هدفگذاری در سال ۹۷ – قسمت سوم

هدفگذاری در سال ۹۷ – قسمت دوم
۱۳۹۷-۰۱-۲۷
هدفگذاری نکنید!!!
۱۳۹۷-۰۱-۲۷

هدفگذاری در سال ۹۷ – قسمت سوم

دریافت قسمت سوم فایل هدفگذاری در سال ۹۷

 

هدفگذاری ۳- مرتضی محمدی

 

از ابتدای سال ۹۷ موضوع هدفگذاری را شروع کردم و اینکه هدفگذاری چقدر می تواند در رشد و پیشرفت شما تأثیر گذار باشد.

در اینجا ۵ مورد از ویژگی های هدفگذاری را مطرح می نمایم که برای هدفگذاری در ۷ بخش مهم زندگی باید رعایت شود. خیلی از مردم آرزوهای زیادی در زنگی خود دارند ولی فقط یک آرزو است و آنها را تبدیل به هدف های دست یافتنی نمی کنند.

اولین ویژگی هدفگذاری این است که کاملاً واضح و مشخص باشد. اینکه من میخواهم پیشرفت کنم، میخواهم فروش خود را بیشتر کنم یا میخواهم موفق شوم هدف نیست چون اصلاً مشخص و معین نیست و هدف محسوب نمی شود و برای تبدیل کردن آن خواسته ها به هدف باید دقیق مشخص کنیم که چه می خواهیم.

بطور مثال بجای اینکه بگوئید من می خواهم نمرات پایان ترم بهتری داشته باشم بگوئید یمخواهم تمام نمرات پایان ترم من از ۱۶ به بالا باشد و یا معدل این ترم من بین ۱۸ تا ۱۹ باشد. و یا در خصوص فروش بگوئید در شش ماهه دوم سال درآمد من یک میلیون افزایش یابد. این یعنی مشخص بودن هدف

دوم اینکه باید زمانبندی مشخص داشته باشد. مثلا یک سال یا دوسال زمان برای رسیدن به اهداف خود نیاز داریم.

ویژگی سوم اینکه قابل اندازه گیری باشد بطور مثال اگر میخواهید در شش ماهه دوم درآمدتان یک میلیون تومان افزایش یابد پس باید چهارماه دیگه ششصد تومان افزایش یابد، دو ماه دیگه دویست تومان افزایش یابد پس پایان فروردین باید یکصد هزار تومان افزایش یابد. یعنی هدفگذاری ما کاملاً قابل اندازه گیری است که به سمت اهداف خود حرکت می کنیم یا خیر.

این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونه در مدیریت زمان برنده باشیم - قسمت 3

ویژگی چهارم هدفگذاری این است که قابل دستیابی باشد. مثلاً اگر الان نمره ریاضی یا زبان شما ۱۰ یا ۱۲ است نمیتوانید توقع داشته باشید پایان ترم ۲۰ شود. یا در حال حاضر ۲ میلیون درآمد دارید و هدفگذاری می کنید که تا ۶ ماه دیگه درآمد شما ۲۰ میلیون شود.

ویژگی پنجم هدفگذاری، واقع بینانه بودن هدف است یعنی شرایط و موقعیت شما برای دستیابی به اهداف تان خوب است. امکانات یا وضعیت فعلی شما برای دستیابی به هدف مناسب است. برای مثال می توان گفت اگر شما میخواهید خلبان هواپیمای نظامی شوید و از طرفی ناراحتی قلبی دارید مسلماً شرایط استخدام و جذب به عنوان خلبان را ندارید.

پس باید این ۵ ویژگی را لحاظ کنید. یعنی مشخص و واضح بودن، زمانبندی مشخص، قابل اندازه گیری، قابلیت دستیابی و واقع بینانه باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *