چگونه به روش اسمارت هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری به روش اسمارت داشته باشیم و به همه هدف های خود مان برسیم؟

 

همه انسان ها در زندگی به دنبال پیشرفت و موفقیت هستند. از این رو به دنبال راهکارهایی می گردند تا با کمک این راهکارها بتوانند به هر آنچه می خواهند در زندگی برسند و به حس خوشبختی و رضایت مندی در زندگی برسند. اگر از انسان هایی باشید که به پیشرفت خود بهای زیادی می دهید به احتمال زیاد به همایش ها و سمینارهای زیادی رفته باشید و کتاب های زیادی را نیز درباره موفقیت و رسیدن به اهداف خوانده اید.

کن بلانچارد (ken.blanchard) نویسنده سرشناش و اندیشمند بزرگ حوزه مدیریت، در کتابی با عنوان سیری در کمال فردی (personal.excllence) به این موضوع می پردازد، که انسان چگونه می تواند برتری های خویش را در تمامی زمین های روحی، احساسی، جسمانی و معنوی گسترش دهد.

هدف گذاری به روش اسمارت یک مدل هدف گذاری است که احتمال رسیدن شما به اهدفتان را افزایش می دهد. شاید شما مقاله های زیادی درباره ی موضوع هدف گذاری خوانده باشید و از تکرارهای زیادی که درباره هدف و هدف گذاری که شنیده اید خسته شده باشید. به محض اینکه با این نوشته روبرو می شوید با فریاد  بگویید:

” کافی هست همه این موارد را بلد هستم؛ من می دانیم که اهدافی را که دارم  باید مثبت باشند وآنها را روشن و واضح بنویسم و اولویت بندی کنیم”

می خواهم به شما یک هشدار دوستانه بدهم؛

مراقب باشید تو دام کم اطلاعی نیفتید گمان نکنید که این مطالبی که تا کنون خوانده یا  شنیده اید کافی است و شما الان در حیطه هدف و هدف گذاری استاد کامل شده اید. با اینکه شما مطالب زیادی خوانده اید و شنیده اید؛ چون مهارت کامل در زمینه هدف گذاری ندارید؛ کارها را به درستی انجام نمی دهید در نتیجه به هدفی که تعیین کرده اید نمی رسید باعث می شود  افسرده و سرخورده می شوید. آهی از دل می کشید و می گویید: اینها همش حرف هست و کارایی ندارد. با هدف گذاری به روش اسمارت به مهارت کاملی دست می یابید  باعث می شود به نتیجه مطلوب برسید و سرخورده نشوید. و به حس رضایت مندی و شادی در زندگی خود که هدف نهایی همه افراد روی زمین است می رسید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  تکنیک 12 مرحله ای هدف گذاری

همان گونه که می دانید همه ما هدف های آگاهانه یا ناآگاهانه در زندگی داریم؛ این اهداف چه اگاهانه باشد چه نا اگاهانه باشند؛

بر سرنوشت ما تاثیر گذار است. پس با داشتن هدف های درست و آگاهانه که آنها را از طریق  هدف گذاری به روش اسمارت  نوشته می شوند می توانید آینده ای درخشان را از اکنون خلق کنید.

مدل هدف گذاری به روش اسمارت به شما در تعیین اهدافتان یاری می رساند. به طوری که هیچ گونه شک و تردیدی در رسیدن به آنها به خود راه نمی دهید.

در هدف گذاری به روش اسمارت اهداف شما باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا بتوانید به موفقیت دست یابید.

 

اهداف شما باید پنج ویژگی داشته باشند:

معین

قابل اندازه گیری

دست یافتنی

واقع بینانه

زمان بندی شده

 

حال بیاییم برای هر کدام از این ویژگی ها  که در هدف گذاری به شیوه اسمارت مهم است توضیحات مختصری  بدهیم.

  1. اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید.

اگر قصد دارید اهداف ماه آینده، یا شش ماه آینده، یا سال آینده را مشخص کنید. اینطوری نباشد که بگویید می خواهم تا سال آینده موفق باشم. باید روشن و شفاف بنویسید به طوری که یک بچه هفت ساله با خواندن یا شنیدن اهداف شما بطور کامل متوجه بشود که شما چه می خواهید

 

مثلاً بگویید تا تاریخ ۲۰ اسفند امسال که می شود شش ماه دیگر من شش کیلو وزن کم کرده باشم.

 

۲ – هدف هایتان باید قابل اندازه گیری باشد.

باید بتوانید اندازه بگیرید که چه قدر به سمت هدفتان پیش رفته اید. اهدافتان باید قابل اندازه گیری باشد تا هر لحظه بدانید چه مقدار راه را رفته اید و پیشرفت کرده اید.

مثلاً می خواهید در طی شش ماه شش کیلو وزن کم کنید یعنی می شود ماهی یک کیلو. به عبارت دیگر هر هفته ۲۵۰شما باید  گرم وزن کم کنید که در پایان چهار هفته که یک ماه کامل می شود

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری (روز اول)

خوب برای اینکه ماهی یک کیلو وزن کم کنید باید روزی چه مقدار کالری مصرف کنم؟این مقدار کالری را از خوردن کدام مواد غذایی تامین بکنم؟ هر روز چه مقدار ورزش کنم؟

 

 ۳- در انتخاب هدف واقع بین باشید.

اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن ها امکان پذیر باشد.این از مهم ترین ویژگی ها هست شما باید اهدافی را در نظر بگیرید که واقعی باشد و برای شما قابل دسترسی باشد و شنا با استفاده از هدف گذاری درست بویژه هدف گذاری به روش اسمارت و با کمی کوشش به آن دست یابید

مثلاً در عرض شش ماه نمی توانید بیست کیلو وزن کم کنید .حتی اگر بگویید به جای اینکه می خواهم در شش ماه شش کیلو وزن کم کنم دوازه کیلو باید وزن کم کنم این کار در نظر اول شدنی نیست حتی اگر با هزار ترفند این کار را بکنید باز شما به بدن و سیستم داخلی بدن خود آسیب زیادی زدید.

 

۴ – هدف های دست یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید.

باید اهدافی که مشخص می کنید باید واقعی باشد.قابل دسترسی و با توانایی شما تناسب داشته باشد.به هنگام تعیین اهداف خودتان باید دید واقع بینانه داشته باشید و با توجه به توانایی، شخصیت، روحیات، استعدادهای خود به نوشتن اهداف خود بپردازید.

مثلاً اگر شما مشکل قلبی داشته باشید هدفتان این باشد که خلبان باشی . رسیدن به این هدف برای شما امکان پذیر نیست.

 

۵ – هدف ها باید قابل زمان بندی باشند.

هنگامی که هدفی برای خود بر می گزینید باید یک جدول زمان بندی شده داشته باشید . پیشرفت خودتان را با بررسی جدول زمان بندی که کردید زیر نظر داشته باشید به این ترتیب از پیشرفت خود آگاه شده و به خود انرژی و انگیزه برای پیشرفت می دهید.اگر یه زمانی متوجه شدید از مسیری که برای رسیدن به هدفتان قرار داده بودید از آن خارج شدید و به بیراهه رفتید . زود متوجه این انحراف شده و با اقدام درست به مسیر خود باز می گردید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button