نقش تغذیه در زیبایی پوست

پوست انسان بافتی زنده است و برای زیبایی پوست و تداوم حیات، نیاز به مصرف مواد غذایی و هم چنین اکسیژن دارد.

نقش مواد غذایی در زیبایی پوست

مواد غذایی لازم از طریق عروق ریزی که در ناحیۀ دوم قرار دارند به پوست رسانیده می‌­شود، تبادل گازهای خونی یعنی اکسیژن و دی اکسید کربن، نیز در جدار همین عروق صورت می‌­گیرد.

قسمت رو پوست، یعنی اپیدرم، فاقد عروق خونی است و مواد لازم را از طریق انتشار از عروق نرم دریافت می­کند.

غذایی که ما می­خوریم پس از هضم و جذب در دستگاه گوارش پس از تجزیه و ترکیب­های مختلفی که بر روی آن در قسمت­های مختلف بدن، به ویژه کبد، انجام می­‌گیرد و  از طریق گردش خون به پوست می­‌رسد و پوست هم مواد لازم خود را از آن برمی­دارد.

برای مراقبت از پوست باید بدانیم که هرگونه نقصانی که در این نظام غذا رسانی وجود داشته باشد، بر روی پوست تأثیر می­‌گذارد و آن را از حالت طبیعی خارج می‌­کند.

به عبارت دیگر می‌­توانیم بگوییم که کمبود مواد غذایی خواه به علت فقر غذایی و کمبود مواد خوراکی و خواه به علت وجود بیماری­های مختلف که باعث عدم هضم و یا جذب مواد غذا و یا عدم استفاده بدن از آن می­‌شوند به طور مستقیم بر سلامتی بدن و از جمله زیبایی پوست تأثیر می‌­گذارد.

اثر کمبود مواد غذایی بر روی زیبایی پوست

در زمان­های قحطی به علت خشکسالی و یا جنگ، ویژگی­های غیر طبیعی مختلف ذکر شده است. در این افراد تحلیل رفتن چربی زیر پوست که باعث فرورفتگی قسمت­های برجسته­ای مثل گونه­‌ها و باسن می‌­شود و با از بین رفتن تودۀ عضلانی که باعث بیرون زدن استخوان­ها می­‌شود.

تغییرات مختلفی نیز بر روی پوست ایجاد می‌­شود. پوست این افراد کاملاً رنگ پریده می­شود به حدی که نمی­توان آن را فقط با کم خونی توجیه کرد. رگ­های سطحی پوست منقبض می‌­شود و در نتیجه مانند پوست یک مرده سرد می­‌شود و به زیبایی پوست آسیب می زند.

پوست افراد قحطی زده یا اسیران جنگی خشک، زیر و پوسته، پوسته بسیار نازک و شکننده می­شود و حالت ارتجاعی خود را از دست می‌­دهد. همین تغییرات در افرادی که دچار بیماری­های ناتوان کنندۀ طولانی و یا دچار بی­‌اشتهایی هستند نیز مشاهده می‌­شود.

در افرادی که دچار سوء تغذیه­‌اند در محل خروج ریشۀ مو دانه­‌های کوچک سفت و برجسته­ای بر روی پوست به وجود می‌­آید، تغییر رنگ پوست نیز از دگر علایم سوء تغذیه است.

بر روی برخی نواحی پوست به رنگ قهوه‌­ای تیره در می‌­آید به ویژه در قسمت­هایی مثل دور دهان، دور چشم، گونه‌­ها، حتی گاهی اوقات دست و پاها نیز ممکن است به رنگ تیره در آیند.

در این افراد موها نیز تغییر می‌­کند و نازک و شکننده می‌­شود و خیلی زود می‌­ریزد به طوری که حجم موها کاهش می‌­یابد و خیلی زود سفید و رشد آن نیز بسیار کم می‌­شود.

در برخی افراد موهای کرکی در سراسر بدن رشد کند که این امر به ویژه بر روی صورت و گردن مشاهده می­شود. ناخن نیز دچار تغییراتی می­‌شود و ضمن کاهش رشد، ترک­‌هایی نیز بر روی آن پدیدار می­‌گردد.

