پوشاندن لک و جوش با آرایش

پوشاندن لک و جوش با آرایش

پوشاندن لک و جوش با آرایش یکی از راهکارهای پوشاندن اثر لک و جوش بر روی صورت است. لک و جوش تا حد زیادی از زیبایی ظاهر می‌کاهد و چهره‌ای ناپسند برای فرد ایجاد می‌کند و بانوان نیز بسیار به زیبایی طاهر خود حساس بوده و همواره در تلاش هستند تا با استفاده از روش‌های مختلف از آرایش گرفته تا جراحی زیبایی این مشکل را برطرف نمایند.

لک پوستی چیست؟

لک پوستی (هیپرپیگمانتسیون) عبارت است از تیرگی پوست که به‌صورت لک بر روی پوس بروز می‌کند و موجب ظاهری ناپسند و نامطلوب شده و اگر در ناحیه صورت ایجاد شود موجب بدشکلی در ظاهر فرد شده و می‌تواند موجب ناراحتی‌های بسیار زیادی شده و حتی موجب افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود.

علت بروز لک پوستی

لک پوستی از جمله بیماری‌های چند عاملی بوده و در انواع مختلف آن، عوامل محیطی، ژنتیکی و همچنین عوامل هورمونی تاثیرگذار هستند. بسته به نوع لک پوستی نقش برخی عوامل پر رنگ‌تر بوده لذا شناسایی آن‌ها نشان دهنده میزان احتمال درمان لک و پایداری لک را نشان می‌دهد و راه درمان را نیز مشخص می‌کند.

مکانیسم بروز لک پوستی

لک پوستی زمانی رخ می‌دهد که بدن در قسمتی از پوست ملانین بیشتری تولید می‌کند و تجمع این ملانین‌ها در ناحیه‌ای مذکور موجب بروز لک پوستی می‌شود.

ملانین‌ها رنگ دانه‌هایی هستند که موجب ایجاد رنگ‌های مختلف در بدن می‌شوند و زمانی که این رنگ دانه در قسمتی از پوست بدن بیش از حد معمول تجمع یابد موجب می‌شود تا آن ناحیه نسبت به سایر نواحی اطرافش تیره‌تر شود که به این ناحیه لک پوستی می‌گویند.

لک پوستی بیشتر در کدام قسمت پوست رخ می‌دهد؟

لک پوستی ممکن است در هر ناحیه‌ای از پوست بدن رخ دهد و این بستگی دارد که عامل اصلی دخیل در بروز لک پوستی چه باشد ولی به‌طور کلی لک پوستی در نواحی از پوست بدن که در معرض نور خورشید است بروز می‌کند زیرا که نور خورشید مهم‌ترین عامل خطر بروز لک پوستی در بسیاری از انواع مختلف لک پوستی است و به همین علت هم لک پوستی بیشتر در نواحی پوست صورت بروز پیدا می‌کند زیرا که صورت بیشترین تماس را با نور آفتاب به صورت مستقیم دارد.

انواع مختلف لک پوستی

برای پوشاندن لک و جوش با آرایش باید بدانیم که لک پوستی انواع مختلفی دارند که هر یک بر اساس عامل یا عوامل خاصی ایجاد شده و در نتیجه راه درمان هریک از آن‌ها از یکدیگر متفاوت است ولی از روش آرایش می‌توان برای پوشاندن اثر بسیاری از آن‌ها فارغ از اینکه عامل ایجاد یا مکانیسم ایجاد آن‌ها چه باشد استفاده کرد.

انواع مختلف لک پوستی عبارت‌اند از:

 1. ملاسما

عامل اصلی بروز ملاسما تغییرات هورمونی است در نتیجه می‌توان با استفاده از درمان‌های هورمونی ملاسما را بهبود داد که برای این درمان باید حتما به پزشک متخصص پوست و موی با تجربه مراجعه کنید ولی ملاسما در اثر برخی علل خاص نیز بروز پیدا می‌کند. ملاسما در هر ناحیه‌ای از پوست بدن می‌تواند بروز پیدا کند ولی به‌طور کلی در ناحیه شکم و صورت بیشتر بروز پیدا می‌کند.

 1. لک‌های ناشی از آفتاب

نام دیگر لکه‌های پوستی ناشی از آفتاب لکه‌های کبدی است و این لکه‌ها به‌طور تدریجی در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوست بدن تظاهر پیدا می‌کنند. نور آفتاب از مهم‌ترین دلایل بروز لک بر روی پوست افراد است و شایع‌ترین نوع لک‌های پوستی نیز از نوع لک‌های ناشی از نور آفتاب می‌باشد و افراد باید از روش‌های شیمیایی مانند کرم ضد آفتاب و همچنین روش‌های مکانیکی مانند استفاده از کلاه محافظ استفاده کنند تا از بروز این‌گونه لک‌ها جلوگیری کنند.

