شرایط استخدام آرایشگر در سالن زیبایی زنانه

شرایط استخدام آرایشگر در سالن زیبایی زنانه

اگر آرایشگر هستید و قصد دارید در آرایشگاهی مشغول به کار شوید و یا اگر صاحب یک سالن زیبایی زنانه هستید و قصد دارید فردی را جهت انجام کار مشخص و معینی استخدام کنید و می خواهید از شرایط استخدام آرایشگر در سالن زیبایی زنانه اطلاع پیدا کنید به شما پیشنهاد می دهیم این مقاله را تا انتها بخوانید تا علاوه بر شرایط استخدام آرایشگر در سالن زیبایی، از قوانین آرایشگاه ها و از قانون درصدی آرایشگاه اطلاع پیدا کنید. ما در این مقاله نمونه فرم قرارداد همکاری در آرایشگاه را نیز تهیه کرده ایم که در صورت نیاز می توانید آن را دانلود کنید.

ملزومات لازم برای تاسیس آرایشگاه

تاسیس سالن زیبایی بدین شکل نیست که شما تصمیم بگیرید و صبح به دنبال مکان افتتاح سالن زیبایی خود باشید، بلکه ابتدا باید قوانین حاکم برای تاسیس و شرایط لازم را تدارک ببینید تا در خلال آن بتوانید یک سالن زیبایی تاسیس کنید. در ادامه تمام شرایط و قوانین لازم برای تاسیس سالن زیبایی را بررسی می کنیم.

 1. کسب مجوز های لازم

اگر قصد دارید سالن زیبایی را تاسیس کنید نیاز به دریافت یک سری مجوزهای قانونی یا همان پروانه کسب آرایشگاه را دارید. پروانه کسب نیز توسط اتحادیه‌های آرایشگری و با  همکاری آموزش فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود.

 1. داشتن مدرک آرایشگری

داشتن مدرک آرایشگری از یک آموزشگاه معتبر نیز یکی از شروط لازم برای دریافت پروانه کسب می باشد. بدون داشتن این مدرک هرگونه فعالیت شما غیرقانونی محسوب خواهد شد و در صورت ادامه فعالیت، توسط مراجع ذی‌صلاح  با شما برخورد خواهد شد. باید بدانید هر فعالیتی و هرگونه خدماتی که در سالن زیبایی شما انجام شود نیاز به مدرک و اخذ مجوز می باشد.

 1. قوانین مربوط به شراکت

اگر در سالن زیبایی خود با اشخاص دیگری شریک هستید نیازی نیست که تمام شرکا یا دو طرف قرارداد مدرک آرایشگری داشته باشند و داشتن یک  مدرک معتبر و تایید شده از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای تاسیس سالن زیبایی و ایجاد مشارکت اکتفا می کند.

 1. دریافت کارت بهداشت

پس از دریافت پروانه کسب، گرفتن کارت بهداشت نیز یکی دیگر از اقداماتی است که پیش از تاسیس آرایشگاه آن را دریافت نمایید که این کارت از طرف وزارت بهداشت و طبق اصول و قوانینی بهداشتی که برای یک سالن زیبایی و آرایشگر ها لازم است صادر می شود و صاحب سالن وظیفه دارد تمام این اصول بهداشتی را رعایت کند و در صورت عدم رعایت، با او برخورد قانونی خواهد شد.

مدارک لازم برای تاسیس سالن زیبایی زنانه

 • فتوکپی سند مالکیت از تمامی صفحات برابر اصل. (مالک یا مستاجر فرقی نمی کند باید داشته باشند)
 • فتوکپی پایان کار تجاری یا اداری برابر اصل.
 • اجاره نامه ی بنگاهی (اجاره نامه باید با کد رهگیری باشد)
 • برابر اصل (شغل آرایشگری و طبقه قید شود. اجاره نامه به نام متقاضی دارای تاریخ اعتبار و مطابق با پلاک ثبتی سند تنظیم شود)
 • فتوکپی گواهی نامه مهارتی
 • فتوکپی شناسنامه از تمام صفحات و فتوکپی کارت ملی (پشت و رو) برابر اصل .
 • رضایت محضری همسر (در صورت مجرد بودن رضایت محضری پدر و یا در صورت مطلقه بودن، فتوکپی تمام صفحات طلاق نامه و یا فتوکپی گواهی فوت پدر و یا همسر).
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی
 • 8 قطعه عکس 4×3
 • کپی فیش تلفن آرایشگاه

شرایط استخدام آرایشگر در سالن زیبایی زنانه

زمانی که شما فردی را جهت کار در آرایشگاه خود استخدام می کنید آن شخص می تواند هم باعث موفقیت و هم باعث ورشکسته شدن شما شوند. اینکه شما چقدر شخص خوبی باشید و در آرایشگاه خود از چه فناوری و ابزاری استفاده می کنید خیلی مهم نیست به دلیل اینکه اگر کار مشتری خوب انجام نشود دیگر به آرایشگاه شما نمی آید. ما در این به شما خواهیم گفت قبل از استخدام آرایشگر به چه مواردی دقت نمایید.

تاسیس سالن زیبایی

ارزیابی آرایشگران از طریق تماس تلفنی

هنگامی که می خواهید فردی را استخدام کنید، قبل از استخدام با او تلفنی صحبت کرده و سوالاتی از او بپرسید و سپس به ارزیابی پاسخ سوال هایشان بپردازید این ارزیابی باعث می شود که آرایشگرانی که به هیچ وجه مناسب کار شما نیستند را سریعا رد کنید و برای مصاحبه حضوری با او وقت و انرژیتان را هدر ندهید. افرادی که در هنگام مصاحبه تلفنی واجد الشرایط کار در آرایشگاه شما بودند را به مصاحبه حضوری دعوت نمایید و برای مصاحبه با آنان حداقل نیم ساعت زمان بگذارید.

سوالاتی که در ارزیابی آرایشگر به شما کمک می کند؟

برای استخدام آرایشگر باید دقت داشته باشید که به هر فردی اعتماد نکنید و هر گونه سوالی که در ذهنتان است از شخص مورد نظر بپرسید. یکی از دلایل اصلی به مشکل خوردن سالن زیبایی با آرایشگران و ضررهای هنگفتی که پرداخت می کنند همین مسئله است. در ادامه مهم ترین سوالاتی که باید از آرایشگر بپرسید را بررسی می کنیم.

 1. در مورد کار سابق آرایشگر بپرسید

از آرایشگر مورد نظر از تجربیات کاریشان بپرسید و دلیل اینکه چرا محل کار قبلی خود را ترک کرده سوال کنید. او را ارزیابی کنید که چگونه می تواند خود را به روز کند و از او در مورد چگونگی اطلاع در مورد مدل ها و آخرین محصولات مربوط به حوزه ی فعالیتش سوال نمایید.

نکته مهم: بهتر است برای اطمینان از صلاحیت و مسئولیت پذیری آرایشگر با کارفرمای قبلی وی تماس حاصل نمایید.

 1. حوزه فعالیت آرایشگر را مشخص کنید

از او بپرسید در چه زمینه‌ی کاری بیشتر احساس راحتی می‌کند و اینکه آیا مدل یا روش خاصی وجود دارد که در انجام آن تبحر یا تجربه‌ای نداشته باشد.  در کل به دنبال فردی باشید که در حوزه های مختلفی که شما می خواهید مانند کوتاهی ، رنگ و شینیون مو و موارد دیگر تجربه و تخصص دارد یا خیر.

 1. آیا آرایشگر مشتری ثابتی دارد یا خیر؟

ببینید آرایشگری که قصد استخدام او را دارید مشتریان ثابت خودش را دارد یا خیر، اولویت را برای افرادی بگذارید که مشتری های خودش را هم به همراه خود بیاورد. مسئله خیلی ساده است شما در ابتدا راه هستید و نیاز به مشتری دارید و می توانید کسب درآمد خوبی از مشتری های ثابت آرایشگر داشته باشید البته به شرطی که آرایشگر نخواهد مشتری های بعدی شما را نیز برای خود نگه داشته و از سالن زیبایی شما سو استفاده کند.

 1. آیا آرایشگر با بازاریابی آشنا هست یا خیر؟

آرایشگر باید توانایی فروش محصولات زیبایی موجود در آرایشگاه را نیز داشته باشد و اینکه محصولاتی را که مشتریان قصد خرید دارند را خودش برای‌ آنها امتحان می‌کند یا خیر؟ دقت کنید که قبل از خروج مشتریان آرایشگر به آ‌ن‌ها پیشنهاد می دهد که باید از چه محصولی روی موی خود استفاده کنند و یا اینکه بدون این‌ که مشتری‌ها چیزی بپرسند آرایشگر به آن‌ها محصولی را پیشنهاد می‌کند؟

