چرا موها چرب می شوند

چرا موها چرب می شوند؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چرا موها چرب می شوند و با استفاده از چه راهکارهایی می توان این چربی ها را از بین برد؟ در این مقاله به تمام راه هایی که به کمک آن می توان چربی های سر را از بین برد می پردازیم تا بتوانید به سادگی از شر موهایی چرب و عذاب دهنده راحت شوید.

چرا موها چرب می شوند؟

افزایش چربی موهای سر به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آن‌ها می توان به بعضی از بیماری ها و رفتارهای اشتباه در مواجه با موهای سر اشاره کرد. در ادامه به تمام عوامل تاثیر گذار در چربی موی سر اشاره می کنیم.

 1. استرس

استرس یکی از مشکلات بسیار بزرگ جوامع امروزی است که نه تنها باعث از بین رفتن آرامش اعصاب می شود، بلکه مشکلات فراوان دیگری را نیز در پی دارد که یکی از این مشکلات چرب شدن ناگهانی موی سر است. استرس باعث تداخل در کار هورمون آندروژن که تولید کننده سبوم (چربی طبیعی) است می شود و همین عامل باعث افزایش سرعت در چرب شدن موی سر می شود.

 1. شستشوی زیاد و بیش اندازه موها

یکی از عوامل مهم در افزایش ناگهانی چربی سر، شستشوی بی رویه مو توسط افرادی است که موهایی چربی دارند. شاید فکر کنید که با شستن موهای چرب این چربی ها از بین می روند که امری کاملا صحیح است ولی کار زمانی خراب می شود که هورمون آندروژن تحریک شده و چربی بیشتری را تولید می کند.

توصیه می کنیم به جای شستن هر روزه‌ی موهای سر، موهای سر خود را هفته ای ۲ الی ۳ بار با شامپو مخصوص سر خود بشوید. از این روش می توان به عنوان بهترین روش درمان خانگی موی چرب نام برد که با کمترین هزینه و عوارض، مشکل شما را حل می نماید.

بهترین شامپو برای موی چرب

همان‌طور که گفته شد، به جای شستن بی رویه موهای سر، بهتر است موها را هفته ای ۲ نهایتا ۳ بار با شامپوی بشورید، اما یک سوال مهم که برای ما پیش می آید این است که بهترین شامپو برای موهای چرب کدام شامپوها هستند؟

در حال حاضر شامپوها به سه دسته بندی موهای خشک، معمولی و چرب دسته بندی می شوند که شما باید حتماً از شامپوی نوع چرب استفاده کنید. این شامپوها عموماً ویژگی کنترل چربی سر، پاک کردن چربی سر، درمان التهاب پوستی و کمک به رفع ریزش موی چرب را دارا هستند و بهترین نوع شامپویی هستند که شما می توانید استفاده کنید. در ادامه لیست چند شامپوی خوب برای از بین بردن و کنترل چربی های سر معرفی می کنیم.

 • شامپویی کاهش دهنده‌ی چربی فولیکا
 • شامپوی سابال هیدرودرم
 • شامپو اویدرم
 • شامپوی سان سیک
 • شامپوی هگور
 1. سشوار زدن بیش از اندازه مو

سشوار زدن زیاد و بیش از اندازه موها باعث افزایش چربی موی سر می شود؛ این عمل زمانی بدتر می شود که شما از وسایل دیگری مانند اتو مو در کنار سشوار استفاده کنید، این عامل باعث تحریک هورمون آندروژن و در نتیجه افزایش چربی مو می شود.

 1. شانه زدن بیش از اندازه

یکی از راه های افزایش چربی که کسی به فکر آن نمی باشد، استفاده از برس و شانه تمیز نشده است. معمولاً شانه هایی که قبل از استفاده تمیز نمی شوند دارای مقادیر زیاد و متنوع از ذرات گرد و غبار، چربی و ژل مو هستند که نه تنها باعث افزایش چربی در موها می شوند بلکه باعث کثیف شدن و انتقال بیماری های پوستی نیز می شوند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  اهمیت پوست و نقش آن در زیبایی

شانه زدن بیش از اندازه

 1. درماتیت سیبریئیک

دماتیت سیبریئیک یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است که باعث افزایش چربی در سر می شود. این بیماری ممکن از سنین پایین شروع شود و با علائمی مانند خارش، قرمزی پوست یا زرد شدن قسمت مشخصی از پوست، بروز نماید.

 1. جنس و نوع مو

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در چرب شدن موها، نوع و جنس مو است. افرادی که دارای موی فر هستند، بیشتر دچار این مشکل می شوند. البته این بدان معنی نیست که سایر افراد دچار این مشکل نمی شوند، اما اگر بخواهیم عامل جنس و نوع مو را به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در نظر بگیریم باید بگویم که افرادی که دارای موی فر هستند، بیشتر به چربی مو بر می خورند.

 1. تغییرات آب و هوایی

یکی از دلایل و عوامل بسیار مهم در افزایش چربی در موها، تغییرات آب و هوایی است. افرادی که در محیط های مربوط زندگی می کنند، مستعد افزایش بیشتر چربی در موهای خود می شوند؛ به علاوه این وضع زمانی بدتر می شود که فصل گرم سال از راه برسد و فرد مستعد عرق کند که این عرق با چربی ها ترکیب شده و موی فرد بسیار چرب تر می شود.

