رژیم غذایی عالی برای جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو جزو شایع ترین مشکلات پوستی که در حال حاضر در اوج خودش قرار داشته و روزانه به تعداد افرادی که ریزش مو دارند، افزوده میشه. البته این را باید دانست که ریزش مو امری طبیعی است تا زمانی که تعداد مو هایی که به طور روزانه ریخته می شود افزایش چشمگیر پیدا نکند و به روایت دیگه موهای شما در همه جای خانه پیدا نشود. یکی از دلایل اصلی ریزش مو، مواد خوراکی هستند که در روز مصرف می شوند، از این رو در این مقاله به چندین رژیم غذایی عالی برای جلوگیری از ریزش مو اشاره می کنیم که می تواند ریزش مو های شما را تا حد زیادی کاهش و حتی قطع کند.

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشه که چجوری باید جلوی ریزش مو را بگیریم؟ خوب باید گفت که قبل از هر کاری شما باید دلایل ریزش مو را پیدا کنید و بعد از پیدا کردن دلایل ریزش مو به حل آنها بپردازید. از عمده ترین دلایل ریزش مو می توان به موارد زیر اشاره نمود.

نکته مهم: ریزش حداکثری 100 تار مو در روز امری طبیعی بوده و نباید نگران آن بود و به اشتباه آن را ریزش مو دانست.

اهمیت تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

تغذیه مهم ترین بخش زندگی یک فرده که تاثیر مستقیم در سلامتی فرد داشته و بیشتر از هر عاملی (حتی بیماری های عصبی) باعث سلامتی یا عدم سلامتی فرد هم می شود. مطمئنا در مورد بیماری اعصاب و تاثیرات منفی آن شنیده اید، بد نیست بدانید که یکی از عوامل اصلی عصبی بودن افراد تغذیه نامناسب است که به شکل مستقیم و غیر مستقیم روی اعصاب و روان تاثیر گذار می باشد. حالا فرض کنید که یک تغذیه نامناسب که باعث می شود پوست و موی شما به درستی تغذیه نشود، بیماری اعصاب پیدا کنید، ضعیف و ناتوان شوید، چه تاثیری می تونه روی ریزش مو ها داشته باشه. با توجه به موضوعات گفته شده، می توان عامل اصلی ریزش مو در اکثریت جامعه را چه مستقیم و چه غیر مستقیم، تغذیه نامناسب دانست.

مواد غذایی مضر برای مو

قبل از این که به 25 خوراکی طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو بپردازیم باید مواد غذایی را بررسی کنیم که باعث ریزش مو می شوند. از مهم ترین مواد خوراکی که باعث ریزش مو می شوند، می توان به مواد غذایی زیر اشاره نمود که باید در لیست غذا های مضر شما قرار بگیرند.

 • شیرین کننده های مصنوعی
 • افزودنی های مواد غذایی
 • مواد غذایی که چربی بالایی دارند
 • رژیم های نادرست و استرس زا
 • و …

25 خوراکی طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو

در این لیست هم به سراغ میوه های مفید برای ریزش مو می رویم، هم جایگزین برنج برای ریزش مو را بررسی می کنیم، هم بهترین نوشیدنی برای ریزش مو را معرفی کرده و در کل به بهترین غذاهای ضد ریزش مو اشاره می کنیم تا در انتهای این مقاله یک رژیم غذایی ریزش مو عالی داشته باشید و ریزش موهای خود را به حداقل برسانید.

25 خوراکی طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو

 

البته دقت کنید که در این مقاله ما بهترین مواد غذایی برای تغییر رژیم مواد مضر به مواد مغذی را خواهیم داشت نه یک لیست غذایی مشخص که در ماه باید طبق آن غذا خورد، زیرا بدن هر فرد با دیگری متفاوت بوده و ما یا هیچ فرد دیگه ای نمی تونه از یک رژیم مشخص برای دو نفر استفاده کنه چه برسه از یک رژیم برای همه.

 1. سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین های طبیعی مو هست و به تنهایی بهترین منبع غذایی برای تامین پروتئین بدن. سفیده تخم مرغ دارای 69 پروتئین طبیعی بوده و جزو بهترین مواد خوراکی برای جلوگیری از ریزش مو ها. به علاوه از سفیده تخم مرغ می توان به همراه مواد مغذی دیگر به شکل ماسک سفیده تخم مرغ استفاده نمود تا با قدرت بیشتری بتوان موهای سر را تقویت نمود.