 1. نظم و انضباط شخصی آرایشگر را بررسی کنید

به نظافت و تمیزی آرایشگر نیز اهمیت دهید و دقت کنید که آیا آرایشگر بعد از خروج مشتری وقتی را صرف تمیزی آرایشگاه می کند یا خیر. نظم و انضباط یک آرایشگر زمانی اهمیت پیدا می کند که شما احترام گذاشتن به مشتری را در اولویت خود قرار داده باشید یا خیر؟ مطمئنا احترام مشتری مهم ترین سرمایه شماست پس نظم و انضباط آرایشگر را ساده نگیرید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  تبلیغات سالن زیبایی در اینستاگرام

نظم و اضباط آرایشگر

کدام آرایشگر را استخدام کنیم

اگر هم در مصاحبه حضوری و هم در مصاحبه تلفنی آرایشگری را کامل پسندید از او درخواست کنید که یک کوتاهی و یا رنگ را به روی مشتری که داوطلب است انجام دهد. نتیجه این عملکرد را مبنای استخدام آرایشگر قرار دهید.

آرایشگر درصدی و درصد کار در آرایشگاه

نحوه کار درصدی با آرایشگاه بدین صورت می باشد که آرایشگر قسمتی از درآمد حاصله از مشتری های خود را طبق مبلغی که از قبل با سالن زیبایی هماهنگ کرده است پرداخت کند. این درصد در آرایشگاه های مختلف فرق می کند اما اکثر  سالن داران و آرایشگرانی که با چنین شرایطی کار می کنند، درصد 60-40 یا 70-30 را ترجیح می دهند.

اخذ درصد در آرایشگاه نسبت به شیوه اجاره صندلی دارای استقلال کمتری می باشد ولی مزیتی که دارد در این روش نیازی نیست که بصورت هفتگی و یا ماهانه مبلغی را به سالن دار پرداخت کنید و آرایشگر با توجه به مشتریان خود هزینه دریافت می کند.

کدام آرایشگر ها از روش درصد استفاده می کنند؟

معمولا آرایشگرانی که تازه به فعالیت مشغول شده اند با روش دریافت درصد مشغول به کار می شوند تا مشتری های خود را بدست آورند این شیوه به شناخته شدن وی کمک بسیار زیادی می کند. البته بعضی از آرایشگرها ترجیح می دهند که کلا در صورت درصدی کار کنند که این موضوع بستگی به شخص آررایشگر دارد.

مزایای دریافت درصد در آرایشگاه

روش دریافت در صد نسبت به اجاره صندلی از ریسک پایین تری برخوردار است زیرا اگر مشتری هم نداشته باشید نگران این نیستید که چگونه هزینه را پرداخت کنید. این روش علی الخصوص مناسب افرادی است که تازه دوره آرایشگری خود را به پایان رسانده اند.

مزایا و معایب روش درصدی

معایب دریافت درصد  در آرایشگاه

 • بخش قابل توجهی از درآمدتان به سالن درا می رسد
 • در این روش استقلال کمتری خواهید داشت
 • اگر قصد پایان همکاری با آرایشگاه را داشته باشید نمی توانید مشتری ها را با خود ببرید

انواع این قرارداد و قانون حاکم بر آن

 • قراردادی که جزء قانون کار و قرارداد کار باشد
 • نوع دیگری از قرارداد درصدی آرایشگاه که جزء قرارداد کار محسوب نمی شود و شکلی از همکاری میان آرایشگر و صاحب سالن باشد.

قانون قرار داد درصدی آرایشگاه

درصدی کار کردن با آرایشگران از قدیم تا به همین امروز رایج می باشد و اکثر آرایشگران اول کار خود را با اجاره کردن صندلی در آرایشگاه شروع کرده اند در این قسمت از مطلب برای شما قوانین و مقررات را بصورت کامل برای شما همراهان عزیز به نگارش در آورده ایم.

مدت زمان اجاره حتما قید شود بطور مثال برای دو سال و اگر در طول این مدت به سالن و یا وسایل موجود در آن خسارتی وارد شد باید خسارت جبران شود .زمان کار کردن در روزهای هفته و ایام تعطیل به طور واضح مشخص شود. حتما در قرارداد خود نحوه پرداخت مشتری نیز قید شود که به خود شخص پرداخت می کند و یا صندوق آرایشگاه.

