لیزر مو

نکات مهم قبل از لیزر مو های زائد

در این مقاله به نکات مهم قبل از لیزر مو های زائد می پردازم تا اگر دوست دارید به واسطه این روش موهای زائد بدن خود را از بین ببرید باید و نباید های این روش را بدانید.

لیزر یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن موهای زائد است که در چند جلسه انجام می شود. فرق ندارد که از این روش برای لیزر موهای زائد مردان یا زنان استفاده کرد، مهم شرایط و نکاتی است که قبل از استفاده از این روش باید بدانید.

عملکرد لیزر مو

در لیزر مو پرتو های متمرکز غیر یونیزه نور به محل موهای زائد تابانده می‌ شود و در نتیجه تاثیر این امواج غیر یونیزه که به میزان چند میلیمتر نفوذ می ‌کنند موجب تضعیف فولیکول ‌های مو شده و باعث از بین رفتن موی زائد می‌ شود.

باید توجه داشته باشید که نفوذ امواج لیزر مو به هیچ وجه موجب جهش سلولی (البته اگر فیلم تخیلی نباشه وگرنه از بغل دیوار هم رد بشید جهش سلولی پیدا می کنید) نمی‌ شه.

نکات مهم قبل از لیزر کردن موی بدن

برای اینکه نتیجه لیزر کردن موهای بدن مطلوب باشه و شما قادر به لیزر کردن موهای بدنتان باشید باید نکاتی را قبل از مراجعه رعایت کنید. لیزر کردن موهای بدن با وجود این شرایط بهترین بازدهی را خواهد داشت و هم چنین کمترین درد سر و مراقبت بعد از لیزر را می طلبد،

پس در نظر گرفتن این شرایط الزامی بوده و باید در رعایت آن دقت نمود.

 1. طول مو

برای لیزر کردن نیازی نیست تا صبر کنید تا موی بدنتان کاملا بلند شود بلکه باید موی محل مورد نظر برای اپیلاسیون را با استفاده از ژیلت یا تیغ معمولی بطور کامل بتراشید و تمیز کنید. در صورتی که موی محل مورد نظر را بخوبی نتراشید ممکن است مجبور شوید تراشیدن را تکرار کنید.

 1. تاثیر واکس و اپیلاسیون بر لیزر مو

اگر بخواهید از اپیلاسیون استفاده کنید باید بدانید که این روش موها را از ریشه می کند و به همین علت نمی توان از روش لیزر و اپیلاسیون به طور هم زمان استفاده نمود. با توجه به این موضوع شما باید بعد از یک ماه که اپیلاسیون کرده اید به سراغ لیزر مو بروید.

 1. در بین جلسات لیزر از سایر روش ها استفاده نکنید

خیلی از افراد پوست خود را با محل آزمایش کودکان اشتباه گرفته و نه تنها به طور هم زمان از لیزر و وکس استفاده می کنند، بلکه در بین جلسات لیزر از روش هایی مانند پاکسازی پوست هم استفاده می کنند که این موضوع باعث آسیب جدی به پوست می شود.

دقت داشته باشید که پوست هم مثل هر چیز دیگر یک آستانه تحمل دارد و نباید از روش هایی مثل لیزر، اپیلاسیون و پاکسازی پوست به طور هم زمان استفاده نمود.

 1. دور سولاریوم را خط بکشید

یکی دیگر از نکاتی که برای لیزر کردن باید رعایت نمود ولی خیلی از افراد چه دانسته و ندانسته رعایت نمی کنند، استفاده از سولاریوم در زمان لیزر است.

با این که روش لیزر غیر تهاجمی و آسیب به بدن وارد نمی کنه ولی وقتی از سولاریوم یا موارد مشابه هم زمان با لیزر استفاده میشه، این فرصت را به وجود میاره تا پوست شما را مورد آسیب قرار بده، پس تا یک ماه به سراغ سولاریوم نروید.

 1. حمام آفتاب

در نظر داشته باشید که تاثیر حمام آفتاب و در معرض نور شدید آفتاب قرار گرفتن نیز مانند سولاریوم است لذا باید از حمام آفتاب و مواجه با نور مستقیم و شدید خورشید تا یک ماه قبل از لیزر موهای بدن خودداری کنید.

این کار ضامن نتیجه مطلوب لیزر موهای بدن است. برای دور ماندن از نور آفتاب از لباس های آستین بلند و ضخیم ولی نرم مانند پنبه استفاده کنید که به پوست آسیب وارد نشود.

