هدف چیست؟

هدف گذاری چیست؟
۱۳۹۷-۰۷-۱۸

هدف چیست؟

هدف چیست؟

 

آیا می دانید هدف به چه معنا است؟ هنگامی که شما در گوگل در قسمت جستجو بزنید هدف چیست؟ یا به دنبال معنی واژگانی  هدف چیست در کتاب های لغت بگردید. با این معنای در برابر پرسش هدف چیست روبرو می شوید.

هدف چیست برابر است با هر چیز بلند و برافراشته از بنا و ریگ توده و کوه و پشته و مانند آن  لغت نامه دهخدا .

هدف در لغت، به معنای (نشانه) و (غرض) است .اما در اصطلاح چیزی است که شخص قبل از عمل آن را در نظر می گیرد و همه نیرو، توان، وسایل در اختیار خود را بکار می بندد تا به آن چیز دست پیدا کند.

 

نقش هدف در کسب موفقیت چیست؟

هنگامی که هر انسانی هدفی در زندگی خود انتخاب می کند. زندگی وی دارای یک برنامه مشخص می شود او می داند برای رسیدن به آن هدف باید برنامه خاصی داشته باشد و مسیر از پیش تعیین شده را طی کند بر طبق زمانبندی که دارد باید عمل کند و هر زمان ببیند که از برنامه عقب است به ناچار انرژی بیشتری خرج می کند تا خود را مطابق با زمان بندی بکند.

 

تمرکز

بزرگترین خدمتی که داشتن یک هدف به انسان ها می کند این است که قدرت تمرکز افراد را زیاد می کند. فردی که هدفی برای خود انتخاب کرده هر لحظه و هر زمان به هنگام مسافرت در میهمانی پیوسته متمرکز بر روی هدف خودش است و هموراه تنها چیزهایی را می شنود و چیزهایی را می بیند که مربوط به هدفش است و باعث می شود که سریع تر به هدفش برسد. برای اینکه این مطلب برای شما بهتر جا بیفتد یک مثالی برای شما می زنم. یک نفر به دنبال ایجاد کسب و کار برای خودش است مانند صادرات چرم دوست دارد برای خود یک برندی درست کند. کیف و کفش هایی که طرح های بسیار زیبا دارد را بتواند تولید کند و آنها را بین المللی کند. الان هدف این فرد مشخص است. پس همواره گوش و چشمش به دنبال چیزهایی است که او را در راه رسیدن به هدفش یاری می کند.به عبارت دیگر تمرکزش تنها بر روی این موارد است .مثلاً در جمعی نشسته اند ناگهان یکی از دوستان از چرم های یک منطقه بسیار تعریف می کند. همگان تایید می کنند یا می گویند قیمتش خیلی بالا است .اما این فرد این سخن را به عنوان یک پیام الهی که از سوی خداوند و این جهان هوشمند آمده می گیرد و به گفتگو با فرد مورد نظر  می پردازد . آن فرد او را به افراد خبره تر که در حیطه تولید چرم حتی ای بسا در حوزه صادرات هستند معرفی می کند و فرد داستان ما می تواند در دیداری که با آنها دارد راهکارها و اطلاعات و تجربیات جدیدی پیدا کند.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  دوره جامع هدف گذاری (روز پنجم)

 

در کل هنگامی که فردی هدفی را برای خود تعیین می کند براثر تمرکزی که پیدا می کند. ناخودآگاه به فیلتر کردن هر آنچه که می شنود یا می بیند یا می خواند می پردازد .گویی این فرد در مقابل هر چیزی که در راستای رسیدن وی به هدفش نیست کر و کور می شود. مثلاً هنگامی که در بیرون با دیگران هستند همگان به موردی اشاره می کنند اما این فرد اصلاٌ متوجه آن موضوع نشده . اما از آنجا که به دنبال صادرات کیف و کفش آن هم به طراحی زیبا است .چشمانش هر کیف و کفش خوش طرحی را که می بیند ناخودآگاه جذب آن می شود. و پیش از پیش به نوع طرح ها توجه می کند. این قدرت تمرکز باعث می شود فرد تنها مواردی که به او کمک می کند را ببیند و در نهایت با سرعت هرچه بیشتر به هدفش دست یابد.

 

عوامل تمرکز

اکنون که دانستیم داشتن تمرکز چقدر به انسان در رسیدن به هدف کمک می کند در اینجا از عوامل موثر ایحاد تمرکز سخن می گوییم. تا با دانستن این عوامل موثر و بکارگیری آنها بتوانیم زودتر به اهداف خود برسیم.

