آموزش آرایش عروس

آموزش آرایش عروس

آموزش آرایش عروس یکی از سخت‌ترین کارهای هر آرایشگری است که می‌تواند مهارت واقعی او را نمایان کند به علاوه آرایش عروس به دلیل حساسیت بالا و استرس بیشتر به کاری سخت‌تری تبدیل می‌شود که البته با توجه به مهارت و تجربه آرایشگاه میزان این استرس معلوم می‌شود.

اگر می‌خواهید در شغل آرایشگری موفق شوید باید در آرایش عروس حواس خود را جمع کنید، زیر چه بخواهید و چه نخواهید به آرایشگری که آرایش عروس را خراب کند نمی‌توان اعتماد کرد و کس دیگری ریسک نمی‌کند تا آرایش خود را به او بسپارد. در این مقاله آموزش آرایش عروس را به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

نکات مهم در آموزش آرایش عروس برای آرایشگران

همان‌طور که گفته شد آرایش عروس بسیار سخت است و دلیل آن‌هم استرسی است که برای این مراسم وجود دارد و عروس با این استرس به آرایشگر خود استرس می‌دهد و مطمئناً می‌دانید هرچقدر حساسیت کاری بالاتر باشد استرس آن نیز بیشتر می‌شود.

آرایش عروس هم به دلیل این که این روز برای عروس، یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی‌اش است و فراموش نخواهد شد بسیار مهم است و نباید به هیچ دلیلی خراب شود.

انجام کار نازیبا، برای شما هم همانطور که گفته شد خیلی بد است و اعتماد مشتریان را خراب می‌کند و حتی ممکن است حجم زیادی از مشتریان شما کاسته شود. پس آموزش آرایش عروس بایستی بسیار جدی گرفته شود.

آماده سازی پوست

قبل از این که بخواهید آرایش عروس را انجام دهید باید پوست او را برای آرایش آماده کرده باشید تا دوام بیشتری داشته باشد و در هنگام آرایش پوست او خراب نشود. به علاوه شما باید پوست عروس را لایه‌برداری کنید تا هرگونه مشکل پوستی مانند جوش و لک را برطرف کنید. عروس‌ها باید به این نکته دقت کنند که شب قبل عروسی خوب بخوابند تا پوست مرطوبی داشته باشند تا آرایش به بهترین شکل روی صورت آن‌ها بنشیند.

آرایش انواع پوست در آموزش آرایش عروس

بعد از انجام آماده سازی پوست شما باید بفهمید که نوع پوست عروس چیست؟ تشخصی نوع پوست اشاره دارد به این موضوع که بفهمیم نوع پوست عروس خشک، چرب، معمولی و یا ترکیبی است.

بعد از این که توانستید نوع پوست را تشخصی دهید باید برای هر پوست آرایش مخصوص آن پوست را انجام دهید تا میکاپ عروس خراب نشود.

برای تشخصی پوست شما کار راحتی دارید تنها کافی است که شما به پوست نگاه کنید و یا روی آن دست بکشید. برای مثال دو پوست خشک، چرب و مختلط را در نظر بگیرید.

زمانی که پوست در زیر نور خورشید براق شود و یا انگشت روی آن بکشیم براق شود، یعنی پوست چرب است و زمانی که پوست مقداری پوست‌ پوست و یا ترک ترک بود می‌فهمیم پوست خشک است.

تشخیص پوست مختلط مقداری سخت‌تر است ولی آن را هم می‌توانید به‌سرعت تشخیص دهید. زمانی که روی گونه و پیشانی براق (چربی) بود و بینی چرت داشت متوجه می‌شوید پوست مختلط است، البته این موضوع می‌تواند برعکس هم باشد و بینی براق و پیشانی و گونه ترک داشته باشد.

نحوه ارایش عروس

 1. پوست معمولی

این نوع پوست، کار شما را بسیار راحت می‌کند و شما تنها با چند ماسک، پوستی بسیار آماده برای آرایش را در اختیار دارید.

 1. پوست چرب

برای پوست چرب باید از قبل چربی پوست را بگیریم، یعنی یک روز قبل از آرایش اصلی شما باید کار پاک‌سازی پوست را انجام دهید. توجه داشته باشید این کار بسیار مهم است زیرا اگر این عمل صورت نگیرد ممکن است آرایش عروس روی صورت او نماند و خراب شود.

برای پاک‌سازی و چربی‌گیری صورت عروس باید از الکل، پنبه و دستمال مرطوب استفاده کنید، البته می‌توانید از روش‌های بهتری که سراغ دارید بهره ببرید.

