اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

در این مقاله به اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی که جزو متداول ترین دسته رنگ ها برای استفاده و رنگ کردن مو می باشند، می پردازیم. این نکات و به طور کلی این مقاله از آنجایی اهمیت بالایی دارد که در صورت اشتباه در فرآیند رنگ کردن موها، پوست و موی شما دچار آسیب می شود و شما مجبور به رنگ کردن دوباره موها هستید.

البته همین موضوع نیز باعث ضعیف شدن موها یا به اصطلاح سوختن موها می شود که خاصیت رنگ پذیری موها را از بین برده و باعث شکنندگی و ریزش آن‌ها می شود. در این زمینه می توانید مقاله اصول لازم برای داشتن موی سالم را مطالع کنید

اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

دقت داشته باشید، منظور از اصول صحیح رنگ کردن مو اشاره به دقت در انتخاب محصولات آرایشی، استفاده و مراقب از موها دارد و تنها در خرید یا میزان رنگ مو خلاصه نمی شود. یکی از اشتباهات رایجی که باعث خراب شدن هزینه و زحمت افراد زیادی می شود، عدم مراقبت درست از موها بعد از رنگ کردن می باشد که در این مقاله به آن نیز اشاره خواهد شد.

 1. آماده سازی موها

اولین مرحله برای رنگ کردن موها با استفاده از رنگ‌های شیمیایی فارغ از اینکه چه مدل رنگ کردنی مد نظرتان باشد، آماده سازی موی سر است. باید چند روز قبل از روز موعود (برای رنگ کردن موی سرتان) در ابتدا موی سرتان را با شامپو بشویید و سپس با استفاده از نرم کننده آن را نرم کنید.

این کار باعث می‌شود تا چربی طبیعی بر روی سرتان بماند و در هنگام رنگ کردن موی سر از تحریک بیش از حد پوست جلوگیری می شود.

 1. کوتاه کردن در صورت لزوم

پس از اینکه موی خود را به‌خوبی شستید می بایست آن را کوتاه کنید. کوتاه کردن مو باید متناسب با مدل رنگ کردنی باشد که مدنظر دارید مو‌هایتان را متناسب با آن رنگ کنید.

برای رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی توصیه می کنیم این کار را تحت نظر یک متخصص در سالن های زیبایی انجام دهید تا به اشتباه موی خود را خراب نکنید.

کوتاه کردن مو

 1. انتخاب مدل رنگ کردن مو

برای اینکه مدل رنگ کردن مویتان را انتخاب کنید باید به اندازه فعلی مویتان دقت کنید، بهتر است مدلی را برای رنگ کردن موهایتان انتخاب کنید که متناسب با مدل فعلی مویتان باشد و نیازی به تغییر اندازه و مدل موی نباشد. ولی درصورتی که نیاز به تغییر مدل مویتان باشد می بایست به آرایشگاه مراجعه کنید و مویتان را متناسب با مدل مورد نظرتان کوتاه کنید.

 1. توجه به رنگ طبیعی مو

برای اینکه مدل رنگی مو مناسب انتخاب کنید می‌بایست به رنگ طبیعی موی خود توجه کنید. مثلاً زمانی که به دنبال ایجاد رنگ بلوند هستید به علت رنگ اولیه مویتان در نهایت رنگ نارنجی به دست آورید و یا به دنبال رنگ بادمجانی باشید ولی رنگ تیره به دست آورید.

دقت کنید که هنگام انتخاب رنگ مو در مورد رنگ بستری که باید قبل از رنگ کردن بر روی سرتان باشد تحقیق کنید. در این راستا توصیه می کنیم با مشاورین مرکز فروش رنگ مو و یا داروخانه ای که رنگ مو را از آنجا تهیه می کنید مشورت کنید.

 1. رنگ را در قسمتی از موها چک کنید

زمانی که از نتیجه رنگ مو مطمئن نیستید، قبل از اینکه تمام مویتان را با رنگ مذکور رنگ کنید، بهتر است بخش کمی از مویتان را با رنگ مذکور رنگ کنید و بعد از اطمینان از نتیجه نهایی مویتان را رنگ کنید.

آرایشگران حرفه ای همیشه به این روش پیش می روند تا مشکلی برای رنگ موی مشتری پیش نیاید. این که در یک ناحیه کوچک رنگ پذیری موهای خود را تست کنید می تواند تاثیر بسزایی در سلامت و عدم نیاز به رنگ کردن دوباره موها داشته باشید.

