تاریخچه کوتاهی مو مردانه و زنانه

تاریخچه کوتاهی مو

در این مقاله از سایت دنیای تحول می‌خواهیم به تاریخچه کوتاهی مو بپردازیم. پس مقاله تاریخچه کوتاهی مو را تا انتها مطالعه  کنید.

به نظر می‌آید که آرایش صورت در طول تاریخ تمدن بشریت به وجود آمده و به مرور زمان در حال تغییرات و جدید شدن بوده، مثلاً در چین قدیم مردان موی خود را می‌تراشیدند و در مرکز سر (قسمت تا سر) به اندازه یک دایره کوچکی موجود که آن را می‌بستند، و بعد از مدتی مردان موهای خود را در همان قسمت می‌بافتند.

با پیشرفت بشر، مدل موی مردان و زنان مورد توجه قرار گرفت و هرمنطقه و کشوری مدل موی مخصوص به خود داشتند. حتی در قرون وسطی موی مردان هم بلند بود و مدلهای خاصی برای تزیین موی خود داشتند و گاهی موی خود را بافته یا با روبان تزیین می‌کردند و همچنان موی زنان بلند بود.

در تاریخچه کوتاهی مو در دوره رنسانس، مردان از کلاه گیس استفاده می‌کردند و در مدلهای خاص و سبکی مخصوص به خود مثلا قاضیان و وکلای مدافع و شخصیتهای عالی رتبه بالا در کشورهای غربی از کلاه گیس سفید هم استفاده می‌کردند همانطور که در فیلم‌های تاریخی قدیمی مشاهده کرده‌اید.

در زمان هنری هشتم پادشاه انگلیس چون میدید که مردان مرتب در حال تغییرات موی بلند خود هستند و از تزیینات مو مثل زنان استفاده می‌کنند، دستور داد که مردان موهایشان را کوتاه کنند. ولی می‌توانند ریش و سبیل داشته باشند. خلاصه در قرون گذشته هر پادشاهی به قدرت می‌رسید. مدل مو و ریش و سبیل مردان آن منطقه تغییر می‌کرد.

در تاریخچه کوتاهی مو مصریان اولین قومی بودند که موهای خود را آراسته و زیبا نشان می‌دادند و برای کوتاه کردن موها از دو قطعه سنگ تیز و برنده استفاده می‌کردند.

تاریخچه کوتاهی مو در ایران

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص کلاسهای آموزشی کوتاهی

همین الان با شماره  09122934319 تماس بگیرید.

 

تاریخچه کوتاهی مو و آرایشگری در ایران:

همانطور که از کتیبه ها پیداست در زمان هخامنشیان مردان موهای بلند فرفری و ریش بلند فری داشتند. در ایران به آرایشگران سلمانی می‌گفتند و این سلمانی چند کار دیگر هم انجام می‌داد.

آغاز تغییرات مدل مو در دوره سلطنت احدشاه قاجار شروع شد، و مردم از مدل موی احدشاه الگو می‌گرفتند. ولی اکثر مردان مدل کوتاهی مویشان طوری بود که دور تا دور سر تراشیده و بالای س مقداری مو بود مثل اینکه کاسهای روی سر گذاشته و دورتا دور سر را می‌تراشیدند. که توسط سلمانی انجام می‌شده.

ولی رواج مدلهای تازه با آغاز حکومت پهلوی اول گسترش فراوان یافت اصلاح طبیعی مو-اصلاح موی سر بالا- مدل فرق باز کرده (آلامد).

و کلاً فرم اصلاح سر و صورت مردان تغییر کرد. سرها تمام زلف و پشت گردنها به طور طبیعی کوتاه و خط ریش کوتاه و سبیلها کوچک شد.

اولین مدلهایی که به عنوان مدل مو مردان رایج شد، مدل موی آلمانی بود که از فرهنگ کشور آلمان گرفته شد و بعداً به ترتیب مدلهای مختلف توسط هنرمندان و طراحان باب شد و مردان از آن تقلید و پیروی می‌کردند. مثلا مدل قارچی که در یک فیلم انیمیشن مدل موی کاراکتر اصلی شبیه به قارچ زده شده بود، مد شد.