حالت های مختلف قرارداد درصدی

قرارداد های درصد می توانند به 3 حالت بسته شوند که نوع حالت و شرایط توافق آن توسط آرایشگر و صاحب کار مشخص می شود. این 3 حالت دارای وجه تمایز هایی هستند که حالت آخر ترکیبی از 2 حالت دیگر است و می تواند بهترین حالت برای قرارداد یک آرایشگر و بدترین حالت برای صاحب سالن زیبایی باشد. به هر حال حالت های قرارداد درصدی به شرح زیر است.

هزینه ثابت اجاره: مدیران سالن ها به صورت ماهانه مقدار مشخصی را دریافت کنند

میزانی از سود: مقداری از سود ماهانه سالن زیبایی به آرایشگر پرداخت شود که میزان آن توسط طرفین مشخص می شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  قوانین و مدیریت سالن زیبایی

ترکیبی: حالت سوم تلفیقی از اجاره درصدی و ثابت است که فرد مبلغ مشخصی را دریافت می کند و به ازای هر مشتری درصدی از سود را به مدیر سالن می دهد .

مواردی که حتما باید در قرارداد ذکر کنید!

قرارداد بستن به منزله ی یک توافق نامه قانونی است و عمل به تمام مفاد قرارداد اجباری می باشد، از این رو باید دقت کنید که چیزی را در قرارداد ذکر می کنید و چه چیزی را امضا می کنید. توصیه می کنم حتما مواردی که در ادامه بررسی می کنیم را در قرارداد خود ذکر کنید یا حداقل به آن اهمیت دهید و قرارداد خود را با دقت مطالعه کنید.

قرارداد استخدام آرایشگر

 1. تهیه مواد

در قرارداد خود حتما قید کنید که تهیه مواد اولیه برای خدمات به مشتری را شخص اجاره کننده باید تهیه کند و یا شخص سالن دار، فرض کنید که قرارداد شما به شکلی است که بیش از 70 درصد از سود قرارداد به صورت ماهانه به حساب سالن دار واریز می شود و طبق قرارداد خرید مواد اولیه مثل رنگ نیز به عهده شما می باشد که این موضوع یعنی عملا شما هیچ سودی نخواهید کرد و فقط به صورت یک کارگر ساده در حال فعالیت هستید و تمام سود این سالن زیبایی به جیب سالن دار می رود. البته این موضوع می تواند برعکس نیز باشد.

 1. تعیین نوع قرارداد

از دیگر موارد حائز اهمیت ذکر نوع قرارداد اجاره ای یا کاری و موقت یا دائمی می باشد. فرضا شما قرارداد ثابت می بندید و چند ماه اول سالن زیبایی مشتری زیادی نیز ندارد و درآمد متوسطی دارد و هزینه شما مورد قبول است ولی بعد از مدتی مشتری سالن زیبایی 3 برابر می شود و یعنی شما باید 3 برابر کار کنید ولی هنوز هم هزینه ثابت قبل را بگیرید.

 1. شرایط خروج از قرارداد

قید شرایط و ضوابط نحوه خارج شدن از قرارداد در صورت عدم تمایل طرفین به همکاری. شرایط بالا را در نظر بگیرید که تمام زحمات شما داره هدر می رود و دیگر نمی خواهید در این قرارداد ظالمانه بمانید ولی شرایطی که امضا کردید شما را مجبور می کند خسارت سنگینی به سالن دار یا آرایشگر بدهید، پس تمام بخش های قرارداد را با دقت بررسی کنید.

نکته مهم: قرارداد فی ما بین خود را طبق قوانین اداره کار ببندید زیرا اداره کار از چکونگی انعقاد قرارداد در قوانین خود بطور کامل پرداخته است.

محتوایی که در قرارداد  درصدی آرایشگاه باید بطور کامل قید شود

 • برای انعقاد قرارداد کار داشتن اطلاعاتی از طرفین قرارداد لازم می باشد .
 • وجود و حضور طرفین قرارداد جهت تنظیم قرارداد اجباری و الزامی می باشد.
 • درج عنوان قرارداد
 • مشخص کردن نوع قرارداد اینکه قرارداد دائمی است یا موقت
 • قید تاریخ تنظیم قرار داد و شماره قرارداد آرایشگاه
 • قید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی, سن, تحصیلات, کد ملی, شماره شناسنامه متاهل یا مجرد, سابقه کار, شماره تماس, آدرس
 • حتما در قرارداد مدت زمان قرار داد آرایشگاه ذکر شود.
 • وظایف و حدود اختیارات تفکیک شده و مشخص طرفین قرارداد
 • خدماتی که از جانب طرفین قابل انجام است را حتما در قرارداد خود ذکر کنید.
 • شرایط و تعهدات طرفین در قرارداد ذکر شود.
 • ذکر شرایط و ضوابط خارج شدن از قرارداد در صورت عدم تمایل به همکاری از جانب هر یک از طرفین
 • ذکر چگونگی تعیین خسارات احتمالی در شرایط و موارد اضطراری
 • چگونگی پرداخت حقوق به صورت ثابت و یا درصدی و یا ترکیبی از هر دو

