برندسازی سالن های زیبایی و آرایشگران

در این مقاله به برندسازی سالن های زیبایی و آرایشگران می پردازیم، زیرا یکی از مهم ترین عوامل سازنده و در بعضی مواقع تخریب کننده یک سالن زیبایی، برند سازی می باشد.

یکی از مهم ترین فاکتورهای برند سازی سالن های زیبایی، انتخاب اسم خاص برای سالن زیبایی است که در این مقاله به این مورد هم به طور کامل می پردازیم.

برند چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برند در ظاهر یک کلمه، سمبل یا ترکیبی از هر دو است که شرکت های مختلف در راستای اهداف مختلفی از آن استفاده می کنند. همانطور که گفتم برند یک کلمه یا سمبل است که اهداف خاصی را دنبال می کند و بدین شکل تعاریفی مختلفی می توان برای آن ارائه نمود.

مثلا یکی از تعاریف برند به این موضوع اشاره دارد که ما در برندینگ خود از کلماتی خاص استفاده می کنیم تا کاربرد یا مزایای محصولات و خدمات خود را به مشتری نشان دهیم.

هر برند باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به طور کامل هر کدام را بررسی می کنیم و قبل از هر چیزی باید به اهمیت برند سازی بپردازیم.

اهمیت برند سازی در چیست؟

اهمیت برند سازی در آسان سازی خرید مشتری است. از نظر مشتری یک برند سازی خوب، برندی است که بتواند خرید را برای مشتری ساده تر کند. همانطور که قبل تر هم گفته شد، برند سازی اهداف مختلفی دارد که در راستای در گیر سازی ذهن مشتری با محصولات و خدمات ما استفاده می شود.

پس برندی که بتواند مشتری را وادار به خرید کند یا در خرید کردن مشتری به او کمک کند، بهترین نوع برندینگ است.

برندسازی سالن های زیبایی و آرایشگران

برند سازی سالن های زیبایی و آرایشگران هم قاعده برند سازی را دنبال می کند ولی به شکل های مختلف. در برند سازی سالن های زیبایی و آرایشگران، اولویت باید برند سازی سالن زیبایی قرار بگیرد و تنها در صورتی که خودتان آرایشگر اصلی سالن زیبایی هستید باید به فکر برندینگ آرایشگر باشید زیرا در غیر این صورت می تواند آثار مخربی داشته باشد که در ادامه به یک نمونه اشاره می کنیم.

برند سازی

برند سازی آرایشگران چگونه می تواند مخرب باشد!

در بحث برندسازی آرایشگران باید دقت داشت، وقتی که یک آرایشگر در سالن زیبایی فعالیت می کند، از اعتبار این سالن زیبایی بهره می برد و وقتی این آرایشگر به واسطه سالن زیبایی شما برند شود به محبوبیت می رسد که هر چقدر اعتبار سالن زیبایی شما بالا تر باشد و برندینگ بهترین برای آرایشگر شده باشد این محبوبیت بیشتر می شود.

بعد از این که آرایشگر تبدیل به برند شد و برندینگ سالن زیبایی پشت سر این آرایشگر قرار گرفت، آرایشگر می تواند با اعتبار سالن زیبایی شما بازی کند و در خواست حقوق ها نجومی کند که در صورت مخالفت شما، منجر به خروج آرایشگر از سالن زیبایی می شود و در پی این خروج، مشتریان شما نیز به سمت آرایشگر می روند و تمام زحمات شما برای برندینگ سالن زیبایی از بین می رود و بدون هیچ زحمتی به آرایشگر مذکور می رود.

اگر این آرایشگر به هر شکلی از سالن زیبایی رقیب شما سر درآورد به طور کامل به ضرر شما می شود و بدین شکل برند سازی آرایشگر برای سالن زیبایی تبدیل به حرکتی مخرب می شود.

ویژگی های یک برند سازی درست

اهمیت برند سازی بسیار زیاد است به شکلی که در صورت اشتباه در برند سازی و در نظر نگرفتن ویژگی های یک برند، دیر یا زود متحمل هزینه های بسیار می شوید. در این بخش به ویژگی های یک برند سازی درست می پردازیم، زیرا در دنیای تجارت و تبلیغات، برندینگ حرف های زیادی برای گفتن دارد و می تواند باعث رشد شارپی کسب و کار شما شود.

از مهم ترین ویژگی های یک برند سازی درست می توان به موارد زیر اشاره کرد که پاسخ به سوال «برای برند سازی چه باید کرد» می باشد.