 1. لک های ناشی از التهاب

التهاب در پوست که در اثر آسیب ناشی از تروما ایجاد می‌شود باعث بروز این‌گونه از لک‌های پوستی می‌شود. تروما مانند برخورد یک جسم به پوست باعث می‌شود تا در محل زخم التهاب ایجاد شود و این التهاب می‌تواند در نهایت موجب بروز لک‌های بر روی بدن فرد در محل تروما شود.

این لک ها مانند سایر انواع لک می‌تواند بر روی اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی داشته باشد فلذا افراد معمولاً به دنبال راهکارهای هستند تا اثر این لک‌ها را از بین ببرند.

 1. لک ناشی از بارداری

در بانوان بارداری می‌تواند باعث بروز لکه پوستی شود که به آن لکه بارداری می‌گویند. لک بارداری از جمله لک‌های است که نسبتا از پایداری کمی برخوردار است و بعد از مدتی از بین خواهد رفت ولی تا زمان از بین رفتن می‌تواند موجب شود تا مادر احساس کند از زیبایی او کاسته شده به ویژه در مادرانی که دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند لک می‌تواند علائم افسردگی را تشدید کند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  اصول لازم برای داشتن موی سالم

لذا از بین بردن و پوشاندن اثر لک به مادران باردار می‌تواند کمک بسیاری کند.

از بین بردن لکه‌های پوستی

در برخی موارد می‌توان لکه‌های پوستی را با استفاده از لیزر و دارودرمانی درمان کرد و یا تا حد زیادی اثر آن‌ها را کم رنگ کرد ولی در برخی موارد نیز نمی‌توان این کار را کرد و یا تغییر رنگ به میزانی که بتوان اثر لک را غیر محسوس کرد نباشد ولی در بسیاری از مواقع می‌توان با پوشاندن لک و جوش با آرایش افراد را به زندگی روزمره بازگرداند!

روش های پوشاندن لک و جوش با آرایش

برای پوشاندن لک و جوش با آرایش می‌توان از روش‌های آرایشی مختلفی استفاده کرد که هریک متناسب با اندازه و محل لک یا جوش قابل استفاده هستند و می‌توانند برای مدت زمانی آثار لک و جوش را از دید سایرین بپوشانند تا فرد بتواند با آرامش خاطر در مهمانی و اجتماعات مختلف شرکت کنند.

پوشاندن لک صورت

برای پوشاندن اثرات لک و جوش باید اقدامات زیر را به‌طور کلی انجام دهید:

 1. محل جوش یا لک را مشخص کنید

اولین مرحله برای پوشاندن لک و جوش با آرایش در صورت، مشخص کردن دقیق محل ضایعه و نوع ضایعه است. دقت کنید که خود ضایعه و حاشیه آن را به‌خوبی از زمینه وسط مشخص کنید و ابتدا تمامی قسمت‌های که نیاز به پوشاندن دارند را مشخص کنید و سپس کلیه لوازم و ابزاری که نیاز دارید را با توجه به انواع و تعداد جوش و لک که قصد دارید بپوشانید آماده کنید.

این اقدام موجب می‌شود تا در کمترین زمان و با دقت کافی تمام لک و جوش‌ها را پوشانده و هیچ قسمتی را از یاد نبرید.

 1. انتخاب و استفاده از مرطوب کننده

بعد از اینکه کلیه جوش و لک‌ها را مشخص کردید باید این ضایعه‌ها را با استفاده از مرطوب کننده مناسب مرطوب کنید. دقت کنید که مرطوب کننده نباید حاوی الکل باشد زیرا که الکل موجب می‌شود تا پوست بیش از حد دچار خشکی شده و در نهایت دچار آسیب شود.

همچنین در پوشاندن لک و جوش با آرایش نباید از مرطوب کننده‌های حاوی چربی زیاد نیز استفاده کنید زیرا که وجود چربی زیاد موجب می‌شود تا ضایعه آسیب بیشتری ببیند.

 1. هموار سازی

هموار سازی در پوشاندن لک و جوش با آرایش به این معنا است که باید پوسته‌های احتمالی در محل ضایعه را با استفاده از مرطوب کننده با سطح پوست همسان کنید، برای این همسان‌سازی یک مرطوب کننده مناسب تهیه کرده و با استفاده از پنبه پوسته‌ها را از روی ضایعه بردارید. در هنگام برداشتن ضایعه دقت کنید که این کار را به آرامی انجام دهید و سطح ضایعه را به‌طور کامل پاک‌سازی کنید.