 

راهکارهای عملی تقویت تمرکز

 • کاهش و کنترل اشتغالات فکری و عملی

یکی از راه های مقابله با این مسئله، تقسیم کردن اشتغالات به دو مقوله ضروری و غیر ضروری است  .باید کارهای مان را بر طبق درجه اهمیت آنها تقسیم بندی کنیم .کارهایی که از همه مهم تر هستند در رتبه اول قرار می گیرند و دیگر کارها به نسبت اهمیتی که دارند در دسته های پایین تر.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  قدرت تمرکز با مهارت نه گفتن

 

 • تمرین و تداوم

تمرکز یک توانایی ذهنی و روحی است که جنبه اکتسابی دارد و از آنجایی که هر چیز اکتسابی به کمک تمرین و تداوم به یک مهارت تبدیل شده و در درون انسان نهادینه می شود. شما به کمک تمرین و تداوم می توانید تمرکز را در درون خود نهادینه کنید. مثلاً بر روی یک کاغذ بنویسد ” دوستی” آنگاه هر روز به مدت ۵ دقیقه به آن نگاه کنیدو به هیچ چیز جز واژه دوستی فکر نکنید .پس از گذشت چند روز متوجه می شوید که چقدر تمرکز شما قوی تر شده است.

 

 • رها سازی عضلانی

یکی از شیوه های عملی در تمرکز فکر، استفاده از فن رها سازی عضلانی است. در این روش، فرد در محلی آرام و در صورت امکان، بر روی صندلی راحتی می نشیند و سعی می کند به تدریج عضلات بدن را از حالت انقباض به انبساط برساند. به این ترتیب که ابتدا از عضلات دست و انگشتان شروع کرده، آن ها را منقبض نموده سپس شل و آزاد می کند همیم عمل را برای دست و دیگر وپاها و قسمت میانی بدن نیز انجام می دهد  تا جایی که تمام عضلات بدن به رهاسازی کامل برسد.

 

 • رها بودن با خود

هر از چند گاهی فرد باید بتواند با فراموش کردن مشکلات و دشواری های ناشی از زندگی اجتماعی به خلوت با خویشتن بپردازید برخی گفته اند که هر شب پس از پایان کارهای روزانه خود دقایقی به تنهایی و خلوت با خویشتن را تجربه کنید.

 

 • تمرین تصویر ذهنی

نگه داشتن تصاویر ذهنی دلخواه توانایی تمرکز را به نحو چشم گیری افزایش می دهد. امتیاز این روش، آن است که فرد در همه احوال می تواند به آن بپردازد وبدون هیچ گونه زمینه یا مقدماتی و در هر شرایط و موقعیتی  از این روش استفاده کند.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه هدف داشتن می تواند به پیشرفت ما در زندگی کمک کند؟

 

 • خوب شنیدن

اریک فروم رابطه خوب شنیدن و تمرکز فکر را این گونه بیان می دارد:” اساس تمرکز حواس در مناسبات افراد این است که شخص بتواند به سخنان دیگران گوش می دهند حتی آن ها را نصیحت می کنند. بدون اینکه واقعاً به آن ها گوش داده باشند.

خوب شنیدن و خوب گوش دادن به سخنان دیگران توانایی تمرکز برسخنان و گفته های دیگران را فراهم می کند.

 

 • نماز تجلی تمرکز

نماز موقعیتی را فراهم می کند که ذرات پراکنده فکر را پیرامون محور یاد خدا وحدت و تمرکز بخشد.

امید است با بکار گیری این دستور العمل ها بتوانید تمرکز خود را قوی کنید و درنهایت به اهداف خود برسید.

3 دیدگاه ها

 1. Wahidullah گفت:

  میخواهم در باره هدف گذاری کمی بنوسم هدف گذاری یک شاخه مهم زنده گی هر فرد میباشد زمانیکه یک شخص در زنده گیش هدف نداشته باشه نمیتواند به موفقیت دستیابی کند انسان بی هدف همانند درخت بی حاصل است با درود وحیدالله ظاهرپور

 2. Wahidullah گفت:

  هر شخص دوست دارد در زنده گیش یک هدف مشخص تعین کند اما اکثر کسانی را خبر دارم که حتا یک هدف مشخص ندارد ما باید کوشش کنیم از هدف کوچک شروع کنیم تا به هدف بزرگ دست بیابیم

 3. سهیلا گفت:

  خیلی عالی بود. مختصر بسیار مفید و بدون حاشیه و البته تبلیغ . عالی بود متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *