روش های مراقبت از موهای رنگ شده

روش های مراقبت از موهای رنگ شده

در این مقاله به روش های مراقبت از موهای رنگ شده می پردازیم. رنگ کردن موها یکی از رایج ترین روش های زیبایی است که طرفداران بسیاری دارد و می تواند تاثیر عمیق در زیبایی فرد بگذارد. معمولا برای مناسبت های مختلف خانم ها از رنگ کردن مو استفاده می کنند و همین موضوع باعث ایجاد حساسیت برای درست رنگ کردن موها دارد.

نکته ای که کسی به آن دقت زیادی ندارد این است که به همان میزان که رنگ کردن مو اهمیت دارد، مراقبت از آن نیز اهمیت دارد، از این رو تصمیم گرفتیم مقاله ای جامع درباره روش های مراقبت از موهای رنگ شده نگارش کنیم تا بتوانید به درستی از رنگ موهای خود مراقبت کنید.

روش های مراقبت از موهای رنگ شده

ضرورت یادگیری روش های مراقبت از موهای رنگ شده برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها می باشد، درست که اگر رنگ موی شما خراب شود، جلوه بسیار بدی خواهد داشت اما رنگ مو در همان دقایق ابتدایی تاثیر خود را گذاشته و دیگر نیاز به مراقبت خاصی ندارد، اما رنگ مو با توجه به عوامل شیمیایی که دارد، اگر به شکل درست استفاده نشود، باعث آسیب و شکنندگی مو و در نتیجه ریزش مو می شود.

به علاوه در صورت عدم مراقبت درست، رنگ مو بعد از گذراندن مدت کوتاهی شروع به کم رنگ و بد رنگ شدن می کند که این موضوع اصلا جالب نخواهد بود. در ادامه کامل ترین روش های مراقبت از موهای رنگ شده را بررسی می کنیم.

 1. به رنگ مو اجازه نفوذ دهید

اولین کاری که باید انجام دهید، استفاده نکردن از شامپو به مدت ۳ الی ۴ روز است. در اثر استفاده از رنگ مو لایه کوتیکول باز شده و اجازه نفوذ به رنگ به شکاف های مو را می دهد و این لایه برای مدتی باز می ماند.

از این رو اگر شما خیلی زود از شامپو استفاده کنید، باعث می شوید رنگ‌های داخل این لایه شسته شود و موها رنگ را از دست بدهند و به سرعت رنگ موی شما خراب شود.

 1. از خشک نبودن موها اطمینان حاصل کنید

خشک بودن پوست موی سر باعث آسیب دیدن مو و ریزش آن می شود و این فرآیند زمانی سرعت بیشتری پیدا می کند که از رنگ مو، روی پوست و موی خشک استفاده کنید. حداقل ۲ روز قبل از رنگ مو از مرطوب بودن موها اطمینان حاصل کنید.

برای این امر می توانید از انواع روغن های طبیعی مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید. به علاوه دقت داشته باشید که به هر ترتیب که شده باید فرآیند آب رسانی به پوست را تصحیح نماید تا از شکنندگی مو جلوگیری شود و این کار صرفا برای قبل از رنگ مو نمی باشد.

 1. از آب ولرم برای شستن موهایتان استفاده کنید

شستن موها با آب داغ باعث از بین رفتن رنگ مو می شود. آب داغ باعث باز شدن لایه کوتیکول شده و در این صورت با برخورد آب داغ با رنگ، رنگ مو از روی سر شسته شده و رنگ مو کم رنگ می شود. به علاوه اگر از مواد شوینده مانند شامپوها با آب داغ استفاده کنید، نه تنها باعث باز شدن لایه کوتیکول می شوید، بلکه باعث حمل مواد شوینده به این لایه ها شده و رنگ مو را با سرعت بیشتری از بین می برید.

برای شستن مو با شامپو از آب ولرم استفاده کنید و آن را با آب سرد، آبکشی کنید. «آب گرم قاتل رنگ مو می باشد.»

با آب ولرم موهای خود را بشورید

 1. موهای رنگ شده را تغذیه کنید

تغذیه یکی از مهم ترین نیاز های بدن است که در هر بخش خود را به یک شکل نشان می دهد. «مطمئنا شنیده اید که تغذیه بدن، غذا و تغذیه روح، کتاب است. حال در مورد تغذیه موها چه چیزی شنیده اید؟» تغذیه موها باعث افزایش ضخامت و استقامت آن‌ها می شود که احتمال ریزش مو را به صفر می رساند از این رو توصیه می کنیم از طریق اصلاح تغذیه و استفاده بیشتر پروتئین و میوه جات این غذا سازی را تامین کنید.

البته این فقط یک طرف قضیه بوده و برای اینکه بتوانید بدن را به طور کامل تغذیه کنید، باید توصیه کنیم که حتما از ماسک های تقویتی و مواد بهداشتی دارای مواد مغذی برای موها استفاده کنید تا نه تنها موها را تغذیه کنید بلکه از ریزش مو نیز جلوگیری کنید.