 1. استفاده از پرایمر

در زمان‌های که قصد پوشاندن جوش با استفاده از آرایش را دارید باید بعد از اینکه ضایعه را به‌خوبی پاک‌سازی کردید از پرایمر استفاده کنید. پرایمرها در واقع به‌منظور زیر سازی برای پوشاندن لک و جوش با آرایش استفاده می‌شوند و موجب می‌شوند تا آرایشی که بر روی پوست انجام می‌شود در نهایت ظاهری یک دست و کامل داشته باشد.

پرایمر را با استفاده از یک قلم‌موی مناسب که منافذ پوستی را به حداقل می‌رساند به‌خوبی بر روی پوست بزنید تا منافذ پوستی را به‌طور کامل بپوشاند.

 1. استفاده از کانسیلر

کانسیلرها عبارت هستند از کرم پودرهای فشرده و روشنی که معمولاً به همراه کرم پودر اصلی استفاده می‌شوند. کانسیلرها انواع مختلفی دارند که متناسب با رنگ ضایعه و پوست زمینه فرد می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

اگر قصد دارید پوشاندن لک و جوش با آرایش را انجام دهید بهتر است از کانسیلرهای که مخصوص این کار تولید و عرضه می‌شوند استفاده کنید ولی در صورتی که نتوانستید چنین کانسیلری تهیه کنید بهتر است از کانسیلرهای با پایه زرد استفاده کنید.

 1. استفاده از کرم پودر

اگر ضایعه بر روی پوست صورت است بعد از اینکه بر روی ضایعه مذکور از کانسیلر استفاده کردید باید کرم پودری متناسب با رنگ پوست صورتتان انتخاب کرده و بر روی کل پوست صورتتان بمالید. دقت کنید که در تمام قسمت‌های پوست صورتتان باید کرم پودر را بمالید ولی در قسمت پشت پلک‌ها باید از حرکات ضربه‌ای برای زدن کرم پودر استفاده کنید.

کرم پودر

 1. استفاده از سایه چشم

برای پوشاندن لک و جوش با آرایش در صورتی که لک پوستی در ناحیه اطراف چشم باشد شما می‌توانید از سایه چشم نیز برای پوشاندن لک استفاده کنید. دقت کنید که سایه چشم معمولی نیز به‌خوبی می‌تواند لک را بپوشاند و نیازی نیست که حتما از سایه چشم براق یا نامتناسب با آرایش دیگر اجزاء صورتتان استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  آگاوه تراپی

بعد از اینکه زیرسازی پوست را به‌خوبی انجام دادید با استفاده از قلم‌موی مناسب و بر اساس دستورالعمل رایج و معمول هر مدل سایه چشم که در نظر دارید از آن استفاده کنید و محل لک را پوشش دهید.

 1. تثبیت کننده

برای پوشاندن لک و جوش با آرایش ، پس از اینکه آرایش صورتتان به‌طور کامل انجام شد از اسپری تثبیت کننده، استفاده کنید و با خیال راحت به مهمانی یا محل کارتان بروید. این تثبیت کننده‌ها برای پوشاندن لک و جوش با آرایش موجب می‌شوند تا آرایش مدت زمان بسیار بیشتری بر روی صورت شما باقی بماند و این اطمینان را به شما می‌دهد که نیاز به تجدید آرایش برای مدت زمان کوتاهی نداشته باشید.

ابزار مورد نیاز برای پوشاندن لک و جوش با آرایش

به‌طور کلی برای پوشاندن لک و جوش با آرایش ، شما نیاز به ابزار مختلف آرایشی دارید که باید قبل از شروع کار حتماً همگی آن‌ها را تهیه کرده و در محل در اختیار داشته باشید.

به‌طور کلی برای پوشاندن لک و جوش با آرایش به ابزار زیر نیاز دارید:

 • میز و آینه مناسب آرایشی
 • پیش بند مناسب
 • اسفنج مناسب آرایش
 • پنبه
 • قلم‌مو با پرهای کوتاه
 • قلم‌مو با پرهای بلند
 • کرم پودر
 • پرایمر
 • پودر
 • براق کننده
 • تثبیت کننده
 • کانسیلر در انواع مختلف
 • سایه چشم

انواع جوش پوستی؟

به غیر از لک‌های پوستی، جوش‌های پوستی نیز موجب بروز ناهنجاری ظاهری می‌شود که می‌تواند تا حد زیادی برای فرد مشکل ساز شود و موجب گردد تا از حضور در مهمانی‌ها یا محافل عمومی و اداری خجالت بکشد و در زندگی خو دچار مشکل شود و حتی می‌تواند باعث بروز مشکلات روحی و عصبی نیز در فرد شود.