 1. هدف وجود کسب و کارتان را برساند

در استراتژی های برند سازی خود باید به موضوعات مختلف فکر کنید ولی یکی از مهم ترین آنها باید تمرکز در ساخت برندی داشته باشید که هدف وجود کسب و کارتان را برساند و ذهن مشتری را در کسب و کار شما غرق کند. مثلا در برند سازی سالن های زیبایی، هدف از وجود کسب و کار شما، زیبایی مشتری است، پس باید به طور صریح به این موضوع اشاره کنید.

 1. کلی باشد و محدود سازی نشده باشد

یکی از استراتژی های توسعه برند به این موضوع اشاره دارد که زمانی که کسب و کار شما رشد کرد نیز باید بتوانید از نام برند خود استفاده کنید و قبل تر آن را محدود نکرده باشید، ولی این موضوع دقیقا یعنی چه؟ فرض کنید در حال برندینگ سالن زیبایی هستید و برند خود را به این شکل نام گذاری کرده اید «بهترین شینیون در تهران را با ما داشته باشید».

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  کوچینگ چیست: تاریخچه کوچینگ به چه زمانی برمیگردد

حالا فرض کنید که شما از 6 ماه آینده قرار است در سالن زیبایی خود کاشت ناخن هم انجام دهید ولی این موضوع با برندینگ شما سخنیت نداشته و به همین سادگی هم نمی توانید زحمات چند ساله خود که برای برندینگ کشیده اید را از دست دهید، پس بهترین گزینه این است که نام برند شما از همان اول کلی باشد و محدود سازی نشده باشد که به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.

 1. شفاف، گویا و ساده باشد

دقت کنید که برند باید شفاف، گویا و ساده باشد تا با مشتری ارتباط برقرار کند، پس به سراغ انتخاب برند از شاهنامه نروید (منظور خود شاهنامه نیست، بلکه سختی کلمات و زبان شاهنامه برای عموم است). موضوع گویا بودن و سادگی برندینگ سالن زیبایی بسیار مهم است و جزو عوامل سازنده هویت برند می باشد که باید به آن اهمیت دهید.

برند باید ساده باشد

 1. کوتاه و قابل حفظ باشد

یکی از اصول برندسازی که باید به آن دقت زیادی داشت، این است که برند باید کوتاه و قابل حفظ باشد تا در ذهن مشتری نقش ببند، پس به سراغ شعار های طولانی برای برند خود نروید و سعی کنید از روش های ساخت برند ساده ولی ماندگار استفاده کنید تا به بهترین شکل در ذهن مشتری بماند و در همه جا به طور ناخودآگاه از برند شما یاد کند.

 1. روانشناسی مشتری را در نظر گرفته باشد

باید با توجه به ذهن مشتری و این که مشتری چقدر آشنایی با برند شما دارد، دست به انتخاب برند بزنید. همانطور که گفته شد، برند باید هدف وجود کسب و کار یا خدمات و محصولات شما را به مشتری برساند.

پس در عین حال که به دنبال برند کوتاه و قابل حفظ هستید، از تجربه و نظرات کاربران خود هم استفاده کنید. در برندینگ می توانید از اسم خاص برای کلینیک زیبایی یا اسم فانتزی برای ارایشگاه زنانه استفاده کنید به شرطی که برای مشتری قابل فهم باشد.

 1. منحصر به فرد باشد

برند باید مختص به خود شما باشد و نه یک کپی برداری ناقص از سایر برند های رقیب. مثلا برند آمازون را در نظر بگیرید یا برند اپل که به طور اختصاصی هستند و وقتی این دو کلمه را بشنویم به احتمال زیاد به این دو شرکت بربخورید، پس یک برند کاملا منحصر به فرد انتخاب کنید نه کپی برداری ناقص یا کمی تغییر یافته از سایر رقیب ها.

 1. باعث افزایش فروش شود

در اصول برند سازی باید به این موضوع که برند باید باعث افزایش فروش کسب و کار شما نیز دقت داشته باشید. فرقی نمی کند که در برند سازی خود می خواهید به روش مستقیم یا غیر مستقیم روی فروش بیشتر خود کار کنید، فقط مهم است که به بهترین شکل ممکن با درگیر کردن ذهن مشتری او را ترغیب به استفاده از محصولات و خدمات خود کنید.

باعث افزایش فروش شود

 1. مزایای محصولات و خدمات شما را برساند

به این نکته در برند سازی هم دقت داشته باشید که می تواند به افزایش فروش به وسیله برند به شما کمک کند که قبل تر به آن اشاره داشتیم. در برند سازی باید مزایای استفاده از محصولات و خدمات خود را به کاربر نشان دهید.

