طرز تهیه حنا برای مو

طرز تهیه حنا برای مو

حنا جزو مهم ترین تقویت کننده های طبیعی مو که به شکل ماسک و در کنار مواد تقویت کننده دیگر یا به صورت مجزا استفاده می شود. پس طرز تهیه حنا بسیار مناسب خواهد بود. حنا جزو ارزان ولی بهترین تقویت کننده های بوده و به همین علت استقبال زیادی از این محصول می شود.

تنها کاری که برای استفاده از حنا لازم است این که حنا خشک را آماده و سپس استفاده کنید. در این مقاله طرز تهیه حنا برای مو را توضیح می دهم تا در زمان آماده سازی حنا هیچ اشتباهی انجام ندهید و بهترین بازدهی را از حنا بگیرید.

انواع طرز تهیه حنا برای مو

برای طرز تهیه حنا ، حنا را میشه به صورت مجزا یا با ترکیب های مختلف استفاده کرد که قبل تر هم بهش اشاره کردم. این که شما از کدام روش استفاده می کنید یک علاقه شخصی بوده و در بعضی از موارد با در نظر گرفتن شرایط موی سرتان از مواد دیگر نیز برای تقویت بیشتر مو می توانید استفاده کنید. به هر حال برای استفاده از حنا می توانید روش های زیر را امتحان کنید.

 1. ماسک حنا مو

ماسک حنا یکی از روش‌های مناسب و ساده استفاده از حنا برای موی سر است که از روش های دیگه بیشتر استفاده میشه و از ابتدا نیز بیشتر به همین شکل استفاده می شده. دقت در تهیه مناسب و استفاده صحیح از ماسک حنا می‌تواند تاثیر گذاری آن را افزایش یا کاهش دهد.

طرز تهیه حنا برای مو

برای طرز تهیه حنا در ابتدا یک کاسه (ترجیحاً شیشه ‌ای و شفاف) آماده کنید و سپس نصف فنجان و یا یک پیمانه کامل حنا در درون ظرف مذکور بریزید و بعد از آن هم به میزان یک چهارم فنجان آب گرم به آن اضافه کنید.

بعد از اضافه کردن آب گرم محتویات ظرف را به خوبی با هم مخلوط کنید تا بطور کامل یک دست شود و اجازه دهید تا به مدت ۱۲ ساعت به همان شکل بماند تا رنگ حنا بطور کامل آزاد و آماده استفاده شود.

طرز تهیه حنا

استفاده از ماسک حنا مو

برای اینکه پیشانی و یا اطراف گوشتان رنگ نگیرد می‌توانید مقداری روغن نارگیل به قسمت‌ های مذکور بمالید. بعد از مالیدن روغن نارگیل دستکش پلاستیکی (ترجیحا دستکش لاتکس و یا ویبریل) بپوشید و سپس با استفاده از یک شانه مناسب با دندانه ‌های متوسط و دست تان مخلوط حاصله را بر روی موی سرتان بمالید.

سپس موهایتان را بالا یا پشت سرتان جمع کنید و یک کلاه حمام بپوشید و اجازه دهید تا مخلوط حنا چند ساعت بر روی موی سرتان باقی بماند تا خشک شود.

شستوشوی ماسک حنا

پس از آن که ماسک حنا بخوبی خشک شد با استفاده از مقداری شامپو و نرم کننده موی سرتان را بطور کامل بشویید و سپس خشک نمایید. از ماسک حنا مو می ‌توانید برای تقویت موی سر در فواصل یک ماه استفاده کنید.

 1. ماسک حنا و آملا

آملا  یک میوه ریز سبز رنگ با ظاهری شبیه به آلو است که در جنگل‌های هندوستان و سیستان و بلوچستان می‌روید و از پودر و ژله آن به منظور اهداف زیبایی استفاده می‌شود. از آملا و حنا می توان ماسکی تهیه کرد که برای تقویت مو از آن استفاده کرد.