انواع مختلف جوش که در نواحی مختلف بدن بروز پیدا می‌کند وجود دارند که در پوشاندن لک و جوش با آرایش بسیار بااهمیت هستند و شامل موارد زیر می شود.

 1. جوش سر سیاه

جوش سر سیاه یک نوع آکنه است که در سطح پوست بروز پیدا می‌کند. علت بروز جوش سرسیاه ترکیب سلول‌های مرده پوست که بر روی منافذ پوستی باقی مانده‌اند با چربی منتشره از منافذ پوستی است که در سطح منافذ پوستی رخ می‌دهد. جوش‌های سر سیاه به ویژه در ناحیه صورت باعث بروز ناراحتی بسیار زیادی برای فرد می‌شود.

 1. جوش های سر سفید

این نوع از جوش‌های پوستی شیوع بالایی دارد و علت آن پوشیده شدن سطح منافذ پوستی و گیر افتادن چربی منتشره از منافذ پوستی در زیر این لایه پوستی است. اگر چه که تاثیری که جوش سر سفید بر روی زیبایی فرد می‌گذارد کمتر از اثراتی است که جوش سر سیاه می‌تواند بر روی طاهر فرد بگذارد ولی یقینا به میزانی کم نیست که موجب ناراحتی و آزرده خاطر شدن فرد نشود،

پس افرادی که به دنبال راهکارهای برای پوشاندن اثر آن هستند؛ که می توانید جواب حل این مشکلات را در مقاله «۲۵ روش از بین بردن جوش ها» را مطالعه نماید.

 1. جوش قرمز

در پوشاندن لک و جوش با آرایش باید دقت کنید که جوش قرمز از انواع دیگر جوش هست که در سطح پوست بروز پیدا می‌کند و علت بروز آن رشد باکتری در منافذ پوستی و ایجاد التهاب در این نواحی است. زمانی که باکتری در محل منافذ پوستی ورود می‌کند ممکن است در این محل‌ها باقی بماند و این باقی ماندن می‌تواند موجب رشد باکتری در محل منفذ شده و در نهایت موجب ایجاد التهاب و قرمزی در نهایت جوش قرمز شود.

موارد گفته شده در مقاله پوشاندن لک و جوش با آرایش برای آشنایی شما با این مشکلات و راه حل آن ها می باشد، اما اگر می خواهید از روش های خانگی و طبیعی بیشتری برای حل این مشکلات استفاده کنید می توانید مقاله های مرتبط سایت را مطالعه نماید.

جمع بندی

لک های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات و ضایعات پوست هستند که تاثیر مستقیم و زیادی در زیبایی فرد دارند. یکی از روش های بسیار سریع و تاثیر گذار در از بین بردن مشکلات پوستی، پوشاندن لک و جوش با آرایش است که با توجه به توانایی آرایشی هر فرد تاثیر متفاوتی دارد.

توصیه می کنیم برای پوشاندن لک و جوش با آرایش قبل از استفاده از هر نوع مواد آرایشی از عدم واکنش منفی آن ها با پوست خود مطمئن شوید تا مشکلات بیشتری برای پوست خود به وجود نیاورید و به راحتی پوشاندن لک و جوش با آرایش را انجام دهید.

از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما متشکرم. لطفا نظرات خود را در خصوص مقاله پوشاندن لک و جوش با آرایش در پایین همین مقاله به اشتراک بگذارید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

مدرک آرایشگری حرفه ای پیشرفته یک مدرک تخصصی است که به آرایشگران...

آگاوه درمانی یا همان اصطلاح آگاوه تراپی به یکی از روش های...

آموزش کوتاهی مو در تهران جزو تخصصی‌ترین دوره‌های تیم دنیای تحول است...

شادابی و لطافت موها دیگر برای افراد آرزو نیست و همواره می...

کراتین مو چیست و برای چه استفاده می شود؟  هزینه کراتین مو...

قیمت آموزش آرایشگری زنانه و عوامل تاثیرگذار بر آن آرایشگری زنانه یکی...

آماده سازی موها قبل از شنیون عروس و ۷ روش گرفتن وز...

موی سالم ، براق و پرپشت چیزی است که بیشتر زنان آرزویش...

به تعویق انداختن پیری پوست یکی از خواسته‌های هر فردی است که...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button