در این زمان می توانید برای برند سازی غیر مستقیم و متمرکز روی یک محصول خاص از شعار ها استفاده کنید مثل یخچال های شرکت امرسان که به زیبا، جادار و مطمئن معروف است و به بهترین شکل هدف از وجود شرکت و مزایای محصولات خود را بیان کرده است.

 1. خلاقیت داشته باشد

خلاقیت داشتن در هر چیزی باعث پیشرفت آن می شود، که در خصوص برند سازی بسیار عمیق تر عمل می کند. مطمئنا اسم برند هایی را شنیده اید که سرتاسر حاصل خلاقیت یک فرد یا سازمان هستند و در عین سادگی، بسیار کامل و پر مفهوم می باشند مانند برند آمازون و خطی که از A تا z کشیده است «برند آمازون و دلیل خط زرد آمازون که از A تا z کشیده شده است را جستجو کنید تا متوجه شوید».

 1. مرز جغرافیایی نداشته باشد

یکی از مسائل مهم در برند سازی در نظر گرفتن ابعاد برندسازی به شکلی است که اگر روزی کسب و کار شما به صورت بین المللی شروع به فعالیت کرد، مجبور به تغییر آن نباشید. ساده تر بگم مرز جغرافیایی نداشته باشید و یک برندینگ کلی انتخاب کنید که محدود به زمان، مکان، خدمات، محصولات یا هر چیز دیگری نباشد.

شرایط مکان آرایشگاه زنانه

شرایط مکانی آرایشگاه زنانه یکی از عوامل مهم برای تاسیس سالن زیبایی می باشد که باید به آن دقت فراوانی داشته باشید. شاید در نگاه اول به مهم بودن مکان آرایشگاه توجه نکرده باشید و یا فقط کلیات در نظر گرفته باشید، ولی جزئیات مکان آرایشگاه زنانه، جزو مهم ترین شرایط مکان آرایشگاه زنانه می باشد.

در ادامه به چند فاکتور مهم در انتخاب مکان سالن زیبایی می پردازیم که باید برای داشتن شرایط بهتر و طبعا کسب درآمد بیشتر به این فاکتور ها اهمیت دهید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  سیر تا پیاز کوچینگ سالن زیبایی

مکان سالن زیبایی

 1. فضایی رقابت پذیر نباشد

برای شروع یا حتی فعالیت بلند مدت، باید در نظر داشته باشید که فضایی انتخاب کنید که جایی برای رقابت با شما برای سایر رقبا نگذاشته باشد، زیرا سالن زیبایی که تازه شروع به فعالیت کرده است، نمی تواند به درستی اعتماد مردم را جذب کند و نیاز به فعالیت حرفه ای برای مدتی نسبتا طولانی دارد.

پس قاعدتا اگر رقیب حرفه ای در نزدیک سالن زیبایی شما وجود داشته باشد، بدون شک بیشتر مشتریان را به سمت خود جذب می کند.

 1. مکانی با رقبای هم سطح!

در بخش اول گفته شد که مکانی انتخاب کنید، که رقیب حرفه ای در آن فعالیت نداشته باشد، ولی این بدان معنا نیست که کلا رقیبی نداشته باشید که غیر ممکن مگر این که سالن زیبایی خود را در صحرای کالاهاری تاسیس کرده باشید.

به هر حال شما باید مکانی را انتخاب کنید که رقبای هم سطح و ضعیف تر از خود داشته باشید تا به طور غیرمستقیم و به وسیله این رقبا، معروف شوید و به این شکل هم بخش رقابت کار را حذف کنید و همه به انتخاب اول تبدیل شوید.

 1. دسترسی آسان

قبل از انتخاب مکان سالن زیبایی به آینده فکر کنید، زیرا در آینده ممکن است جزو بهترین سالن های زیبایی شهر باشید که مشتریان زیادی از سر تا سر شهر دارد و به همین علت باید از هر سمت شهر به سادگی و راحت بتوان به آن دسترسی داشت. یکی از معضلات انتخاب مکان برای هر کسب و کاری، پارکینگ است که شما نیز از این قاعده مستثنا نیستید و باید به فکر آن باشید.

 

 1. مشتری محور و شلوغ

برای تاسیس سالن زیبایی به این موضوع هم دقت داشته باشید که حتما باید در عین سادگی دسترسی، مکان شلوغی را انتخاب کرده باشید که مشتری های هدف شما به آن مراجعه کنند. البته دقت داشته باشید که در شلوغی و مشتری محور بودن مکان، اولویت با مشتریان هدف می باشد.

