رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون موضوع امروز دنیای تحول است. مطمئنا جزو آن دسته افرادی هستید که به زیبایی علاقه زیادی دارند و برای رفع موهای زائد قسمت های مختلف بدن به فکر استفاده از روش اپیلاسیون هستید ولی از درد و قرمز شدن پوست بعد از اپیلاسیون ترس دارید. در این مقاله تمام راه هایی که می تواند این مشکل را رفع نماید را بررسی می کنیم، همچنین می توانید از مقاله راه های کاهش درد اپیلاسیون برای از بین بردن درد اپیلاسیون به ویژه در دفعات اول استفاده کنید.

اپیلاسیون چیست؟

اپیلاسیون روشی برای از بین بردن موهای زائد است. برای اپیلاسیون نوارهای موم را بروی موی زائد قرار می‌دهند و سپس نوار موم را از روی موی زائد می‌کنند و با این کار موی زائد از بین می‌رود. در اپیلاسیون از موم های چسبناک و داغ استفاده می شود و علت درد و معروفیت این روش هم همین موم ها هستند.

علت قرمز شدن پوست

به طور کلی قرمزی یک عارضه رایج در اپیلاسیون است ولی در صورتی که نوار موم به‌خوبی بر روی موهای زائد قرار داده نشود بعد از کندن نوار موم، قرمزی ایجاد می‌شود و یا در صورتی نوار موم خیلی محکم کنده شود، پوست ناحیه مذکور دچار قرمزی می‌شود.

راهکارهای رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

برای از بین بردن قرمزی پوست ناشی از اپیلاسیون روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید متناسب با شرایط پوست خود از یک یا چند روش به طور هم زمان و مستقیم یا غیرهم زمان استفاده نماید. توجه داشته باشید قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون یک امر طبیعی بوده و نباید به شکلی عمل کنید که به جای درست کردن شرایط، آن را خراب کنید.

عسل

 1. کمپرس آب سرد

یکی از روش‌های که برای از بین بردن قرمزی ناشی از اپیلاسیون می‌تواند بسیار کمک کننده باشد استفاده از کمپرس آب سرد است. کمپرس آب سرد را به مدت حدوداً بیست دقیقه بر روی ناحیه قرمز شده با یک پوشش پارچه‌ای مناسب قرار دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا قرمزی برطرف شود. بین هر بار قرار دهی کمپرس سرد بر روی محل قرمزی حدوداً بیست الی سی دقیقه فاصله دهید. معمولاً ۳ الی ۵ بار کمپرس سرد گذاری بر روی محل قرمزی منجر به از بین رفتن کامل یا نسبی قرمزی می‌شود.

 1. کمپرس آب سرد، شیر و یخ

برای از بین رفتن قرمزی ناشی از اپیلاسیون می‌توانید از کمپرس سرد آب، یخ و شیر استفاده کنید. برای تهیه این کمپرس سرد باید مقادیر مکفی و برابر از سه ماده مذکور را با هم ترکیب کنید و روزانه سه بار به مدت پانزده دقیقه و با فاصله حدوداً بیست الی سی دقیقه بر روی محل قرمزی قرار دهید.

اثر کمپرس سرد بر روی قرمزی

علت به وجود آمدن قرمزی در محل نوار موم اپیلاسیون تجمع عوامل التهابی در محل مذکور است. استفاده از کمپرس سرد باعث می‌شود تا جریان خون در محل مذکور کمتر شده و در نتیجه عوامل التهابی در محل مذکور کمتر شده و در نهایت قرمزی و التهاب در محل مذکور کمتر می‌شود.

 1. استفاده از ماسک خیار

یک اقدام دیگر که می‌تواند در کاهش قرمزی ناشی از اپیلاسیون موثر باشد استفاده از ماسک خیار است. برای تهیه ماسک خیار کافی است خیار را به صورت حلقه‌ای یا به‌صورت رشته‌ای برش دهید و سپس بر روی محل قرمزی قرار دهید. استفاده از ماسک خیار در مواقعی که اندازه ناحیه قرمزی کم باشد می‌تواند بسیار مناسب باشد.

 1. کمپرس آب گرم

هنگامی که بیش از ۷۲ ساعت از اپیلاسیون گذشته باشد کمپرس سرد چندان کاربرد ندارد زیرا که عوامل التهابی در ناحیه مذکور جمع شده‌اند و دیگر کاهش جریان خون با استفاده از کمپرس سرد کارایی ندارد. در این شرایط باید جریان خون را افزایش داد تا با سرعت بیشتری عوامل التهابی و عامل قرمزی از محل مذکور خارج شوند برای این اقدام می‌بایست از کمپرس آب گرم استفاده کنید. نحوه استفاده از کمپرس آب گرم تقریباً مشابه کمپرس سرد است. می بایست چندین نوبت منقطع کمپرس گرم استفاده کنید.

