دوره جامع هدف گذاری (روز هفتم)

دوره جامع هدف گذاری

روز هفتم

 

نحوه مدیریت حرفه ای عادت ها (قسمت دوم )

در روز ششم آموزه های دارن هاردی را برای از بین بردن عادت های بد مطرح کردیم و تکنیک “قانون طلایی” چارلز دوهینگ را نیز به عنوان تکنیک قدرتمند ازبین بردن عادت های بد و جایگزین کردن عادت های جدید بررسی کردیم. هم چنین در قسمت اول دفترچه “عادت های افراد فوق موفق” تمرینات مربوط به روز ششم را به انجام رساندیم.

در روز هفتم، تکنیک هایی را برای تثبیت عادت های خوب مطرح خواهیم کرد. شما در تمرینات روز پنجم و ششم، عادات بد خود را شناسایی کردید و عادت های خوبی را به عنوان جایگزین آن ها تعیین کرده اید. حال باید با صبر و پشتکار در طولانی مدت این عادت های خوبی را به عنوان جایگزین برای آن ها پیدا کنید. بعد از این که عادات بد خود را کنار گذاشتید. باید عاداتی خوب را به عنوان جایگزین برای آن ها پیدا کنید.عاداتی که شما را به اهداف والا ی تان می رسانند.  ایجاد عادت های خوب، روشی کاملاًحساب شده دارد. همانند این است که بخواهید درخت سیبی را بکارید. شما باید دانه را بکارید. سپس به خوبی آن را آبیاری کنید و در ادامه باید از نهال آن مراقبت کنید تا در نهایت به درخت سیب دست یابید. ایجاد عادتی مثبت نیز دقیقاًبه همین صورت است. به زمان و پیشتکار احتیاج دارد.

محققان به این نتیجه رسیده اند برای این که بتوانید رفتاری را به مدت ۲۱ روز ادامه دهید، شانس زیادی دارید که آن رفتار به یک عادت همیشگی تبدیل شود. اگر تصمیم دارید عادتی خوب را در خود ایجاد کنید. حتماً حداقل یک بار در روز آن را انجام دهید. در این صورت شانس موفقیت شما بسیار زیاد می شود.

یکی از مهم ترین اصولی که باید برای ایجاد یک عادت جدید رعایت کنید. این است که آن عادت را باید به گونه ای با زندگی شما فاصله دارد. باید باشگاهی را انتخاب کنید که در اطراف خانه شما قرار دارد.

یکی از دیگر از کارهایی که می تواند در تثبیت عادت جدید به شما کمک کند. این است که در مسیر موفقیت با یک دوست همراه شوید. در مسیر موفقیت هیچ چیز قدرتمند تر از دو دست نیست که دست در دست هم دارند و می خواهند چیزی را محقق کنند. اگر می خواهید احتمال موفقیت خود را بالا ببرید .یک همراه پیدا کنید. کسی که وقتی وسوسه می شوید به سمت عادت بد خود باز گردید. به شما گوشزده کند.

این نکته را همواره به یاد داشته باشید که تغییر سخت است. تمام افراد بازنده و افراد موفق از انجام دادن کارهای متنفر هستند. اما افراد موفق در نهایت آن کارها را انجام می دهند. بله تغییر سخت است و به همین دلیل اکثر مردم ترجیح می دهند شکست خورده باقی بمانند. اما عادت های خود را تغییر ندهند.