 1. پوست خشک

کار با پوست‌ها خشک بسیار سخت‌تر از سایر پوست‌ها است زیرا این پوست‌ها دارای ترک هستند و آرایش در این قسمت‌ها اصلاً جواب نمی‌دهد و باید قبل از هر کاری این مشکل را حل کرد.

برای این کار شما باید به پوست با استفاده از بخور دادن، آب‌رسانی کنید تا پوست مرطوب شود. البته شما باید به خود نیز کمک کنید و از عروس بخواهید شب قبلش را خوب بخوابد و آب زیاد مصرف کند تا بتوان بدون هیچ مشکلی روی پوست او کارکرد.

آرایش پوست در آموزش آرایش عروس

صورت عروس باید بدرخشد و نباید کدر باشد به همین علت گزینه اصلی شما برای انتخاب کرم پودر، کرم پودرهایی است که صورت عروس را طبیعی نشان می‌دهد و در عین حال درخشندگی به او می‌بخشد. نقاطی از صورت که عروس جوش یا لک دارد با کانسیلر از بین ببرید و با برای پوشش قسمت‌های بینی، گونه، زیر ابرو و چانه از هایلایتر کمک بگیرید.

آرایش چشم در آموزش آرایش عروس

نکته مهم در آموزش آرایش عروس این است که برای آرایش چشم شما باید به قبل از هر کاری نوع آرایش مناسب را برای نوع چشم انتخاب کنید. ولی این یعنی چه؟ توجه داشته باشید که تمام افراد شبیه هم نیستند و نمی‌توان از یک مدل آرایش برای همه استفاده کرد. در ادامه بهترین آرایش را متناسب با چشم‌ها به شما توضیح می‌دهیم.

 1. چشم‌های ریز

برای چشم‌های ریز می‌توانید به این شکل عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اول روی پلک‌ها سایه‌روشن بزنید و به سمت ابروها ترکیب کنید. در مرحله دوم زیر ابروها را با سایه صورتی یا رنگی شبیه به آن پوشش دهید.

در ادامه شما باید روی چین پلک از رنگ‌های تیره استفاده کنید. و در آخر نیز به گوشه‌ی داخل چشم رنگ سفید بزنید. توجه داشته باشید دلیل استفاده از سایه صورتی روشن برای این است که چشم را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

 1. چشم‌های برجسته

برای چشم‌های برجسته باید به این شکل عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اول زیر ابروها را با سایه رنگ روشن پوشش دهید. در ادامه شما باید روی پلک سایه بی‌رنگ و مات استفاده کنید.

در آخر نیز به روی خط مژه بالا و پایین سایه تیره بزنید. توجه کنید که بهتر است روی تمام پلک فقط از سایه‌روشن استفاده کنید.

 1. چشم‌های پف

یکی دیگر از مدل چشم‌ها، چشم‌های پف است که برای آرایش آن می‌توانید از این طریق پیش بروید. در مرحله اول زیر ابروها و روی خط مژه سایه‌روشن بزنید. در ادامه شما باید روی پلک بالا از سایه‌های بی‌رنگ و مات استفاده کنید و در ادامه لبه‌های سایه را ترکیب کنید.

در مرحله آخر باید از مداد تیره برای خط مژه پایین استفاده کنید. در این مدل چشم‌ها نباید از سایه تیره برای پلک‌های بالا استفاده کرد.

 1. چشم‌های گود

برای چشم‌های گود بهتر است به این شیوه عمل کنید. در ابتدا روی پلک بالا از سایه‌روشن استفاده کنید. در ادامه برای زیبایی بهتر روی استخوان ابرو از سایه‌های تیره و مات استفاده کنید و در آخر با استفاده از سایه‌روشن گوشه داخلی چشم از هایلات کنید.

در این نوع آرایش چشم یا از خط چشم استفاده نکنید یا خیلی نازک باشد.

 1. چشم‌های نزدیک به هم

در این مدل چشم‌ها شما باید سعی کنید که از این متد پیروی کنید و به این صورت عمل کنید. در ابتدا شما باید روی پلک‌های بالا و زیر ابروها از سایه‌روشن استفاده کنید و آن را ترکیب کنید. برای پر کردن گوشه داخلی چشم از سایه سفید استفاده کنید و به گوشه خارجی چشم سایه سیاه بزنید.

