دیگر مدیریت سالن زیبایی زمانی که می خواهد با مشتری قرارداد ارائه خدمات ببندد به شکلی عمل می کند که برای مشتری خدماتی را قائل می شود که تنها مزیت آن برای مشتری است و تمام ضرر آن برای سالن زیبایی.

توصیه مهم در اخذ قرارداد

دقت داشته باشید که در قرارداد بستن نباید بیش از حد به جذب تمام مشتری ها یا بهترین پرسنل بها دهید و در قدم اول باید به فکر منافع سالن زیبایی باشید تا باعث ضرر کسب و کارتان نشوید. قرارداد سالن زیبایی با هر فردی که باشد در ابتدا باید در راستای منافع سالن زیبایی تنظیم شود و در بخش بعدی به رضایت مشتری و پرسنل فکر کند.

در قرارداد بستن با آرایشگر خیلی از مدیران سالن زیبایی اشتباه می کنند که به شما توصیه می کنیم بیشترین دقت خود را برای پیدا کردن آرایشگر مورد اعتماد قرار دهید و به شکلی قرارداد ببندید که تمام منافع به آرایشگر نرسد و به همین سبب آرایشگر اقدام به دزدی مشتری از شما نکند. «سالن زیبایی که تمام هدف خود را با توجه به معروفیت یک آرایشگر پیاده سازی کند دیر یا زود با از دست دادن آن آرایشگر تمام سرمایه خود را از دست می دهد.»

جمع بندی

در این مقاله به مباحث مختلف آموزش مدیریت سالن زیبایی پرداختیم زیرا مدیریت یک سالن زیبایی قبل از تاسیس سالن زیبایی شروع می شود و تا ارتباط و رضایت مندی مشتری ادامه دارد. فرقی نمی کند که سالن شما با 6 نفر فعال باشد یا 20 نفر به هر حال مدیریت یک سالن زیبایی بسیار سخت است و نیاز دارد که همه چیز را قبل از شروع کار بدانید زیرا زمانی خواهد رسید که سالن زیبایی شما باید در کنار رقبا فعالیت داشته باشد و رقابت کند و مطمئنا قرار گرفتن در این موقعیت به این معناست که شما برای مدیریت سالن زیبایی و جلو زدن از رقبا آماده هستید و دیگر وقتی برای شروع به یادگیری ندارید. مدیریت در یک کلمه اشاره داره به فردی که برای موقعیت هایی که پیش بینی نمی شود آماده باشد نه موقعیت های از پیش تعیین شده. «دلیل شکست 99 درصد از کسب و کارها همین یک خطی بود که با هم مطالعه کردیم»

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

چرا باید از مشاوره راه اندازی سالن زیبایی استفاده کنیم؟ مشاوره راه...

کم هزینه ترین رشته آرایشگری چیست؟ راهنمای انتخاب کم هزینه ترین لاین...

لوازم و تجهیزات متعددی وجود دارد که برای راه اندازی یک آرایشگاه...

قبل از آموزش آرایشگری نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را...

دیده شدن کار و خدمات در موفقیت سالن های زیبایی اهمیت زیادی...

نکته‌های مشاوره سالن‌های زیبایی و اهمیت دانستن این نکات نکته‌های مشاوره سالن‌های...

اولین نکته مهم در موفقیت سالن‌های زیبایی : فقط به جایگاه اول بودن...

برندسازی سالن‌های زیبایی، عامل موفقیت شماست اگر می خواهید نسبت به سالن‌های...

مدیریت مؤثر یک آرایشگاه عروس موضوع مهمی است که تمام سالن داران...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button