تهیه ماسک حنا و آملا

نصف فنجان حنا را به همراه ۲ قاشق غذاخوری پودر آملا در داخل یک کاسه متوسط بریزید و سپس مقدار یک چهارم فنجان آب گرم به آن اضافه کنید. بعد از از اضافه کردن آب محتویات ظرف را بخوبی مخلوط کنید تا یک دست شود و در انتها اجازه دهید تا ۱۲ ساعت بماند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  قیمت پروتئین تراپی مو در سالن

استفاده از ماسک حنا و آملا

ماسک حنا و پودر آملا را مانند ماسک حنا معمولی با استفاده از یک شانه و دستکش لاتسک بر روی موهای سرتان بمالید و سپس موهای سرتان را با کلاه حمام بپوشانید. برای اجتناب از رنگی شدن پوست پیشانی، گوش و گردن هم می توانید به نواحی مذکور روغن نارگیل بمالید و مانند ماسک حنا معمولی پس از خشک شدن ماسک مذکور موی سرتان را بشویید.

ماسک حنا

 1. ماسک حنا و آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا یکی دیگر از گیاهانی است که از عصاره و ژل آن به منظور جوان سازی پوست و مو استفاده‌های زیادی در زیبایی دارد. برای تهیه ماسک حنا و آلوئه‌ورا شما نیاز به برگ تازه حنا و آلوئه‌ورا دارید که می‌توانید آن‌ها را از عطاری تهیه کنید.

طرز تهیه حنا و آلوئه‌ورا

ابتدا برگ‌های آلوئه‌ورا و حنا را با آب ملایم بشوید و سپس یا استفاده از یک چاقو آنها را به قطعات ریز تقسیم کنید. این کار را تا بیرون آمدن ژل برگ‌های آلوئه‌ورا ادامه دهید و سپس آنها را در یک ظرف بخوبی با هم مخلوط کنید تا ظاهری شبیه یک خمیر سبز رنگ به خود بگیرد.

استفاده از ماسک حنا و آلوئه‌ورا

برای تهیه طرز تهیه حنا استفاده از ماسک حنا و آلوئه‌ورا مانند دو ماسک قبلی است، مخلوط را با استفاده از دستتان به روی موهایتان بمالید و در انتها موی سرتان را با کلاه حمام بپوشانید و بعد از چند ساعت موی سرتان را با شامپو و نرم کننده بشویید.

 1. ماسک شیر نارگیل و حنا

شیر نارگیل یکی دیگر ازموادی است که در صنایع محصولات زیبایی کاربرد دارد و به ویژه در تهیه ماسک جایگاه مطلوبی دارد. از ترکیب شیر نارگیل و حنا می‌توان برای تقویت ساختار مو استفاده کرد.

روش تهیه و استفاده ماسک حنا و شیر نارگیل

برای طرز تهیه حنا یک لیتر شیر نارگیل را با دو سوم فنجان پودر حنا و ۴ قاشق غذا خوری روغن نارگیل در یک ظرف مناسب مخلوط کنید. اجازه دهید مخلوط ۱۲ ساعت باقی بماند تا قوام پیدا کند و بعد از اینکه مخلوط قوام مناسب پیدا کرد آن را با استفاده از دست به موی سرتان بمالید و در نهایت موی سرتان را با کلاه حمام برای چند ساعت بپوشانید و در آخر آن را بشویید.

 1. ماسک حنا و چقندر

یک عد چغندر را بطور کامل در درون یک قابلمه به خوبی بپزید و اجازه دهید تا سطح آب ظرف به نیمه برسد. بعد از این مرحله آب چغندر را در ظرفی مناسب بریزید و بعد از خنک شدن آن به آب چغندر مقدار یک پیمانه حنا اضافه کنید و آنها را تا یک دست شدن با هم ترکیب کنید.

بعد از حدوداً ۲ ساعت مخلوط را با استفاده از دستکش به موی سرتان بمالید و پس از اتمام موی سرتان را با کلاه حمام بپوشانید و در نهایت پس از خشک شدن مخلوط مذکور موی سرتان را بشویید.

ماسک مختلف حنا

 1. ترکیب حنا با تخم مرغ

می‌توان از ترکیب حنا و تخم مرغ نیز برای موی سر ماسک تهیه کرد، برای این کار زرده و سفیده یک عدد تخم مرغ را در یک ظرف بیاندازید و سپسیک فنجان حنا و یک نصفه فنجان آبلیمو طبیعیبه آن اضافه کنید و کل محتویات را با هم بطور کامل مخلوط کنید و پس از آماده شدن مخلوط را با دست به موی سرتان بمالید و در نهایت کلاه حمام بپوشید و پس از اینکه ماسک مذکور خشک شد سرتان را بشویید.