 1. توت

همانطور که قبل تر هم گفتیم در این مقاله ما میوه های خوراکی مفید برای مو هم معرفی می کنیم که از مهم ترین آن ها می توان به توت اشاره کرد. توت مقدار بالایی ویتامین C دارد که همین موضوع اطلاع از خاصیت آنتی اکسیدان بودن این ماده خوراکی میده. بدین ترتیب این ماده با خواصی که داره، پیاز مو را در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد پوست محافظت کرده و باعث افزایش مقاومت و استحکام مو میشه.

 1. ماهی

ماهی جزو بهترین منابع غذایی بوده که سرشار از ویتامین E و چربی های ضروری بدن است. از ماهی به عنوان ماده ای مغذی می توان یاد کرد که تاثیر بسزایی در درمان بیماری های مختلف مثل ریزش مو دارد. ماده مغذی که در ماهی به فراوانی یاد می شود، امگا 3 می باشد که مو و غشا سلولی پوست سر و فولیکول ها مو را تغذیه می کند و به همین جهت برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو جزو بهترین مواد خوراکی شناخته می شود. از سایر مواد خوراکی دارای امگا 3 که می توان جایگزین ماهی کرد می توان به گردو، کلم و بذر کتان اشاره نمود.

ماهی

 1. اسفناج

اسفناج جزو بهترین و مغذی ترین سبزیجات موجود که با داشتن ویتامین A و آهن، برای جلوگیری از ریزش مو به شدت موثر بوده و باعث تقویت مو می شود (با توجه به قیمت پایین اسفناج و منابع زیاد آن توصیه می کنیم به طور مکرر از آن استفاده کنید). ویتامین A موجود در اسفناج به پوست برای تولید سبوم (یک ماده روغنی است که برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده می شود) کمک کرده و آهن این ماده نیز برای انتقال اکسیژن و خون بسیار ضروری بوده و بدین شکل با افزایش گردش خون در پوست سر باعث رشد و قوی شدن پوست و مو می شود.

از مواد مغذی مشابه اسفناج می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • فلفل زرد
 • جعفری
 • آویشن
 • جوانه بروکسل
 1. آواکادو

اواکادو یکی از میوه های خوش مزه است که به رشد مو ها نیز کمک می کند. ویتامین E یکی از عوامل رشد و تقویت مو می باشد که به کرات در آواکادو دیده می شود. افرادی که از این ویتامین استفاده می کنند حدود 34 درصد بیشتر از بقیه با رشد مو مواجه شده اند. ویتامین E جزو ویتامین هایی که بودنش هم برای بدن ضروری است و هم از ریزش مو جلوگیری می کند.

 1. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک ماده مغذی شامل بتاکاروتن می باشد که در بدن به طور خودکار به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A یکی از بهترین ویتامین ها برای تقویت مو بوده و بدین ترتیب استفاده از سیب زمینی شیرین برای تقویت مو به شدت توصیه می شود. مصرف سیب زمینی با حدود 100 گرم وزن در روز حدود 4 برابر ویتامین A مورد نیاز بدن را تامین می کند.

 1. آجیل

استفاده از آجیل های مختلف نه تنها باعث افزایش قدرت مو می شود، بلکه در کاهش سایر بیماری های نیز به شما کمک می کند. آجیل ها با توجه به نوع آجیل شامل انواع ویتامین ها می شوند که از مهم ترین آنها می توان به ویتامین E،C و ویتامین A اشاره نمود. این ویتامین های دقیقا همان منبعی هستند که برای رشد موهای شما نیاز می باشند و در اکثر آجیل ها وجود دارند.

 1. تخمه آفتاب گردان

رسیدیم به یکی دیگر از منابع مهم ویتامین E که کاربرد مهمی در رشد مو دارد. ویتامین E برای ساخت کراتین داخل مو استفاده شده و به این شکل مقاومت مو افزایش پیدا کرده و حالت شکنندگی مو از بین می رود. دقت داشته باشید که از تخمه های آفتاب گردان خام و بدون نمک استفاده کنید تا تاثیر مثبت این ماده روی مو های شما اعمال شود.