لیست قرارداد سالن زیبایی های زیبایی زنانه و فرم های مورد نیاز

 • قرارداد پرسنل درصدی با بیمه و یا بدون بیمه
 • قرارداد عروس
 • قرارداد اجاره صندلی
 • قرارداد پرسنل ثابت
 • قرارداد پرسنل
 • قرارداد اجاره اتاق
 • قرارداد با ادمین اینستاگرام
 • قرارداد ساعتی
 • تعهد نامه منع افشای اسرار
 • آیین نامه انضباطی سالن های زیبایی
 • فرم دریافت سفته

استخدام آرایشگر در تهران

اگر مدیریت یک سالن زنانه در تهران را بر عهده دارید بهتر است که برای کسب خوشنامی و بالا رفتن اعتبار آرایشگاهتان، آرایشگری را استخدام کنید که دارای موفقیت شغلی در حوزه کاری خود باشد. البته این موضوع بدان معنا است که شما باید هزینه بالاتری بپردازید ولی با توجه به میزان سود سازی که این کسب و کار برای شما دارد و اعتباری که از این آرایشگر کسب می کنید، هزینه عملا هیچ بوده و در کمترین زمان ممکن به صورت صعودی به شما باز می گردد.

استخدام ارایشگر در تهران

استخدام آرایشگر زنانه در کرج

اگر دلتان می خواهد که سالن زیبایی شما در کرج به عنوان آرایشگاه نمونه مطرح شود در استخدام آرایشگر  دقت و وسواس زیادی به خرج دهید به دلیل اینکه کیفیت  کار همکارتان روی کار شما نیز اثرگذار می باشد بنابراین دقت در انتخاب همکار مساوی است با بالا رفتن کیفیت کار شما و نتیجه آن افزایش تعداد مشتریان آرایشگاه شما می باشد.

جمع بندی

در این مقاله شما را با  شرایط استخدام آرایشگر زنانه در سالن زیبایی آشنا کردیم و به شما در مورد چگونگی استخدام آرایشگر و قوانین درصدی کار در آرایشگاه خواهیم گفت بهتر است قبل از اینکه شروع به استخدام فردی کنید این مقال را بخوانید.

فایل زیر نمونه قرارداد بین مدیر آرایشگاه و پرسنل است که می‌توانید با مراجعه به مقاله شیوه قرارداد بین مدیر آرایشگاه و پرسنل آن را با لینک مستقیم دانلود کنید.

 دانلود نمونه قرارداد بین آرایشگر و سالن زیبایی + فایل PDF

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

چرا باید از مشاوره راه اندازی سالن زیبایی استفاده کنیم؟ مشاوره راه...

کم هزینه ترین رشته آرایشگری چیست؟ راهنمای انتخاب کم هزینه ترین لاین...

لوازم و تجهیزات متعددی وجود دارد که برای راه اندازی یک آرایشگاه...

قبل از آموزش آرایشگری نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را...

دیده شدن کار و خدمات در موفقیت سالن های زیبایی اهمیت زیادی...

نکته‌های مشاوره سالن‌های زیبایی و اهمیت دانستن این نکات نکته‌های مشاوره سالن‌های...

اولین نکته مهم در موفقیت سالن‌های زیبایی : فقط به جایگاه اول بودن...

برندسازی سالن‌های زیبایی، عامل موفقیت شماست اگر می خواهید نسبت به سالن‌های...

مدیریت مؤثر یک آرایشگاه عروس موضوع مهمی است که تمام سالن داران...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لاله

برای شما متاسفم که برای کسایی که تازه کار هستند همه راه هارو بستین و ارایشگران رو ترقیب میکنین که کسانی که مشتری دارند رو انتخاب کنن،خب ماهم باید از یه جایی شروع کنیم دیگه تا شروع نکنیم چطور به سابقه کاری برسیم!

مرتضی محمدی

سلام
شما به راحتی با تبلیغات در پیج ها و تولید محتوا میتونید افراد زیادی رو با خودتون آشنا کنید.

Call Now Button