آیا شما می دانید هدف در زندگی چیست؟

هدف در زندگی چیست؟

امروز می خواهم داستانی را برای شما تعریف بکنم که کلی زندگی مرا از این رو به آن رو کرد. مرا به این فکر انداخت که هدف در زندگی چیست؟ شبی در سر میز نشسته بودیم و مشغول شام خوردن بودیم ناگهان خواهرم پرسشی از پدرم کرد که برای چند ثانیه همه ما به فکر فرو رفتیم. او از پدرم پرسید هدف در زندگی شما چیست؟ پدرم کمی مکث کرد و گفت پرسش سختی پرسیدی بگذار پس از خوردن شام در کنار هم بنشینم و با یکدیگر همفکری کنیم.

پس از خوردن شام و جمع کردن ظرفها همگی درکنار هم نشستیم تا هر کدام بگویند که چه هدفی در زندگی دارند. در این مدت هم هر کدام به اندازه کافی وقت داشتیم که به این موضوع فکر کنیم.

پدرم رو به خواهرم کرد و گفت: از من پرسیدی هدف در زندگی چیست؟ خوب بیایید ببینیم هدف اصلاً به چه معنی است؟و پس از آن به دیگر پرسش هایی  چون  داشتن هدف در زندگی چقدر مهم است؟ یک هدف در زندگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ داشتن  هدف در زندگی چه مزایایی دارد؟

 

خواهرم که معلوم بود حسابی ذهنش مشغول است بوده و از پیش به همه این موارد فکر کرده بود. با ذوق گفت: من بگم؟

پدرم با آرامش در حالیکه لبخندی بر لب داشت و برقی از شادی که به نشانه افتخار کردن به خواهرم بود گفت: بگو

خواهرم به سرعت بلند شد و در حالیکه ژست یک معلم را به خود گرفته بود گفت: هدف یعنی خواسته دقیق و روشن و وضعیتی که می خواهیم در آینده داشته باشیم .که مدام در فکر رسیدن به آن هستیم و خود را درگیر آن کردیم همان خواسته ایی که برای رسیدن به آن آنقدر ذوق و شوق داریم که سر از پا نمی شناسیم.در خواب  و بیداری خودمان را می بینیم که به آن هدف رسیده ایم و لبخند رضایت بر لب می آوریم.

 

پدرم گفت: آفرین حالا بگو ببینم هدف در زندگی تو چیست؟ گفت: یک سخنران انگیزشی بشوم.

پدرم گفت: خوب سخنران انگیزشی آینده ما حالا بگو ببینم چرا داشتن هدف در زندگی مهم است؟

از آنجایی که این دنیا پر از جنب و جوش است و هرچیزی در هر لحظه به کاری مشغول است ما هم از این قاعده برکنار نیستیم نمونه آن در طبیعت آب است که با همه زلالی اگر یک مدت بی حرکت بماند تبدیل به لجن می شود .اگر با ذره بین تو رگهای بدن را ببینیم همه سلول ها در جنب و جوش هستند پس ما انسان ها هم باید هر لحظه در حرکت باشیم که این امر مستلزم به داشتن هدف است. اگر ما هدف نداشته باشیم مسیر نقشه نداریم برای همین نمی دانیم از کجا آغاز کنیم باید چه مسیری را طی کنیم و در نهایت به کجا برسیم. کسی که هدف ندارد روزهای عمر خود را به بیهوده گی می گذراند و به هیچ پیشرفتی در زندگی نمی رسد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  نتیجه شگفت انگیز افکار در دستیابی به اهداف

 

پدرم خیلی از این اطلاعات خواهرم به وجد آمده بود و گفت تو برای خودت یک معلم هستی آن هم یک معلم آگاه که با شور و شوق گفته های خود را بیان می کند و اینگونه هم سخن برجان و دل مخاطب تو می نشیند هم اینکه به آسونی مطالب را می گیرد. چون همه مطالب به روشنی و به اصطلاح شسته و رفته گفته می شود آفرین برتو .به خوبی هدفت را مشخص کردی تو هم استعداد هم علاقمند در زمینه سخنران انگیزشی  را داری . پس مطمئن هستم در این شغل می درخشی تو صد در صد می دانی که همه ما هر کدام در یک چیزی می توانیم سوپراستار شویم . تنها باید بدانم آن چیست؟ یعنی طبق استعدادها توانایی ها و علایق خود کاری که در آن می توانید تبدیل به سوپر استار شوید را تعیین کنید و بر آن نام هدف می گذاریم.

حالا باید ببنیم هدف باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟ من به خواهرم گفتم استاد اگر اجازه بدهی من یک این پرسش را پاسخ بدهم ببینید آیا درست می گویم یا نه ؟ همگی خندیدن. گفتم با توجه به مطالعاتی که من داشتم می دانم که هر چیزی که به آن بتوان نام هدف را گذاشت باید دارای ۵ ویژگی باشد.