نکته ای که در مسیر ترک عادت های بد خود باید رعایت کنید. دیرینه ساخته اید. انتظار نداشته باشید یک شبه آن را تغییر دهید. تحقیقات نشان داده است که کارهایی که به تعداد دفعات زیاد انجام شوند در مغز شما حلقه های محکم عصبی ایجاد می کنند که گسستن این حلقه های عصبی کار راحتی نیست. اما خبر خوب این است که مغز ما تغییر پذیر است. اگر به مدت کافی به عادتی بد توجه نکنید، آن حلقه عصبی ضعیف می شود و در نهایت گسسته می شود به همین شکل وقتی به عادتی بد توجه نکنید، آن حلقه عصبی ضعیف می شود و در نهایت گسسته می شود. به همین شکل وقتی عادتی جدید را شروع می کنید. مسیرهای عصبی جدیدی شروع به شکل گیری می کنند و با هربار تکرار آن عادت جدید، آن حلقه های ارتباطی عصبی محکم تر می شوند. اما این موضوع زمان براست. اگر در مسیر ترک عادت بد و یا ایجاد عادت مثبتی منحرف شدید، ناامید نشوید همه ما اشتباه می کنیم. دوباره به مسیر باز گردید و راهکارهای دیگر را امتحان کنید. هنگامی که به مدت کافی در مسیر پایدار بمانید،نتایج شروع به متجلی شدن می کنند.

 

دستیابی به تکانش

تکانش اصطلاحی است که دارن هاردی در کتاب اثر مرکب از آن استفاده کرده است. به عقیده دارن هاردی ایجاد یک عادت در ابتدا بسیار سخت است. اما به مرور زمان آسان تر می شودتا این که بالاخره آن عادت تثبیت می شود و به اصطلاح .شما به تکانش دست می یابید.

فیزیک دوران مدرسه یادتان است؟ قانون اول نیوتن چطور؟ قانون اول نیوتن می گفت: اجسام تمایل دارند در وضعیت سکون باقی بمانند، کسانی که در حال دستیابی به موفقیت هستند. هم چنان تمایل دارند قله های موفقیت جدیدی را فتح کنند.

تکانش به این راحتی ها ایجاد نمی شود. اما هنگامی که ایجاد می شود تقریباًتوقف ناپذیر است. قدرت تکانش را می توانید در هنگام پرتاب یک فضا پیما به خوبی ببینید. در هنگامی که فضا پیما در حال جدا شدن ازسطح زمین است. بیش ترین سوخت را مصرف می کند. دلیلش این است که باید بر نیروی گرانش زمین غلبه کند. هنگامی که به اندازه کافی از زمین فاصله گرفت، دیگر می تواند بدون اعمال هیچ نیرویی به دور مدار زمین بچرخد. این نکته را همواره به یاد داشته باشید. هر چیزتمایل دارد در جایگاه فعلی خود باقی بماند.  همیشه برای شروع حرکت به انرژی بسیار کم، نتایج بسیار بزرگی به دست می آورید.

نیروی تکانش، در هر دو جهت مثبت و منفی در حال کار است. اگر مراقب نباشید، عادت های بد شما در طولانی مدت از چنان نیروی تکانشی برخوردار می شوند که شما را به خاک سیاه می نشاند. اگر مدت زیادی است که عادت دارید بر روی مبل راحتی بنشینید و تلویزیون تماشا کنید، باید هر چه زودتر از جای خود بلند شوید و این عادت را ترک کنید، در غیر این صورت دیری نمی گذرد که تکانش بزرگ برضد شما فعال می شود.

 

سوال این جاست که چگونه می توانید به نیروی عظیم تکانش در جهت مثبت دست یابید؟

مرحله اول : انتخاب های مثبت داشته باشید،یعنی اهداف تان را به وضوح مشخص کنید.

مرحله دوم : عادت بد خود را شناسایی کنید و آن ها را با عادات خوب جایگزین کنید .

مرحله سوم: با پشتکار در طولانی مدت عادات خوب را تثبت کنید.

 

مرحله اول و دوم را در شش روز اول اهداف هدف گذاری به خوبی به پایان رسانده اید. تنها باید مرحله سوم را پشت سر بگذارید تا در نهایت به نیروی تکانش دست یابید و توقف ناپذیر شوید.

هنگامی که عادات رفتاری مثبت خود را شناسایی کردید و آن ها را در برنامه روزانه خود قرار دادید. باید ریتم و توالی انجام دادن ان ها را حفظ کنید. اگر این عادات رفتاری را هر روز،هر هفته و هر ماه با توالی و ریتم ثابتی انجام دهید. آن گاه تکانش بزرگ خودش را نشان می دهد. درست همانند حرکت قطار ایستاده است. در هنگامی که قطار ایستاده است، شما با قرار دادن یک تکه چوب می توانید از حرکت آن جلوگیری کنید. برای حرکت قطار، انرژی بسیار زیادی لازم است تا چرخ ها به مقدار کمی حرکت کنند. اما به محض حرکت قطار، به تدریج چرخ های ان با یک ریتم و توالی خاصی حرکت می کنند و اگر ریتم حفظ شود، قطار به تکانش دست می یابد. اگر همین قطار با سرعت ثابت ۵۵ مایل در ساعت حرکت کند، قادر است یک دیوار بتونی تقویت شده با فولاد را نابود کند و به حرکت خود ادامه دهد. به طور مشابه، هنگامی که در زندگی تان به تکانش دست یافتید، دیگر هیچ چیز نمی تواند مانع موفقیت شما شود.

 

اهمیت ثبات و پشتکار در تثبیت عادات جدید

ثبات و پشتکار است که تکانش بزرگ را آشکار می کند. ثبات و پشتکار ویژگی کمیابی هست، حتی افراد جاه طلب و بلند پرواز هم از نداشتن این ویژگی رنج می برند. اگر در انجام عادت و رفتاری جدید بی ثبات باشید، هرگز نمی توانید به تکانش بزرگ دست یابید. در حقیقت به محض این که می خواهید به تکانش دست یابید، دست از کار می کشید و همین موضوع باعث هدر رفتن تمام تلاش های شما می شود.

 

برای پی بردن به اهمیت ثبات و پشتکار، بیایید مثالی را از کتاب اثر مرکب دارن هاردی بررسی کنیم.

یک پمپ چاه آب را در نظر گیرید که آب را از اعماق زمین بالا می کشد. سیستم این پمپ به این صورت عمل می کند که باید چندین بار اهرم آن را بالا و پایین بیاورید تا آب به سطح زمین بیاید.

اغلب افراد در ابتدا با قدرت و سرعت هرچه تمام تر پمپ می زنند. اما بعد از گذر چند دقیقه، وقتی هیچ آبی فوران نمی کند، ناامید می شوند و دست از پمپ زدن می کشند. درست همانند بلند شدن فضا پیما و یا حرکت قطار، پمپاز آب از اعماق زمین به سطح زمین به انرژی زیادی احتیاج دارد. اغلب افراد در همین ابتدا تسلیم می شوند. اما گروهی هستند که می گویند: این همه تلاش برای همین چند قطره؟ این افراد هم تسلیم می شوند و دست از تلاش و پایداری برمی دارند. در نهایت، تعداد کمی هستند که پایدار باقی می –مانند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری ( روز چهارم )

کسانی که پایداری می کنند، پاداش خود را می گیرند و بعد از چند دقیقه به جریان آب قابل توجه ای دست می یابند. درست است، اثر مرکب فعال شد. در این هنگام دیگر لازم نیست به شدت پمپ بزنید. فقط کافی است هر چند لحظه یک بار، اهرم پمپ را بالا و پایین بیاوریدتا جریان آب حفظ شود. به بیان دیگر، شما به تکانش دست یافته اید.

حال سوال این جاست که اگر اهرم پمپ را به حال خودش رها کنید، چه اتفاقی می افتد؟ جریان آب به تدریج کم می شود و دوباره آب به اعماق زمین می رود. تکانش از بین رفته است. باید از اول شروع کنید و با شدت و سرعت زیاد پمپ بزنید.