 1. تاثیر موهای سفید بر نتیجه رنگ مو

افراد متفاوت، دارای تعداد متفاوتی از تارهای موی سفید هستند. از این رو باید بدانید که نتیجه رنگ مو بر روی تارهای سفید مو متفاوت از رنگ طبیعی موی سر فرد عمل می کند که در نتیجه رنگ موی نهایی دارای دوگانگی از نظر درجه روشنایی و تیرگی می‌شود که این امر موجب تغییر نتیجه نهایی و عدم رضایت از آن می باشید.

برای اینکه رنگ مو بر روی موهایتان از یکنواختی برخوردار شود بهتر است ابتدا رنگ بستری کسان ایجاد کنید و یا از مدل های رنگ آمیزی مش استفاده کنید. دقت کنید که سفیدی مو عامل بسیار مهمی بوده و باعث می شود که برخی از مدل‌های رنگ مو را نتوانید بر روی موهایتان اعمال کنید.

 1. خرید رنگ

خرید رنگ یکی از کارهای سخت و اذیت کننده برای خیلی از افراد می باشد. طبق سابقه ای که داشته ایم، مشتریان زیادی قبل از رنگ کردن موی خود تصمیم به انتخاب رنگی خاص داشته و با چندین نفر بابت این موضوع صحبت و مشاوره گرفته‌اند، ولی در نهایت با دیدن کاتالوگ رنگ ها و گم شدن در طیف رنگ ها دست به انتخاب دیگری زده‌اند که غالبا از آن ناراضی بوده‌اند. حتماً به این نکته دقت کرده و سعی کنید وسوسه نشوید.

 1. تهیه ابزار مناسب

برای رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی به ابزارهای مختلفی نیاز دارید که نوع و روش رنگ کردن مو در تغییر این ابزار دخیل می باشد. از این رو که ما نمی دانیم شما قرار است از کدام روش رنگ کردن مو استفاده کنید، تصمیم گرفتیم تمام ابزار برای کردن مو که شامل موارد زیر می شود را بررسی کنیم.

 1. شانه
پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  آموزش کوتاهی مو در تهران

برای رنگ کردن موی سرتان شما نیاز به شانه‌های آرایشگری دارید. به شما توصیه می‌کنیم یک شانه با دندانه‌های بزرگ و یک شانه با دندانه‌های ریز تهیه کنید. از شانه‌ها برای آغشته کردن تمام تارهای مویتان را با رنگ آغشته کنید. این امر باعث می‌شود تا نتیجه نهایی بسیار مطلوب باشد.

 1. فویل

فویل ابزاری است که به ویژه در مدل‌های بالیاژ، آمبره و انواع مختلف مش بسیار کاربرد دارد. قسمت های مختلف مو را که قرار است رنگ‌های متفاوتی داشته باشند را با فویل از هم جدا می‌کنیم. از فویل می تواند در ایجاد خلاقیت های جدید با رنگ مو استفاده نمود.

 1. کلاه مش

همان‌گونه که از نامش مشخص است از کلاه مش برای مش کردن موی سر می‌توان استفاده کرد. این ابزار برای جداسازی راحت‌تر تارهای مو برای مش کردن موی سر استفاده می‌شود.

 1. گیره مو

گیره مو برای جمع کردن و نگه داشتن بخشی از مو که قرار است به‌طور جداگانه رنگ شود استفاده می شود. گیره مو ابزار بسیار خوبی برای جمع کردن مو در هنگام رنگ کردن مو است.

 1. دستکش

در رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی برای رنگ کردن موی سر باید حتماً از دستکش استفاده کند، زیرا که رنگ مو به سختی از روی پوست دست شما پاک می‌شود. برای انتخاب دستکش به شما توصیه می کنیم از دستکش های لاتکس بدون پودر و یا وینیل استفاده کنید.

این دستکش ها هم از رنگی شدن دستان شما در هنگام رنگ کردن موی سرتان جلوگیری می‌کنند و هم به خاطر اینکه به‌خوبی در دستتان قرار می گیرند به راحتی می‌توانید با آن‌ها کار کنید و اصطلاحاً «اصلاً آن‌ها را احساس نمی‌کنید.»

 1. کلاه نگه‌دارنده

در رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی پس از اینکه موی سرتان را رنگ کردید شما نیاز دارید که از یک کلاه نگه‌دارنده استفاده کنید تا موهایتان را جمع کند. این کار باعث می‌شود تا موی سرتان به‌خوبی رنگ بگیرد و باعث آزار شما نیز نشود. شما می‌توانید از کلاه‌های یکبار مصرف و یا کلاه های قابل شست‌وشو استفاده کنید.

 1. خودتان کلاه درست کنید!

تهیه یک کلاه چندان کار سختی نیست. اگر خیاطی بلد هستید کافی است مقداری پارچه قابل شست‌وشو و ضد آب به همراه نیم متر کش شلوار تهیه کنید و با استفاده از آن‌ها یک کلاه رنگ مو برای خود بدوزید.

