مراقبت های بعد از آرایش دائم

مراقبت های بعد از آرایش دائم (12 + 7 نکته)

فارغ از تخصص و نحوه عملکرد آرایشگر ، رعایت مراقبت های بعد از آرایش دائم یا میکروپیگمنتیشن توسط فرد اهمیت بسیار زیادی در مطلوب بودن نتیجه نهایی آرایش دائم دارد؛

بنابراین اگر می‌ خواهید از نتیجه آرایش دائم راضی باشید و دچار مشکلات احتمالی نشوید باید مراقبت‌ بعد از آرایش دائم را بطور کامل انجام دهید.

با ما همراه شوید تا مراقبت های بعد از آرایش دائم را به شما آموزش بدهیم.

مراقبت های بعد از آرایش دائم

یکی از اجزاء مراقبت بعد از آرایش دائم شامل اقداماتی است که باید از انجام آنها اجتناب کنید. اجتناب از موارد و کارها موجب می‌ شود که اولا ماندگاری آرایش دائم شما بیشتر شود و ثانیاً موجب می ‌شود که عوارض احتمالی آرایش دائم برای شما به حداقل برسد.

این پرهیز ها عبارتند از:

 1. پرهیز از نور مستقیم خورشید

بعد از آرایش دائم تا چند روز در معرض نور مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. این پرهیز شامل دوری از حمام آفتاب و شنا در استخرهای روباز هم می‌ شود زیرا که تابش مستقیم نور خورشید به محل آرایش دائم می ‌تواند موجب شود که رنگ پریدگی در آرایش دائم ایجاد شود و یا اینکه می ‌تواند موجب بروز حساسیت پوستی و ایجاد التهاب در محل آرایش دائم شود.

پس پرهیز از نور مستقیم خورشید اولین نکته مراقبت های بعد از آرایش دائم می باشد.

 1. پرهیز از سولاریم و سونا

تا چند روز بعد از انجام آرایش دائم سولاریوم یا سونا نروید. تاثیر سولاریوم مانند تابش نور خورشید بر روی آرایش دائم است و می ‌تواند موجب رنگ پریدگی و کم رنگ شدن آرایش دائم یا ایجاد حساسیت و التهاب در محل آرایش دائم شود.

پس پرهیز از سولاریم و سونا دومین نکته مراقبت های بعد از آرایش دائم می باشد.

 1. از کیسه استفاده نکنید و به پوست اجازه ترمیم شدن بدهید

پس از انجام آرایش در حمام در هنگام استحمام به هیچ وجه محل آرایش دائم را کیسه نکشید و یا اینکه لیف را محکم بر روی محل آرایش دائم نکشید. این اقدامات می‌ تواند موجب تحریک پوست شده و باعث التهاب و ایجاد خارش در محل آرایش دائم شود که در نهایت باعث ناراحتی شما می‌ شود.

مراقبت های آرایش دائم

 1. با صورت نخوابید

توجه داشته باشید که برای مراقبت های بعد از آرایش دائم تا چند روز پس از انجام آرایش دائم به هیچ وجه در هنگام خوابیدن به صورت نخوابید. این کار برای جلوگیری از اصطکاک صورت با بالش و ایجاد تحریک پوستی است. سعی کنید ملحفه یا پتو نیز در هنگام خوابیدن بر روی صورتتان نیندازید.

 1. زخم‌ های خشک شده را دست کاری نکنید

معمولاً بعد از انجام آرایش دائم در محل انجام آرایش زخم‌ های کوچکی ایجاد می‌ شود که به مرور خشک می‌ شوند. در صورت بروز این زخم‌ های خشک شده از دست کاری آنها خود داری کنید، زیرا که این زخم ‌ها خود به خود خوب می‌ شوند و اصلاً نیازی به کندن آنها نیست. کندن این زخم روند بهبودی را به تاخیر می‌ اندازد.

