روش های مراقبت از مو

روش های مراقبت از مو

مو یکی از مهم ترین نعمت های خدا دادی است که تاثیر به شدت زیادی در زیبایی فرد دارد، از این رو همواره باید به دنبال روش های مراقبت از مو بود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تمام راهکارهایی که می تواند سبب مراقبت از مو و جلوگیری از آسیب به آن شود را بررسی نمایم. یکی از مهم ترین عوامل سالم ماندن مو گلیسیرین است که شما می توانید تمام خواص گلیسیرین را در دنیای تحول مطالعه نماید.

روش‌های مراقبت از مو

استرس‌های محیطی، عوامل آلاینده موجود در هوا و سایر عوامل موجب می‌شوند تا سلامت مو در خطر بیافتد و هدف ما در این مقاله این است که روش‌های اصولی مراقبت از مو را به شما آموزش بدهیم تا بتوانید سلامت موی سرتان را حفظ کنید.

 1. استفاده از آب با دمای مناسب

زمانی که نیاز به استحمام دارید و یا می خواهید موهای خود را شستشو دهید، باید از آب با دمای متوسط استفاده کنید زیرا آب بسیار داغ موجب می‌شود تا چربی طبیعی موی سر شما که خود یک عامل حفاظت کننده و همچنین عاملی برای حالت پذیری مو است را از بین می‌برد و این کار موجب می‌شود تا سلامت موی شما از بین رفته و همچنین موجب می‌شود تا ریزش مو نیز افزایش یابد.

 1. تغذیه سالم

تغذیه سالم یکی از مهمترین عوامل برای حفط سلامتی تمام اعضای بدن منجمله موی سر است. بمنظور حفظ سلامت مو باید از مواد غذای شامل ماهی و آجیل در برنامه غذایتان بطور منظم استفاده کنید.

علت ضرورت استفاده از ماهی و آجیل در زنجیره غذایی؟

امگا س یکی از مواد غذایی مناسب و ضروری برای حفظ سلامت و تقویت ساختار مو است و ماهی و آجیل سرشار از ماهی هستند لذا باید در رژیم غذایی خود حتماً از آجیل و ماهی استفاده کنید.

 1. استفاده از حالت دهنده‌ها

حالت دهنده‌ها بطور کلی برای ایجاد حالت مناسب برای موی سر طراحی شده‌اند و استفاده از آنها برای ایجاد حالت در مو به ویژه امروزه که صرفه جویی در زمان یک ضرورت برای بسیاری از افراد شده است بسیار کمک کننده و کارگشا است. در این بین به شما توصیه می‌کنیم از حالت دهنده‌های حاوی سیلیکون استفاده کنید زیراکه به غیر از اینکه به موی سر شما حالت می‌دهد با ایجاد یک پوشش در سطح خاری مو موجب پرپشت‌تر شدن و ظاهر زیباتر موی سر می‌شود.

 1. پرهیز از خود درمانی بدون دانش کافی

یکی از عواملی که موجب آسیب بیشتر و جبران ناپذیر به موی سر آسیب دیده می‌شود. باید در نظر داشته باشید که در صورت بروز ناراحتی و بیماری مانند شوره، جوش پوستی بر روی پوست سر و یا هر آسیب دیگر به پزشک پوست مراجعه کنید و تحت نظر پزشک و با دستور پزشک به درمان بیماری موی سرتان بپردازید و از خود درمانی بپرهیزید زیرا فرصت طلایی برای درمان سریع بیماریتان را از دست خواهید داد و یا زمانی به پزشک مراجعه می‌کنید که بیماری شما پیشرفت زیادی کرده است.