 1. لکه گیر

بدون شک در هنگام رنگ کردن موی سرتان ممکن است مقداری رنگ به محیط اطراف به ویژه در کف محیط بریزد برای حفاظت از یک پوشش پلاستیکی استفاده کنید و یا پیشبند ببندید. منظور از پیش بند همان پیش بندی است که در آرایشگاه‌ها برای کوتاه کردن موی سر استفاده می‌شود.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص دوره آموزش رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

همین الان با شماره  09123803556 تماس بگیرید.

 

«ادامه‌ی نکات و اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی »

 1. سعی کنید به تنهایی موهایتان را رنگ نکنید

پاسخ به این سئوال به توانایی های فرد بستگی دارد، ولی به‌طور کلی فرایند رنگ کردن بدون کمک یک فرد دیگر خیلی سخت است. بهتر که برای رنگ کردن موی سرتان از یکی از افراد خانواده یا دوستانتان که در این زمینه آگاهی دارند کمک بگیرید تا در نهایت به نتیجه مطلوب با دردسرهای کمتری برسید.

ولی در هر صورت در رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی اگر بخواهید به تنهایی موی سرتان را رنگ کنید می‌بایست یک آینه تهیه نماید تا بتوانید قسمت های مختلف سر را رنگ آمیزی کرده و نگذارید قسمتی بدون رنگ باقی بماند.

از یک نفر برای رنگ کردن کمک بگیرید

 1. چه زمانی دکلره لازم است؟

در زمان‌های که قصد دارید موی سرتان را به رنگ های بلوند و روشن در بیاورید، برای اینکه به نتیجه مطلوب برسید می‌بایست موهایتان را ابتدا دکلره کنید، البته زمانی که رنگ موی پایه و فعلی‌تان روشن یا بلوند باشد طبیعتاً نیازی به دکلره کردن موی سرتان نخواهید داشت.

کدام قسمت ها را باید دکلره کنید؟

اینکه چه میزان از موی سرتان را باید دکلره کنید بستگی به مدل رنگ موی مورد نظرتان دارد، به‌طور مثال در آمبره شما تنها بخش نیمه انتهایی موی سرتان را باید دکلره کنید حال آنکه در برخی مدل‌های مش می‌بایست تمام موی سرتان را دکلره کنید.

چند بار باید دکلره کرد؟

اینکه چند بار باید دکلره کرد تا به نتیجه مطلوب رسید بستگی به میزان تیرگی موی سر فرد دارد. بدون شک هرچه مو تیره تر باشد دفعات بیشتری به دکلره کردن نیاز می باشد. دقت کنید که بین هر بار دکلره باید حداقل ۶ الی ۸ روزی فاصله بدهید تا موی سرتان از دکلره متعدد دچار آسیب نشود. به علاوه توصیه می کنیم مقاله «روش های مراقبت از مو» را برای حفظ سلامتی های خود مطالعه کنید.

 1. از بالا به پایین رنگ کنید

برای زدن رنگ مو از بالا به پایین رنگ کنید به این معنی که از سمت ریشه شروع به رنگ کردن کنید و اگر قرار است دو نیمه مو تیره و روشن شوند مانند آنچه در بالیاژ انجام می‌شود می‌بایست از ریشه شروع به زدن رنگ تیره کرده و تا نیمه مو ادامه دهید و سپس رنگ روشن را از نیمه تا نوک مو به مو بزنید.

 1. از دستور العمل کارخانه ای رنگ بهره ببرید

اینکه چه مدت زمانی باید رنگ بر روی سرتان بماند و یا اینکه چه میزان اکسیدان باید به رنگ مو اضافه کرد از هر رنگی به رنگ دیگر ممکن است متفاوت باشد لذا در هنگام رنگ کردن موی سرتان حتماً به دستورالعمل کارخانه دقت کنید و بر اساس آن پیش برید.

 1. رنگ مو چه مدت باید بر روی سر باقی بماند

همان‌طور که گفتیم اینکه چه مدت زمان باید رنگ مو بر روی سر باقی بماند بستگی به دستورالعمل کارخانه سازنده که بر روی راهنمایی رنگ مذکور ذکر شده دارد ولی به‌طور کلی بین ۳۵ تا ۴۵ دقیقه باید رنگ بر روی سرتان باقی بماند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  رنگ کردن موهای سفید

البته توجه داشته باشید که حتماً از کلاه نگه‌دارنده مو به همراه کیسه پلاستیکی بر روی سرتان استفاده کنید تا گرمای لازمه برای رنگ گرفتن موی سرتان فراهم شود.

