کراتین مو

کراتین مو

کراتین مو چیه؟ در گذشته تنها راه صاف کردن موها استفاده از مواد صاف کننده‌ای بود که با مارک های مختلف در بازار ارائه می شد. گاهی این مواد موها را صاف کرده و گاهی باعث وز و سوختگی و ریزش آن ها می شد که در نتیجه افراد ناچار به کوتاه کردن موهای خود می شدند.

دو نوع مواد کراتینه مو در گذشته

نوع اول که قوی و مخصوص موهای طبیعی بود و نوع دوم ضعیف که مخصوص موهای رنگ ، فر و مش شده بود. هم اکنون نیز این مواد در بازار موجود بوده وتعداد معدودی از آرایشگاه ها از آن ها استفاده می‌کنند. امروزه یکی از رایج ترین روش های صاف کردن مو کراتینه کردن آن است که به آن صاف کننده معجزه‌گر گفته می‌شود.

بسیاری از خانم ها و آقایان روزانه وقت زیادی را صرف صاف کردن موهایشان می کنند. افرادی که دارای موهای وز و خشنی هستند همیشه آرزو دارند موهای صاف و ابریشمی داشته باشند به همین دلیل وسوسه می شوند به آرایشگاه بروند و موهایشان را کراتینه کنند.

کراتین مو چیست؟

کراتین یک پروتئین سنتر شده است که در بسیاری از موجودات زنده یک عنصر ساختاری محسوب می شود. کراتین بهترین نمونه پروتئین فیبری است. کراتین در آب نا محلول است و در پوست، مو، پشم و شاخ برخی از حیوانات از جمله پستان داران وجود دارد.

کراتین مو توسط کراتینوسیت‌ها که سلول های زنده ای هستند ساخته می‌شوند. این سلول ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت می کنند و در نهایت دچار مرگ شده که یک لایه محافظ را تشکیل می دهند.

هزاران کراتینوسیت هر روزه دچار ریزش می‌شوند و این فرآیند در برخی بیماری ها مانند پسوریازیس تسریع می‌شود. آسیب به لایه خارجی کراتین می تواند، پوست و مو یا ناخن را بیمار و پوسته دار کند.

به طور کلی هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم‌تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود، زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن وجلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.

مولکول های کراتین:

مولکول های کراتین مارپیچی و لنفی هستند و به دور مولکول های دیگر کراتین می پیچند و سبب تولید رشته های کراتین می شوند. این پروتئین دارای میزان بالایی از اسید های آمینه حاوی گوگرد(اغلب سیستئین) می باشند. به صورت پیوند های سولفید میان مولکول ها عمل کرده و سبب استقامت آن می شود. بیشتر از ۱۴ درصد موی انسان از سیستئین تشکیل می شود.

انواع کراتین اصلی:

دو نوع کراتین اصلی وجود دارد ۱- آلفا کراتین ۲- بتا کراتین

آلفا کراتین مربوط به پستان داران و بتا کراتین مربوط به خزندگان و پرندگان می باشند. بتا کراتین از آلفا کراتین قوی تر است.

 

کراتین در انسان:

در انسان کراتین توسط سلول های کراتینوسیت  تولید می‌شوند. این سلول ها در لایه عمیق اپیدرم قرار دارند و ملانین را جذب کرده وآن را از اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چرا موها چرب می شوند؟

اگر حجم کراتین در بدن انسان زیاد شود و به بالای ۵ یا ۶ برسد کلیه ها از کار می افتند و قادر به تصفیه خون نمی باشند. این گونه افراد دارای ناراحتی های کلیوی می باشند و برای تصفیه خون در هفته ۲ تا ۳ بار دیالیز شده و بعضی از آن ها پیوند کلیه می شوند.

کراتین سر

انواع کراتین مو بر اساس میزان فرمالدئید موجود درآن:

کراتین بر اساس فرمالدئید موجود درآن به دو دسته تقسیم می شود.

۱- کراتین برزیلی که برای صاف کردن مو استفاده می شود، میزان فرمالدئید موجود در آن زیاد است و برای موهایی که دارای فر و وز هستند استفاده می شود. این کراتین مو ها را  صاف و وز آن ها را می گیرد و در صد کمی خاصیت احیا کنندگی دارد.

۲-کراتینی که خاصیت احیا کنندگی دارد بیشتر برای مو های آسیب دیده استفاده می شود. این کراتین پروتئین طبیعی است. مو هایی که در اثر رنگ، فر، مش یا استفاده از هر گونه مواد شیمیایی دیگر آسیب دیده، تار های مو نا صاف و نا هموار می شوند. کراتین درون این نا صافی و نا همواری تار های مو جا می گیرد و موهای آسیب‌دیده را ترمیم می کند.

شناخت مو ها:

ابتدا مو ها را شانه کرده، اگر مو ها  وز، خشک و بی آب باشند، می توان با کراتین احیا این مو ها را ترمیم و به مو های سالمی تبدیل کرد. اگر بخواهیم چنین مویی را رنگ یا مش کنیم، ابتدا باید مو را احیا کرده و زمانی از احیای آن بگذرد و بعد کار با مواد را روی آن انجام دهیم.

کراتین و فر مو ها:

اگر کسی نخواهد فر مو هایش را از دست بدهد و تنها بخواهد وز مو هایش را بگیرد باید کراتین احیا کننده مو را انتخاب کند چون این کراتین خیلی قدرت صافی و لخت کردن مو را ندارد.

