دکوپاژ مو

نکات مهم در دکوپاژ مو که باید بدانید

در این مقاله به نکات مهم در دکوپاژ مو می پردازیم تا اگر دوست دارید از این روش برای روشن کردن مو های خود استفاده کنید بدانید که بعد از دکوپاژ مو چه مراقبت هایی لازم است تا این روش بازدهی کامل برای شما داشته باشد.

به علاوه دکوپاژ در موهای مختلف با شرایط مختلف مثل موهای حنا شده و رنگ های مختلف بسیار متفاوت انجام می شود و از این رو توصیه می شود تا این مقاله را با دقت بخوانید. به علاوه توصیه می کنیم اگر تجربه دکوپاژ ندارید خودتان از این روش به صورت دستی استفاده نکنید و کار را به یک آرایشگر ماهر بسپارید.

کاربرد دکوپاژ مو چیست؟

دکوپاژ سبکی از رنگ مو است که در آن رنگ موی تیره به رنگ موی روشن تغییر داده می ‌شه. دکوپاژ در واقع یک روش اصلاح رنگ موی تیره است و زمانی استفاده می ‌شه که فرد رنگ موی خود را تیره کرده ولی از درجه تیرگی ناراضی است و تمایل دارد تا رنگ موی خود را روشن‌ تر کند. استفاده از روش دکوپاژ برای روشن کردن موها بسیار کاربردی و رایج است.

تفاوت دکوپاژ مو با دکلره مو

در هر دو روش، موهای تیره به رنگ روشن تغییر رنگ می ‌دهند ولی تفاوت اصلی این دو روش در این است که در دکوپاژ رنگ موی تیره یک درجه روشن ‌تر می ‌شود در حالی که در دکلره فرد می ‌تواند هر اندازه که بخواهد رنگ مو را روشن تر کند البته این کار را باید با فاصله و طی چند مرحله انجام دهد.

تفاوت دکوپاژ و دکلره

تاثیر جنس مو در دکوپاژ

یکی از عواملی که بر سرعت دکوپاژ مو تاثیر گذار می‌ باشد جنس مو و درجه رنگ مو است. در برخی مواقع تغییر رنگ به راحتی و با سرعت انجام می ‌شود و در برخی مواقع نیز تغییر رنگ به سختی انجام می‌ شود. لذا توصیه می‌ کنم قبل از دکوپاژ، به صورت آزمایشی قسمتی از مو را دکوپاژ کنید تا از میزان تاثیر آن اطلاع پیدا کنید.

تنها برای موی رنگ شده دکوپاژ کنید!

افاسل نام ماده‌ای است که در دکوپاژ برای روشن سازی رنگ مو استفاده می‌ شود اما این ماده صراحتا برای تغییر رنگ موهای که قبلاً رنگ شده ‌اند استفاده می‌ شود. بنابراین از دکوپاژ فقط برای روشن سازی موهای رنگ شده استفاده کنید و نه برای روشن سازی رنگ موی طبیعی که تیره هستند زیرا بازدهی خوبی نخواهد داشت و حتی ممکن به مویتان نیز آسیب وارد کنید.

به میزان استفاده از دکوپاژ دقت کنید

میزان استفاده از دکوپاژ تاثیر مستقیم در رنگ موهای شما داره و از این رو توصیه می کنم که اگر خودتان می خواهید دکوپاژ انجام دهید به توضیحات و دستورالعمل های ذکر شده در پشت بسته دکوپاژ دقت داشته باشید.

ولی با توجه به تجربه که در این سال ها به صورت مستقیم از هنرجویان زیادی بدست آوردیم، افرادی که بدون آموزش از این روش استفاده کردن هیچ نتیجه رضایت بخشی نگرفته اند.

استفاده از نرم کننده موی سر

بعد از اینکه به وسیله دکوپاژ رنگ موی خود را روشن کردید باید از یک نرم کننده قوی استفاده کنید تا موی سرتان در برابر خشکی و آسیب محافظت شود. بعد از اینکه مو به درجه روشنی مطلوب رسید مقداری نرم کننده به موی سرتان بزنید و اجازه دهید تا حدوداً 2 الی 3 دقیقه بر روی موی سرتان باقی بماند و سپس موی سرتان را بشویید.

استفاده از نرم کننده

مکررا دکوپاژ نکنید!