مثلا میدان تره بار هم خیلی شلوغ است ولی کسی در این مکان سالن زیبایی نمی زند، زیرا مشتری هدفی وجود ندارد، پس مشتری محور بودن مکان مورد نظر خیلی مهم تر از شلوغ بودن آن است.

5. امکانات رفاهی ملک

بخش داخلی ملک هم مثل بخش خارجی آن مهم است زیرا مشتریان قرار است مدت زیادی در بخش انتظار بماند از این رو این ملک باید دارای حداقل امکاناتی که در ادامه می شود، باشد تا مشتریان سالن زیبایی از دست نروند. حداقل شرایطی که باید ملک برای تأسیس سالن زیبایی داشته باشد.

 • تهویه مناسب داشته باشد
 • نمای زیبایی داشته باشد
 • انشعاب فاضلاب داشته باشد
 • از بیرون داخل سالن معلوم نباشد

امکانات رفاهی داشته باشد

کارت سوابق مشتری آرایشگاه

یکی از روش های جذب مشتری در سالن زیبایی، استفاده از کارت سوابق مشتری آرایشگاه است که به شما کمک می کند که به طور کامل به انتخابات مشتری آشنا شوید و در برخورد های دوباره طبق کارت سوابق مذکور به مشتری پیشنهاداتی دهید که به احتمال بالا قبول می کند.

این روش هم باعث افزایش جذب مشتری می شود و هم باعث استفاده مشتری از خدمات جانبی شما می شود.

ساخت لوگو آرایشگاه زنانه

لوگوی سالن زیبایی نیز مانند برند بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است به شکلی که باید متناسب با نوع فعالیت کسب و کار شما طراحی و استفاده شود. مثلا لوگو آرایشگاه زنانه حرفه ای به شکلی است که از رنگ بندی، شعار و عکس های متناسب استفاده کرده باشد که تنها هدف آن جذب مشتری باشد.

طبق تجربه لوگو آرایشگاه زنانه طلایی جزو بهترین لوگو های موجود با رنگی منحصر به فرد است که نشانه زیبایی می باشد و می تواند باعث جذب مشتری چند برابر شود.

پوستر سه بعدی برای آرایشگاه زنانه

شما می توانید از پوستر سه بعدی برای آرایشگاه زنانه به صورت فیزیکی یا برای وب سایتتان استفاده کنید که در هر دو صورت باعث زیبایی بیشتر سالن زیبایی تان می شود. مثلا می توانید دکوراسیون و بخش گالری داخلی سالن زیبایی را با پوستر های سه بعدی دکور بندی کنید و از پوستر های سه بعدی متناسب نیز برای قسمت های مختلف سایت مثل ساید بار آن استفاده کنید.

پوستر سه بعدی برای آرایشگاه زنانه

جمع بندی

برند سازی برای سالن های زیبایی یکی از مسائلی است که خیلی از سالن های زیبایی به دلایل مختلف به آن اهمیت نمی دهند، ولی در عین حال یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش فروش و جذب مشتری برند سازی درست است.

همانطور که در طول مقاله گفته شد، برند در صورتی می تواند کارا باشد که دارای ویژگی هایی خاصی باشد و برند هایی که از این قاعده پیروی نکنند، نمی توانند موفق عمل کنند. مسئله برند سازی برای سالن های زیبایی با توجه به این که این کار می تواند رشد بسیار بالایی داشته باشد و بسیار سریع توسعه یابد بسیار مهم است و نباید به سادگی از آن گذشت.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

چرا باید از مشاوره راه اندازی سالن زیبایی استفاده کنیم؟ مشاوره راه...

کم هزینه ترین رشته آرایشگری چیست؟ راهنمای انتخاب کم هزینه ترین لاین...

لوازم و تجهیزات متعددی وجود دارد که برای راه اندازی یک آرایشگاه...

قبل از آموزش آرایشگری نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را...

دیده شدن کار و خدمات در موفقیت سالن های زیبایی اهمیت زیادی...

نکته‌های مشاوره سالن‌های زیبایی و اهمیت دانستن این نکات نکته‌های مشاوره سالن‌های...

اولین نکته مهم در موفقیت سالن‌های زیبایی : فقط به جایگاه اول بودن...

برندسازی سالن‌های زیبایی، عامل موفقیت شماست اگر می خواهید نسبت به سالن‌های...

مدیریت مؤثر یک آرایشگاه عروس موضوع مهمی است که تمام سالن داران...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button