و یک مدل موی تن تن که از یک کارتن معروف به نام تن تن و میلو گرفته شده بود و مدل مو کوتاه که به سمت چپ یا راست برده یا کشیده میشد و مدل دیگر مدل تیفوسی و مدل دیگر مدل کوتاه بلند. که از کشورهای غربی آمده و در کشور ما هم خیلی رواج پیدا کرد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  رنگ کردن موهای سفید

و تا همین الان هرچند مدت یک بار مدل موی مردانه و زنان توسط هنرمندان و طراحان خارجی مد می‌شود و اکثر مردم از آنها تقلید و پیروی می‌کنند، و موی خود را همانطور کوتاه می‌کنند.

ولی امروزه سبک آرایش مو برای زنان و مردان اجباری نیست. مردان و هم زنان به دلخواه موی خود را بلند یا کوتاه می‌کنند. به مرور زمان معیارهای خاصی برای انتخاب مو به وجود آمد.

 

کوتاهی موی زنانه در ایران

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص کلاسهای آموزشی کوتاهی

همین الان با شماره  09122934319 تماس بگیرید.

 

معیارهای خاص انتخاب مو

اولین معیار انتخاب مدل مو برای همه افراد فرم خاص صورت بوده تا صورت را زیباتر نشان بدهند. که به انواع فرمهای صورت می‌پردازیم.

فرم صورت لوزی شکل

در این مدل صورت پیشانی کوچک و چانه باریک و استخوان گونه عریض می‌باشد و مدل مو برای این فرم صورت بایستی استخوان گونه را باریک جلوه دهد و پیشانی و فک را کمی پهنا بدهد.

مدلهای نامتقارن برای این صورت مناسب است. مدل موی لایه به لایه به این صورت می‌آید. مدل یک دست روی شانه‌ها و مدل حالت دار بلند هم مناسب این فرم صورت هست. موهای فر با قد متوسط تا زیر چانه هم مناسب است.

اگر موی بلند انتخاب میشود در اطراف قاب صورت کمی لایه لایه کوتاه شود. ولی سراغ مدلهای خیلی شلوغ که اطراف گونه ها را بیشتر نشان میدهد نروید. و همچنین مدلهای خیلی کوتاه که قسمت بالای سر را پهنتر نشان می‌دهد در ناحیه گونهها هم مناسب نیست. دقت کنید که استخوان گونه باریکتر به نظر آید.

فرم صورت مربع

خط فک و پیشانی پهن و چانه زاویه دار می‌باشد. انتخاب مدل مو نامتقارن و فرق وسط- مدل موی کوتاه تا چانه و مدلی که صورت را کشیده‌تر نشان دهد برای این فرم صورت مناسب است.

مدلهایی که در یک طرف بلندتر از قسمت دیگر است و موهای فرم دار و خرد شده استفاده کنید تا قرینگی دو طرف صورت از بین برود و صورت ارتفاع بگیرد. مدلهای خرد خیلی کوتاه پیشنهاد نمی‌شود و مدل چتری هم انتخاب شود. چتری کج بلند برای شما مناسب‌تر است.

فرم صورت قلبی شکل

در این فرم صورت استخوان گونه، شقیقه و خط ریش مو پهنتر و چانه تیز به نظر میآید. مدلهایی که از قسمت جلوی صورت به پشت گوش برسد و از پشت گوش هم امتداد تا بالای گردن باشد، مناسب است.

اگر مدل موی بلند انتخاب میکنید بتوانید مو را به یک سمت کنار بزنید. مدل موی کوتاه با زاویههای شدید و شنیونهای بالای سر خودداری کنید، تعادل صورت را به هم میزند مدهای لایه لایه تا گردن هم خوب می‌باشد.

فرم صورت بیضی

اگر فک کمی باریکتر از خط امتداد شقیقه و گونه است و چانه برجسته است صورت شما بیضی می باشد. استخوان فک و خط رویش مو در این صورت نقاط اصلی صورت هستند، و این صورت متعادل و متناسب است. به فرم صورت بیضی موهایی با فرق کج و همینطور جلو کوتاه و چتری صاف هم زیباست.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  آناتومی مو

فرم صورت گرد

فرم صورت گرد حالت دایره دارد و زاویهای در صورت دیده نمی‌شود و خط رویش مو پهن و چانه گرد است، و عریضترین قسمت صورت در امتداد دو گوش و استخوان گونه است. و ارتفاع و عرض صورت تقریبا به یک اندازه به چشم می‌خورد.