 1. از نرم کننده مخصوص استفاده کنید

در اثر برخورد مستقیم نور خورشید به مو، فولیکول های ساقه دچار آسیب شده و موها سست و شکننده می شوند که همین عامل احتمال ریزش موها را افزایش می دهد و حدس بزنید چه چیزی می تواند این ترکیب را برای مو ها کشنده تر کند، «دقیقا درست حدس زدید، رنگ کردن مو باعث افزایش آسیب می شود». از این رو توصیه می کنیم، از مرطوب و نرم کننده هایی که حاوی ضد آفتاب هستند، استفاده کنید.

 1. از تجهیزات حرارتی استفاده نکنید

موهای رنگ شده حساسیت زیادی نسبت به گرما دارند و از این رو توصیه می کنیم از تجهیزات حرارتی مانند اتو مو و سشوار استفاده نکنید یا اگر قصد استفاده از آن‌ها را دارید هم تعداد استفاده را محدود به هفته ای ۱ الی ۲ بار کنید و در ضمن از وسایلی با حرارت پایین استفاده کنید. به علاوه می توانید برای موهای خود به وسیله‌ی محصولات آرایشی و بهداشتی یک لایه محافظ درست کنید تا اثر حرارت روی موهایتان کمتر شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  اصول صحیح رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص دوره آموزش رنگ و مش

همین الان با شماره  09123803556 تماس بگیرید.

 

 1. نوک موهای خود را کوتاه کنید

موخوره یکی از مشکلات متداولی است که باعث آسیب دیدن ساختار مو می شود و نتیجه آن ریزش مو است. رنگ مو نیز باعث خشک شدن تار مو ها می شود که موخوره می تواند به خاطر همین رنگ مو به وجود آید از این رو توصیه می شود که در بازه های زمانی مختلف نوک موهای خود را کوتاه کنید تا به این مشکل برنخورید.

 1. موهای خود را قبل از استخر مرطوب کنید.

استفاده از مرطوب کننده برای موها نه تنها بعد از رنگ کردنشان بسیار حیاتی است بلکه توصیه می شود به طور کلی از مرطوب کننده ها قبل از استخر رفتن استفاده کنید. عموما استخرها به جای عوض کردن مداوم آب استخر از ضدعفونی کننده های قوی (کُلر) استفاده می کنید که در مجاور بودن این مواد با مو باعث خشکی، زبری و موخوره و در نتیجه آسیب به موها می شود و اگر موهای خود را رنگ نیز کرده باشید، این موضوع بسیار شدید تر می شود، از این رو توصیه می کنیم حتما قبل از استخر رفتن از مرطوب کننده برای آب رسانی به موهای خود استفاده کنید.

 1. با موی خیس و حالت دار نخوابید!

یکی از نکاتی که خیلی به آن دقت نمی شود، خوابیدن با موهای خیس و حالت دار است. شاید تعجب کنید ولی این کار باعث آسیب دیدن ساختار مو شده و مویی شکننده و سست را به وجود می آورد. از این رو توصیه می کنیم هرگز با موی خیس نخوابید. «اگر مجبور شدید با موی مرطوب یا خیس بخوابید از حالت دادن آن خود داری کنید تا میزان آسیب را افزایش ندهید.»

 1. در خشک کردن مو عجله نکنید

سعی کنید از تجهیزاتی که با حرارت موهایتان را خشک می کنند استفاده نکنید و به جای آن از هوای آزاد برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید. درست است که این روش سرعت کمتری دارد اما از تخریب ساختار موی شما هم جلوگیری می کند. دقت داشته باشید حتی اگر می خواهید از سشوار استفاده کنید، آن را در کمترین دمای ممکن قرار دهید تا آسیب کمتری به بافت مو وارد کند.

 1. از محصولات مرغوب استفاده کنید

فرقی ندارد که شما چقدر از موهای خود مراقبت کنید اما از محصولات مرغوب استفاده نکنید. رنگ مو، مواد شوینده و محصولات مراقبت بهداشتی از مو حاوی ترکیباتی هستند که در صورت استفاده اشتباه باعث تخریب بیشتر می شوند و زمانی که شما از محصولات غیر استاندارد استفاده می کنید، زمینه فراهم تخریب موهایتان را فراهم می کنید.

 1. از یک حرفه ای کمک بگیرید

رنگ کردن مو کاری حرفه ای که باید توسط آرایشگر یا فردی با تجربه انجام شود، اگر در رنگ کردن مو تجربه ندارید به موهای خود آسیب نزنید و به سراغ یک آرایشگر بروید. این که چه حجم رنگ به موهای خود بزنید مهم است و اگر زیاد از حد باشد باعث سوختن و شکننده شدن موهای شما می شود.

