تأثیر قدرت عادت در زندگی

تأثیر قدرت عادت در زندگی

امروز محققان متوجه شده اند که در چرخه عادت، سرنخ ها می توانند هر چیزی باشند از یک محرک دیداری مانند ظرف شکلات یا تبلیغ تلویزیونی گرفته تا مکانی بخصوص، ساعت مشخصی از روز، یک محرک عاطفی، ترتیبی از افکار یا معاشرت با افرادی خاص روتین ها نیز می توانند بسیار پیچیده و برعکس، بسیار ساده باشند. ( بعضی عادت ها مانند عادت های عاطفی  در کسری از ثانیه ارزیابی می شوند.) پاداش ها در تأثیر قدرت عادت در زندگی نیز می توانند چیزهایی مانند غذا یا دارو باشند که موجب رضایت جسمی می شوند یا پاداش های حسی مانند حس غروری که از عزنفس یا کامیابی به انسان دست می دهد.

عادت ها قدرتمند اما بسیار ظریف و پیچیده هستند. در تأثیر قدرت عادت در زندگی ، آن ها می توانند کاملاً آگاهانه  یا غیر آگاهانه شکل بگیرند. آن ها اغلب بدون اجازه ما اتفاق می افتند؛ اما می توانیم  با دستکاری قسمت هایی از آن ها تغییر شان دهیم. آن ها بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنیم  بر زندگی ما تاثیر می گذارند و در واقع آن قدر قدرتمند هستند که مغز را وادار می کنند دیگر عوامل از جمله عقل و منطق را کنار بگذارد و به آن ها تکیه کند.

 

یک مثال کاربردی از تأثیر قدرت عادت در زندگی 

برای مثال، در یک سری آزمایش ها که در مرکز ملی سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل انجام شد محققان به موش ها آموزش دادند در پاسخ به سرنخ های بخصوص اهرام هایی را فشار دهند تا جایی که این رفتار به یک عادت تبدیل شد و همیشه پاداش موش ها غذا بود. سپس غذای موش ها را مسوم کردند که آن ها را به شدت بیمار می کرد یا به مسیر حرکت آن ها جریان ضعیف برق وصل می کردند تا وقتی موش ها به سمت جایزه می روند شوکی به آن ها وارد شود.  موش ها فهمیده بودند که غذا و مسیر خطرناک است. وقتی غذای سمی داخل کاسه یا قسمت های متصل به برق مسیر را می دیدند، نزدیک نمی شدند. با این حال وقتی سرنخ های قدیمی خود را می دیدند ناخودآگاه بدون آنکه فکر یا مکث کنند. اهرم را فشار می دادند و به طرف غذا می دویدند با اینکه می دانستند ممکن است برق آن ها را بگیرد یا با خوردن غذا مریض شوند. این عادت چنان در ذهن موش ها حک شده بود که نمی توانستند جلوی خودشان را بگیرند .

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چهار راهکار برای مدیریت زمان در هر روز

موارد مشابه آن در دنیای انسان ها نیز چندان کم نیست . برای مثال فست فودها را در نظر بگیرید. شاید وقتی پس از یک روز سخت کاری که در راه برگشت خانه هستند. غذا درست نکرده اید و بچه ها گرسنه منتظرتان هستند .منطقی باشد که حالا فقط همین یک بار جلوی مک دو نالد یا برگرکینگ نگه دارید و همه را با یک همبرگر خوشمزه همراه با سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه خوشحال کنید.غذای خیلی گرانی نیست. بایک وعده گوشت فراوری شده و مقدار زیادی روغن و قند که دنیا به آخر نمی رسد مگر نه ؟ همیشه که از این غذاها نمی خوریم.

اما موضوع اینجاست که عادت ها بدون اجازه ما بر می گردند. مطالعات نشان می دهند که خانواده ها اغلب ” نمی خواهند” به طور مرتب فست فود بخورند. اتفاقی که می افتد این است که الگوی یک بار در ماه به تدریج به یک بار در هفته سپس دوباره در هفته تبدیل می شود تا اینکه می بینیم بیشتر در حال خوردن فست فود و غذاهای ناسالم هستیم تا غذاهای سالم خانگی . زیرا سرنخ ها  و رو تین ها عادت ها را می سازند. هنگامی که محققان دانشگاه ییل و تگزاس شمالی به دنبال کشف دلایل بالا رفتن تدریجی میزان مصرف فست فود در خانواده ها بودند، به مجموعه ای از سرنخ ها و پاداش ها دست یافتند که اغلب مشتریان  از وجود آن آگاه نبودند و نمی دانستند با چه ظرافتی رفتارهای آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.آن ها در این جریان یک چرخه عادت کشف کردند. برای مثال همه شعبه های مک دونالد شبیه هم هستند . این شرکت تلاش می کند معماری، طراحی، رنگ های کاربردی و حتی جملاتی که کارکنان به مشتریان می گویند.شبیه هم باشد. این استاندازد سازی یک سرنخ ثابت برای روتین غذا خوردن به ما می دهد. در بعضی شعبه ها یا در مناسب های ویژه شرکت پاداش های فوری می گذارد. یعنی همراه با همبرگر پیشنهاد نوشابه یا سیب زمینی سرخ کرده رایگان می دهد یا بعضی شعبه ها سیب زمینی سرخ کرده را طوری طبخ می کنند که به محض گذاشتن در دهان آب شود و چربی و نمک سریع تر به مراکز لذت مغز برسد. به این ترتیب مغز همان جا این الگو را ثبت می کند. همه این ها راه هایی برلی محکم تر کردن چرخه عادت هستند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  انواع کوچینگ: 4 نوع کوچینگ مهم

با وجود تأثیر قدرت عادت در زندگی ، عادت ها چنان ظریف و پیچیده عمل می کنند که وقتی شعبه ای در یک محله بسته می شود (سرنخ برداشته می شود) اغلب ترجیح می دهند در خانه غذا بخورند. بنابراین تغییرات می توانند به یک الگو خاتمه دهند. ولی از آنجا که چرخه های عادت زیاد می شوند و ما نمی توانیم ان ها را تشخیص دهیم. توانایی خود برای کنترل کردن آن ها را فراموش می کنیم. به این ترتیب ما می توانیم با دقت به سرنخ ها و پاداش ها و یاد گرفتن آن ها روتین ها را تغییر دهیم.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button