برای تعادل، مدلی انتخاب کنید که صورت را کشیده‌تر نشان دهد مثلا مدل صافی که اندازه آن تا بالا شانههایتان باشد و با یک چتری فرق کج که به یک طرف صورت کشیده شود. اگر موی کوتاه انتخاب می‌کنید، مقداری روی صورت اطراف گونه بکشید تا صورت از گردی خارج شود.

فرم صورت کشیده

کلی ارتفاع صورت بیشتر است و چانه در این افراد باریک و فرم پیشانی بلند و عرض گونه و پیشانی به یک اندازه است. بایستی یه کمی پهنا در صورت ایجاد کرد، و امتداد خط گونه‌ها را پرتر نشان داد.

مدلهای موی بلند و صاف و شنیونهای بالای سر برای این فرم صورت کشیده و مستطیلی مناسب نیست. بهتر است سراغ موهای فر و مدلهای خرد لایه لایه بروید و از چتری هم میتوانید استفاده کنید.

مدل موی کوتاه هم سطح چانه کوتاه نشود چون چانه و فک بیشتر نمایان میشود و صورت کشیده‌تر نشان داده می‌شود مدل مصری تا نرمه گوش هم مناسب نیست ولی کمی بلندتر باشد بهتر است.

و ما برای کوتاهی مو آموزش زاویه ها را داریم.

با استفاده از زاویه‌ها مدلهای خاص و زیبا خلق می‌شود. درجه‌های کوتاهی از ۴۵-۹۰-۱۳۵-۱۸۰ و رعایت دو نوع حالت برای کوتاهی که همیشه باید در نظر گرفته شود. گرفتن مو با دست نسبت به فرم سر- دوم: کوتاه کردن مو به وسیله قیچی و تیغ،

مثلاً اگر مویی در جهت رویش خود یک دست کوتاه شود صفر درجه است و مدل ساده است، اگر مویی با زاویه ۴۵ درجه یا ۹۰ درجه و یا زاویه های بیشتر زده شود، مدل موی ما حالت فانتزی می‌گیرد.

زاویه های مختلف مو

حتما بایستی به رویش مو و خواب مو توجه کرد. اگر مویی را در جهت رویش خود کوتاه کنیم صفر درجه میباشد. اگر مو را از پشت سر در ناحیه گردن یک مقدار کمی بلند کرده کوتاه کنیم زاویه ۴۵ درجه می‌باشد. اگر عمود کوتاه کنیم زاویه ۹۰ درجه و اگر مخالف رویش مو برگردانیم و بیشتر از ۹۰ درجه باشد تقریبا ۱۳۵ درجه می‌باشد.

و اگر مو را مخالف رویش مو برگردانده و کوتاه کنیم ۱۸۰ درجه می‌باشد.

در حال حاضر طراحان مو مرتب در حال خلق مدلهای جدید و خاص و فانتزی هستند و به یک صنعت بزرگ مد تبدیل شدن و مردم هم در حال پیروی و تقلید هستند و از این مدلها لذت می‌برند.

نتیجه گیری از مقاله تاریخچه کوتاهی مو

در این مقاله ما به تاریخچه کوتاهی مو پرداختیم. امیدوارم این مقاله برای تان مفید واقع گردید باشد. اگر این مقاله برای شما مفید بود حتماً ان را با دوستانتان و یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و در پایین این مقاله نظرات ارزشمندتان را بنویسید.

 

فاطمه کرم پور

نویسنده تاریخچه کوتاهی مو 

مدرس کوتاهی

 

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر

در خصوص کلاسهای آموزشی کوتاهی

همین الان با شماره  09122934319 تماس بگیرید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هدیه

عاااااالی بود مرسی خانم کرم پور

مرجان

بسیار عالی و کاربردی بود متشکرم

Call Now Button