بنابراین شکی نیست که داشتن تغذیه صحیح و سالم و کافی برای حفظ طراوت و شادابی و نیز زیبایی پوست ضروری است و هرگونه نقصانی در موارد غذایی مورد نیاز، باعث خراب شدن پوست می‌­گردد.

حال ببینیم بدن انسان به چه غذاهایی نیاز دارد، آیا غذاهایی که مصرف می‎­ کنید کفاف نیازهای بدنتان را می­ دهد؟ به هر حال ما فکر  می­‌کنیم که اگر شما انواع غذاها را در حد متعادل مصرف کنید و بیماری خاصی هم نداشته باشید، دچار فقر تغذیه نخواهید شد و بر روی زیبایی پوست شما چقدر تاثیر دارد.

البته این مسأله در مورد بچه­‌ها و زنان باردار و شیرده کمی حساس­‌تر است و لازم است که نسبت به تغذیه آنها به ویژه در مورد مواد پروتئینی و ویتامین‌­ها دقت شود. این که بدن ما به چند کیلو کالری انرژی در روز نیاز دارد به میزان فعالیتی که هر کس انجام می­‌دهد، بستگی دارد.

زیبایی پوست

به طور معمول برای یک خانم کارمند یا دانشجو نیز روزانه ۲۷۰۰ کیلو کالری کفایت می­‌کند. این مقدار با افرایش فعالیت بالا می­رود مثلاً برای کسانی که سخت دارند ۵۰۰۰ کیلو کالری در روز نیز می­‌رسد.

در زمان بارداری و شیردهی و یا بیماری و نیز در سنین رشد میزان بیشتری انرژی مورد نیاز است. برای خانم­های باردار ۳۰۰ کیلو کالری و زنان شیرده ۵۰۰ کیلو کالری. 

تأمین انرژی غذا برای زیبایی پوست

به طور کلی انرژی غذاها از سه نوع ماده تأمین می‌­شود. یکی مواد قندی­‌اند که هر گرم آنها حدود ۴ کیلو کالری انرژی تولید می­‌کند. دوم چربی­ها هستند که هر گرم آنها ۹ کیلو کالری انرژی تولید می­کند. گروه سوم پروتئین­ها هستند که هر گرمشان حدود ۴ کیلو کالری انرژی تولید می­‌کند.

مواد دیگر مثل ویتامین­ها و یا فلزات هر چند برای انجام واکنش­های شیمیایی مورد نیازند ولی به خودی خود انرژی تولید نمی‌­کنند. مواد غذایی دیگر مانند ویتامین­ها، نمک­های معدنی، فلزات و فیبرهای غذایی نیز باید در رژیم غذایی به اندازه کافی وجود داشته باشد.

ویتامین­ها مواد آلی هستند که وجود آنها برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است. این مواد به طور مستقیم در تشکیل ساختمان بافت­های بدن حضور ندارند و هم چنین منبع تولید انرژی در بدن محسوب نمی­‌شوند اما برای فعالیت­های آنزیمی و واکنش­های شیمیایی درون بدن به آن نیاز داریم.

روز به روز نقش ویتامین­ها در درمان و جلوگیری از بیماری­های پوستی بیش از پیش شناخته می‌­شود. ویتامین­های A و C و E و ترکیبات مرتبط با آنها نقش ارزشمندی در پیشگیری و درمان آسیب­‌های پوستی حاصل از نور آفتاب، سرطان­های پوستی دارند و به زیبایی پوست کمک شایانی می کنند.

از ویژگی­های مهم ویتامین­‌ها، نقش آنتی اکسیدانی آنهاست و در افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری­ها از شما و ضایعات سرطانی پوست نقش دارند. البته پاکسازی پوست را هم بایستی جدی بگیریم و برای آن هم برنامه لازم را داشته باشیم تا از زیبایی پوست خود لذت ببریم.

نویسنده: طاهره رحیمی

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button