 1. ورزش های شدید نکنید

در مراقبت های بعد از آرایش دائم ، وجود زخم در محل آرایش دائم باعث ایجاد خارش و سوزش در هنگام عرق کردن می‌ شود که این امر باعث ایجاد ناراحتی برای فرد می ‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  روش های مراقبت از موهای رنگ شده

لذا تا زمان خوب شدن زخم‌ های محل آرایش دائم با استفاده از دستمال کاغذی ناحیه مربوطه را خشک کنید و از ورزش نیز به علت تشدید فرایند تعریق پوستی نیز به خاطر همین مشکل دوری کنید.

 1. محل آرایش را تحت نفوذ آب قرار ندهید!

برای مراقبت های بعد از آرایش دائم تا حدود 48 ساعت پس از انجام میکروپیگمنتیشن آب را به طور مستقیم به محل میکروپیگمنتیشن آب نزنید و یا محل مذکور را به طور مستقیم در جریان آب قرار ندهید. این کار بیشتر برای جلوگیری از بروز عفونت در ناحیه مذکور انجام می‌ شود.

آرایش دائم

 1. از لیزر استفاده نکنید

یکی دیگر از پرهیز های که در جریان مراقبت بعد از آرایش دائم به آن باید توجه کنید دوری از لیزر کردن محل انجام آرایش دائم تا 10 روز بعد از انجام میکروپیگمنتیشن است زیرا که این کار می‌ تواند آثار مخربی بر ماندگاری آرایش دائم داشته باشد.

 1. بوتاکس نکنید!

حداقل به مدت 3 هفته قبل از انجام آرایش دائم ناحیه مورد نظر را بوتاکس نکنید. این بوتاکس نکردن شامل 3 هفته پس انجام میکروپیگمنتیشن نیز می ‌شود.

 1. حمام بدون بخار

تا 2 هفته بعد از انجام میکروپیگمنتیشن از انجام حمام با بخار آب خود داری کنید و در حمام نیز آب را به گونه‌ای تنظیم کنید که موجب بروز بخار در حمام نشود. این کار در افزایش ماندگاری آرایش دائم تاثیر گذار است و نباید به آن بی‌ توجهی شود.

 1. الکل مصرف نکنید

به مدت حدوداً دو هفته پس از انجام آرایش دائم در هر ناحیه از بدنتان الکل مصرف نکنید. این عدم مصرف شامل مصرف به صورت خوراکی و همچنین به صورت پد های پاک کننده پوست نیز می‌ شود.

پس برای مراقبت های بعد از آرایش دائم ، به هیچ وجه سراغ الکل نروید!!!

 1. کمپرسور یخ روی محل آرایش دائم نگذارید

خارش ناشی از میکروپیگمنتیشن می‌ تواند موجب تحریک صورت افراد شود. برای مراقبت های بعد از آرایش دائم سعی کنید با قرار دادن کیسه یخ بر روی محل انجام میکروپیگمنتیشن آن را کنترل کنید.

ولی باید دقت کنید که این کیسه یخ را نباید به طور مستقیم بر روی محل میکروپیگمنتیشن قرار بدهید بلکه باید یخ را در داخل یک پارچه خشک بگذارید و در نزدیکی محل انجام آرایش دائم قرار بدهید و این کار را فقط یکبار در روز انجام بدهید تا از بروز عفونت پیشگیری کنید.

سایر مراقبت های بعد از آرایش دائم که باید انجام دهید تا عوارض احتمالی آرایش دائم کاهش داد

بعد از انجام آرایش دائم باید یکسری مراقبت های بعد از آرایش دائم را انجام دهید تا عوارض آرایش دائم برای شما کمتر شود و یا اینکه دوام آن بیشتر شود. اهمیت انجام صحیح این اقدامات بسیار زیاد است و می‌ تواند به ترمیم محل آرایش دائم را سرعت بیشتری ببخشد. این اقدامات بطور کلی عبارتند از:

عوارض آرایش دائم

 1. استفاده از پماد ویتامین A

پماد ویتامین A یکی از داروهای است که پس از انجام آرایش دائم در ترمیم محل آرایش بسیار تاثیر گذار است. بعد از انجام آرایش دائم حتما پماد ویتامین A از داروخانه تهیه کنید و از آن طبق دستور متخصصین پوست بمنظور بهبود محل آرایش دائم استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  آماده سازی موها قبل از شنیون و ۷ روش گرفتن وز موها

استفاده معمول از پماد ویتامین A

معمولاً برای ترمیم ناحیه آرایش دائم بهتر است 2 تا 3 بار در روز پماد استریل ویتامین A را با رعایت حفاظت فردی و با استفاده از گوش پاک کن به آرامی بر روی محل آرایش دائم بمالید. این کار را می‌ توانید 7 تا 10 روز بعد از انجام آرایش دائم انجام دهید.