 1. فلفل دلمه ای

فلفل دلمه شامل مقادیر زیادی از ویتامین C و ویتامین A است که به ترتیب ویتامین C باعث افزایش تولید کلاژن شده و به علاوه با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی باعث محافظت پیاز مو را در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد پوست محافظت می شود و در نهایت باعث افزایش مقاومت و استحکام مو می شود. ویتامین A هم باعث رشد مو و تقویت آن شده و بدین ترتیب از ریزش مو جلوگیری می شود.

 1. میگو

ریزش مو با ویتامین D3 ارتباط مستقیم داشته و بدین صورت باید از مواد خوراکی استفاده کنید که شامل ویتامین D باشند. میگو یکی از منابعی است که سرشار از ویتامین D3 می باشد و برای جلوگیری از ریزش مو بسیار کاربردی. به علاوه این ماده شامل امگا 3 هم میشه و طبق تحقیقات امگا 3، مو و غشا سلولی پوست سر و فولیکول ها مو را تغذیه می کند و به همین جهت برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو جزو بهترین مواد خوراکی شناخته می شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چه کنیم تا پوست‌مان خشک نشود؟

میگو

 1. سویا

یکی از مراحل دوره رشد مو، فاز آناژن است که تحقیقات حاکی از آن که سویا با داشتن اسپرمیدین باعث رشد بهتر مو میشه. پیاز مو در این مرحله به خوبی رشد می کند و هر چقدر بیشتر که در این دوره باشد رشد بهتری خواهد و از این رو با استفاده از سویا می توانید باعث رشد بسیار موثر و بهتر پیاز مو و در نتیجه تقویت مو ها شوید و از ریزش مو جلوگیری کنید.

 1. لوبیا

لوبیا جزو بهترین مواد خوراکی که سرشار از زینک، پروتئین، آهن و فولات است که تمام این مواد برای رشد و تقویت مو به شکلی تاثیر گذار هستند؛ مثلا آهن باعث افزایش خون رسانی در پوست شده و به همین جهت باعث تقویت مو ها می شود. پروتئین زینک هم برای تقویت مو در دوره رشد مو بسیار تاثیر گذار بوده و موی شما ار از آسیب های مختلف دور نگه می دارد.

 1. گوشت قرمز

گوشت قرمز جزو منابع مهم افزایش رشد مو است و سلامت بدن است که توصیه می شود حتما از آن استفاده نمود. گوشت قرمز دارای مقادیر زیادی پروتئین و آهن می باشد که به راحتی به بدن جذب شده و باعث افزایش خون رسانی در پوست و در نتیجه تقویت ریشه مو می شود؛ به علاوه پروتئین موجود در گوشت نیز برای افزایش استقامت مو ها بسیار مناسب می باشد.

 1. صدف

صدف یکی از مواد غذایی سخت پسند ولی مقوی برای تقویت مو ها در دوره رشد می باشد. صدف یکی از منابع ماده مغذی زینک است که در صورت عدم استفاده باعث افزایش بعضی از بیماری های مربوط به ریزش مو می شود. اگر دوست ندارید به سراغ صدف بروید، باید از مکمل های تقویتی شامل زینک استفاده کنید که در صورت استفاده بیش از حد باعث افزایش ریزش مو می شود.

 1. لیمو و پرتغال

لیمو و پرتغال جزو بهترین منابع تامین ویتامین C هستند که به وفور نیز استفاده می شوند. به علاوه پرتغال و لیمو دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند که از مو در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کرده و باعث رشد مو و افزایش مقاومت آن می شود. لیمو و پرتغال به سادگی یافت می شوند و بدین ترتیب می تواند جزو مواد مغذی اصلی رژیم شما قرار بگیرند.

 1. برنج قهوه ای

در ابتدای مقاله گفتیم که به شما جایگزین برنج برای ریزش مو استفاده می کنیم و حالا در این قسمت از مقاله به جانشین برنج سفید رسیدیم! بله درست شنیدید قرار بجای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنیم ولی چرا؟

برنج قهوه ای سرشار از منابع پروتئینی و مفید برای رشد مو هست که از مهم ترین آن ها می توان به ویتامین E و خانواده ویتامین B مثل B6 اشاره نمود. همانطور که قبل تر هم گفته شد هر کدام از این ویتامین ها به شکلی در رشد و جلوگیری از ریزش مو تاثیر گذار هستند که شما می توانید از آن استفاده کنید. به علاوه این ماده مغذی را می توان جایگزین برنج سفید نمود تا از مضرات برنج سفید هم دور ماند.