انجام مکرر و با فاصله زمانی کوتاه مدت دکوپاژ بر روی موی سر توصیه نمی‌ شود زیرا که می ‌تواند موجب بروز حساسیت پوستی و ایجاد خارش در پوست سر شما شود و یا اینکه موجب خشکی بیش از حد تارهای موی سرتان شده و از این طریق به بافت موی سرتان آسیب برساند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  مژه مگنتی چیست؟

انواع دکوپاژ مو

دکوپاژ روش های مختلفی داره که شما باید برای استفاده از بهترین روش نسبت به موهای خود با هر مدل آشنا باشید و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. البته اگر در مراکز معتبر از روش دکوپاژ استفاده کنید و به صورت تخصصی دکوپاژ انجام دهید، خود آرایشگر از بهترین روش دکوپاژ استفاده می کند.

  1. دکوپاژ قسمتی و روش استفاده از آن

دکوپاژ قسمتی زمانی مطلوب است که ریشه موی شما طبیعی بوده و ساقه موی سرتان تیره باشد. ابتدا افاسل رزا با 75CC آب مخلوط کنید و آن را با استفاده از یک برس رنگ موی مناسب به قسمت ‌های تیره ‌تر رنگ شده موی سرتان بدون اینکه به ریشه برخورد کند بمالید و تا نوک مو ادامه بدهید و پس از گذشت زمان مناسب موی سرتان را بشویید.

می توانید از پنبه لوله ‌ای برای جدا کردن تارهای موی افاسل زده شده استفاده کنید تا از ریشه‌ های مو محافظت کنید.

  1. دکوپاژ کلی و روش استفاده از آن

این مدل از دکوپاژ زمانی کاربرد دارد که شما تمام موی سرتان شامل ریشه‌ ها را رنگ کرده‌ اید و حال قصد دارید تا آن را روشن تر کنید.

برای این کار باید یک بسته کامل افاسل را با مقدار 75CC آب مخلوط کنید و مانند شامپو به تمام موی سرتان بمالید و در نهایت کلاه حمام بپوشید و اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بر حسب درجه روشن سازی که نیاز دارید بر روی سرتان باقی بماند و سپس با شامپو و نرم کننده موی سرتان را بشویید.

استفاده از دکوپاژ بر روی حنا

در صورتی بر روی موی سرتان ماسک حنا گذاشته ‌اید و حالا قصد دارید موی سرتان را رنگ کنید باید قبل از رنگ کردن موی سرتان ابتدا با افاسل مویتان را دکوپاژ کنید تا رنگ کردن موی سرتان امکان پذیر شود. توجه داشته باشید که بدون دکوپاژ قبل از رنگ مو نمی توانید نتیجه مطلوب حاصل کنید و فقط به موی سرتان آسیب وارد می کنید.

دکوپاژ و حنا

روش استفاده از دکوپاژ روی ماسک حنا

برای دکوپاژ موی حنا شده ابتدا یک پیمانه روغن نارگیل، یک پیمانه روغن زیتون و یک مقدار روغن آرگال را با یکدیگر مخلوط کنید و سپس مخلوط سه روغن را به موی سرتان بمالید و کلاه حمام بپوشید. بعد از 4 الی 5 ساعت کلاه حمام را بردارید و موی سرتان را بشویید.

صبح روز بعد موی سر شما آماده است تا آن را دکوپاژ کنید. دکوپاژ موهای حنا شده به روش دکوپاژ کامل انجام می‌ شود. و پس از انجام دکوپاژ موی سرتان را با شامپو و نرم کننده بشویید.

ارتباط مستقیم رنگ مو با دکوپاژ مو

رنگ مویی که در حال حاضر روی سر شما اعمال شده تاثیر مستقیم روی دکوپاژ و نتیجه آن دارد از این رو قبل از استفاده از دکوپاژ حتما از فردی ماهر مشاوره دریافت کنید تا بعد از دکوپاژ نتیجه مطلوبی بدست آورید.

دکوپاز در رنگ موهای زیر تاثیر بسزایی داشته و توصیه می شود از روش های متناسب و پیشنهاد شده توسط آرایشگر در این رنگ مو ها استفاده کنید.