به علاوه در این نوع آرایش شما باید تا جایی که می‌توانید گوشه‌های داخلی چشم را روشن کرده و از ریمل برای گوشه‌های خارجی استفاده کنید. توجه کنید که تا می‌توانید به گوشه داخلی چشم سایه‌روشن بزنید و فقط از ریمل برای گوشه‌های خارجی مژه استفاده کنید.

 1. چشم‌های با فاصله

در این مدل چشم هم پیشنهاد می‌شود که از متد که گفته می‌شود استفاده کنید. در ابتدا به پلک بالا سایه بی‌رنگ بزنید و ترکیب کنید. در ادامه با سایه‌روشن، زیر ابروها را پرکنید و در آخر نیز در گوشه داخلی سایه تیره بزنید. البته به این نکته نیز توجه کنید که در مژه‌های پایینی بیشتر به وسط مژه‌ها ریمل بزنید.

انتخاب سایه با توجه به رنگ پوست در آموزش آرایش عروس

برای آموزش آرایش عروس ، شما باید با توجه به رنگ‌های مختلف پوست، سایه مناسب را انتخاب کنید تا با استفاده از ترکیب رنگ‌ها بتوانید بیشترین زیبایی را حاصل کنید. از این جهت شما باید با توجه به رنگ پوست اقدام به انتخاب سایه کنید. در ادامه رنگ‌های متناسب برای سایه زدن با توجه به رنگ پوست را شرح می‌دهیم.

چجوری عروس ارایش کنم

 1. پوست سفید

برای این نوع پوست‌ها شما باید از رنگ‌های صورتی، قرمز، بنفش، مرجانی، ارغوانی، زرشکی، صورتی روشن و آلویی استفاده کنید. این رنگ‌ها با توجه به رنگ پوست انتخاب‌ شده‌اند و بعد از استفاده بیشترین تأثیر را در زیبایی خواهند داشت.

 1. پوست بژ

برای این نوع پوست‌ها شما باید از رنگ‌های صورتی تیره، قرمز، هلویی و رنگ‌های نود (با استفاده از کرم پودرهای شبیه به رنگ پوست) استفاده کنید. توجه داشته باشید این‌زمانی که رنگ‌ها به پوست عروس نزدیک باشد در عین سادگی بیشترین زیبایی را دارد.

 1. پوست تیره

برای این نوع پوست‌ها شما باید از رنگ‌های صورتی، قرمز، هلویی، کرمی، برنزه، صورتی کم‌رنگ و نود طلایی استفاده کنید. دقت داشته باشید حتماً از این رنگ‌ها استفاده کنید و به سراغ رنگ‌های نامتوازن با پوست نروید زیرا این عمل باعث می‌شود تداخل در رنگ‌ها به وجود بیاید و این عمل باعث بد دیده شدن عروس می‌شود.

پس در میکاپ عروس و مخصوصاً در آموزش آرایش عروس به نوع پوست دقت لازم بعمل آید.

انتخاب رژگونه با توجه به رنگ پوست در آموزش آرایش عروس

برای انتخاب رژگونه هم شما باید با توجه به رنگ پوست عروس انتخاب نماید تا به زیبایی او بیفزاید و به علاوه این کار زیبایی را زمانی بیشتر می‌کند که شما برای سایه زدن پوست هم از همین متود استفاده کنید. معمولاً در آموزش آرایش عروس ۳ مدل پوست تشریح می‌گردد:

 1. پوست سفید

برای انتخاب رژگونه مناسب این نوع پوست‌ها شما می‌توانید از رنج رنگ‌های صورتی، هلویی و مرجانی روشن استفاده کنید. توجه کنید که استفاده از این رنگ‌ها در کنار هم به علاوه این که آرایش عروس را طبیعی نشان می‌دهد به زیبایی دوچندان او نیز کمک می‌کند.

 1. پوست بژ

برای انتخاب رژگونه در این نوع پوست‌ها هم باید از رنج رنگ‌های هلویی، صورتی پررنگ و صورتی روشن استفاده کنید. توجه کنید این که شما بخواهید از طیف وسیعی از رنگ‌ها استفاده کنید شاید در ذهن خود زیبایی بیشتری داشته باشد ولی عروسی زیبا است که آرایش ساده‌تری داشته باشد و حس نشود که این زیبایی‌ها فقط تأثیر رنگ و لعابی است که شما به او دادید.