 1. شستشوی مجدد موی سر

پس از اینکه مدت زمان لازمه رنگ بر روی موی سرتان قرار گرفت می بایست کیسه پلاستیکی و کلاه نگه‌دارنده موی سر را بردارید و موی سرتان را با استفاده شامپو و آب ولرم بشویید. توصیه می کنیم حتماً از آب ولرم استفاده کنید، زیرا ممکن است بعد از رنگ کردن موها در صورت برخورد آب با پوست و موی تازه رنگ شده و حساس آسیب وارد شود.

 1. کلاه نگه‌دارنده بعد از رنگ کردن موی سر

اگر کلاه یکبار مصرف بوده که باید آن را دور بی اندازید ولی اگر از کلاه های دائمی استفاده می کنید قبل از هر کاری و بعد از شستن موهایتان کلاه را نیز بشوید تا آثار رنگ در آن باقی نماند. توصیه می کنیم برای شستن کلاه از آب گرم استفاده کنید تا مطمئن شوید تمام رنگ های باقی مانده در کلاه شسته و پاک می شود.

 1. ترمیم رنگ مو باید چه زمان انجام شود

این که ترمیم رنگ مو در چه زمانی باید انجام شود به عوامل مختلفی نظیر کیفیت رنگ و موی شما بستگی دارد. البته این فرآیند به مدل مو نیز بستگی داشته و متناسب با هر مدل مویی باید به یک روش خاص از آن مراقبت و در صورت لزوم آن را ترمیم نمود. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در زمان ترمیم و نوع نگه داری از موها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. کیفیت رنگ مو

بدون شک هرچه رنگ موی که از آن استفاده کرده‌اید با کیفیت تر باشد مدت زمان بیشتری نیز رنگ حاصله بر روی سر شما باقی خواهد ماند و در فاصله زمانی دورتری نیاز به ترمیم رنگ موی سرتان خواهید داشت.

 1. مدل رنگ مو

یکدیگر از عواملی که بر روی تجدید رنگ مو تاثیر گذار است مدل رنگ مو است. به‌طور مثال در مدل رنگ موی آمبره چون ریشه تا نیمه میانی مو تیره است و نیمه میانی تا نوک مو روشن می‌شود در فاصله زمانی طولانی تری رنگ مو بدون تجدید قابل استفاده است زیرا که با رشد ریشه دوگانگی کمتری به چشم می‌آید که نیاز به تجدید رنگ را نشان دهد.

 1. استفاده از شامپوی تثبیت کننده

یکی از روش‌های که نیمه عمر ماندگاری رنگ مو بدون نیاز به تجدید بر روی موی سر را بالا می‌برد استفاده از شامپوی تثبیت کننده رنگ موی سر است. شما می‌توانید این تثبیت کننده‌های رنگ مو را از داروخانه به راحتی تهیه کرده و استفاده کنید.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص دوره آموزش رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

همین الان با شماره  09123803556 تماس بگیرید.

 

« ادامه‌ی نکات و اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی »

 1. تقویت موی سر بعد از رنگ مو

بعد از رنگ کردن موی سرتان ممکن است مقداری موی سرتان وزی شده یا آسیب ببیند برای از بین بردن این مشکلات به شما توصیه می‌کنیم از شامپوهای تقویت کننده موی سر که مخصوص موهای رنگ شده در بازار عرضه می‌شوند و یا ماسک‌های تقویت کننده موی سر استفاده کنید.

 1. تجدید رنگ مو رو چطور انجام بدید؟

اینکه چطور باید رنگ موی سرتان را تجدید کنید بستگی به مدل موی سرتان و میزان تخریب رنگ اولیه دارد ولی به‌طور کلی می‌بایست همه مراحل ذکر شده را تکرار کنید. در برخی موارد نیاز هست که تنها برخی قسمت ها مانند ریشه را رنگ کنید و برخی مواقع نیز لازم می‌شود که کل موی سرتان را مجدد رنگ کنید.

جمع بندی

رنگ مو یک کار در ظاهر ساده ولی سخت است که اگر به اصول و قاعده آن دقت ننمود، باعث خراب شدن رنگ، ریشه و ساقه‌ی مو و همچنین زمان و هزینه شما می شود. سعی شد در این مقاله تمام نکات مربوط به اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی را بیان کنیم.

اگر قسمتی از مقاله برای شما مفید بود یا کاستی داخل مقاله مشاهده می کنید، خوشحال می شویم تا از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا به سرعت قسمت مذکور اصلاح شود.

«با نظرات خود باعث بهبود کارکرد و مقالات دنیای تحول شوید تا بتوانیم در کنار یکدیگر تجربه خوبی از رنگ کردن مو داشته باشیم.»

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص دوره آموزش رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

همین الان با شماره  09123803556 تماس بگیرید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button