دوام کراتین:

دوام کراتین ۴ تا ۶ ماه است و گاهی ۱ سال هم می رسد. برای دوام بیشتر کراتین باید برای شستن مو ها از شامپو های مخصوص بعد از کراتین استفاده شود و همچنین کمتر از سشوار و اتو مو استفاده شود، لازم به ذکر است با مراقبت های خاص می توان دوام کراتین را روی مو ها بالا برد. اگر از مو های کراتینه شده به خوبی مراقبت نشود، دوام کراتین ممکن است به چند هفته برسد.

کراتینه مو
=

کراتین ورزش مو:

کراتینی که خاصیت احیا کنندگی و ترمیم مو را دارد باعث ریزش مو نمی شود و ممکن است کراتین برزیلی تا حدودی باعث ریزش مو شود . کمپانی تولید کننده کراتین معمولا نحوه استفاده از کراتین را بر روی محصول درج می‌کند . کراتین هم مانند بقیه مواد شیمیایی به ریشه مو زده نمی شود و از دو سانت مانده به ریشه کراتین را به موها می زنیم

 

چه موهایی را نباید کراتین کرد؟

موهایی که حالت سوختگی شدید دارند یعنی مو به راحتی خرد و از ساقه جدا می شود این مو یک موی مرده است و باید از کراتینه کردن آن خودداری کرد . این مو با هیچ کراتینی احیا نمی شود و باید چنین موهایی را کوتاه و پروتئین درمانی نمود. همچنین خانم های باردار هم باید از کراتینه کردن مو های خود خودداری نمایند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  ترفندهایی برای کاهش درد اپیلاسیون

عوارض کراتینه کردن:

کراتینه کردن مو با خطراتی همراه است و مشتری باید با این خطرات آشنایی داشته باشد  سپس آگاهانه این کار را برای صاف و براق کردن موها انجام دهد. محلولی از مواد شیمیایی که برای صاف کردن مو استفاده می‌شود دارای فرمالئید است که ماده شیمیایی خطرناک و سرطان زاست و برای آرایشگرانی که مدام در معرض استفاده از این مواد قرار می گیرند بسیار خطرناک است.

استنشاق فرمالئید منجر به سوزش گلو ، سرفه، خارش چشم و حتی خونریزی از بینی می شود. فرمالئید باعث بیماری هایی همچون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد و افسردگی نیز می شود. همچنین در دوران بارداری به هیچ وجه نباید در معترض فرمالئید قرار گرفت .

نظر متخصصان در مورد کراتین:

بسیاری از متخصصان کراتینه کردن موها را جایز نمی دانند چون در این روش موها بعد از استفاده از مواد باید اتوکشی شوندو آرایشگران باید هنگام کار با کراتین برای خود و مشتری از ماسک استفاده کنند تا گاز و بوی حاصل از کراتین وارد ریه های آن ها نشود. افرادی که دچار بیماری هستند قبل از کراتین باید با پزشک خود مشورت کرده و به سالن های آرایشی معتبر مراجعه کنند.

کراتین برای چه افرادی توصیه می شود؟

همه ما دارای مو های سالمی هستیم، ولی اکثر ما در اثر استفاده بی رویه از مواد شیمیایی مانند رنگ، فر، مش و دکلره و استفاده زیاد از سشوار و اتو مو های خود را نابود کرده بعد به دنبال ترمیم می گردیم. کراتینه مو برای افرادی توصیه می شود که دارای موهای وز هستند به حدی که موهای آن ها قابل شانه کردن نیست.

درمان کراتین در افراد مختلف متفاوت است. تنها انتظارات برخی از استفاده کنندگان از روش کراتینه برآورده شده و دارای موهای صاف و لختی می شوند اما در مورد برخی دیگر رضایت‌مندی کم تر است و بعد از چند هفته موهای آن ها به حالت اولیه بر می گردد.

کراتین و آلرژی:

بعضی از افراد ممکن است برای انجام کراتین مو نسبت به کراتین آلرژی داشته باشند. این علایم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ هستند. این افراد می توانند کراتین را مانند رنگ کردن تست کنند به همین منظور مقداری از کراتین را پشت گوش یا روی بازو مالیده و بعد از ۲۴ ساعت اگر قرمزی و خارش نداشت کراتین را انجام دهند.

نتیجه:

شما ممکن است از فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید کراتینه کردن موها مانند استفاده از سایر مواد شیمیایی ( فر، مش ، رنگ و … ) دارای مزیت ها و عوارضی است و این به عهده شماست که با در نظر گرفتن این مزیت ها و عوارض بهترین شیوه را برای ترمیم و صاف کردن موهای خود انتخاب نمایید.

 

نویسنده مقاله کراتین مو

نصرت باقری: مدیر آموزشگاه مراقبت و زیبایی شبنم

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه رنگ و مش در تهران هستید تا...

آموزش رنگ و مش در تهران، یکی از دوره‌های تخصصی موسسه‌ی دنیای...

اکستنشن مژه یکی از روش‌های زیبایی مژه است که به شیوه‌های مختلفی...

در این مقاله به نکات ضروری هنگام استفاده از اکستنشن مژه می‌پردازیم...

مژه مگنتی چیست؟ سوالی که در این مقاله به آن می‌پردازیم و...

روش‌های اکستنشن مژه یعنی روشهای از اکستنشن که به شیوه‌های مختلفی انجام...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button