 1. پوست تیره

برای استفاده از رژگونه در پوست‌های تیره هم می‌توانید از رنج رنگ‌های نارنجی، صورتی روشن و قهوه‌ای استفاده کنید. این رنگ‌ها جزء بهترین رنگ‌هایی است که شما می‌توانید برای عروس‌هایی باپوست تیره استفاده کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

انواع جام صورت در آموزش آرایش عروس

شما باید در آموزش آرایش عروس به یک مورد بسیار مهم هم توجه داشته باشید که آن‌هم نوع صورت در میکاپ عروس است زیرا در نوع آرایش و میزان تأثیر بسیار زیادی دارد. از این‌رو شما قبل از این که شروع به کنید اول باید نوع پوست و نوع صورت را تشخصی بدهید و متناسب با آن‌ها نوع آرایش را تعیین کنید. در ادامه انواع صورت‌ها نحوه تشخصی آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 1. صورت قلبی

در این نوع صورت که به‌صورت قلبی معروف است، پیشانی پهن‌تر از صورت است و به چانه که می‌رسد باریک می‌شود.

 1. صورت مثلثی

صورت مثلثی دقیقاً برعکس مدل صورت قلبی است و پیشانی باریک است و زمانی که به چانه می‌رسد پهن می‌شود.

 1. صورت مستطیلی

این نوع صورت که با اسم صورت کشیده هم شناخته می‌شود به این شکل است صورت کشیده و زاویه‌دار است و پیشانی پهن است و زمانی هم به چانه می‌رسد این پهنی حفظ می‌شود.

 1. صورت مربعی

صورت مربعی دقیقاً مانند صورت مستطیلی است و تنها فرق آن این است که صورت کمی کوتاه‌تر است.

 1. صورت گرد

صورت گرد که از اسمش هم مشخص است کاملاً گردی‌اش مشخص است و برای تشخصی شکل‌های دیگر صورت باید آن‌ها را به سمت بیضی سوق دهیم.

اهمیت تشخیص نوع جام صورت در آموزش آرایش عروس

نکته مهم دیگر در آموزش آرایش عروس ، تشخیص نوع جام صورت به این دلیل اهمیت دارد که شما نمی‌توانید فردی را پیدا کنید که شبیه دیگری باشد از این‌رو شما باید برای هر فردی یک میکاپ جداگانه انجام دهید.

ولی این کار خیلی سخت می‌شود زیرا شما باید از چندین وسیله آرایشی برای میکاپ صورت استفاده کنید که خود آن‌ها هم در انواع رنگ هستند و این کار شما را سخت می‌کند.

از این‌رو تشخصی نوع جام صورت به شما کمک می‌کند افراد را دسته‌بندی کنید و با توجه به هر دسته از آرایش مخصوص آن دسته استفاده کنید.

یکی از اشتباهاتی که بعضی از آرایشگرها انجام می‌دهند این است که با توجه به دیگر اعضای خانواده به آرایش می‌پردازند زیرا اعتقاد دارند برای اعضای یک خانواده می‌توان از یک آرایش استفاده کرد و این طرز تفکر کاملاً اشتباه است زیرا هر صورت کل خاص خود را دارد.

لطفاً آموزش آرایش عروس را جدی بگیرید تا در این تخصص حرفه‌ای شوید.

جهت دریافت مشاوره رایگان شرکت در دوره های میکاپ عروس کلیک کنید.

لطفاً نظرات خود را در خصوص این مقاله در پایین همین مقاله بنویسید.

10 thoughts on “آموزش آرایش عروس

 1. زهرا اشرف says:

  بسیار عالی وآموزنده بود

 2. زنجانی says:

  وای استاد متن آموزنده ای بود ولی منم خیلی استرس گرفتم خدا نکنه یه عروس بهونه گیر باشه دیگه کارمون سخت تر میشه از اینا که همش نگاه میکنه وسط کار و میگه نه اینجوری دوست ندارم و…. بقیه ماجرا یاد خاطراتم با این مدل مشتریها افتادم ????????????????????

  • مرتضی محمدی says:

   درود بر شما
   ترس و استرس احتمال خراب شدن کار رو بیشتر میکنه
   اعتماد به نفس هم بخشی از کار است .

 3. بتول حسینی says:

  عالی بود ممنون

 4. محیا says:

  سلام صبحتون بخیر و شادی حال دلتون عالیه عالی????????مقاله مفیدی بود تشکر از محبتتون فقط تو جام صورت بیضی گفته نشده بود و نوع پوست ها هم کامل نبود(خشک/مختلط/چرب/نرمال)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین الان با ما تماس بگیرید
×