 1. بین دکلره و رنگ مو فاصله بیندازید

موادی که در دکلره و رنگ کردن مو استفاده می شوند، باعث افزایش احتمال آسیب های شدید به مو می شوند و در صورت استفاده مدام از دکلره و رنگ مو بدون فواصل زمانی به سرعت موهای شما شکننده و شروع به ریزش می کند. پیشنهاد می کنیم فواصل زمانی دکلره و رنگ مو را به شکلی تنظیم کنید تنها در صورتی که رنگ موی شما در حال کم رنگ شدن بود، از رنگ و دکلره استفاده کنید.

 1. مقداری رنگ به نرم کننده اضافه کنید!

شاید عجیب باشد ولی در صورتی که از رنگ‌های روشن استفاده کرده‌اید، می توانید مقداری از رنگ را به نرم کننده اضافه کنید تا هم به شکلی رنگ موهای خود را در بازه های کوتاه زمانی ترمیم کنید و هم رنگ موی شما تازه به نظر برسد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  بوتاکس مو چیست؟ فواید و معایب آن

مقداری رنگ به موهای خود اضافه کنید

 1. از شامپوهای روشن کننده استفاده نکنید

استفاده از شامپوهای روشن کننده در فواصل ماهانه مشکلی ندارد اما اگر موهای خود را رنگ کرده‌اید به هیچ وجه از این شامپوها استفاده نکنید. با توجه به خاصیت خشک کنندگی که این شامپوها دارند و با توجه به خشک شدن موها بعد از رنگ مو این امکان وجود دارد که موهای شما خیلی با سرعت نازک شده و ساختار آن دچار آسیب شود.

 1. از شامپو بدون سولفات استفاده کنید

سدیم لورت سولفات که برای کف کردن مواد شویند در اکثر محصولات بهداشتی استفاده می شود به شکلی عمل می کند که چربی و رطوبت طبیعی موها را از بین می برد و از این رو باعث خشک شدن موها می شود و زمانی که موها رنگ هم شده باشند، میزان و شدت آسیب به موها بسیار افزایش پیدا می کند، از این رو توصیه می کنیم حتما از محصولات بهداشتی بدون سولفات استفاده کنید.

 1. از براق کننده مو استفاده کنید

بعد از رنگ کردن مو، موها خاصیت براقی و نرمی خود را از دست می دهند، بنابراین اگر می خواهید موهایی نرم، لطیف و براق داشته باشید، از براق کننده هایی استاندارد استفاده کنید.

 1. از سالم بودن موهایتان مطمئن شوید

یکی از نکات مهم که حتما باید به آن دقت داشته باشید سالم بودن موهایتان قبل از رنگ کردن موهاست. اگر موهای شما سالم نباشد ممکن است با توجه به مواد شیمیایی در رنگ‌ها وجود دارد، موها آسیب جدی ببینند و شکنندگی شدیدی برای مو ایجاد کنند.

«توصیه می کنیم حتما از سلامت موهای خود اطمینان حاصل کنید و سپس از رنگ مو استفاده کنید.»

 1. در زمان بارداری و قاعدگی از رنگ مو صرف نظر کنید

با توجه به نظر پزشکان استفاده از رنگ مو ممکن است باعث تاثیر های جدی در نوزاد شود و از همین رو توصیه می شود در زمان بارداری از رنگ مو استفاده نشود. همان‌طور که می دانید رنگ مو از مواد شیمیایی تشکیل شده که مقداری از آن با رنگ کردن موها وارد خون شده و ممکن به جنین فرد باردار منتقل شود و باعث نقایص مادرزادی شود.

در زمان قاعدگی نیز با توجه به این که تناسب هورمون ها و میزان ترشح آن‌ها به هم ریخته و از این رو ممکن است رنگ مو تاثیر منفی شدیدی رو موها بگذارد، از این رو پیشنهاد می دهیم در زمان بارداری و قاعدگی، از رنگ مو استفاده نکنید.

 1. ماسک های نرم کننده مو

استفاده از ماسک های نرم و تغذیه کننده مو می تواند یک راه مناسب به جای استفاده از نرم کننده های مختلف باشد که باعث تقویت موهای شما می شود. ماسک ها مدل های مختلفی دارند، پس دنبال ماسک هایی باشد که به صورت ویژه برای رنگ و دکلره مو ترکیب شده اند. از معمول ترین ماسک هایی که می توانید برای تقویت موهای سر خود استفاده کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ماسک کره
 • ماسک تخم مرغ و سس مایونز
 • ماسک روغن بادام
 • ماسک روغن زیتون
 • و …

جمع بندی

رنگ کردن مو یکی از مهم و تایثر گذار ترین راهکارهای افزایش زیبایی است اما اگر با رعایت استاندارهایی انجام نشوند، نه تنها تاثیر مثبت ندارد، بلکه تاثیر منفی نیز می گذارد و باعث شکنندگی و ریزش مو می شود، از این رو قبل از رنگ کردن مو حتما باید نکاتی که در بالا گفته شده را در نظر داشته باشید.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که رنگ کردن مو نباید در فواصل کوتاه انجام شود، زیرا باعث افزایش و شدت تخریب موها می شود.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص دوره آموزش رنگ و مش

همین الان با شماره  09123803556 تماس بگیرید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button