۶ نمونه هدف گذاری در بخش های مختلف

نمونه های هدف گذاری

در ابتدا هدف گذاری را تعریف می کنیم و در ادامه به ۶ نمونه هدف گذاری می پردازیم.

همانگونه که می دانیم اگر انسان ها در زندگی خود هدف مشخصی نداشته باشند، از زندگی یکنواختی بهره خواهد برد و به هیچ رشدی در زندگی دست نخواهد یافت. همانطور که می دانید هنگامی که در زندگی خود هدف های گوناگونی انتخاب می کنیم .زندگیمان هدفمند شده چارچوبی پیدا می کند و دارای نقشه می باشد و هر زمان با نگاه به عملکردهای خود متوجه می شویم که چقدر پیشرفت کرده ایم وآیا در مسیر خودمان هستیم و اگر نیستیم باید تغییر مسیر بدهیم و آنرا اصلاح بکنیم.

پس از اینکه هدف گذاری کردیم باید توجه و تمرکز خودمان را بر روی آن مواردی که به عنوان هدف گذاری انتخاب کرده ایم معطوف کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم .

حال پس از این مقدمه چینی ها که از ارزش والای هدف گذاری سخن گفته شد برای آشنایی بهتر دوستان به نمونه های هدف گذاری می پردازیم.

 

نمونه های هدف گذاری

نمونه های هدف گذاری زیادی در حیطه های چون شغلی، مالی، تحصیلی، اجتماعی، خانوادگی و جسمانی وتندرستی می باشد.

اکنون نمونه هایی از این هدف گذاری های در حیطه های یاد شده می پردازیم.

 

نکته طلایی

یک نکته مهم که نیاز است گفته شود این است که، هنگامی که هدفی را برای خود انتخاب کردید کارهایی که باید انجام بدهید و برنامه ریزی های روزانه ،هفتگی و ماهانه ایی که می نویسید باید هماهنگ با هدف انتخاب شده باشد و در راستای آن قرار بگیرد. و مهم تر از همه اینکه هم زمان نمی توانید دو یا چند هدف برای خود انتخاب کنید . در ابتدا لویت بندی کنید ببینید که کدام یک از این حیطه ها برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است آنها را در صدر جدول قرار بدهید .پس از اینکه موفق شدید به هدف خود برسید به سراغ هدف دیگری بپردازید.

 

نمونه هدف گذاری در حیطه شغلی

مثلاً شما مدیر یک بخش مهم در سازمان خود هستید، شما با تعیین اهداف و انداره گیری میزان تحقق آن ها، دستاورد مهمی را برای سازمان خود خلق خواهید کرد این دستاوردها مثلاً

تمرکز بر مهم ترین چیزهایی باشد که باید روزانه، هفتگی و سالانه محقق شوند.

ایجاد جهت گیری واحد در سازمان یا گروه کاری باشد.

اولویت بندی کارهای خود، کارکنان زیر دست و افراد دیگر با تمرکز بر وظایف اصلی و مهم باشد.

و یا همه موارد فوق.

 

نمونه هدف گذاری مالی

مثلاً شما یک کارمند هستید با حقوق ماهیانه ۲ میلیون در ماه . شما از این وضعیت خشنود نیستید و تصمیم می گیرید تغییراتی ایجاد کنید . و آن را به عنوان یکی از اهداف خود در سال جدید انتخاب می کنید.خوب این پرسش ها که من دقیقاً از خودم چه انتظاری دارم پیش می آید. آیا می خواهم بازهم کارمند باشم؛ اما شرکت یا کار خود را تغییر بدهم؛ تا حقوق بالاتری بدست بیاورم؟ مثلا بجای ماهی ۲ میلیون ماهی ۶ میلیون حقوق بگیرم که در این صورت استراتژیک مخصوص به خود را دارد مثلاً شما باید رزومه خود را پر بار تر بکنید .مهارت های بیشتری پیدا کنید در حیطه کسب و کار یا روابط عمومی و… تا بتوانیم مدیران شرکت های معتبرتر را متقاعد کنید که لیاقت داشتن پست مورد نظر را دارید. گاهی شما به این نکته دست پیدا می کنید که دوست دارید به کاری بپردازیذ که از آن حود باشد و بالاسری نداشته باشید و از آسودگی و امنیت بیشتری در محیط کار برخوردار باشید . پس باید استراتژیک دیگری پیدا کنید .شما باید با افرادی که در این حیطه پیشرفت داشتند و به جایگاه بالای رسیدند مانند کارآفرین ها دیدار داشته باشید و از نزدیک از چند و چون پیشرفت و راهکارهایی که دارند آشنا شوید .اگر به آنها دسترسی ندارید می توانید از کتاب هایی که درباره آنها نوشته شده است به این راهکارها پی ببرید. پس با توجه به نوع انتخابی که می کنید راهکارها و برنامه ریزی هایی که در دست دارید با یکدیگر متفاوت تر می باشد.