 

یکی اینکه ما باید روشن بیان کنیم چه می خواهیم اینجوری هم تکلیف خودمان روشن است هم به دنیای هوشمند پیام درست دادیم و آنها می دانند که باید چی کار کنند و چه نوع کمکی باید بکنند.مثلاً تو می گویی می خواهم یک سخنران انگیزشی بشوم.

دومین ویژگی این هست که باید  قابل اندازه گیری باشد که بتوانیم هر لحظه ببینیم در چه مرحله از پیش رفت هستیم .مثلاً ببینی دراین ماه نسبت به ماه پیش چقدر پیشرفت کردی.

سومین ویژگی باید این هدف که می خواهیم بدست بیاوریم دردنیای بیرون واقعیت پذیر باشد .در مورد هدف تو از ۱۰۰ سال پیش به این طرف آدم های بزرگس بودند که سخنران انگیزشی بودند پس تو الگوی بیرونی نیز داری.

چهارمین ویژگی باید با توانایی و ظرفیت ما همسان باشد یعنی تو که می خواهی سخنران انگیزشی بشوی بتوانی به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنی عاشق مطالعه  و آگاهی پیدا کردن هر لحظه ایی باشی عاشق آموزش دادن و… اینگونه هست که به هدف خودت می رسی.

و آخرین ویژگی باید برای هدفی که داریم زمان پایانی تعیین کنیم. همه می دانند کاری که برایش محدوده زمانی مشخص نکیم.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟

همش می گویم حالا وقت است شروع به کار خواهم کرد و این یعنی هیچ زمانی دست به این کار نمی زنیم. اما وقتی که زمانی برای آن تعیین می کنیم این ما را به جلو می کشاند و یک انگیزه می شود برای حرکت به جلو.

پدرم خیلی خندان بود و گفت آفرین به شما فرزندان آگاه من. از من پرسید آیا می دانی داشتن  هدف در زندگی چه مزایایی دارد؟

گفتم بله باعث ایجاد  انگیزه در زندگی می شود. زندگیمان یک برنامه ریزی دارد و تمرکزمان قوی تر می شود چون مدام برروی هدف و راهای رسیدن به هدفمان و برنامه که برای آن ریخته ایم تمرکز داریم.اعتماد به نفس ما را زیاد می کند .احتمال رسیدن به موفقیت را بیشتر می کند. و ما می توانیم پیشرفت خودمان را اندازه بگیریم .پدرم گفت درود بر تو فرزندم.

حال بگو چه هدفی در زندگی داری؟ من گفتم می خواهم زبان انگلیس خودم را در طول یکسال به پایان برسانم و بتوانم در آزمون آیلس شرکت کنم و در دوره های برنامه نویسی شرکت کنم و به مهارت کامل برسانم تا در نهایت در دو سال آینده آنقدر قوی بشوم که بتوانم برای خود یک برنامه بنویسم چون می دانم الان زمان کارهای اینترنی است و می توان از این طریق به سرمایه زیادی دست پیدا کرد . از پدر پرسیدیم هدف شما در زندگی چیست؟ گفت: من برنامه دارم که پس از بازنشستگی در زمینه صادرات یکی از محصولات با دوستان شرکتی بزنیم و از الان به دنبال جمع آوری اطلاعات لازم هستیم چون هر محصولی در یک شهر از همه با کیفیت تر هست مثلاً پسته رفسنچان یا زیره سیاه کرمان و… کارهای ثبت شرکت میزان سرمایه گذاری و….

از مادر پرسیدم شما چه هدفی دارزید؟ مادر گفت: من از بچگی نقاشی کشیدن را دوست دارم اما تا به حال به آن فکر نکردم که دنبالش را بگیرم  .من هم با شنیدن حرف های شما به این فکر افتادم به کلاس نقاشی بروم و استعاد یابی کنم اگر توانایی دارم کم کم آموزش ببینم گالری های کوچک برگزار کنم و بتوانم شاگردانی لبگیرم و در نهایت یک آموزشگاه نقاشی به راه بیندازیم . همگان خوشحال از این گفتگویی که کرده بودیم آماده شدیم تا به خواب برویم و احتمالاً همه ما با فکر کردن به هدفی که گفته بودیم به خواب می رویم…

تور آموزشی و تفریحی

  1. هدف گذاری برای سال ۱۴۰۱
  2. دفترچه برنامه ریزی سال
  3. همفکری، تعامل و انتقال تحربه
  4. پذیرایی ناهار و میان وعده
  5. تفریح در کنار رودخانه
  6. وسیله ایاب و ذهاب
هدف در زندگی چیست؟

دوشنبه ۸ فروردین
از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷

مبلغ شرکت در تور: ۴۹۰ تومان

09938194627

هدف در زندگی چیست؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را وارد کنید:

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهراد

بسیار عالی ساده شفاف و روان در غالب یک داستان .خوشحالم که وقتم ارزششو داشت و ممنون از شما

Call Now Button