این اتفاقی است که برای خیلی از ما می افتد. همان طور که در روز ششم توضیح دادیم، فرض کنید یکی از عادات بد شما این است که ساعات آزاد عصر خود را به خوشگذرانی با دوستان و یا تماشای تلویزیون سپری می کنید. شما تصمیم می گیرید که این عادت بد را با عادت خوبی جایگزین کنید. به طور مثال، تصمیم می گیرید این زمان آزاد را به راه اندازی یک کسب و کار خانگی اختصاص دهید. کسب و کاری را  راه اندازی می کنید و در ابتدا زمان زیادی را به آن اختصاص می دهید و به نتایج کمی هم دست می یابید، اما به تدریج دست از تلاش می کشید و به سراغ خوشگذرانی می روید. دوباره شب ها بر روی کاناپه لم می دهید و سریال های بیهوده تلویزیونی را تماشا می کنید. یا این که شما تصمیم می گیرید این زمان آزاد را به مطالعه در زمینه رشد شخصی خود اختصاص دهید و شروع به خواندن کتاب یا شرکت در سمیناری می کنید. در ابتدا بسیار هیجان زده هستید و تغییراتی را هم در زندگی خود احساس می کنید، اما بعد از چند هفته بی خیال می شوید و دوباره به روند زندگی گذشته حود باز می گردید و به سراغ تماشای فیلم، سریال و اخبار می روید.

 

اگر بی ثباتی و عدم پایداری شما برای چند هفته، فقط کمی در نتایج شما تغییر ایجاد می کرد اشکالی نداشت، اما واقعیت این است که عدم پشتکار شما و غفلت از انجام دادن عادت رفتاری تمام تلاش های تان را هدر می دهد و از آشکار شدن نیروی بزرگ تکانش جلوگیری می کند.

تمام برندگان یک ویژگی مشترک دارند و آن پشتکار و ثابت قدم بودن است. هر کس که در انجام عادت های رفتاری مثبت خود ثبات و پشتکار داشته باشد. در هر رقابتی پیروز می شود. برای تثبیت عدات خوب و دستیابی به اهداف تان، باید به تکانش دست یابید و از همه مهم تر، باید تکانش را حفظ کنید.

 

در ادامه، دو تکنیک را از دارن هاردی توضیح خواهیم داد که از طریق آن ها می توانید عادات جدید خود را مدیریت و تثبیت کنید. اما اجازه قبل از آن، دو نکته مهم را مطرح کنیم .شما در روز پنجم، عادت های بد خود را شناسایی کردید و در روز ششم، آموختید که چگونه آن ها را با عادت های خوب جایگزین کنید. اگر تمرینات دو روز گذشته را به خوبی به انجام رسانده باشید، هم اکنون لیست کامل از عادت های خوبی که باید در سال جدید در خود ایجاد کنید، دارید. دارن هاردی در کتاب “بهترین سال زندگی شما”توصیه می کندکه هر بار تنها روی حداکثر ۳ عادت جدید تمرکز کنید و هر وقت که این ۳ عادت به طور کامل تثبیت شد، به سراغ ۳ عادت جدید بروید. پیشنهاد ما به شما این است که طبق توصیه دارن هاردی، همزمان بر روی همه عادات خود تمرکز نکنید. سعی کنید در هربازه ۹۰ روزه، تنها اقدام به تغییر ۳ عادت بد خود کنید و سپس در ۹۰ روزه، ۳ عادت جدید را چایگزین کنید. دراین صورت تا پایان سال آینده شما ۱۲ عادت مثبت را در خود ایجاد کرده اید، که این می تواند در پایان سال آینده دستاورد بسیار بزرگی برای شما باشد. شاید بپرسید چرا ۹۰ روز؟ تکرار به نیروی تکانش دست می یابد و بعد از آن دیگر به صورت خودکار انجام می شود و دیگر نیازی به مدیریت هفتگی آن نیست.