 1. استفاده از آلوئه ورا

یکی دیگر از ماسک‌های دیگری که می‌توان به‌منظور رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون از آن استفاده کرد‌ می‌توان به ژل آلوئه ورا اشاره کرد. می‌توانید برای تهیه ماسک آلوئه ورا مقداری از ژل آلوئه ورا که در عطاری‌ها یا داروخانه‌ها وجود دارد استفاده کنید و یا اینکه از برگ های تازه آلوئه ورا ژل تازه آلوئه ورا تهیه کنید و بر روی ناحیه قرمز شده قرار دهید.

 1. ماسک جوی دو سر

خاصیت جوی دوسر در مرطوب سازی و تسکین درد منجر شده تا بتوان از آن برای برطرف کردن قرمزی و درد ناشی از اپیلاسیون استفاده کرد. برای تهیه ماسک جوی دوسر می‌بایست مقداری جوی دو سر را به حالت پودر در بیاورید و با آب ترکیب کنید تا به حالت خمیری در بیاید و بعد از آن این ماسک را بر روی ناحیه قرمز شده قرار دهید. برای تهیه ماسک جوی دو سر می‌توانید از پودر آماده جوی دو سر نیز استفاده کنید.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب از دیگر موادی است که بر روی قرمزی پوست تاثیر درمانی دارد. مقداری سرکه سیب را بر روی محل قرمز شده بریزید و سپس به آرامی آن را چند دقیقه ماساژ دهید. این کار می‌تواند منجر به کاهش درد و قرمزی ناشی از اپیلاسیون شود.

 1. چای سبز

چای سبز به همراه نعناع می‌تواند در کاهش قرمزی ناشی از اپیلاسیون کاربرد داشته باشد. خاصیت خنک سازی نعناع باعث می‌شود تا محل قرمزی خنک شود و خاصیت درمانی چای سبز منجر به بهبود قرمزی می‌شود. برای تهیه ترکیب مورد نظر بعد از اینکه چای سبز آماده شد مقداری نعناع به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا ترکیب خنک شود و محل مورد نظر را با آن ماساژ دهید.

 1. عسل

عسل از جمله مواد ضد التهابی است که کاربرد بسیاری به ویژه در طب اسلامی و سنتی ایران دارد. از عسل می‌توان برای از بین بردن قرمزی ناشی از اپیلاسیون استفاده کرد. مقداری عسل را بر روی ناحیه قرمز شده بمالید و چند دقیقه با انگشتانتان آن را ماساژ دهید و سپس آن را با آب گرم بشویید. این کار را چند بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 1. روغن گل رز

روغن گل روز نیز در پزشکی سنتی ایران به‌منظور کاهش التهاب کاربرد دارد. مقداری از روغن گل رز را بر روی ضایعه مورد نظر ریخته و چند دقیقه آن را ماساژ دهید. این کار را می‌توانید چند بار در روز انجام دهید تا نتیجه نهایی حاصل گردد.

 1. روغن بابونه

روغن بابونه نیز از دیگر مواد مورد استفاده به‌منظور مقابله با التهاب ناشی از قرمزی اپیلاسیون است. نحوه مصرف روغن بابونه نیز مانند روغن گل رز به‌صورت مالشی و ماساژ است.

 1. خاصیت نفوذ روغن بابونه

روغن بابونه توانایی بالایی برای نفوذ به منافذ پوستی دارد لذا با قدرت بالاتری در مقایسه در برابر سایر روغن‌های مورد استفاده برای برطرف سازی اثر قرمزی بعد از اپیلاسیون دارد؛ بنابراین اگر بخواهید بین سایر روغن‌های مورد استفاده برای برطرف سازی قرمزی ناشی از اپیلاسیون بهتر است روغن بابونه را استفاده کنید.

 1. روغن اسطوخدوس

روغن اسطوخدوس نیز از دیگر روغن‌های مورد استفاده به‌منظور رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون است.

 1. ترکیب روغن اسطوخدوس و بابونه

می‌توانید از ترکیب روغن اسطوخدوس و روغن بابونه به‌منظور از بین بردن قرمزی بعد از اپیلاسیون استفاده کرد. می‌بایست مقداری مساوی از روغن اسطوخدوس و روغن بابونه را با هم ترکیب کنید و بر روی محل ضایعه به مدت ده دقیقه و یا بیشتر بمالید. این کار تا حد زیادی می‌تواند منجر به کاهش قرمزی بعد از اپیلاسیون شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  اهمیت پوست و نقش آن در زیبایی

درمان قرمزی پوست

توجه به کاربرد روغن‌ها

توجه داشته باشید که روغن‌های مورد استفاده برای درمان قرمزی ناشی از اپیلاسیون باید فقط به‌صورت مالیدن در ناحیه ضایعه استفاده کرد و نباید به هیچ وجه روغن را به‌صورت خوراکی استفاده کرد.