جلوگیری از ریزش مو

 1. عدس

عدس یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت مو هاست به شکلی که سرشار از آهن بوده و همانطور که قبل تر هم اشاره شد آهن به گلبول های قرمز در انتقال اکسیژن داخل خون کمک کرده و بدین شکل باعث افزایش گردش خون در قسمت های مختلف بدن به ویژه پوست سر می شود. با افزایش خون رسانی به پوست سر، مو ها تقویت شده و هم رشد بهتری پیدا می کنند و هم فولیکول های مو تقویت شده و استحکام بیشتری پیدا می کنه.

 1. جوی دو سر

دیابت یکی از دلایل اصلی ریزش مو هاست و متاسفانه با توجه به شرایطی که دیابت برای فرد ایجاد می کند، نمی توان از عوارض این بیماری به راحتی عبور کرد. جوی دو سر شامل بتاگلوکن و نوعی فیبر به اسم بیوتین است که در آب حل شده و موجب تقویت مو و پوست می شود که در نهایت از ریزش مو ها جلوگیری می کند. این فیبر در برنج قهوه ای نیز موجود است.

 1. کرفس

مطمئنا اگر به دنبال لاغری بوده باشید با یکی از سلاطین این حوزه یعنی استاد چربی سوزی، کرفس آشنا شدید. ولی این ماده فقط برای لاغری مناسب نبوده و می توان از آن برای جلوگیری از ریزش مو ها نیز استفاده نمود. به علاوه از آب کرفس می توان به عنوان بهترین نوشیدنی برای ریزش مو یاد کرد که هم برای لاغری مفید است و هم برای جلوگیری از ریزش مو.

 1. جلبک دریایی

جلبک دریایی با سایر مواد مغذی این لیست تفاوت داشته و حاوی یک ماده مهم به نام ید است و در صورتی باید از آن استفاده نمود که کم کاری تیروئید داشته باشید. کم کار یا پر کار بودن این غده باعث ریزش مو ها می شود، زیرا از تعادل خارج شدن غدد تاثیر زیادی روی قسمت های مختلف بدن می گذارد که یکی از شایع ترین آنها مو ها می باشد، پس اگر کم کاری تیروئید دارید و به ید احتیاج دارید حتما به سراغ جلبک دریایی بروید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  5 اشتباه رایج در استفاده از فرموژه

 

 1. دانه ی کنجد

دانه ی کنجد یک ماده خوراکی بی نظیر است که فقط یکی از خواص آن جلوگیری از ریزش مو هاست و خواص بسیار مهم تر مانند کاهش و کنترل فشار خون را نیز بر عهده دارد. به هر حال کنجد یک منبع عالی برای ویتامین E بوده و بدین ترتیب با تقویت مو ها از ریزش مو جلوگیری می کند.

دانه کنجد

 1. چغندر

چغندر یک ماده بسیار مغذی است که مقادیر زیادی از متیل سولفونیل متان را داشته و باعث تولید کراتین مو می شود. این خواص در بعضی از سبزیجات دیگه مثل کلم هم موجود بوده و می توان از آن ها استفاده نمود. دقت داشته باشید که این مواد به صورت خام دارای مقادیر بیشتری از متیل سولفونیل متان بوده و در کراتین سازی مو بیشتر فعالیت می کنند. کراتین سازی مو باعث ضخیم شدن مو می شود و همین موضوع از ریزش مو جلوگیری می کند.

نکته مهم: ریشه یاقوتی رنگ این ماده خوراکی باعث افزایش گردش خون در بدن و در نتیجه رشد بهتر مو ها می شود.

 1. مرغ

مرغ جزو منابع پروتئینی خوب است که در کنار پروتئین شامل امگا 6 هم می باشد که یک اسید مغذی برای رشد و ضخیم تر شدن مو ها بسیار کاربردی است. امگا 6 و امگا 3 جزو بهترین منابع مغذی برای رشد مو و جلوگیری از آسیب های احتمالی مو هستند که مرغ شامل اسید امگا 6 یا همان اسید آراکیدونیک می شود.