 

نکته دوم این که اغلب افراد هنگامی که می خواهند عادت جدید را در خود ایجاد کنند. معمولاً زیاده روی می کنند. البته در هنگام ایجاد یک عادت جدید، همیشه هیجان زده هستیداما باید بدانید که ثبات و انجام آن عادت در طولانی مدت مهم است. به طور مثال، اگر شما مدت های زیادی است که تمرینات بدنی نداشته اید، برای شروع هفته ای ۶ روز به باشگاه بروید و بدن خود را تحت فشار و استرس زیاد قرار دهید . برای هفته های اول، ۳ روز در هفته به باشگاه بروید و با گذر زمان و قوی شدن بدن تان، می توانید تعداد روزها و ساعت های تمرین خود را افزایش دهید. دارن هاردی برای فهم بیش تر این نکته، در کتاب اثر مرکب داستان زیر را شرح می دهد:

 

یک بار یکی از کارمندانم در مجله موفقیت تصمیم گرفته بود وزن خود را کم کند و به تناسب اندام برسد. این هدف بزرگی برای او بود. زیرا او عادت داشت روزانه ۱۲ ساعت بر روی صندلی بنشیند و از فعالیت بدنی متنفر بود. برای دستیابی به این هدف، به یک باشگاه ورزشی رفت و پنج روز در هفته، روزی ۲ ساعت تمرین می کرد. به او هشدار دادم که این کار اشتباه است و نمی توان برای مدت زمان طولانی آن را انجام دهی و در نهایت شکست می خوری. اما او قبول نکرد و گفت می خواهد برشدت تمرینات خود بیفزاید تا ماهیچه های شکمش نمایان شوند. از او پرسیدم :دلیلت برای انجام این کار چیست؟

او گفت: می خواهم بدن سالمی داشته باشم تا خوشتیپ به نظر برسم و عمر طولانی هم داشته باشم.

این ها دلایل خوبی بود که می توانست به عنوان سوختی برای او باشد و از طرفی هم هدف کوتاه مدتی نبود و می خواست در سنین بالا هم از بدنی سالم برخوردار باشد.

به او گفتم: بسیار عالی، اما داری زیاده روی می کنی. بعد از دو یا سه ماه بهانه می آوری و رفتن به باشگاه را به تعویق می اندازی و این اتفاق بارها تکرار م یشود تا زمانی که دیگر دلسرد می شوی و تمرین را برای همیشه کنار می گذاری. می دانم هیجان زده هستی، پس به توصیه من گوش بده: برای ۶۰ روز اول: همین روند پنج روز در هفته را انجام بده، سپس ۲ ساعت تمرین را به ۶۰ دقیقه کاهش بده و در نهایت آن را به ۳ روز تمرین یک ساعته برسان و اگر احساس کردی توان چهار روز تمرین در هفته را داری، چهار روز به مدت یک ساعت تمرین کن. از تو می خواهم به این توصیه گوش فرا دهی، چون اگر کاری فراتر از حد توانت باشد، دیر یا زود آن را کنار می گذاری.

خیلی سخت بود که بتوانم او را متقاعد کنم، زیرا در آن لحظه بسیار هیجان زده بود. فکر می کرد دیگر برای تمام عمرش می تواند روزی ۲ ساعت ورزش کند. برای کسی که در تمام طول عمرش از ورزش بیزار بوده است، این شیوه ورزش کردن چیزی جز ناکامی برایش به ارمغان نمی آورد.

هرگز به دنبال عادات رفتاری نباشید که می خواهید نها برای یک هفته یا جند ماه آن ها را تکرار کنید. به عاداتی فکر کنید که بتوانید آن ها را مادم العمر تکرار کنید. یادتان باشد که با انجام دادن کارهایی فراتر از حد توان تان در کوتاه مدت، چیزی جز ناکامی عایدتان نمی شود.

 

به مثال دیگری از دارن هاردی در رابطه با این نکته توجه کنید:

چندین سال پیش دکتر به همسرم گفت: باید کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کند. من و همسرم بسیار به قهوه علاقه مند بودم و تصمیم گرفتم همسرم را برای ترک این عادت کمک کنم. برای شروع درهفته اول، دریک فنجان، یک دوم قهوه بدون کافئین و یک دوم قهوه با کافئین می ریختیم و در هفته بعد، از قهوه بدون کافئین استفاده کردیم. چند هفته بعد قهوه را کنار گذاشتیم و از چای سبز بدون کافئین استفاده کردیم. برای رسیدن به این نقطه، حدود یک ماه زمان صرف کردیم، اما چون ترک این عادت به تدریج انجام گرفت، هیچ گونه سختی نکشیدیم و هیچ عوارضی مانند خواب آلودگی را تجربه نکردیم. به نظر من اگر می خواستیم ناگهان قهوه را از رژیم خود حذف کنیم، با مشکل مواجه می شدیم.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه با شناخت استعداد ، اهداف درستی انتخاب کنیم؟

بنابراین، بعضی از عادت های ریشه دار را ناگهان نمی توان تغییر داد و باید به تدریج آن ها را از بین برد. همان طور که در ابتدا توضیح دادیم، نکته ای که باید در مسیر ترک عادت های بد رعایت کنید. این است که صبور باشید. اگر به مدت چهل سال رفتاری را تکرار کرده باشید و یک عادت دیرینه ساخته اید، انتظار نداشته باشید یک شبه آن را تغییر دهید.

 

با توجه به نکاتی که در بالا بیان کردیم، فرض کنید شما می خواهید ۶ عادت زیر را برای سال جدید در خود ایجاد کنید:

  • شب ها زود خوابیدن و صبح ها قبل از ۵ صبح بیدار شدن
  • هر روز یک ساعت رفتن به باشگاه
  • روزانه حداقل ۲۰ صفحه مطالعه در زمینه رشد شخصی
  • اختصاص دادن بخشی از روز برای راه اندازی کسب و کار شخصی
  • ایجاد عادت شکرگزاری روزانه
  • روزانه ۱۰ دقیقه مراقبه

 

شما باید این ۶ عادت را به ۲ گروه ۳ تایی تقسیم کنید:

۳ عادتی که باید در ۹۰ روز اول آن ها را تثبیت کنم.

-شب ها زود خوابیدن و صبح ها قبل از ۵ صبح بیدار شدن

– هرروز یک ساعت رفتن به باشگاه

-روزانه حداقل ۳۰ صفحه مطالعه در زمینه رشد شخصی

 

۳ عادتی که باید در ۹۰ روز دوم آن ها را تثبیت کنم.

-اختصاصی دادن بخشی از روز برای راه اندازی کسب و کار شخصی

-ایجاد عادت شکرگذار ی روزانه

– روزانه ۱۰ دقیقه  مراقبه

 

به همین ترتیب شما می توانید برای فصل پاییز و زمستان خود، عادت جدید را انتخاب کنید.

تمرین اول: لیست عادت های خوبی که می خواهید در سال جدید ایجاد کنید، بیاورید. در دفترچه “مدیریت عادات افراد فوق موفق ” برای هر بازه ۹۰ روزه تنها، ۳ عادت را انتخاب کنید. در پایان ۹۰ روز اول، در صورتی که در تثبیت آن ۳ عادت موفق شدید، ۳ عادت جدید را انتخاب کنید.

 

در ادامه ۲ تکنیک را مطرح می کنیم تا بتوانید عادت های جدید خود را مدیریت و تثبیت کنید.