 1. مراجعه به متخصص پوست

یکی از نکات مهم درباره لیزر که باید بدانید این است که تاثیر این روش با توجه به انواع مختلف پوست متفاوت بوده و باید قبل از هر کاری با یک متخصص ماهر پوست در این زمینه صحبت کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  تفاوت بین روش رنگ مو آمبره، سامبره، بالیاژ، کالرملتینگ و فویل

در نظر داشته باشید که تعداد جلسات لازم برای لیزر مو که باید انجام شود متناسب با نژاد و نوع پوست متفاوت است و نوع لیزر کردن نیز در بین پوست ‌های مختلف متفاوت می باشد، لذا باید برای تعیین نوع پوست حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

 1. تاثیر رنگ مو بر روی نتیجه لیزر مو

باید توجه داشت باشید که موهای تیره و ضخیم تر نتیجه بهتری به لیزر مو نشان می‌ دهند ولی موهای نازک تر، خاکستری و قهوه‌ای روشن مقاومت بیشتری نسبت به لیزر مو از خود نشان می ‌دهند لذا اگر موی بدنتان قهو‌ه‌ای یا خاکستری است احتمالا مدت زمان لیزر موی شما و یا تعداد جلسات لازم برای لیزر مو افزایش می ‌یابد.

 1. بارداری و انجام لیزر

با توجه به اینکه تا کنون مطالعات بسیار اندکی در زمینه تاثیرات ممکنه لیزر مو بر روی سلامت مادران باردار و جنین ها انجام شده است و با توجه به اینکه دانش موجود در این مورد بسیار ناکافی، متخصصین پوست و مو توصیه اکید می‌ کنند که بانوان در دوران بارداری از لیزر مو استفاده نکنند.

«توجه داشته باشید که به هیچ وجه در زمان بارداری و در دوران شیردهی از لیزر مو استفاده نکنید با این که مدارکی دال بر اثرات منفی روی جنین نیست، ولی مدارکی دال بر اثر منفی نگذاشتن این روش نیز وجود ندارد»

موارد مهمی که باید درباره لیزر بدانید

شاید خیلی در مورد اثرات فوق العاده قوی لیزر شنیده باشید که تنها در یک جلسه تمام موهای زائد که هیچ موهای زائدی که هنوز در نیامده هم از بین می بریم! ولی این گونه نیست و نباید از این روش بیشتری از چیزی که هست انتظار داشت.

ساده تر بگم شما از لیزر استفاده می کنید نه معجزه، پس این نکات که در ادامه می گم را قبل از لیزر کردن به دقت مطالعه کنید.

 1. تعداد جلسات لیزر مو

توجه داشته باشید زمانی لیزر مو تاثیر کافی خواهد داشت که تعداد جلسات لازم که توسط متخصص مربوطه تشخیص داده می‌ شود بطور کامل انجام شود.

در برخی موارد ممکن است تعداد جلسات بیشتر هم شود ولی اگر به دنبال بازدهی 100 درصدی هستید نباید عجله داشته باشید «موهای زائد یک شب رشد نکردن که در یک جلسه هم از بین برند.»

 1. زمان لازم برای هر جلسه لیزر مو

لیزر مو کاری و فعالیت بسیار حساس و خاصی نیست که خیلی زمان بر باشد و با توجه به عواملی مثل نوع مو و پوست ممکن بین 20 تا 30 دقیقه زمان ببرد. بعد از لیزر نیاز به بستری یا هر مراقبتی که نیاز به خانه نشینی کامل داشته باشد نیست و شما می توانید به زندگی معمولی خود ادامه دهید.

 1. لیزر را با معجزه اشتباه نگیرید!

همانطور که گفتیم برای لیزر مو باید تعداد جلسات لازمه طی شود تا نتیجه مطلوب بدست آید، نباید تصور کنید که در یک جلسه می ‌توان کل موی بدن را با استفاده از دستگاه ‌های معمولی لیزر مو از بین برد.

البته ناگفته نماند در حال حاضر دستگاه سوپرانو آیس پلاتینوم (SOPRANO ICE PLATINUM) که یکی از جدیدترین دستگاه‌ های لیزر مو است قابلیت لیزر مو تنها در یک جلسه را فراهم کرده است،

لذا اگر در نظر دارید موی بدنتان را در یک جلسه لیزر کنید به مراکز دارای این دستگاه مراجعه کنید ولی توصیه می کنم قبل از استفاده از این روش هم حتما با پزشک مشورت کنید.