 1. پودر بچه

نشاسته ذرت موجود در پودر بچه از جمله مواد ضدالتهابی است که به‌منظور التیام قرمزی در بسیاری از موارد قابل استفاده و کارساز است. در مورد قرمزی ناشی از اپیلاسیون نیز می‌توان از پودر بچه نیز استفاده کرد. اگر پودر بچه در دسترستان است اما اگر پودر بچه در اختیارتان نیست می‌توانید از نشاسته ذرت تهیه کنید و آن را با مقداری آب مخلوط کنید و در نهایت آن را بر روی محل قرمز شده بمالید و اجازه دهید در محل مذکور حدوداً ده تا بیست دقیقه باقی بماند سپس محل را با آب و صابون به‌خوبی بشویید.

 1. ماسک جو پرک

جو پرک شده که در فروشگاه‌های مواد غذایی به راحتی قابل تامین است از جمله موادی است که می‌توان از آن برای تهیه ماسک از بین برنده قرمزی بعد از اپیلاسیون استفاده کرد. برای این کار مقداری جو پرک شده را با مقداری آب مخلوط کنید و آن‌قدر آن را ورز دهید تا تبدیل به ماده‌ای خمیری شکل شود و سپس محل ضایعه را با خمیر مذکور ماساژ دهید. سعی کنید ماساژ را به مدت سی دقیقه ادامه دهید و سپس ضایعه را با استفاده از آب گرم به‌خوبی بشویید. شما می‌توانید دو الا سه بار در روز به‌منظور درمان قرمزی ناشی از اپیلاسیون از این ماسک استفاده کنید.

 1. استفاده از هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون به علت خاصیت ضد التهابی که دارد می‌تواند یک گزینه بسیار مطلوب به‌منظور رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون باشد. برای این کار مقداری پماد هیدروکورتیزون را بر روی محل ضایعه بمالید و بعد از چند دقیق ماساژ دادن اجازه دهید پماد بر روی محل ضایعه باقی بماند تا تاثیر خود را بر روی رفع قرمزی بگذارد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  ماسک سفیده تخم مرغ و فوایدی که برای پوست دارد

توجه داشته باشید لایه پماد هیدروکورتیزون بر روی ضایعه باید ضخیم باشد زیرا این کار موجب افزایش تاثیر گذاری هیدروکورتیزون در رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون می‌شود.

 1. عصاره گل شمعدانی

از دیگر موادی که در طب سنتی ایران برای آن خاصیت ضد التهابی ذکر شده، می‌توان به عصاره گل شمعدانی اشاره کرد. شما می‌توانید عصاره گل شمعدانی را از عطاری ها تهیه کنید و با استفاده از آن محل مذکور را ماساژ دهید.

 1. عصاره کالاندولا

عصاره یا همان روغن کالاندولا را می‌توان در کنار سایر روش‌های رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون به منظور کاهش درد و ناراحتی ناشی از قرمزی بعد از اپیلاسیون استفاده کرد. مقداری از عصاره کالاندولا را به روغن مورد استفاده دیگرتان اضافه کنید و از محلول حاصله برای رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون استفاده کنید.

 1. فندق افسونگر

فندق افسونگر نوعی از فندق است که به دلیل خواص ضد التهابی می‌تواند در رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون مورد استفاده قرار بگیرد. می‌توانید فندق افسونگر را از عطاری‌ها به راحتی تهیه کنید و با استفاده از پودر فندق افسونگر و مقداری آب یک ماسک تهیه کرد و آن ماسک را بر روی ضایعه قرار داد تا قرمزی برطرف گردد.

 1. دوش گرفتن قبل از اپیلاسیون

یکی از اقداماتی که به شکل قابل توجهی می‌تواند از بروز قرمزی بعد از اپیلاسیون کمک کننده باشد این است که قبل از اپیلاسیون یک دوش با آب گرم بگیرید و بدنتان به ویژه محل مورد اپیلاسیون را به‌خوبی با آب و صابون بشویید.

به سراغ الکل نروید!

هرگز بعد از اپیلاسیون برای رفع قرمزی از الکل یا مواد الکلی استفاده نکنید زیرا این کار موجب تشدید قرمزی ناشی از اپیلاسیون می‌شود.

جمع بندی

در صورتی که قرمزی ناشی از اپیلاسیون کم باشد شما می‌توانید یکی از روش‌های رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون را تناسب سلیقه و نیازتان استفاده کنید. ولی اگر قرمزی ناشی از اپیلاسیون زیاد باشد به شما توصیه می‌کنیم از چند روش هم زمان استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

همچنین در صورتی که می‌خواهید بعد از اپیلاسیون کمتر دچار مشکل قرمزی شوید به شما توصیه می‌کنیم از مراکز معتبر و بهداشتی برای اپیلاسیون استفاده کنید؛ و اگر خودتان نوار موم را تهیه می‌کنید از نوارهای با کیفیت و تحت شرایط مطلوب بهداشتی استفاده کنید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button