 1. هویج

احتمالا می دانید که هویج برای تقویت چشم خوب است و به افرادی که ضعف بینایی دارند توصیه می شود که از هویج استفاده کنند. ولی بعد نیست بدانید که ویتامین A نه تنها باعث افزایش توان چشم مناسب است بلکه برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو نیز مناسب است، پس می توانید از هویج هم برای ضعف چشم استفاده کنید و هم برای تقویت مو ها.

 1. ماست

همانطور که قبل تر هم گفته شد، ویتامین B5 در رشد و افزایش استقامت مو ها بسیار تاثیر گذار بوده و باعث افزایش قدرت فولیکول های بدن می شود. ماست نیز سرشار از ویتامین B5 است و بدین ترتیب برای رشد مو ها بسیار عالی می باشد. ماسک در جوان سازی صورت نیز استفاده زیادی داشته که شما می توانید از آن برای جوان سازی صورت نیز استفاده کنید.

برای مشکل ریزش مو کی به پزشک مراجعه کنیم؟

فرقی نداره که ریزش مو در چه زمانی رخ میده، مهم این که شما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. البته این موضوع را فراموش نکنید که هر ریزش مویی نباید بنای این قرار بگیرید که شما را به سمت پزشک سوق دهد زیرا ریزش مو ها تا یک حدی که معمولا بین 100 تا 120 عدد در روز می باشد طبیعی بوده و اگر این ریزش به شدت افزایش یافت باید به پزشک مراجعه نمود. البته به یاد داشته باشید که علائمی مثل زخم شدن سر، خارش شدید و خالی شدن بخش های مختلف سر هم جزو عواملی هستند که شما با دیدن آن ها باید به پزشک مراجعه کنید.

برای مشکل ریزش مو کی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهترین شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

یکی دیگر از روش های جلوگیری از ریش مو استفاده از شامپوهای مختلف که با توجه به نوع مشکل پوستی و نوع پوست استفاده می شوند. شوره یکی از عوامل مخرب برای مو بوده و شامپوهای زیادی برای از بین بردن آن وجود داره. البته تنها مشکل پوستی که می تواند باعث ریزش مو شود شوره نیست و از شامپو ها برای موارد دیگری نیز استفاده می شود. در ادامه لیست 5 شامپوی خوب برای مو را معرفی می کنیم.

 • شامپو تقویت کننده ی موی فولیکا
 • شامپوی ضد ریزش موی های چرب استم سل
 • شامپوی تقویت کننده و ضد ریزش سینره
 • شامپوی ضد شوره کلیر
 • شامپو ضد ریزش هگور

برای جلوگیری از ریزش مو چه قرصی بخوریم؟

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ آیا قرص بهتر از مواد خوراکی است؟ شاید برای شما هم این سوالات پیش آمده باشه که به سوال اول در بخش اصلی مقاله اشاره کردیم ولی سوال مهم تر اینکه قرص بخوریم یا نه! چه جوابی دارد.

ببینید دوستان عزیز تمام مواد خوراکی که گفته شد تنها در صورتی می تواند مفید باید که شما دچار بیماری های خاص نشده باشید که روی ریزش موهایتان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تاثیر گذاشته باشد، در این زمان دیگر این مواد خوراکی نمی تواند چاره کار 100 درصدی باشند و به تنهایی باعث جلوگیری از ریزش شما شوند و شما مجبور خواهید بود که حتما قرص هم مصرف کنید، ولی این مقاله یا هر مقاله ی دیگه ای نمی تونه به شما قرص معرفی کنه زیرا شرایط شما باید توسط پزشک متخصص پایش و سپس داروهای لازم تجویز شود.

جمع بندی

ریزش مو جزو شایع ترین مشکلات پوستی است که ممکن برای هر فردی رخ بده و دلایل آن بسیار زیاد می باشد. یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو که شایع تر از عوامل دیگست، عدم تغذیه و تغذیه نامناسب. عدم تغذیه مناسب به طور مستقیم روی بدن تاثیر گذاشته و باعث ریزش مو ها می شود. به علاوه تغذیه نامناسب باعث تشدید بیماری های تاثیر گذار دیگه روی ریزش مو می شود که همین موضوع باعث افزایش ریزش مو می شود، پس اگر می خواهید از شر ریزش مو خلاص شوید، همین الان رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button