خوب پس دانستیم با توجه به هدفی که انتخاب می کنیم. نوع برنامه ریزی، نقشه راه، و راهکارهایی که به هنگام رویارویی با چالش های موجود برای رسیدن به هدفمان پیش می آید متفاوت است.

 

نمونه هدف گذاری تحصیلی

مثلاً شما دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید .تصمیم دارید در رشته پژشکی در بهترین دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. پس باید از افرادی که در حیطه آموزش ماهر هستند و می توانند به شما در چگونه پیمودن این راه تا رسیدن به هدف مشخص شده یعنی قبولی در کنکور یاری برسانند .کمک بگیرید.آنها به شما برنامه دقیق و مدون می دهند و می گویند مثلاً بر ای اینکه شما در رشته پزشکی در دانشگاه تهران پذیرفته شود باید روزانه چند ساعت درس بخوانید در ابتدا چه کتاب هایی را بخوانید چه مقدار تست بزنید و گام به گام چگونه توانایی خود را اضافه بکنید و در اثر بدست آمدن این مهارت ها استرس شما از بین می رود .همانطور که می دانید استرس بزرگترین عامل در نرسیدن به هدف است.

 

نمونه هدف گذاری در حیطه اجتماعی

نمونه هدف گذاری در حیطه اجتماعی ، شما در سال جدید یکی از اهدافی که انتخاب می کنید این است که در حیطه اجتماعی فعالیت بیشتری داشته باشید. بر این اساس تصمیم می گیرید در انتخاب شورای شهر یا مجلس شرکت کنید . خوب در ابتدا باید بدانید برای حضور در این انتخابات و واجد شرایط بودن باید چه ویژگی هایی داشته باشید. پس از اینکه متوجه شدید شرایط مورد نیاز را دارید از شخصی که در حیطه انتخاب مهارت دارد کمک می خواهید تا یک برنامه به شما بدهید تا با اجرای این برنامه ها گام به گام پیشرفته و در نهایت در انتخابات بتوانید رای مورد نظر را بدست بیاورید .این فرد به شما می گوید: مثلا روزانه چگونه تبلیغات انجام بده. چه جاهایی برو.یا چه کسانی ملاقات بکن ،چه سخنرانی هایی انجام بده و شعار انتخابی که برای خود برمی گزینید چه شعاری باشد.

 

نمونه هدف گذاری در حیطه خانوادگی

مثال برای نمونه هدف گذاری اینکه شما تصمیم می گیرید در سال جدید در حیطه خانوادگی پیشرفت کنید. روابط خانوادگی خودتان را بهتر کنید. شما می توانید کتاب هایی که در این باره هست بخوانید یا سی دی ها صوتی و تصویری آموزشی در این رابطه هست را گوش دهید و ببینید. یا با مراجعه به مشاور خبره در این حوزه از ایشان راهکارهای سودمند را بگیرید و طبق دستور العمل ایشان کار انجام دهید. مثلاً ساعت های بیشتری با خانواده و فرزندانتان بگذرانید، به مسافرت های بیشتری بروید، کلاس های آموزشی خانوادگی بروید. حداقل ماهی یک بار به پارک و سینما بروید و…

 

نمونه هدف گذاری در حیطه جسمانی و تندرستی

مثلاً شما در سال جدید تصمیم می گیرید که ۱۰ کیلو از وزن خود کم کنید تا هم از نظر ظاهری جسم زیبا و متناسبی داشته باشید. هم از نظر سلامتی در تعادل باشید و از مشکلات قلبی و… در امان باشید. حال که این هدف را برای خود برگزیدید. دو کار باید انجام بدهید یکی اینکه با کمک گرفتن از مشاوره تغذیه یک برنامه غذایی خوب برای خود داشته باشید و از باید و نبایدهایی که در خوردن باید رعایت کنید آگاه می شوید. دیگری اینکه از یک متخصص ورزشی یا بدن سازی یک برنامه ورزشی خوب برای شما طراحی بکند و شما با پیروی از این رژیم غذایی و انجام ورزش هایی که متخصص بدن سازی داده (که شامل پیاده روزی با سرعتی مشخص و با زمان مشخص می باشد) می توانید در عرض مدت زمان مشخص شده از وزن خود ده کیلو کم کنید.

خوب دوستان در این مقاله کوشش شد تا ۶ نمونه هدف گذاری برای شما آورده شود تا با الگو قرار دادن این نمونه ها به اهدافی که در هر کدام از این حوزه ها برای خود برگزیده اید به اهداف خود به راحتی دست پیدا کنید.

4.8/5 - (110 امتیاز)

2 thoughts on “۶ نمونه هدف گذاری در بخش های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button