 1. کمتر موی سرتان را رنگ کنید

سعی کنید تا حد امکان کمتر از رنگ‌های شیمیایی برای رنگ کردن موی سرتان استفاده کنید زیراکه رنگ کردن مداوم و با فاصله زمانی کوتاه می‌تواند باعث ایجاد آسیب بسیار زیادی به ساختار موی سر شما شده و باعث تضعیف موی سر شما شود. برای اینکه کمتر موی سرتان را رنگ کنید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  خواص گلیسیرین برای زیبایی پوست و مو

الف) انتخاب مدل‌های رنگ موی مناسب

سعی کنید از مدل‌های رنگ موی استفاده کنید که متناسب با رنگ طبیعی موی سر شما باشند و نیاز به چند‌بار رنگ کردن موهایتان را نداشته باشید زیراکه هر چقدر رنگ موی سرتان از رنگ موی که می‌خواهید موی سرتان را به آن شکل رنگ کنید دور تر باشد شما ممکن است نیاز داشته باشید چندین مرحله موی سرتان را رنگ کنید تا به رنگ نهایی برسید.

ب) کمتر دکلره کنید

یکی از اقداماتی که باعث می‌شود تا موی سر آسیب ببیند دکلره کردن موی سر است، تا جایی که می‌توانید از دکلره کردن موی سرتان پرهیز کنید و رنگ موی را نیز که انتخاب می‌کنید سعی کنید به گونه‌ای انتخاب کنید که کمتر نیاز به دکلره کردن موی سرتان داشته باشد. در صورت نیاز به چند بار دکلره کردن نیز بین هر بار دکلره یک ماه فاصله بدهید.

دکلره کردن مو سبب آسیب زیادی می شود

 1. استفاده از نرم کننده‌ها

بعد از اینکه موی سرتان را با شامپو شستید و قبل از اینکه موی سرتان را شانه کنید حتماً از نرم کننده استفاده کنید، نرم کننده امکان حالت گیری و شانه کردن را بیشتر کرده و از بروز آسیب نیز جلوگیری می‌کند.

 1. استفاده صحیح از سشوار

سشوار ابزاری است که بسیاری از افراد بعد از استحمام برای خشک کردن موی سر از آن استفاده می‌کنند و استفاده نادرست از سشوار می‌تواند موجب شود تا ساختار مو و همچنین ریشه آن به مرور تخریب شود و حتی می‌تواند موجی خشکی مو شود. برای سشوار کردن موی سرتان از درجه متوسط باد گرم و با فاصله حدودا ۳۰ سانتی متری استفاده کنید و سشوار را با درجه بالا استفاده نکنید و یا بیش از حد به سرتان نزدیک نکنید.

 1. حساسیت کمتری داشته باشید

حساسیت بیش از حد می‌تواند موجب آسیب مو شود به جای اینکه موجب سلامت بیشتر آن شود، مثلاً شانه کردن زیاد مو موجب آسیب ریشه‌های مو شده و باعث تخریب مو شده و در نهایت موجب ریزش مو می‌شود حال آنکه برس زدن مناسب و کافی مو موجب خون رسانی مناسب به ریشه‌های مو و سلامت مو می‌شود.

 1. زیاد موی سرتان را دم اسبی نکنید

دم اسبی کردن مرتب و مداوم موی سر موجب آسیب دیدن ریشه و ساختار موی سر به شکل ایجاد شکستگی در تارهای مو می‌شود، برای پیشگیری و به حداقل رساندن آسیب ناشی از دم اسبی کردن موی سر به شما توصیه می‌کنیم محلی که موی سرتان را به وسیله کش دم اسبی می‌کنید هربار تغیر دهید.

 1. آهسته شانه کنید

یکی از عواملی که باعث آسیب دیدن موی سر می‌شود تند شانه کردن موی سر به ویژه در افرادی است که موی سر ایشان بلند است. باید با آرامش و دقت موی سرتان را از ریشه به سمت نوک تارهای مو شانه کنید.

 1. استفاده از شانه مناسب

سعی کنید از شانه‌ای مناسب برای شانه کردن موی سرتان استفاده کنید، از استفاده شانه‌های با دندانه های خیلی ریز یا خیلی درشت بپرهیزید. به یاد داشته باشید که شانه های آلوده هم یکی از عوامل مهم در آسیب های شدید به مو و پوست است. از این رو پیشنهاد می کنیم که تنها از شانه شخصی استفاده نموده و آن را با کسی به اشتراک نگذارید زیرا ممکن است افراد دارای مشکلات پوستی نیز باشند و این بیماری را به شما انتقال دهند.