 1. رعایت فاصله زمانی بین هر جلسه لیزر مو

با توجه به این که در لیزر مو ها به فولیکول های مو حمله می شود و آن ها از بین برده می شوند، پس می توان نتیجه گرفت شما برای مدت 4 الی 6 هفته از شر مو های زائد خلاص هستید و دوره بعدی لیزر شما نیز با فاصله همان 4 الی 6 هفته انجام می شود.

 1. حداقل زمان لازم برای مشاهده تاثیرات لیزر مو

باید در نظر داشته باشید که معمولا اوایل لیزر مو تغییرات زیادی قابل مشاهده نیست ولی بعد از گذشت مدت زمان حدوداً 3 ماه از اولین جلسه لیزر مو شما قادر خواهید بود تاثیر لیزر مو بر روی موی بدنتان را مشاهده کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  5 اشتباه رایج در استفاده از فرموژه

پس عجول نباشید و زود ناامید نشوید و فکر نکنید که عدم تغییرات زیاد در مدت زمان 1 تا 2 ماه بعد از لیزر مو به منزله عدم تاثیر لیزر بر روی موی شما است (قبلا هم گفتم موهای زائد تو یک روز رشد نمی کنند که تو یک روز هم از بین برند).

 1. تحمل درد

به طور قطع لیزر مو یک فرایند همراه با ناراحتی و درد هست که می‌ تواند حس ناخوشایندی در افراد ایجاد کند البته این موضوع فقط در چند جلسه اول قابل مشاهده است. اینکه فرد چقدر درد در هنگام لیزر مو احساس کند از فردی به فرد دیگر معمولا به دلیل تفاوت احساس شدت درد توسط افراد مختلف کمی متفاوت است.

ولی به طور کلی برای کاهش درد در هنگام لیزر مو از کرم ‌های بی حس کننده موضعی استفاده می شود.

بعد از لیزر چه باید کرد؟

بعد از لیزر مو درسته که نیازی به بستری شدن نیست ولی شما باید مواردی را رعایت کنید تا پوستتان دچار آسیب نشود. به طور کلی بعد از لیزر دشمن اصلی شما آفتاب و آب گرم است که با رعایت چند نکته ساده می توانید از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

 1. استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از نکات مهم بعد از لیزر استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب است. باید محل لیزر شده با استفاده از کرم ضد آفتاب دارای حداقل SPF30 به طور کامل پوشش دهید.

علت این امر هم افزایش تاثیرات نامطلوب اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست های لیزر شده است. استفاده از کرم ضد آفتاب موجب حفاظت پوست شما می ‌شود.

 1. دوری از حمام آفتاب

بهتر است تا حدودا یک ماه پس از لیزر مو از حمام آفتاب دوری کنید و اجازه ندهید نور مستقیم و شدید آفتاب به محل لیزر شده برخورد کند. این که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید یک اصل در عبور مرور عادی زندگیتان است و استفاده از کرم ضد آفتاب هم بطور کامل تضمین کننده ایجاد مصونیت در برابر تاثیرات نامطلوب نور مستقیم و شدید آفتاب نیست.

 1. دوش آب گرم نگیرید

پوست بعد از لیزر برای مدتی حساس می شود و آب گرم یا سرد باعث آسیب دیدن آن می شود، از این رو سعی کنید که برای مدتی به سراغ دوش آب گرم نروید و از دوش آب ولرم استفاده کنید تا پوستتان آسیب نبیند.

جمع بندی

لیزر مو یک روش بسیار موثر برای از بین بردن موهای زائد بدن است که در چند جلسه انجام می شود. در بین این جلسات شما باید چند نکته ساده را رعایت کنید که از آسیب دیدن شما جلوگیری می کند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تعداد جلسات لیزر بسته به پوست و موی شما تعیین می شود، پس انتظار نداشته باشید که چون به دوست شما قول داده شده در مثلا 5 جلسه تمام موهای زائد بدنش از بین می رود در مورد شما هم همین 5 جلسه باشد.

جهت شرکت در دوره های پاکسازی پوست و کار با تجهیزات پوست و لیزر

اینجا کلیک کنید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button