 1. استفاده از پمادهای مخصوص

یکی از اقداماتی که در کنار استفاده از پماد ویتامین A در ترمیم اسکار ناشی از آرایش دائم بسیار تاثیرگذار است و سرعت بهبود را افزایش می‌ دهد استفاده از پمادهای تخصصی ترمیمی است. از این پمادها در کنار پماد ویتامین A استفاده کنید تا محل آرایش دائم به سرعت ترمیم شود.

 1. استفاده از کرم ضد آفتاب

برای بهبود تاثیر آرایش دائم و افزایش فاصله مابین ترمیم آرایش دائم بهتر است از کرم ضد آفتاب در ناحیه آرایش شده استفاده کنید. کرم ‌های ضد آفتابی که SPF حداقل 30 دارند برای مراقبت طولانی مدت پوست بعد از انجام آرایش دائم مناسب هستند و می ‌تواند از بروز تاثیرات منفی اشعه UV خورشید جلوگیری کند.

 1. پاکسازی لب‌ ها

اگر میکروپیگمنتیشن را در ناحیه لب ‌ها انجام داده‌اید تا سه روز بعد از انجام آرایش دائم بر روی لب‌ ها باید هر 2 الی 3 ساعت یکبار با مقداری پنبه به آرامی لب های تان را پاکسازی کنید.

 1. پنبه مرطوب

در صورتی که آرایش دائمی که انجام داده‌اید خط چشم باشد بهتر است تا 3 الی 4 روز پس از انجام میکروپیگمنتیشن ناحیه مذکور را هر چند ساعت یک بار با استفاده از پنبه مرطوب به آرامی پاکسازی کنید. این عمل در ترمیم و ماندگاری آرایش دائم نقش موثری دارد.

 1. ترمیم مجدد

برای اینکه آرایشی که انجام داده‌اید ماندگاری بالایی داشته باشد باید حدوداً 30 روز پس از اولین مرتبه انجام آرایش دائم آن را ترمیم کنید. اگر این ترمیم را انجام ندهید ماندگاری آرایش شما پائین می ‌آید و حتی ممکن است دچار کاهش کیفیت رنگ نیز بشود.

 1. تغذیه مناسب داشته باشید

یکی از اقداماتی که موجب تسریع روند بهبودی پس از انجام میکروپیگمنتیشن می ‌شود تغذیه مناسب است. به ویژه مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی و مواد غذایی حاوی کلاژن و پروتئین مصرف کنید تا روند بهبودی شما تسریع شود.

نکته مهم: قبل از اینکه مراقبت های بعد از آرایش دائم را انجام دهید، باید آرایش دائم را حتما تحت نظر یک آرایشگر معتبر و حرفه ای در مراکز بهداشتی و معتبر انجام دهید تا هیچ عوارضی احتمالی پیش نیاید.

جمع بندی

آرایش دائم کاربرد های زیادی داره ولی همانطور که از اسمش هم پیداست، به صورت دائم انجام میشه و در صورت هر گونه اشتباه ریمو کردن آن بسیار سخت و در اکثر موارد غیر ممکن است و باعث آسیب های پوستی می شود که این مراقبت های بعد از آرایش دائم را بسیار با اهمیت می کند.

پس چرا از همان اول با رعایت نکردن نکات جزئی مراقبت های بعد از آرایش دائم ، این امر را کاری بدون مشکل نکنیم.

البته مراقبت های بعد از آرایش دائم یک بخش قصه می باشد و نکته مهم تر این است که در مکانی معتبر آرایش دائم انجام دهید.

جهت شرکت در دوره آموزش میکروپیگمنتیشن ، کلیک کنید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button