 1. کشک و حنا

از کشک هم می‌توان در کنار حنا برای ساخت ماسک مو استفاده کرد، برای این کار مقدار دو سوم لیوان کشک مایع را در یک ظرف ریخته و یک چهارم فنجان حنا به آن اضافه کنید و آنها را با هم مخلوط کنید و بعد از گذشت حداقل یک ساعت موی سرتان را با ماسک مذکور به طور کامل بپوشانید و در نهایت کلاه حمام بپوشید و بعد از گذشت چند ساعت موی سرتان را بشویید.

 1. ماسک مو کرچک و حنا

برای تهیه ماسک روغن کرچک و حنا نیم لیتر روغن کرچک را در یک ظرف ریخته و سپس دو فنجان برگ حنا به آن اضافه کنید و مواد را با هم مخلوط کنید و پس از آماده شدن مقدار مورد نیازتان را چند دقیقه حرارت بدهید تا گرم شود و پس از گرم شدن مخلوط موی سرتان را با آن پوشش داده و در نهایت کلاه حمام بپوشید و پس از خشک شدن ماسک را بشوید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن چه تفاوت و شباهتی دارند؟

مزایای حنا برای مو

همانطور که گفتم حنا جزو بهترین تقویت کننده های مو که طرفدارهای زیادی داره. برای این که بدانید حنا دقیقا به چه شکل موهای شما را تقویت می کند باید با مزایای آن آشنا شوید. با توجه به اهمیت موضوع و پس از یادگیری طرز تهیه حنا ، در بخش آخر مقاله درباره مزیت های حنا حرف می زنم.

مزایای حنا

 1. تقویت سلامت پوست سر

حنا موجب ارتقاء سلامت پوست سر می‌شود و این کار را از طریق خاصیت ضد میکروبی و خاصیت خشک کنندگی که دارد انجام می‌دهد. از سوی نیز خشک سازی پوست سر توسط حنا موجب مبارزه با شوره سر نیز می‌شود. حنا در صورت استفاده صحیح موجب ارتقاء قابل توجه سلامت پوست سر می‌شود.

 1. تنظیم PH و روغن موی سر

یکی دیگر از خواص مفید حنا برای مو تنظیم چربی مو از طریق حذف چربی‌ های اضافی مو و همچنین تنظیم PH موی سر است. این کار موجب تقویت فولیکول‌ های مو می‌ شود که در نهایت موجب تقویت بافت مو و زخیم تر شدن موی سر می‌شود.

 1. تقویت موی سر

مواد مغذی موجود در حنا موجب تقویت ساختار موی سر می‌شود و از طرفی نیز رطوبت موی سر را تنظیم می‌کند که این امر نیز موجب تقویت جریان مواد معدنی به بافت موی سر شده و در حفظ سلامتی مو نقش موثری دارد.

بهتر است در زمان استفاده از حنا به شکل زیر عمل کنید

پس از یادگیری طرز تهیه حنا ، در هنگام مالیدن حنا بر روی موی سرتان بهتر است چند تار مو را با هم به شکل یک دسته در آورده و سپس دسته تارهای موی مذکور را از ریشه به سمت ساقه حنا بمالید و در نهایت موی سرتان را در پشت سرتان با دست جمع کنید و با یک کلاه حمام مویسرتان را بطور کامل پوشش دهید. بهتر است در زمان قرار دادن ماسک حنا بر روی سرتان یک پارچه پلاستیکی مناسب روی کف اتاق بیاندازیید تا حنا بر روی آن نیافتد.

جمع بندی

حنا جزو تقویت کننده های طبیعی مو که در کنار سایر مواد تقویتی برای درمان مشکلات مو استفاده می شود. توصیه می شود که از حنا در بازه های مکرر با فاصله ی ۱ ماه استفاده کنید تا کیفیت موهایتان افزایش یابد. حنا جزو بهترین و طبیعی ترین تقویت کننده های موست، پس طرز تهیه حنا را یاد بگیرید و آن را از دست ندهید.

توصیه می کنم از حنا در کنار سایر مواد مثل شیر نارگیل یا تخم مرغ استفاده کنید تا بازدهی این روش افزایش یابد. در این طرز تهیه حنا بطور کامل توضیح داده شد.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button