 1. ماساژ پوست سر را فراموش نکنید

یکی از عواملی که موجب سلامت موی سر می‌شود تغذیه مناسب ریشه‌های موی سر است برای این کار یکی از اقدامات ماساژ دادن مناسب پوست سر است. روزانه حدود ۱۵ دقیقه با انگشتان دستتان پوست سرتان را در جهات مختلف و به آرامی ماساژ بدهید.

 1. استفاده صحیح از ژل و اسپری بر روی سطح خارجی

توجه داشته باشید که حالت دهنده‌های مو که در بازار به شکل‌های مختلف مانند ژل و اسپری به میزان کافی و به شکل صحیح استفاده کنید و تنها سطح خارجی موی سرتان اسپری و یا ژل بزنید و از استفاده بیش از حد این مواد بپرهیزید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  نکات ضروری هنگام استفاده از اکستنشن مژه که نمی دانید!

مراقبت مو

 1. انتخاب شامپوی مناسب

انتخاب شامپوی مناسب برای مو یکی از مهمترین روش های مراقبت از مو برای هر فردی است. برای انتخاب شامپو به مواد تشکیل دهنده و کاربرد شامپو و درجه خشکی و چربی موی سر خود دقت کنید و متناسب با شرایط موی سرتان اقدام به تهیه شامپو کنیدف بطور مثال افرادی که  موی چرب دارند حتماً باید از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید.

 1. درست موهایتان را بشویید

عجله کردن در شستوشوی مو یکی از دلایل آسیب دیدن موی سر است، دقت داشته باشید که شستوشوی مو به ویژه برای تمیز کردن پوست موی سر است فلذا باید بخوبی و به گونه‌ای که شامپو یا صابون به انتهای پوست سر برسد.

 1. استفاده از ماسک مو

یکی از اقداماتی که می‌تواند موجب سلامت موی سر شود استفاده از ماسک مو است. این ماسک‌ها با قدرت نفوذ بیشتری مواد مغذی را به ساختار و ساقه مو می‌رسانند و موجب تغذیه بهتر مو می‌شوند.

 1. به آرامی موی سرتان را خشک کنید

پس از شستوشوی موی سر اگر از حوله برای خشک کردن موی سرتان استفاده می‌کنید باید این کار را به آرامی و با دقت این کار را انجام دهید. هرگز بصورت خشن و با عجله اقدام به خشک کردن موی سرتان نکنید.

 1. استفاده صحیح از اتوی مو

اتوی مو یکی از روش‌های حالت دهی به موی سر است که توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شودو بمنظور حالت‌دهی به موی سر اتوی مو از حرارت ناشی از تبدیل انرژی گرمایی به انرژی حرارتی استفاده می‌کند، بدون شک استفده مکرر و با فاصله کوتاه مدت از اتوی مو موجب ایجاد آسیب به تارهای مو به ویژه برای ساقه مو می‌شود و حتی موجب کم پشت شدن مو نیز می‌شود بنابراین سعی کنید با فاصله زمانی بیشتری از اتوی مو استفاده کنید و از حرارت ملایم برای حالت دادن به موهای سرتان استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله به مهم ترین روش های مراقبت از مو اشاره کردیم تا اگر موهایتان درحال ریزش و آسیب دیده است بتوانید از این راه های ذکر شده در راستای افزایش و بهبود سلامت موهای خود استفاده کنید. دقت داشته باشید زمانی که مو شروع به ریزش کند و فرد موهای خود را از دست بدهد، رویش دوباره مو ها سخت و در مواردی غیرممکن است و در مواردی نیز که ممکن می باشد، مستلزم هزینه بسیار می باشد.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button