 

تکنیک اول: جدول ثبت ریتم عادت های جدید  

این روش بسیار فوق العاده ای است و شما می توانید با اختصاص دادن پنج دقیقه در پایان هر روز، عادات خود را مدیریت کنید و در پایان هر هفته، پیشرفت خود را در تثبیت عادت های مثبت بررسی کنید. همان طور که در جدول زیر می بینید با کمک جدول ثبت ریتم می توانید در طول هر هفته عادت خود را مدیریت کنید. در  ردیف بالا، در چند ستون اول، روزهای هفته نوشته شده استو ستون “هدف”مشخص می کند که شما چند بار در هفته می خواستید آن عادت را تکرار کنید. ستون”موفقیت” مشخص می کند چند بار موفق به انجام آن عادت شدیدو ستون”اختلاف”

مشخص می کند چند بار در انجام آن عادت ناکام بوده اید.

شما در هر بازه ۹۰ روزه، برای هر هفته یک جدول ثبت ریتم جدید داشته باشید. از آن جا که هر ۹۰ روز تقریبا ۱۲ هفته است، بنابراین باید ۱۲ جدول ثبت ریتم را تکمیل کنید.

به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید ۳ عادت زیر را می خواهید در ۹۰ روز اول سال در خود ایجاد کنید.

  • صبح ها قبل از ۵ بیدار شدن
  • هر روز یک ساعت رفتن به باشگاه
  • روزانه حداقل ۳۰ صفحه مطالعه در زمینه رشد شخصی

بیایید ابتدا عادت اول را بررسی کنیم. اگر تا به حال زودتر از ساعت  ۹ صبح ازبیدار نشده اید، به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم. برای هفته اول، ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوید. شما در ۹۰ روزاول،۱۲ هفته در اختیار دارید. در نتیجه برای شروع می توانید هفته اول ساعت ۷ صبح بیدار شوید و به تدریج در هفته های بعد هر هفته ۱۵ دقیقه زودتر بیدار شوید تا در نهایت بتوانید به هدف تان یعنی بیدار شدن در ۵ صبح دست یابید.

در مورد عادت دوم باید بگوییم اکه اگر مدت های زیادی است ورزش نکرده اید می توانید در چند هفته اول هفته ای ۳ بار تمرین کنید و در هفته های بعد به تعداد روزها و ساعت ها اضافه کنید تا در نهایت در پایان ۹۰ روز اول، شما به حدی از توان بدنی رسیده باشید که روزانه یک ساعت تمرین برای شما عادی شده باشد و به یک عادت روزانه تبدیل شود.

درمورد عادت سوم اگر زیاد اهل مطالعه نیستید. بهتر است با تعداد صفحات کم تر شروع کنید. به طور مثال، در هفته اول می توانید روزانه ۱۰ صفحه مطالعه داشته باشید و در هفته دوم روزانه ۱۵ صفحه و به همین نحو، هر هفته روزانه ۵ صفحه بیش تر مطالعه کنید تا در نهایت در پایان ۹۰ روز به هدف خود یعنی روزانه ۳۰ صفحه مطالعه دست یابید.

تمرین شماره ۲در دفترچه “مدیریت عادات افراد فوق موفق ” تعیین کنید که می خواهید برای ایجاد و تثبیت کدام یک از عادت های خود از جدول ثبت ریتم استفاده کنید. در روز هشتم هدف گذاری دفترچه “مدیریت هفتگی اهداف” به اشتراک گذاشته خواهد شد که دارای ۵۲ جدول ثبت ریتم است که می توانید از آن برای مدیریت اهداف هفتگی خود استفاده کنید.

 

تکنیک دوم: ایجاد زنجیره

روش دوم، بیش تر برای عادت هایی کاربرد دارد که می خواهید آن عادت را هر روز تکرار کنید و حتی نمی خواهید یک روز از انجام آن غفلت کنید. در این روش، شما یک جدول ۱۲ هفته ای بر روی دیوار اتا ق تان می چسبانید و هر روز با موفقیت در انجام آن عادت، یک ضربدر بزرگ در آن روز می کشید و همین کار را برای روزهای آینده تکرار می کنیدتا طی چند روز، این ضربدرها به شکل زنجیر به هم متصل شوند. اگر یک روز نتوانید آن عادت را انجام دهید.خانه آن روز خالی می ماند و در نتیجه، زنجیر شما از هم گسسته می شود .بنابراین شما باید هر طور شده است. در طول روز انجام آن عادت را به اتمام برسانید.