  1. موی شرابی

دکوپاژ رنگ موی شرابی یکی از سخت ترین دکوپاژ ها است و برای انجام آن باید پودر دکلره سفید را با اکسیدان و شامپو در اندازه برابر ترکیب کنید و سپس ترکیب حاصله را بر روی موی سرتان بمالید تا دکوپاژ انجام شود. برای تاثیر گذاری بهتر باید با فاصله چند روز چندین بار این کار را انجام دهید.

  1. رنگ موی مشکی

دکوپاژ موی مشکی نیز تقریباً به سختی رنگ شرابی است و برای انجام آن مشابه رنگ شرابی باید مقادیر برابر از  پودر دکلره را با اکسیدان شماره 2 و شامپو ترکیب کنید و بر روی موی سرتان بمالید و بعد از گذشت حدوداً 40 دقیقه موی سرتان را بشویید. برای تاثیر گذاری بهتر باید این کار را چندین بار با فاصله چند روز انجام دهید.

  1. سایر رنگ ‌ها

سایر رنگ موها چندان به سختی رنگ موهای مشکی و شرابی نیستند و با استفاده از ماده افاسل و رعایت دستورالعمل کارخانه قابل تغییر رنگ هستند و نیاز به اقدام خاصی برای آنها نیست. ولی استفاده از نرم کننده برای همه این رنگ ها هم ضرورت دارد تا از ساختار مو حفاظت شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن چه تفاوت و شباهتی دارند؟

البته توصیه می کنم که حتما دکوپاژ توسط یک آرایشگر حرفه ای انجام شود.

سایر رنگ ها

از آب ولرم استفاده کنید

یکی از روش‌ های حفاظتی پس از انجام دکوپاژ مو استفاده از نرم کننده و شامپوی ویتامینه برای تقویت موهای سر است ولی این شست و شو را باید با استفاده از آب ولرم انجام دهید و از آب خیلی گرم استفاده نکنید، زیرا که آب خیلی گرم می ‌تواند به بافت موی شما آسیب بزند.

موی سرتان را بلافاصله فر یا اتو نکنید

بعد از انجام دکوپاژ، موی سرتان نسبت به انجام فرایند های پر تنش آسیب پذیری بیشتری پیدا می ‌کنه لذا بلافاصله پس از دکوپاژ موی سرتان از فر کردن مو خود داری کنید و اجازه دهید تا چند روز از دکوپاژ بگذرد تا از بافت موی سرتان حفاظت کنید این شرایط در مورد استفاده از اتوی مو هم صدق می ‌کند و صاف کردن مو را هم باید تا چند روز بعد از دکوپاژ به تعویق بی اندازید.

حمام آفتاب نگیرید

یکی دیگر از عواملی که می‌ تواند بر ساختار موهای دکوپاژ شده تاثیر منفی بگذارد تابش مستقیم نور خورشید به تارهای مو است لذا توصیه می‌ کنیم تا چند روز پس دکوپاژ موی به سراغ حمام آفتاب نروید و اجازه تابش مستقیم نور خورشید به موی سرتان را ندهید.

حفاظت از پوست صورتتان

در هنگام دکوپاژ موی سر باید مراقب باشید که ماده افاسل به پوست صورتتان برخورد نکند زیرا که می‌ تواند موجب ایجاد حساسیت و یا التهاب پوستی شود بنابر این پس از مالیدن افاسل بر روی موی سرتان صورت و گردن تان را با یک پارچه یا پنبه مرطوب پاک کنید.

استفاده از شامپوی شیمیایی به جای دکوپاژ

یکی از روش ‌های دیگه ‌ای که برای تغییر رنگ مو از تیره به روشن امکان پذیر است استفاده از شامپو های شیمیایی مخصوص است که به جای دکوپاژ امکان پذیر است و در صورتی که تمایل داشته باشید می ‌توانید از این شامپو ها به جای دکوپاژ مو استفاده کنید البته برای این موضوع هم باید از یک آرایشگر ماهر سوال کنید.

جمع بندی

دکوپاژ مو یک روش برای لایت کردن مو هاست که به شما اجازه میده تا موی تیره خود را در صورت عدم رضایت یا هر دلیل دیگه به روشن تبدیل کنید. روش دکوپاژ نیازمند مراقبت حداقل برای چند روز اول است و از این رو توصیه می شود که قبل از دکوپاژ حتما از یک آرایشگر ماهر برای استفاده درست کمک بگیرید.

جهت مشاهده دوره آموزش رنگ مو ، کلیک کنید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button