 1. بیماری های مرتبط

یکی از بیماری های مرتبط با افزایش چربی در مو، تیروئید است که باعث اختلال در کار هورمون آندروژن می شود و باعث افزایش ترشح سبوم (چربی طبیعی) می شود و موهای سر فرد چرب می شوند.

 1. رژیم غذایی نامناسب

استفاده بیش از اندازه از چربی های اشباع شده و ترانس باعث تحریک هورمون آندروژن برای تولید چربی بیشتری در سر می شود. اگر می خواهید یک رژیم مناسب غذایی داشته باشید باید روغن های ترانس و اشباع شده را از زندگی خود حذف نماید. رژیم غذایی مناسب را می توان یک درمان خانگی موی چرب بسیار کارا و پربازده دانست.

 1. پوست خشک

زمانی که پوست خشک می شود، هورمون آندروژن برای جلوگیری از خشک شدن پوست شروع به ترشح چربی می کند که این عامل در افزایش چربی سر بسیار تاثیر گذار است. برای جلوگیری از خشکی پوست باید میزان مصرف آب را افزایش، از ایستادن در فضای گرم و خشک ممانت کرده و استفاده بیش از حد از انواع شامپوها را حذف کنید، رعایت این سه نکته می تواند درمان قطعی چربی موی سر باشد.

 1. دست‌کاری بیش از اندازه سر

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در افزایش چربی پوست، دست‌کاری بیش از اندازه سر است. زمانی که شما بیش از اندازه به سر خود دست می زنید باعث افزایش چربی سر می شوید.

آیا چربی مو باعث ریزش موها می شود؟

یکی از باورهای اشتباه در مورد ریزش مو این است که موهای چرب باعث افزایش درصد ریزش مو می شود. باید دقت داشته باشید که ریزش مو به چرب بودن موها ارتباطی ندارد و عوامل تاثیر گذاری دیگری مانند بیماری، زمینه های وراثتی و آب و هوا، استرس و افسردگی و مشکلات دیگر باعث ریزش مو می شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  آماده سازی موها قبل از شنیون و ۷ روش گرفتن وز موها

تکنیک های درمان موهای چرب

همان‌طور که عوامل چرب شدن موها بسیار زیاد هستند، طبیعتا راه های درمان این مشکل نیز زیاد هستند و شما باید با توجه به شرایط خود از این روش ها استفاده کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در ادامه مهم ترین راه های از بین بردن سریع چربی مو را بررسی می کنیم.

 1. آبلیمو برای موهای چرب

یکی از روش های بسیار خوب برای کاهش چربی موها استفاده از آبلیمو است. در این روش شما باید از ۳ قاشق غذاخوری آبلیمو را با یک فنجان آب مخلوط کرده و به سر خود بزنید و بعد از مدتی آبکشی کنید؛ از آن جایی که لیمو حاوی اسید است، باعث از بین رفتن چربی های اضافه سر می شود. این درمان باید هفته ای ۲ الی ۳ بار انجام شود.

لیمو از بین برنده ی چربی

 1. از استرس جلوگیری کنید

یکی از عوامل مهم در چربی مو و خیلی بیماری ها استرس است. شما با کنترل و کاهش استرس خود نه تنها باعث کاهش چربی موها می شوید، بلکه باعث داشتن یک زندگی بهتر می شود.

 1. موهای خود را خیلی کم شانه کنید

همان‌طور که گفته شد شانه زدن زیاد ممکن است باعث انتقال چربی، گرد و غبار و مواد باقی مانده از ژل مو به موها شود. این عوامل در افزایش چربی موها بسیار تاثیر گذار هستند از این رو سعی کنید موهای خود را کمتر شانه کنید.

 1. استفاده از نمک در شامپو

به میزان ۳ قاشق غذا خوری نمک دریا یا نمک معمولی، داخل شامپوی خود بریزید و بعد موهای خود را با این شامپوی ملایم حاوی نمک بشوید. نمک باعث می‌شود چربی های اضافه موهای شما حذف و موهایتان مدت بیشتری تمیز بماند. این درمان باید هفته ای ۲ الی ۳ بار انجام شود.

 1. از پودر بچه استفاده کنید

یکی از روش های بسیار مناسب برای حذف چربی های اضافه از موها، استفاده از پودر بچه است. در این روش میزانی پودر بچه به سر خود بریزید تا چربی های اضافه جذب پودر بچه شود و بعد از مدتی موهای خود را آبکشی کنید.

 1. از جوش شیرین استفاده کنید

در این روش باید میزانی جوش شیرین را با ۳ لیوان آب مخلوط کنید و خمیر حاصله را به سر خود بزنید تا چربی های اضافه را حذف نماید و سپس موهای خود را با آب گرم بشوید. این درمان نیز باید ۲ الی ۳ بار در هفته انجام شود.

 1. موهای خود را زیاد رنگ نکنید

یکی از عوامل تاثیر گذار در تحریک هورمون آندروژن برای تولید چربی بیشتر، رنگ کردن متعدد موهاست. به علاوه رنگ کردن متعدد موها باعث ضعف در ریشه موها می شود، از این رو سعی کنید موهایتان را کمتر رنگ بزنید.

 1. از سرکه سیب بهره بگیرید

از سرکه سیب نیز می توان برای حذف چربی های اضافه سر استفاده نمود. در این روش یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کرده و بعد از این که موهای خود را با شامپویی ملایم شستید، این ترکیب را به موهای خود اضافه می کنید و بعد از مدتی آن را با آب سرد می شود. این درمان نیز باید ۲ الی ۳ بار در هفته انجام شود.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button