فرض کنید تصمیم گرفته اید که هر روز ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید و خیلی برای تان مهم است که حتی یک روز هفته هم از دست ندهید. می توانید از تکنیک ایجاد زنجیر استفاده کنیدو برای یک ماه جدول چهار هفته ای را بر روی دیوار بچسانید.

اگر بتوانید با یکی از دوستان و اعضای را در میان بگذارید. انگیزه بیش تری  برای تکمیل این زنجیره خواهید داشت .دارن هاردی در اثر مرکب می گوید.

یکی بار یکی از همکارانم قصد داشت سیگار را ترک کند. برای این که مطمئن شوم این کار را انجام می دهد به همه کارمندان گفتم:” دوستان زلدا می خواهد سیگار را ترک کند و هم اکنون آخرین سیگار خود را کشید.”

سپس یک تقویم بزرگ در اتاقش نصب کردم که هر روزی را که سیگار نمی کشد بر روی آن روز یک ضربدر بزرگ می کشید.به تدریج همکارانش او را برای پر کردن خانه های تقویم تشویق می کردند .او که نمی خواست در مقابل همکارانش شرمنده شود و فردی شکست خورده جلوه کند .سیگار را برای همیشه تزک کرد.

اگر می خواهید تغییری ایجاد کنید.نترسید .به خانواده و دوستان خود بگویید.

تمرین ۳ در دفترچه “مدیریت عادات افراد فوق موفق” مشخص کنید که می خواهید از تکنیک “ایجاد زنجیره”برای کدام یک از عادات خود استفاده کنید. هم چنین می توانید از جدولی که در دفترچه “دفترچه مدیریت عادات افراد فوق موفق ” آورده شده است. برای ایجاد زنجیره استفاده کنید.

 

دفترچه مدیریت عادات افراد فوق موفق

قسمت دوم

تمرین شماره ۱:لیست عادت های خوبی که می خواهید در سال جدید ایجادکنید؛ بیاورید. در دفترچه “مدیریت عادات افراد فوق موفق “برای هر بازه ۹۰ روزه؛ تنها ۳ عادت را انتخاب کنید. در پایان ۹۰د روز اول، در صورتی  که در تثبت آن ۳ عادت موفق شدید.۳ عادت جدید را انتخاب کنید.

تمرین شماره ۲: در دفترچه “مدیریت عادات افراد فوق موفق “مشخص کنید که می خواهید از تکنیک “ایجاد زنجیره ” برای کدام یک از عادات خود استفاده کنید. هم چنین می توانید از جدولی که در دامه آورده شده است. برای ایجاد زنجیره استفاده کنید.

جمعه  30 دی ماه

آخرین دوره ها در دنیای تحول آرایشگران
پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در...

هدف گذاری چیست؟ هدف گذاری یک مهارت بسیار قوی و نیرومندی است...

چگونگی دستیابی به هدف امروز از چالشی برای شما می گویم که...

مهارت هدف گذاری سلام می خواهم درباره مهارت هدف گذاری با یکدیگر...

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید؟   امروز یک ماجرای جالبی...

هدف چیست؟ سلام امروز می خواهم درباره این با هم گفتگو کنیم...

نقش و نیروی هدف داشتن   سلام می خواهم برای شما از...

روش صحیح هدف گذاری   روش صحیح هدف گذاری چیست ؟ با...

هدف گذاری در زندگی شخصی   هدف گذاری در زندگی شخصی چیست...

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد

سلام چرا روز هشتم هدفگذاری رو توی سایت قرار ندادید؟

Call Now Button